Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała

Opublikowano

w dniu

Foto: Dagmara Wdowczyk Consulting

Co roku, w dniu 26 listopada, obchodzony jest Dzień Niedoboru Żelaza. Ten dzień, jak i organizowana co roku kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” ma na celu zwiększenie świadomości na temat poważnego problemu zdrowia, jakim jest niedobór żelaza, a także zwrócenie uwagi na często niezauważane, niewłaściwie rozpoznawane czy pomijane objawy niedoboru żelaza i idące za nimi poważne konsekwencje zdrowotne, jak również na sposoby radzenia sobie z niedoborem żelaza.

Niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoboru żelaza może dotyczyć każdego. To powszechne schorzenie, występuje już na całym świecie i dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn; osoby młodsze jak i starsze [1]. Niedobór żelaza jest najbardziej rozpowszechniony wśród kobiet w okresie przed menopauzalnym, kobiet w ciąży oraz dzieci w wieku poniżej 5 lat. [2] W Europie niedobór żelaza dotyka do 33% kobiet w okresie przed menopauzalnym, do 77% kobiet w ciąży oraz do 48% dzieci [2].

Znaczenie żelaza i jego niedoboru

Mówiąc prosto, bez wystarczającej ilości żelaza ludzkie ciało nie jest w stanie działać prawidłowo. Żelazo jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek oraz zapewnienia sprawnego funkcjonowania serca i mięśni szkieletowych [3]. Odgrywa również̇ istotną rolę w zwalczaniu infekcji i chorób [4], utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii [5] i prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Niedobór żelaza oznacza, że jego ilość w organizmie jest niewystarczająca, aby mógł on prawidłowo funkcjonować.

Organizm przyjmuje żelazo głównie z pokarmu [6] Część puli żelaza zużywana jest do produkcji hemoglobiny, resztę żelaza organizm magazynuje. Niedokrwistość z niedoboru żelaza występuje, gdy poziom żelaza zmagazynowanego w organizmie jest tak niski, że organizm nie jest już w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hemoglobiny do budowania zdrowych czerwonych krwinek [7]. Wpływa to na stopniowe pogarszanie się ogólnego stanu zdrowia i wystąpienie objawów klinicznych niedokrwistości [2].

Niedobór żelaza – objawy

Zauważanie u siebie objawów, takich jak: powtarzające się bóle głowy [8], uczucie zmęczenia psychicznego, drażliwość, zawroty głowy, szybka utrata koncentracji [1,8-9], bolesne, białe zmiany wewnątrz jamy ustnej lub czerwone, łuszczące się pęknięcia po jednej lub obu stronach jamy ustnej [9-11], uczucie zmęczenia fizycznego [8-9], zimne ręce i/lub stopy [9-10]; kompulsywne, powtarzające się żucie lodu czy pragnienie jedzenia substancji niejadalnych takich jak ziemia [10-11], większa niż zwykle liczba infekcji [10], wypadanie włosów kępkami lub w większej ilości [12], problemy ze słuchem [13] czy bladość najbardziej widoczna na twarzy [8-9] to oznaka, że w naszym organizmie może występować niedobór żelaza.

Należy pamiętać jednak, że występowanie objawów nie jest jednoznaczne, ponieważ mogą one łączyć się również z innymi schorzeniami [13].

Niedobór żelaza – przyczyny

Niemożliwe jest jednoznacznie wskazanie powodów niedoboru żelaza. Najczęstsze przyczyny tej dolegliwości to utrata krwi, zwiększone zapotrzebowanie (przy niedostatecznej podaży w diecie), ograniczone wchłanianie z przewodu pokarmowego, niedobór w diecie [2].

Niedobór żelaza – diagnostyka

Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór żelaza, powinniśmy wziąć żelazo „na poważnie” i rozpocząć diagnozowanie od badania morfologii krwi. W przypadku niedoboru żelaza badanie wykaże nam zmniejszone stężenie hemoglobiny (skrót Hb lub Hgb) [14].

