Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Statuetki dla najaktywniejszych. Społeczniczki i Społecznicy nagrodzeni za tegoroczne inicjatywy

Opublikowano

w dniu

Wyzwala energię do działania, daje poczucie sprawczości, buduje relacje sąsiedzkie. Do tej pory dzięki Programowi Społecznik udało zrealizować się ponad 4 tysiące inicjatyw pokazujących moc i siłę regionu otwartego na NGO’sy, współpracę i aktywność. We wtorek, 5 grudnia 2023 r. podczas gali podsumowującej tegoroczne działania Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nagrodził najlepsze organizacje. W tym dniu poznaliśmy także laureatów konkursu „Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2023”.
Pierwszy taki program w Polsce
Program Społecznik umożliwia organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z całego województwa realizację ciekawych działań społecznych, projektów, warsztatów, zawodów sportowych, badań profilaktycznych. Na ich realizację NGO’sy mogą otrzymać grant w wysokości 5 tys. zł. To środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki programowi stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne organizują „szyte na miarę” danego miejsca inicjatywy. Nie brakuje też działań związanych z ekologią i promocją zdrowego stylu życia, integracją czy aktywizacją młodzieży. Podobnie było i w tym roku.
We wtorek, 5 grudnia 2023 r. odbyła się gala podsumowująca tegoroczne inicjatywy. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowali wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, obecna była także przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina. Do gości przyjechała senator RP Magdalena Kochan. Marszałek Olgierd Geblewicz, który ze względu na obowiązki służbowe w Brukseli, nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, połączył się ze Społecznikami online. Gratulował wszystkim realizacji ciekawych inicjatyw.
– Od lat misją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego jest promowanie i wspieranie ludzi aktywnych, kreatywnych, społeczników i wolontariuszy oraz wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Jako pierwsze województwo w Polsce wdrożyliśmy w 2017 roku system grantowy dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, który nazwaliśmy po prostu Społecznik. Dziedzictwo tego programu to ponad 4 tysiące inicjatyw zrealizowanych na Pomorzu Zachodnim. Program pozwala budować relacje i więzi społeczne. Przez lata zmieniały się priorytety programu, obecnie są to ekologia i walka ze zmianami klimatu oraz aktywizacja społeczna młodych. Natomiast to, co nie zmienia się od początku to państwa kreatywność, pasja, zaangażowanie w realizację inicjatyw i za to szczerze państwu dziękuję –  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Podczas gali zostały wręczone statuetki dla dziewięciu najaktywniejszych organizacji. Był też czas na wyróżnienia dla wolontariuszek i wolontariuszy w konkursie „Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2023”. Za jego przeprowadzenie odpowiadało Stowarzyszenie Polites.
Do dalszych działań motywował gość specjalny, Przemek Kossakowski.
Docenieni za aktywność 
Wyróżnienia dla organizacji za inicjatywy z największą ilością punktów z oceny merytorycznej. Statuetki przyznano były w podziale na 5 subregionów.
 • Subregion A (Miasto Szczecin i powiat policki)
Wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu Przyjaciele Pałacu Młodzieży w Szczecinie za inicjatywę „Sobota w Pałacu – artystyczne spotkania z ekologią”. Organizacja wznowiła organizację ciekawych spotkań o tematyce ekologicznej.Spotkania zakończyły się warsztatami plastycznymi. Przygotowane prace zostały wyeksponowane w Pałacu Młodzieży. W realizację inicjatywy było zaangażowanych 130 osób.
 • Subregion B (Miasto Świnoujście/powiaty goleniowski, gryficki, kamieński, łobeski)
Stowarzyszenie MONAR za inicjatywę „Aktywizacja w duchu Zero Waste”
Program Społecznik pozwolił na zorganizowanie intensywnego programu dla pacjentów MONAR w Grabowie. Były to zajęcia z ogrodnictwa, warsztaty kulinarne i warsztaty recyklingu. Przez codzienną ergoterapię pacjenci nabywali umiejętności potrzebne do zrównoważonego dbania o własne „podwórko”.
 • Subregion C (Powiaty: choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki)
Stowarzyszenie „Przystań Czwórka” przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 w Świdwinie za realizację projektu „Mam EKO w DNA”
Projekt był skierowany do 30-osobowej grupy dzieci w wieku od 7 do 11 lat, które uczęszczają do świetlicy szkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Świdwinie. Dzięki Programowi Społecznik dla dzieci zostały zorganizowane ekologiczne warsztaty i spotkania. W ich trakcie dzieci nauczyły się, jak dbać o środowisko naturalne w swoim najbliższym otoczeniu. W oparciu o zdobytą wiedzę dzieci wraz nauczycielami ze świetlicy opracowały szkolne EKOlogo i kodeks „Wzorowego Ekologa”. Dzieci przygotowały także swój miniekosystem leśny w słoiku czy brały udział w konkurs na „EKOzabawkę”. Na zakończenie odbył się EKOpiknik.
 •  Subregion D (Miasto Koszalin i powiaty: białogardzki, koszaliński, sławieński, szczecinecki)
Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych zostało nagrodzone za projekt „Kolorowy zakątek już mamy, o owady jeszcze zadbamy”
Projekt realizowany był na terenie miejscowości Polne w gminie Barwice. Środki z programu pozwoliły stworzenie dużego domku dla owadów na terenie kolorowego zakątka.
 • Subregion E (Powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki, stargardzki)
SHARK DIVERS Stowarzyszenie Płetwonurków PSP i OSP za projekt „Czyste jezioro”
SHARK DIVERS pokazali, że razem można więcej. Projekt zrealizowano w sierpniu nad jeziorem Lipowo w Dębnie. W sprzątaniu wzięli udział mieszkańcy, w tym uczniowie szkół, członkowie OSP Boleszkowice, OSP Cychry, członkowie WOPR Kostrzyn nad Odrą oraz ratownicy WOPR z Dębna zabezpieczający akcję oraz uczący zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Ośrodek Sportu i Rekreacji z Dębna zapewnił worki oraz wywiózł zebrane śmieci – również zapewnił posiłek uczestnikom akcji. Do akcji przyłączyła się także Północna Izba Gospodarcza oddział w Dębnie.
Tak chcą aktywnie działać
