Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Na moście w Wolinie wprowadzono ruch wahadłowy

Opublikowano

w dniu

Foto: Mosty Rzeszów

W związku z budową drogi ekspresowej S3 Dargobądz – Troszyn na moście na rzece Dziwna wprowadzono ruch wahadłowy na DK-3 (Wolin).

Mostowcy prowadzą prace związane z betonowaniem ustroju nośnego na moście nad Dziwną w Wolinie. To wymaga zamknięcia jednego pasa drogi na moście. Dlatego wprowadzono ruch wahadłowy.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin jest planowane w drugim kwartale 2024 r.

Czytaj dalej
2 komentarze

2 Comments

  1. Vinni temu

    22 listopada 2023 na 21:31

    Jedna uwaga – Dziwna nie jest rzeką

  2. efka temu

    22 listopada 2023 na 17:24

    Dziwna to nie rzeka, to cieśnina

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowane do zimy

Opublikowano

w dniu

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przez całą dobę czuwają nad sprawnym prowadzeniem ruchu pociągów. Prowadzą monitoring sytuacji pogodowej oraz przejezdności linii. Na podstawie szczegółowych informacji podejmowane są decyzje o wyprawianiu pociągów na trasy.

Przed okresem zimowym dokonano kontroli stanu technicznego infrastruktury kolejowej, wykonano niezbędne naprawy oraz usunięto drzewa grożące upadkiem na tor lub sieć trakcyjną. Poddano przeglądom i naprawom sprzęt odśnieżny oraz urządzenia elektrycznego ogrzewania rozjazdów kolejowych. Ponad 800 km torów kolejowych szczególnie narażonych na tworzenie się zasp śnieżnych, osłonionych zostało zasłonami (żywopłoty, parkany oraz zasłony przenośne).

Dla usuwania lub łagodzenia skutków niekorzystnych warunków pogodowych na krajowej sieci kolejowej rozlokowano 281 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania torów i rozjazdów kolejowych: 15 zespołów odśnieżnych (kombajnów), 48 pługów i 218 odśnieżarek. Do pracy w warunkach zimowych przygotowane są 182 zespoły przeznaczone do szybkiego usuwania awarii i usterek. Ekipy dysponują ponad tysiącem maszyn, w tym wózkami motorowymi i pociągami roboczymi do wywozu śniegu, samochodami i ładowarkami. W akcjach zimowych uczestniczyć może 66 pociągów sieciowych PGE Energetyka Kolejowa S.A., do napraw sieci trakcyjnej oraz przewodów jezdnych.

Ponad 20,5 tys. rozjazdów wyposażono w urządzenia elektrycznego ogrzewania, służących do wytapiania śniegu lub lodu w ruchomych częściach rozjazdów, aby zapewnić ich sprawność podczas opadów śniegu. Jednocześnie wszystkie rozjazdy kolejowe smarowane są preparatami zabezpieczającymi części trące przed przymarzaniem. 2,5 tys. km sieci trakcyjnej na głównych trasach zabezpieczane jest preparatem przeciwoblodzeniowym zmniejszającym przyczepność lodu do przewodów.

W szczególnie trudnych warunkach zimowych, do utrzymania przejezdności linii kolejowych przewidziano udział prawie 11 tys. pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz 2 tys. pracowników firm zewnętrznych. Utrzymaniem obiektów kolejowych w zimie m.in. kładek i peronów zajmują się pracownicy firm sprzątających. Do ich obowiązków należy, poza utrzymaniem czystości, odśnieżanie i usuwanie lodu i oblodzenia. Częstotliwość działań dostosowywana jest do warunków pogodowych.

Zimowym utrzymaniem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obejmują perony, kładki i dojścia dla pieszych (6,2 mln m2 powierzchni), ponad 36 tys. km torów, ponad 38 tys. rozjazdów, blisko 25 tys. mostów, wiaduktów i przepustów, ponad 13 tys. przejazdów kolejowo-drogowych.

Wsparcie w czasie podróży

7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę działa Centrum Wsparcia Klienta. Zapewnia podróżnym wsparcie na każdym etapie podróży. Pracownicy Centrum współpracują z obsługą składów pasażerskich, aktualizują komunikaty dla pasażerów wygłaszane w pociągach, na dworcach i peronach, nadzorują przejazdy osób z niepełnosprawnością. W przypadku utrudnień CWK uczestniczy w organizacji zastępczej komunikacji.