 

Jednak, w celu wykrycia niedoboru żelaza, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań diagnostycznych [15]. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu ferrytyny we krwi, która uznawana jest za jeden z najdokładniejszych parametrów w diagnozowaniu niedoboru żelaza [15] i badanie jej poziomu zalecane jest przez Światową Organizację Zdrowia, [16] ponieważ odzwierciedla poziom zmagazynowanego żelaza. Ale poziom ferrytyny w surowicy, może się zmienić pod wpływem takich chorób jak grypa, a tym samym, w celu postawienia prawidłowej diagnozy może być konieczne sprawdzenie dodatkowych parametrów [16] Należą do nich: TSAT lub wysycenie transferyny w surowicy [16], całkowita ilość żelaza w surowicy krwi [17], TIBC – czyli całkowita zdolność wiązania żelaza [18].

Niedobór żelaza – leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia niedoboru żelaza. Zależą one od poziomu niedoboru i historii chorób pacjenta. Sposoby te obejmują zwiększenie ilości żelaza w diecie, doustną suplementację żelazem czy przyjmowanie żelaza w formie dożylnej (poprzez infuzję lub zastrzyk [3].

Dieta osoby z niedoborem żelaza powinna opierać się na warzywach zielonych (pietruszce, szczypiorku), czerwonym mięsie oraz podrobach, produktach pełnoziarnistych, kaszy gruboziarnistej oraz burakach. Produkty bogate w witaminę C (owoce, warzywa) mają pozytywny wpływ na wchłanianie żelaza. Z kolei osłabiają je związki zawarte w kawie i herbacie, a także duża ilość błonnika oraz produkty mleczne.

Nie zawsze jednak sama zmiana nawyków żywieniowych może skutecznie pomóc w uzupełnieniu i/lub ustabilizowaniu poziomu żelaza w organizmie. Poza zmianą diety, gdy jest to możliwe i gdy sama dieta nie przynosi rezultatów stosuje się doustną suplementację lub preparaty dożylne. Szczególnym wskazaniem do zastosowania dożylnej formy podania żelaza jest: nietolerancja żołądkowo-jelitowa żelaza podawanego doustnie, ciężka czy utrzymująca się i trudna do opanowania utrata krwi, operacje żołądka (bypass, resekcja), które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i upośledzają wchłanianie żelaza z jelit; zespoły złego wchłaniania (celiakia, choroba Whipple’a, przerost bakterii); brak skuteczności doustnej podaży żelaza u pacjentów ze współistniejącym stanem zapalnym, który w mechanizmie podwyższenia hepcydyny może utrudniać jego wchłanianie; chęć ograniczenia długości trwania terapii – stosowanie dożylnego żelaza pozwala na podanie prawie pełnej dawki zastępczej w jednym lub dwóch wlewach. Najwięcej doświadczeń potwierdzających skuteczność żelaza podawanego dożylnie zaobserwowano podczas leczenia osób z nieswoistym zapaleniem jelit, po operacjach żołądka lub z przewlekłą chorobą nerek [19].

Konsekwencje niedoboru żelaza

Jedną z konsekwencji nieleczonego lub nieskutecznie leczonego niedoboru żelaza jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Niedokrwistość z niedoboru żelaza – zwana powszechnie anemią – występuje, gdy poziom żelaza magazynowanego w organizmie jest tak niski, że organizm nie jest już w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hemoglobiny do zbudowania zdrowych czerwonych krwinek [7]. Hemoglobina to zaś białko znajdujące się wewnątrz czerwonych krwinek, które przenosi tlen do tkanek i narządów w całym organizmie. Proces ten jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania [20].

Do innych konsekwencji nieleczonego czy przewlekłego niedoboru żelaza zalicza się ogólne pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia, jak też wzmożone uczucie przemęczenia [2]. Niedobór żelaza nawet bez występowania niedokrwistości może być wycieńczający i może zaostrzać objawy pierwotnie występującej choroby przewlekłej, zwiększając ryzyko powikłań, a nawet śmierci [2]. Wśród dzieci niedobór żelaza może zaburzać rozwój poznawczy i motoryczny [2].

