Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Gmina dobra do życia. Duży awans Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Jeszcze w ubiegłym roku w rankingu „Gmina dobra do życia” Świnoujście było poza pierwszą 50-tką wszystkich miast na prawach powiatu. W tym roku wskoczyło na wysokie 12. miejsce.  A na wszystkie 2477 gmin w Polsce Świnoujście zajmuje 50. miejsce.

Dla porównania w 2022 roku byliśmy na odległym 756 miejscu.

W Polsce jest 66 miast na prawach powiatu. W rankingu „Gmina dobra do życia 2023” wkategorii tej prowadzi Warszawa. Tuż przed Świnoujściem plasują się Poznań (10. miejsce) i Szczecin (11. miejsce). W pierwszej 50-tce z zachodniopomorskiego jest jeszcze Koszalin, który zajmuje 16 pozycję.

Ranking „Gmina dobra do życia” przygotowuje Serwis Samorządowy PAP. Jest opracowywany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Sprawdzana jest m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu pod lupę biorą też budżety gmin, w tym wydatki inwestycyjne oraz jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia pod uwagę brane są również poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dają Wskaźnik Jakości Życia, a jego wysokość stanowi o miejscu danej gminy w rankingu. Oczywiście im jest ona wyższa, tym wyższe jest miejsce.

Ranking opracowany jest we współpracy z prof. dr hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

BIK UM Świnoujście

Na podst. Serwis Samorządowy PAP

Czytaj dalej
4 komentarze

4 Comments

 1. Pisiory? temu

  22 listopada 2023 na 15:52

  no faktycznie ranking wypadł dobrze bo zawsze mocno zaniżała infrastruktura czyli brak tunelu bądź mostu aby dostać się do miasta a teraz już to nie zaniża punktów Świnoujścia bo kaczucha wybudował tunel i buduje S3

 2. Karolina temu

  22 listopada 2023 na 10:54

  Myślisz, że otwarcie tunelu to wyłącznie czyjaś fanaberia?
  Jeżeli byłbyś mieszkańcem Świnoujścia, to byś wiedział, że połączenie lądowe z Polską to podstawa normalnego życia. A nie czekanie na wyjazd i wjazd do swojego miasta za każdym razem.
  No, ale lepiej głosić farmazony w stylu partii opozycyjnej.

 3. Pitrek temu

  21 listopada 2023 na 08:38

  Zdjęcie przedstawia prestiżową ulicę Lechicka z nowoczesna nawierzchnią, której struktura powoduje, że nie słychać przejeżdżających pojazdów. Infrastruktura towarzysząca ulicy Lechickiej ułatwia swobodny dostęp do pobliskiego centrum osobom niepełnosprawnym zamieszkującym w pobliskich budynkach mieszkalnych. Ulica posiada nowoczesny parking wraz z energooszczędnym oświetleniem. Pytanie: To na pewno był pan Profesor?

 4. Fanaberia temu

  21 listopada 2023 na 08:38

  to co takiego raptem się stało w tym Świnoujsciu że tak mocno awansowało? Czy to tak trudno napisać że otwarcie tunelu fanaberii PiSowskiego rządu podniosło Wasz ranking?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Świąteczna choinka zabłysła tysiącem kolorowych światełek

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

W tym roku choinka na Placu Wolności w Świnoujściu cieszy jeszcze bardziej niż zwykle, bo wokół niej jest mnóstwo śniegu. 

W środę popołudniu na choince postawionej w centralnym punkcie placu włączono oświetlenie. Na najmłodszych czekał Mikołaj, który miał worek pełny cukierków.

Świąteczne choinki ustawiono także w dzielnicach: Warszów, Przytór – Łunowo oraz Karsibór.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kolejny eksponat trafił do Fortu Gerharda w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Fort Gerharda

Po wielu miesiącach starań i wbrew przeciwnościom losu, Erhardt kalibru 8.7 cm dotarł nareszcie do Świnoujścia.