W przypadku zauważenia zaśnieżonego lub oblodzonego peronu, podróżny może w szybki sposób dokonać zgłoszenia nieprawidłowości poprzez aplikację lub stronę Sprawny Peron, lub telefonicznie, pod numerami znajdującymi się w zakładce https://www.plk-sa.pl/sytuacja-zimowa.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Program Agrarny: 30 lat współpracy PepsiCo z polskimi rolnikami

Opublikowano

w dniu

Foto: PepsiCo

Wspólnie z rolnikami PepsiCo Polska świętuje 30 lat działania Programu Agrarnego firmy w Polsce. W 1993 r. podjęto współpracę z polskimi gospodarstwami w zakresie upraw i dostaw ziemniaków, która trwa do dzisiaj. Z polskich pól pozyskiwany jest najwyższej jakości surowiec do produkcji kultowych chipsów Lay’s. Codzienną pracę rolników wspiera Dział Agro PepsiCo Polska badając glebę, analizując potrzeby w zakresie wydajności upraw, przechowywania i dostaw ziemniaków, a także ich jakości. W ten sposób firma wnosi wkład w modernizację i rozwój polskiego sektora produkcji ziemniaka przemysłowego. Firma współpracuje obecnie z ponad 70 gospodarstwami w całej Polsce – 3 z nich uczestniczą w programie od początku.

Gospodarstwa rolne w Polsce zajmują się uprawą 10 różnych odmian ziemniaka chipsowego na łącznym areale ok. 5 500 ha. Najwięcej ziemniaków dostarczanych jest z Dolnego Śląska i Wielkopolski ‒ 90 000 ton rocznie. W ramach Programu Agrarnego, PepsiCo kontraktuje łącznie około 200 000 ton rocznie.

Foto: PepsiCo

Gdy w 1993 roku otwarty został zakład PepsiCo w Grodzisku Mazowieckim produkujący chipsy, ziemniaki stały się niezbędnym surowcem. PepsiCo zainicjowało wówczas Program Agrarny. W czasach transformacji polskiej gospodarki większość rolników prowadziła małe gospodarstwa rolne, a wielu z nich mierzyło się z wyzwaniem sprostania twardym zasadom rynkowym i określenia strategii działania. Program Agrarny PepsiCo zapewniał rolnikom przede wszystkim przewidywalność biznesu w postaci gwarancji skupu po określonej cenie, co umożliwiało powiększanie i modernizowanie gospodarstw. Wsparcie firmy polegało również m.in. na kredytowaniu produkcji i inwestycji, wypożyczaniu sprzętu, przekazywaniu sadzeniaków oraz pomocy w zdobywaniu finansowania na rozwój technologii upraw czy logistyki dostaw oraz, przede wszystkim, na partnerstwie i dzieleniu się wiedzą. Początkowo zakład współpracował z kilkunastoma gospodarstwami rolnymi o łącznej powierzchni upraw ok. 880 ha.

Foto: PepsiCo

„Przeczytałem w lokalnej gazecie, że firma PepsiCo buduje zakład na terenie Grodziska Mazowieckiego. Postanowiłem skontaktować się z ówczesnym Kierownikiem Działu Agro i po tym spotkaniu rozpoczął się mój kontakt z uprawą ziemniaka na chipsy. To była bardzo nowatorska produkcja w tamtym czasie” – powiedział Edward Nalepa, rolnik współpracyjący z PepsiCo Polska od czasu uruchomienia Programu Agrarnego.

„Doceniamy to, że PepsiCo poświęciło dużo energii i pieniędzy na edukowanie nas ‒ dostawców. Jako producenci mamy świadomość, że ziemniaki dostarczane do zakładu muszą być najwyższej jakości, żeby zapewnić jak najlepszą jakość chipsów” ‒ powiedział Zygmunt Czarniak, rolnik, współpracujący z PepsiCo od samego początku trwania Programu.

„Partnertwo z PepsiCo dało mi pewność i bezpieczeństwo, które pozwoliły mi rozwijać moje gospodarstwo. Nauczyliśmy się nowych sposobów uprawy najwyższej jakości ziemniaków od najlepszych agronomów. To był strzał w dziesiątkę! Myślę, że nasze gospodarstwo to przykład sukcesu polskiego rolnictwa. Jestem dumny, że mój syn Dariusz będzie kontynuował moje dzieło” – powiedział Roman Sendecki, rolnik, również współpracujący z PepsiCo Polska od 1993 roku.

W ramach Programu Agrarnego PepsiCo otacza uczestniczących w nim rolników opieką merytoryczną poprzez dedykowany im Dział Agro, który wspiera ich w codziennej pracy i prowadzeniu wydajnej gospodarki rolnej.