W kategorii „Najlepiej oceniony w skali województwa projekt ekologiczny” zwyciężyła Fundacja Nauka dla Środowiska, która zorganizowała międzypokoleniowy turniej sportowy. Udział w nim wzięło około 100 osób. Uczestnikami byli: seniorzy z Dziennego Domu Pogodna Jesień „Senior+”, Dziennego Dom Pomocy „Złoty Wiek”, Klubu Różany Zakątek „Senior+”, a także młodzież z klasy V z Szkoły Podstawowej nr 17 oraz klasy VI z Szkoły Podstawowej nr 6. Podczas spotkania uczestnicy zmagali się w konkurencjach sportowych oraz quizie wiedzy ekologicznej. Zwieńczeniem imprezy było wspólne posadzenie zielnika społecznego.
Z kolei  Stowarzyszenie Trio Basket Koszalin zwyciężyło w kategorii „Najlepiej oceniony w skali województwa projekt młodzieżowy”. Doceniono inicjatywę. „Trio basket Koszalin 2023”, który odbywa się pod hasłem sport bez barier.
Natomiast Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia zwyciężyło w kategorii „Najlepiej oceniony w skali województwa projekt na rzecz integracji i pomocy uchodźcom” za realizację inicjatywy „Zabawa z historią. Polsko-ukraiński, rodzinny piknik integracyjny”. Głównym celem projektu było wzmacnianie zaufania i więzi w lokalnej społeczności.  Uczestnicy wydarzenia wzięli udział we wspólnych zabawach takich jak: rzut podkową, przeciągnie liny, szachy i warcaby. Ponadto, przeprowadzono warsztaty kuchni polsko-ukraińskiej, podczas których uczestnicy mieli okazję wspólnie przygotować smażone pierogi, wytwarzać podpłomyki – pierwszy słowiański chleb oraz kisić warzywa. Na koniec zorganizowano ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek.
W kategorii „Najlepiej oceniony w skali województwa projekt” złożony przez podmiot, który pierwszy raz wnioskował o otrzymanie mikrodotacji w ramach Programu Społecznik tzw. debiut, doceniono Stowarzyszenie AKADEMIA JUDO w Bobolicach za organizację sportowego festynu z okazji Dnia Dziecka.
Galę uświetnił koncert Ani Rusowicz.
Kolejne działania w planach
Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem programu jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Po więcej informacji na temat programu warto zajrzeć do mediów społecznościowych. Społeczniczki i Społecznicy są bardzo aktywni w tej sferze. Do zapraszania na wydarzenia wykorzystują takie hashtagi jak: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR. Na portalu Facebook warto też obserwować profile: Program Społecznik oraz Pomorze Zachodnie News.
To nie koniec społecznikowskich działań. Do ostatniego naboru wniosków Społeczniczki i Społecznicy złożyli blisko tysiąc propozycji. Wnioski są teraz weryfikowane pod względem formalnym, a następnie do dofinansowania zostaną wybrane te najlepsze projekty. Wyniki poznamy 11 stycznia 2024 r. Z kolei 2 kwietnia 2024 r. ruszy kolejny nabór.
„Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2023”.
Kategoria grupy:
 •  I miejsce
Wolontariusze Fundacji YOUkraine
To oni, z uśmiechem na twarzach, otaczają troskliwą opieką dzieci, sprawiając, że codzienność Maluchów przepełniona jest radością i ciepłem. Ich serca są tak szeroko otwarte, jak niebo, które obejmuje Maleńką Krainę – przedszkole dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Wolontariusze to nie tylko ręce, które sprawnie kierują administracyjnymi sprawami Fundacji, ale także ucho, które wraz z sercem słucha potrzeb i trosk każdego, kto szuka wsparcia.
 • II miejsce
Młodzieżowi Instruktorzy Wędkarstwa Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie
Wolontariusze prowadzą szkółki Ekologiczno-Wędkarskie w Świdwinie Piotr i Katarzyna Klimczakowie, szkółkę „Okonek” w Niedalinie – Damian Krysztofiak, szkółkę „Karpik” w Polanowie – Krzysztof Ciuła i Piotr Idzi. Wolontariusze uczą dzieci wędkarstwa, organizują zawody, zagospodarowują brzegi. A wszystko w myśl zasady „złap i wypuść” – instruktorzy uczą poszanowania wobec otaczającej przyrody.
 • III miejsce
Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kierzkowie
Pomagają samemu Świętemu Mikołajowi, przygotowując Paczki dla Seniora. Wolontariusze lecą z pomocą i wspierają uczniów w nauce. Ich działania rozkwitają, podobnie jak rośliny, które od ziarenka uprawiali, pielęgnowali by ostatecznie spożytkować je na kiermaszu.
Kategoria indywidualne:
 • I miejsce Małgorzata Olczyk
Małgosia należy do grupy ,,Złote serca młodych gniewnych” – wolontariuszy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie. Pomaga osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym z terenu gminy Polanów w noszeniu opału w okresie jesienno-zimowym, porządkach wokół obejść gospodarczych, grabieniu liści, czy odśnieżaniu. Razem z grupą współpracuje z Domem Pomocy Społecznej w Cetuniu, organizuje akcje charytatywne jak np. bieg charytatywny w piżamach dedykowany dzieciom z onkologii, działa na rzecz środowiska i zwierząt. Jest pomysłodawczynią międzypokoleniowego projektu „Przetworaki”, organizatorką wydarzeń integracyjnych dla wychowanków Ośrodka i przyjaciół z Ukrainy. Ma w sobie bardzo dużo zapału, chęci do działania, nakręca pozytywnie innych wolontariuszy i motywuje do jeszcze większej aktywności w życiu zarówno ośrodkowym, jak i wśród lokalnej społeczności. Małgosia działa z radością, odpowiedzialnością i otwartością na innych.
 • II miejsce Martyna Konstowicz
Młoda osoba z wieloletnim doświadczeniem w wolontariacie. Z wrażliwością do społecznych tematów i odwagą do podejmowania nowych wyzwań.  Bezpieczeństwo w sieci, wolontariat podczas pandemii, Godzina dla Szczecina i Twojej miejscowości, zbiórki i angażujące akcje jak Ugly Sweater Day to niektóre z działań Martyny realizowane najpierw w Szkole Podstawowej nr 7, a obecnie w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie. Martyna po szkole angażuje się   w wolontariat w Związku Ukraińców, Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie czy w Stowarzyszeniu POLITES, w którym prowadzi edukację rówieśniczą o wolontariacie.
 • III miejsce Krystyna Lembowicz
Pani Krystyna jest wolontariuszką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Połczynie-Zdroju od 1985 r. W ramach współpracy Towarzystwa z Bankiem Żywności przez wiele lat realizowała akcję „Podziel się posiłkiem”.  Dba o to by w sklepach produkty spożywcze się nie marnowały, a by dobra żywność trafiała do potrzebujących mieszkańców gminy. Pani Krystyna z wielkim sercem, zaangażowaniem, pomysłowością działa i włącza w działania kolejne osoby.
Gratulujemy!
Źródło: WZP