„Pomimo poważnych konsekwencji i powszechnego występowania niedoborów żelaza ta przypadłość jest wciąż niewystarczająco rozpoznawana. Wiele osób nie ma świadomości rozwijającego się u nich problemu zdrowotnego albo nie potrafią właściwie rozpoznać objawów. Właśnie dlatego pragniemy zwiększyć świadomość ludzi na temat roli żelaza, a także objawów i konsekwencji niedoboru żelaza w organizmie. Prowadząc kolejny już rok z rzędu kampanię chcemy zwiększyć „żelazną” wiedzę zarówno pacjentów, jak i środowiska medycznego, aby z większą czujnością zwracali uwagę na typowe objawy niedoboru żelaza, nie lekceważyli niedoboru żelaza i wsłuchiwali się w sygnały dawane przez organizm” – powiedział Grzegorz Sidorczuk, przedstawiciel organizatora kampanii.

Chcąc wziąć żelazo na poważnie, warto odwiedzić stronę internetową oraz profile social mediowe kampanii, na których znajdują się odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z niedoborem żelaza.

Kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” realizowana jest od kilku lat przez firmę Swixx Biopharma Sp. z o.o. i CSL Vifor zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.

Swixx Biopharma specjalizuje się w oferowaniu skutecznych terapii w wielu obszarach terapeutycznych. Chorzy cierpiący z powodu chorób rzadkich, na nowotwory, pacjenci diagnozowani w obszarze gastroenterologii oraz pacjenci wymagający pomocy psychiatrycznej jak i pacjenci, u których konieczne jest dożylne podawanie preparatu żelaza, mogą mieć dostęp do skutecznych terapii dzięki aktywnościom podejmowanym przez Swixx Biopharma. Misją firmy jest ścisła współpraca z partnerami i szerokimi społecznościami opieki zdrowotnej w celu odblokowania dostępu do innowacyjnych metod leczenia dla potrzebujących pacjentów, a ostatecznym celem jest wywarcie znaczącego i trwałego wpływu na zdrowie jednostek i społeczności, co realizowane jest m.in. przez takie kampanie jak „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała”.

Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej i nie powinien być traktowany jako zastępstwo konsultacji z profesjonalistą z dziedziny opieki zdrowotnej. Wszelkie decyzje dotyczące postępowania medycznego powinny być podejmowane przez profesjonalistów z dziedziny opieki zdrowotnej i muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom każdego pacjenta.

www.takeironseriously.com/pl

https://www.facebook.com/profile.php?id=61552193593542

https://www.instagram.com/wez_zelazo_na_powaznie_/

NM-PL-2023-11-5939

Data zatwierdzenia: 19.11.2023 r.

[1] Barton JC, et al. BMC Blood Disord. 2010;10:9. Doi:10.1186/1471-2326-10-9;2.

[2] Strona internetowa: https://www.takeironseriously.com/pl/zwieksz-swiadomosc/o-nas (dostęp 6.11.2023 r.)

[3] Auerbach M, Adamson JW Am J Hematol. 2016;91(1):31-38.;

[4] Fernando B, et al. World J Gastroenterol. 2009 Oct 7; 15(37): 4638-4643

[5] Favrat B., et al. PLOS One 9(4): e94217. eCollection 2014

[6] https://www.takeironseriously.com/pl/niedobor-zelaza/czy-przyjmujesz-wystarczajaca-ilosc-zelaza (dostęp 6.11.2023 r.)

[7] Trost LB, et al. J Am Acad Dermatol. 2006;54(5):824-44.; 7.

[8] Pavord S, et al.BJH 2020; 188: 819-30

[9] Api O, et al. Turk J Obstet Gyncecol 2015 2015;12: 173-8

[10] Beard JL. J Nutr 2001; 131: 568-80

[11] Lumish RA, et al. The Journal of Nutrition 2014; 114 (10):1533-9

[12] Kantor J.Journal of Invetsugative Dermatology 2003; 121(5): 958-8

[13] Schieffer KM, et al. JAMA Otolaryngol Neck Surg. 2017;(800).

[14] Whitfield A, et al. Iron Deficiency Anemia Diagnosed in Female Teenagers. J Family Med Community Health. 2015. 2(7): 1058.

[15] Milman N. Ann Hematol. 2008;87(12):949-959.