„Obecnie Program Agrarny wykorzystuje nowoczesny system informatyczny, który rejestruje sposób prowadzenia upraw np. ich nawożenie i nawodnienie. Ziemniaki uprawiane są pod kontrolą nowoczesnych urządzeń sterujących. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom rolnicy mogą jeszcze efektywniej planować swoje przyszłe uprawy” ‒ powiedział Krzysztof Stańkowski, kierownik Działu Agro w PepsiCo Polska.

Ziemniaki z gospodarstw rolnych z całej Polski dostarczane są do dwóch zakładów PepsiCo produkujących chipsy ziemniaczane. Zakład w Grodzisku Mazowieckim to pierwszy zakład firmy w Polsce i jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków produkcyjnych w strukturach firmy w Europie. Największy i najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład firmy w Unii Europejskiej powstał w maju 2023 roku w Świętem k. Środy Śląskiej. 

„Program Agrarny opiera się na zrównoważonym rolnictwie, które jest elementem naszej strategicznej transformacji PepsiCo Positive (Pep+). Jej trzy filary to neutralność klimatyczna, pozytywne rolnictwo oraz pozytywne wybory dla planety i konsumentów. PepsiCo stawia na rolnictwo regeneracyjne jako odpowiedź na aktualne zagrożenia dla światowego systemu żywnościowego i klimatu. – dodaje Krzysztof Stańkowski – Jest to zestaw praktyk rolnych, które przyczyniają się do odbudowy ekosystemów i zapewniają poprawę stanu i żyzności gleb, redukcję emisji, poprawę stanu wododziałów oraz zwiększanie bioróżnorodności. Dzięki ich stosowaniu poprawia się zdrowotność gleby, jest ona bardziej wydajna i będzie mogła służyć także przyszłym pokoleniom”. 

Program Agrarny wniósł znaczący wkład w zmodernizowanie polskiego rolnictwa, a także zrewolucjonizował życie i sposób pracy rolników dostarczających najwyższej jakości surowiec do produkcji chipsów. Efektami udziału w Programie Agrarnym są wysoka wydajność upraw, a także większe gospodarstwa, zatrudniające podwykonawców oraz stale inwestujące w rozwój i zwiększające zyski.

PepsiCo 

Konsumenci w ponad 200 krajach i regionach na całym świecie sięgają po produkty firmy PepsiCo ponad miliard razy dziennie. Łączny przychód netto pochodzący ze sprzedaży uzupełniającej się oferty produktów żywnościowych i napojów oferowanych przez marki Lays, Doritos, Cheetos, Gatorade, Pepsi-Cola, Mountain Dew, Quaker i SodaStream, wchodzące w skład koncernu PepsiCo, wyniósł w 2020 roku ponad 70 mld dolarów amerykańskich. W swoim globalnym portfolio PepsiCo posiada szeroką i różnorodną ofertę produktów żywnościowych i napojów oferowanych pod wieloma markami, a każda z legendarnych marek generuje w ciągu roku przychody na poziomie ponad miliarda dolarów amerykańskich.

W swoich działaniach PepsiCo kieruje się wizją „Winning with PepsiCo Positive (pep+)”, która wskazuje drogę do uzyskania pozycji światowego lidera w obszarze wygodnych, gotowych do spożycia produktów żywnościowych i napojów. pep+ to nowa, strategiczna transformacja PepsiCo w kierunku zrównoważonego rozwoju, obejmująca wszystkie obszary działalności firmy, która skupia się wokół dążenia do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa i budowania wartości w granicach stawianych przez planetę oraz inspirowania pozytywnych zmian dla Ziemi i jej mieszkańców. Więcej informacji na temat PepsiCo jest dostępnych na globalnej witrynie pod adresem www.pepsico.com oraz na polskiej stronie firmy www.pepsicopoland.com.

KONTAKT:

PepsiCo Polska 

Julian Krzyżanowski

Menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w PepsiCo

e-mail: julian.krzyzanowski@pepsico.com

tel.: + 48 782 892 258

Źródło informacji: PepsiCo

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Radny Andrzej Staszyński oddał mandat. Do końca kadencji rada będzie obradować w 20-osobowym składzie

Opublikowano

w dniu

Podczas czwartkowej Sesji Rady Miasta Świnoujście, przewodnicząca Elżbieta Jabłońska poinformowała, że radny Andrzej Staszyński (PiS) zrezygnował z mandatu. Może mieć to wpływ ze względu na osobiste problemy radnego.