Haubice w kilku egzemplarzach – jako prototypy, wyprodukowano w Niemczech. Jako pomoc wojenna działa trafiły przed I wojną światową do Turcji. Później, jako łup wojenny – do Anglii. Z wysp do Indii i dalej do Nepalu.

W 2004 roku Christian Cranmer z IMA (z USA) po 35 latach starań kupił arsenał królewski Nepalu razem z kilkudziesięcioma tysiącami innych militariów.

Po remoncie armata trafiła do brytyjskiego kolekcjonera, aby po latach przyjechać do Polski – do Świnoujścia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Latem w Świnoujściu będą polsko-niemieckie patrole

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorska Policja

Wstępne porozumienie zakłada utworzenie stałych, wspólnych polsko-niemieckich patroli policyjnych, które poprzez swoją aktywność na obszarze odpowiedzialności Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu i Polizeirevier Heringsdorf, pogłębiłyby polsko-niemieckie stosunki pomiędzy służbami oraz zwiększałyby bezpieczeństwo polskich i niemieckich obywateli w pasie nadmorskim.

– Zaplanowano, że w związku z podpisaniem listu intencyjnego, program pilotażowy obejmujący szkolenia językowe, policyjne i kulturowe dla polskich i niemieckich funkcjonariuszy – członków nowego zespołu, rozpocznie się w kwietniu 2024 r. – informuje sierż. sztab. Jarosław Migowicz.

Planuje się, że stałe patrole rozpoczną swe służby już w okresie wakacyjnym, w czasie zwiększonej aktywności turystycznej, wspomagając tym samym regularne siły Policji na wymienionych uprzednio obszarach.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rozświetlenie choinki na Placu Wolności

Opublikowano

w dniu

Foto: UM Świnoujście

W dniu dzisiejszym o godzinie 17:00 nastąpi rozświetlenie choinki na Placu Wolności. Dla najmłodszych zostanie przeprowadzona zimowa rozgrzewka w oczekiwaniu na Świętego Mikołaja ze słodyczami. Zapraszamy w imieniu organizatora.

Foto: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trzy osoby poszkodowane po wybuchu gazu w jednej z hal przemysłowych

Opublikowano

w dniu

„W jednej z hal doszło do wybuchu gazu. W wyniku tego zdarzenia trzy osoby zostały poszkodowane, jedna jest w stanie ciężkim” – przekazał kpt. Franciszek Goliński z Komendy Miejskiej PSP w Szczecinie.

W środę po godz. 8 doszło do wybuchu w jednej z hal produkcyjnych przy ul. Gdańskiej. Poszkodowane zostały trzy osoby.

„Jedna z nich jest w stanie ciężkim, wszystkie osoby zostały zabrane przez zespoły ratownictwa medycznego” – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie kpt. Franciszek Goliński.

„Na ten moment nie doszło do uszkodzenia konstrukcji tego budynku, nasze działania polegały też na sprawdzeniu tych pomieszczeń” – dodał.

W działaniach brało udział sześć zastępów straży pożarnej.(PAP)

misz/ apiech/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pocztex gotowy na przedświąteczny szczyt paczkowy 

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/S. Leszczyński

17 tys. punktów odbioru, możliwość odebrania paczki przez tydzień, supernowoczesne centra logistyczne, nadawanie bezetykietowe, 1000 automatów paczkowych do końca roku oraz promocja usług przez wybitnych sportowców – Pocztex, kurierska marka Poczty Polskiej jest gotowa na przedświąteczny szczyt paczkowy. 

Poczta Polska poświęciła ostanie kilka lat na zbudowanie na nowo brandu Pocztexu. Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej, podczas konferencji prasowej „Sportowa paczka – (r)ewolucja w usługach kurierskich” wskazywał, że spółka, która w tym roku obchodzi 465-lecie istnienia, jest stabilną, mocną firmą ze 100-procentowo polskim kapitałem. 