[16] World Health Organization. WHO guideline on use of ferritin concentrations to assess iron status in individuals and populations.;2020

[17] Centre for Disease Control. Iron Status Indicators: National Report on Biochemical Indicators of Diet and Nutrition in the U.S. Population 1999-2002

[18] Soldin P et al. Clin Chim Acta. 2004 April ; 342(0): 211-217

[19] https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/4247-anemia-nie-zawsze-taka-oczywista-dozylne-podanie-preparatow-zelaza-w-praktyce/ (dostęp 6.11.2023 r.)

[20] Cashman MW, Sloan SB. Nutrition and nail disease. Clin Dermatol. 2010;28(4):420-5.

KONTAKT:

Jakub Diakun

e-mail: jakub@dwconsulting.com,.pl

tel. 609 874 447

Dagmara Wdowczyk

e-mail: dagmara@dwconsulting.com.pl

tel. 609 084 895

Źródło informacji: Dagmara Wdowczyk Consulting

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Ponad 4 tys. czujek dymu trafi do mieszkańców regionu

Opublikowano

w dniu

Ponad cztery tysiące czujek dymu trafi do mieszkańców regionu w ramach akcji Czujne Województwo Zachodniopomorskie. Strażacy zamontują i uruchomią wszystkie urządzenia do końca listopada.

W ramach programu Czujne Województwo Zachodniopomorskie do mieszkańców regionu jeszcze w tym roku trafi 4110 czujników dymu.

„Wszystkie gminy zostały zaproszone do tego projektu, uczestniczą w nim i to one wspólnie ze strażą pożarną wskazały miejsca, do których te czujniki będą dostarczane” – przekazał w czwartek wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Podkreślił też, że specyfika programu polega na tym, że czujki nie będą po prostu rozdawane, ale trafią w konkretnie miejsca, gdzie zagrożenie pożarem jest największe.

„Zwróciliśmy się do gmin i Państwowej Straży Pożarnej o wskazanie lokalizacji, w których ryzyko takich pożarów jest wysokie, a lokatorzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup czujek. W tych miejscach w pierwszej kolejności zamontujemy urządzenia wykrywające dym i tlenek węgla” – powiedział wojewoda.

Zakup 4110 czujek za łącznie 300 tys. zł sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. To jeden z partnerów projektu.

„Prewencja i wczesne ostrzeganie to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, którzy w porę mogą zareagować na niebezpieczeństwo. To także wyraz troski o strażaków, którzy podczas akcji ryzykują zdrowiem i życiem” – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Waldemar Miśko.

Od 2019 do 2023 r. w Zachodniopomorskiem doszło do blisko 35 tys. pożarów, w tym budynków mieszkalnych i kanałów wentylacyjnych i dymowych. Zginęły w nich 123 osoby, a 787 zostało rannych.

„Statystyki pożarów pokazują, że najwięcej ludzi traci zdrowie lub życie w pożarach własnych domów i mieszkań. Możemy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin m.in. poprzez wyposażenie domów i mieszkań w czujki, które ratują życie” – powiedział zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP w Szczecinie st. bryg. Mirosław Pender.

Czujki będą montowane przez strażaków od 1 do 30 listopada we wszystkich zachodniopomorskich powiatach i gminach. Najwięcej trafi do powiatu stargardzkiego (350 szt.), gryfińskiego (315 szt.), koszalińskiego (300 szt.) i do goleniowskiego (245 szt.).

misz/ joz/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W ciągu czterech lat wszystkie drogi wojewódzkie będą wyremontowane

Opublikowano

w dniu

Do końca 2028 r. wszystkie drogi wojewódzkie mają zostać zmodernizowane i zapewniać europejski standard – zapowiedział w środę marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Takie są założenia programu „Pomorze Zachodnie na dobrej drodze”.

Przedstawiony w środę program „Pomorze Zachodnie na dobrej drodze” zakłada, że do końca 2028 r. wszystkie drogi wojewódzkie w Zachodniopomorskiem zostaną zmodernizowane. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przekazał, że w ciągu 1,5 dekady zmodernizowano ich już ok. 1500 km. To m.in. rozbudowa drogi wojewódzkiej na odcinku Recław-Stepnica, obejście Trzebiatowa oraz prace przy drodze nr 163 na odcinku Połczyn Zdrój-Czaplinek.