Jak poinformowano na sesji, ze względu na krótki czas do końca kadencji samorządowej, nowy radny nie będzie wybrany. To oznacza, że do wiosny rada będzie obradowała w 20-osobowym składzie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W tym roku także będzie Wielki Koncert Świąteczny

Opublikowano

w dniu

Wydarzenie pt. „II Wielki Koncert Świąteczny” odbędzie się 17 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury.

Organizatorem wydarzenia jest Społeczność Chrześcijańska Piekarnia 44. Podobnie jak w zeszłym roku, w koncercie wezmą udział lokalni artyści i muzycy.

Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie organizowany w Sali Sportowej MDK Kiermasz Świąteczny, w ramach którego odbędą się warsztaty rękodzieła dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.

– Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że są lokalne podmioty i pasjonaci gotowi zaangażować się w tę inicjatywę i też dać coś innym od siebie – zachęcają organizatorzy. – Cieszymy się, że stajemy wspólnie jako mieszkańcy Świnoujścia i wychodzimy do miasta ze świątecznym prezentem w postaci Wielkiego Koncertu Świątecznego oraz Kiermaszu Świątecznego wraz z warsztatami rękodzieła dla dzieci – dodają.

Wstępny program wydarzenia:

Kiermasz Świąteczny i warsztaty rękodzieła dla dzieci:
15:30 – 16:30 – warsztaty rękodzieła dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat (uwaga – dzieci muszą znajdować się pod opieką dorosłych)
15:30 – 19:30 – kiermasz świąteczny
Sala Sportowa MDK

17:00 – 18:30 – II Wielki Koncert Świąteczny
Sala Teatralna MDK

Wkrótce powiemy więcej na temat artystów i wystawców. Więcej informacji będziemy zamieszczać na Facebooku Piekarnia 44 Społeczność Chrześcijańska

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Liczba miejsc dla uczestników warsztatów ograniczona oraz liczba miejsc dla uczestników koncertu ograniczona. Decyduje kolejność przybycia na wydarzenie. Dzieci muszą znajdować się pod opieką dorosłych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kto odpowiada za odśnieżanie ulic i chodników?

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżenia chodnika już 3 godziny po ustaniu opadów. Wielu z naszych Czytelników dzwoniło do nas, skarżąc się na nieodśnieżone chodniki wielu wspólnot mieszkaniowych. Także boczne ulice pozostawiają wiele do życzenia.

Zgodnie prawem, to właściciel nieruchomości ma również obowiązek odśnieżenia i skucia lodu z chodników przy nieruchomości. Przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Minimalna szerokość odśnieżania chodników powinna wynosić 1,5 m tak aby dwie przechodzące obok siebie osoby mogły się swobodnie minąć.

Jeśli właściciel nie zrobi tego,  to może dostać mandat. Grzywna wynosi najczęściej 100 zł, ale maksymalna wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu oznacza skierowanie sprawy do sądu.  Ten może wymierzyć karę nawet 5000 złotych.

Zarządcami nieruchomości – o ile  zostali powołani – najczęściej są: Gmina, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jeśli zarządcy brak, jak na przykład w niektórych mieszkaniach  bezczynszowych, to za odśnieżanie odpowiadają sami właściciele mieszkań. Mogą jednak skorzystać z usług firmy. Za nieszczęśliwy wypadek, do którego przyczyniło się nieodśnieżenie chodnika, odpowiada właściciel posesji, chodnika lub drogi. Do niego należy zwrócić się z ewentualnymi roszczeniami, jeżeli przytrafi nam się wypadek.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Strażacy ćwiczyli w bazie paliw „Baltchem”

Opublikowano

w dniu

Foto: Baltchem

Świnoujscy strażacy brali udział w ćwiczeniach mających na celu doskonalenie umiejętności gaszenia pożarów paliw na terenie bazy paliw „Baltchem” w Świnoujściu.

Foto: Baltchem

Scenariusz ćwiczeń zakładał gaszenie pożaru komory przyzbiornikowej w której doszło do rozszczelnienia. 

Foto: Baltchem

Działania zastępów polegały na dotarciu na miejsce zdarzenia, zabezpieczeniu terenu, podaniu skutecznych prądów gaśniczych w natarciu na palący się obiekt oraz obronie znajdujących się w pobliżu, zagrożonych zbiorników z paliwami.

Ćwiczenia przebiegły pomyślnie. Uwagi budzi jednak stan drogi dojazdowej i jej oznakowanie. 

Foto: Baltchem

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524