„Wszystkie nasze działania są nakierowane na satysfakcję klienta. Wyróżnia nas multikanałowość. Dysponujemy już siecią 17 tys. punktów odbioru: m.in. w placówkach pocztowych i przy sklepach popularnych sieci, m.in. Żabka, ABC, Lewiatan. A ponieważ Polacy pokochali automaty paczkowe, do końca roku postawimy ich tysiąc i kolejne 2 tys. w 2024 r., z czego tysiąc przy popularnych Biedronkach” – podkreślał Krzysztof Falkowski.

Dodał, że Pocztex, jako jedyna firma kurierska na polskim rynku, oferuje możliwość odbioru przesyłki przez tydzień.

„To wyróżnia nas na tle konkurencji. Zazwyczaj jest tak, że paczka jest przechowywana w automatach paczkowych czy w innych punktach odbioru przez 2-3 dni i koniec kropka, wraca do nadawcy. My mówimy naszym klientom: spokojnie, nie martwcie się, paczka będzie na was czekała przez cały tydzień” – zaznaczył Krzysztof Falkowski.

Wskazywał także, że klienci oczekują standardu „dziś nadajesz, jutro odbierasz”, dlatego Pocztex udostępnił nadanie bezetykietowe. Zostały poczynione także potężne inwestycje w logistykę. 3 wielkie centra logistyczne w Lublinie, Wrocławiu i Lisim Ogonie k. Bydgoszczy już działają. Czwarte, o powierzchni 50 tys. mkw. w miejscowości Ciemne pod Radzyminem jest już odebrane i odbywa się w nim montaż w pełni zautomatyzowanego sortera, który rozpocznie pracę w maju 2024 r.

Do korzystania z usług Pocztexu zachęcają utytułowani sportowcy, ambasadorzy marki Pocztex: Julia Sereda, Mateusz Bieniek oraz Radosław Kawęcki. 

21-letnia Julia Sereda, pięciokrotna młodzieżowa Mistrzyni Polski w taekwondo i medalistka Mistrzostw Europy Juniorów, podkreślała, że kampania promocyjna Pocztexu jest skierowana również do młodych ludzi.

„Pracuję ciężko, żeby zdobywać te wszystkie medale i trofea, bo wygrywanie jest dla mnie zjawiskiem uzależniającym i najbardziej emocjonującym w życiu. Pocztex reklamuje się poprzez hasła: szybkość, sprawność i skuteczność w działaniu. Na treningach staram się, by również mnie dało się kojarzyć z tymi hasłami i dlatego myślę, że mamy ze sobą wiele wspólnego” – mówiła Julia Sereda.

Mateusz Bieniek, zawodnik reprezentacji Polski w siatkówce Mistrzów Świata w 2018 r., zaznaczył, że podobnie jak w siatkówce, sporcie zespołowym, Pocztex musi działać w grupie. Ważna jest komunikacja, szczerość i zaangażowanie w każdej dziedzinie życia.

„Współpraca między nami satysfakcjonuje obie strony. Wierzę, że to nie jest krótki projekt, że będziemy budować ten brand przez wiele lat i będziemy się wspólnie rozwijać” – mówił Mateusz Bieniek.

Radosław Kawęcki, czterokrotny Mistrz Świata w pływaniu stylem grzbietowym, stwierdził, że zarówno w sporcie, jak i w usługach kurierskich liczy się szybkość, ale potrzebne są także dyscyplina, wytrwałość oraz cierpliwość w realizacji celów.

„Pływanie i usługi kurierskie mają wiele wspólnego. Pocztex jest szybki, więc myślę że można porównać go do mojego sportu. Nie jestem co prawda pewien, czy kurier wstaje tak jak ja o piątej rano, ale myślę, że jest podobnie. Żeby zrealizować cele, trzeba ciężko trenować, ale ważna jest też cierpliwość. Jeśli jesteś cierpliwy, wszystko osiągniesz” – zaznaczył Radosław Kawęcki. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524