W regionie cała sieć dróg wojewódzkich liczy łącznie 2181 km, zatem do przebudowy pozostaje ponad 630 km.

„Głęboko wierzymy w to, że Pomorze Zachodnie jest na dobrej drodze, ale chcemy też, aby drogi na Pomorzu Zachodnim były jak najlepsze i żeby były naszą wizytówką i naszym znakiem rozpoznawczym, tak jak naszym znakiem rozpoznawczym są nasze nowoczesne pociągi” – powiedział w środę marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Remonty mają kosztować 2,26 mld zł i zostaną sfinansowane zarówno ze środków unijnych jak i własnych. 130 km dróg zostanie przebudowane przy wsparciu środków UE i programów rządowych (Polski Ład, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg). Nakład wyniesie łącznie 1,26 mld zł. Pozostałe 500 km planowanej przebudowy odcinków szlakowych pokryją środki własne budżetu województwa zachodniopomorskiego. Koszt modernizacji to 1 mld zł.

Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną pierwsze przetargi na 84 km dróg wojewódzkich, by prace mogły ruszyć na przełomie marca i kwietnia 2025 r.(PAP)

misz/ malk/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Magia Świateł na Uznamskiej Ścieżce w koronach drzew

Opublikowano

w dniu

Od listopada 2024 r. Uznamska Ścieżka w koronach drzew zamieni się w promienne tło dla wyjątkowych zimowych momentów. Czego Goście mogą oczekiwać?

Heringsdorf. Na Uznamskiej Ścieżce w koronach drzew w Heringsdorfie, na turystów i mieszkańców czeka nowa zimowa atrakcja. Setki tysięcy delikatnych świateł roświetli Ścieżkę i wprowadzi starszych i młodszych w magiczną poczują otoczy gości młodszych i starszych magiczną atmosferą.

Rozpoczynamy w sobotę, 30 listopada 2024 r., a Magii Świateł na Uznamskiej Ścieżce w koronach drzew będzie można zaznać do niedzieli, 2 marca 2025 r. W tym okresie będą obowiązywać specjalne godziny otwarcia: do końca stycznia od czwartku do poniedziałku Ścieżka w koronach drzew będzie otwarta w godz. od 13:00 do 20:00, ostatnie wejście o godz. 19:00. We wtorki i środy oraz od 23 do 26 grudnia Ścieżka będzie zamknięta.

Po świętach Bożego Narodzenia, od 27 grudnia do 6 stycznia, Ścieżka będzie rozświetlona każdego dnia – to wspaniała okazja na świetną poświąteczną wycieczkę lub wyjątkowe przeżycie sylwestrowe. Od początku lutego Magii Świateł można będzie doświadczać od czwartku do niedzieli. Będą obowiązywać regularne ceny biletów, bez dodatkowych opłat.

Susanne Maletzki, kierownik Uznamskiej Ścieżki w koronach drzew wyjaśnia, czego mogą spodziewać się odwiedzający: „Światła naprawdę tworzą u nas wyjątkową atmosferę. Nasza lokalizacja, pośrodku uzdrowiska i lasu leczniczego, wysoko nad wysp sprawia, że zimą jest naprawdę uroczo. Ale wraz z końcem listopada cała Ścieżka zostanie ozdobiona ciepłymi bajkowymi lampkami. Ich blask będzie towarzyszyć naszym gościom aż do szczytu wieży widokowej”.

Absolutną atrakcją są jednak figury 3D, które będą towarzyć odwiedzającym wzdłuż Ścieżki, mówi Susanne Maletzki. „Naprawdę jest wiele do zobaczenia i świetne tło do pamiątkowych zdjęć” – nie chce jednak jeszcze zdradzać więcej szczegółów. „Trzeba to po prostu zobaczyć na własne oczy” – mówi.

Parę słów o Erlebnis Akademie

Erlebnis Akademie AG została założona w w 2001 roku w mieście Bad Kötzting / Bayerischer Wald i jest jednym z wiodących oferentów ośrodków rekreacyjnych z elementami edukacji przyrodniczej i ekologicznej w Niemczech. Do chwili obecnej firma zbudowała 13 Ścieżek w koronach drzew, w skład których wchodzą dodatkowe obiekty, a łączna wartość inwestycji wyniosła ponad 85 milionów euro. Aktualnie, w Niemczech spółka zarządza pięcioma obiektami: Bayerischer Wald / Las Bawarski (2009), na Rugii wraz z Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego (2013), w Schwarzwaldzie (2014), Saarschleife w Saarland (2016) oraz na wyspie Uznam (2021). Firma posiada również swoje siedziby w Czechach (Lipno nad Vitavou – 2012), Krkonoše (2017) Słowacji (Bachledova/Hohe Tatra – 2017), Austrii (Gmunden, Salzkammergut – 2018), Słowenii (Pohorje – 2019), Francji (Alzacja – 2021), Irlandii (Avondale Forest – 2022) i Kanadzie (Laurentides – 2022). Ponadto, w wybranych lokalizacjach EAK AG zrealizowała już łącznie cztery Lasy Przygodowe. Treści edukacyjne zostały opracowane we współpracy z renomowanymi partnerami, takimi jak Niemiecka Federalna Fundacja Ochrony Środowiska. W 2023 r. Ścieżki w koronach drzew oraz Lasy Przygodowe należące do spółki odwiedziło ponad 2,2 osób, (w tym udział małoletnich). Prócz planowania – w standardowych warunkach – średnio dwóch do trzech nowych obiektów przygodowych rocznie, pojawiają się dodatkowe konkretne perspektywy wzrostu poprzez rozbudowę istniejących obiektów, rozszerzenie oferty handlowej, gastronomicznej i współpracy marketingowej – a także w dłuższej perspektywie poprzez wdrożenie koncepcji do innych miejsc związanych z atrakcjami na łonie natury.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Otrzymali zielone światło do służby w Straży Granicznej

Opublikowano

w dniu

Foto: MOSG Ł. Zwoliński

Przez dwa dni trwały w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku egzaminy kandydatów do służby. Do testów 29 i 30 października przystąpiło 15 osób, wszyscy rekruci otrzymali pozytywne oceny.

Wśród ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej tym razem były 3 kobiety i 12 mężczyzn. Kandydaci musieli zmierzyć się z testem z wiedzy ogólnej, języka obcego oraz sprawności fizycznej. Ich predyspozycje były też weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kolejnym etapem będzie skierowanie do komisji lekarskiej, która określi ich zdolność do służby.

Przebieg postępowania rekrutacyjnego nadzorowała komisja egzaminacyjna pod przewodnictwem por. SG Agnieszki Borkowskiej, w której skład weszli funkcjonariusze MOSG i przedstawiciel Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

Morski Oddział Straży Granicznej nadal prowadzi nabór chętnych do służby. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach organizacyjnych. Dla kandydatów do służby w formacji z województwa zachodniopomorskiego Straż Graniczna organizuje pierwszy etap postępowania kwalifikacyjnego w Placówce Straży Granicznej w Szczecinie. Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału http://www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Linia nr 10 Świnoujście – Międzyzdroje – Świnoujście za darmo 1 listopada

Opublikowano

w dniu

„Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że w dniu 1 listopada 2024 r.  linia nr 10 będzie kursować za darmo pomiędzy gminami Świnoujście i Międzyzdroje.

Dzięki współpracy samorządów 1 listopada (Wszystkich Świętych) autobus linii nr 10 będzie kursował bezpłatnie.

Linia autobusowa nr 10 funkcjonuje od połowy lipca 2005 roku. Autobusy Komunikacji Autobusowe docierają do Międzyzdrojów dzięki czemu dowożą mieszkańców pomiędzy gminami.

Przypominamy, że 1 listopada komunikacja miejska w Świnoujściu będzie bezpłatna. Obowiązuje świąteczny rozkład jazdy. W dniach od 30.10.2024 do 2.11.2024 parking P8 przy ul. Steyera jest udostępniony kierowcom nieodpłatnie.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu.

Wystąpienie silnego wiatru prognozuje się od 2024-10-31 godz. 19.00 do godz. 18:00/28.09.2024. 2024-11-01 godz. 22.00.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: powiatów: gryficki, kamieński, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński i Świnoujście.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524