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Samolotem z Goleniowa do Krakowa. Ryanair wrócił z popularnym połączeniem

Opublikowano

w dniu

Foto: Lotnisko Szczecin-Goleniów

Po zimowej przerwie linia lotnicza Ryanair przywróciła loty na trasie ze Szczecina do Krakowa. W pierwszy rejs udało się blisko 180 pasażerów.

Loty na trasie do stolicy małopolski początkowo realizowane będą w każdy poniedziałek oraz piątek, a od 25 marca również w środy. Z okazji wznowienia lotów na tej trasie linia Ryanair dodała do sprzedaży dużo promocyjnych biletów w cenach rozpoczynają się już od 68zł za przelot w jedną stronę.

Alicja Wójcik- Gołębiowska, Country Manager CEE & Baltics w Ryanair powiedziała:
Z radością ponownie uruchamiamy naszą popularną trasę Szczecin- Kraków. Wygodne połączenie między tymi dwoma miastami to wsparcie dla turystyki ale także dla gospodarki obu regionów. Serdecznie zapraszamy wszystkich podróżujących między Krakowem i Szczecinem na pokłady samolotów Ryanair!”

Maciej Dziadosz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów powiedział:
„To bardzo dobra informacja zarówno dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów jak i całego Pomorza Zachodniego, a w szczególności branży turystycznej. Powrót, po zimowej przerwie linii Ryanair ze swoją trasą do Krakowa pokazuje, że współpraca Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów oraz Ryanair opiera się na długofalowej chęci rozwoju siatki połączeń na szczecińskim lotnisku. Jesteśmy pewni, iż ta współpraca w niedługim czasie przyniesie kolejne informacje o nowych, atrakcyjnych kierunkach realizowanych z zachodniopomorskiego lotniska.

Przypominamy, że to nie jedyna zmiana w letnim rozkładzie Ryanair ze Szczecina. Od 18 marca wzrośnie liczba rejsów na trasie do Londynu Stansted (6 razy w tygodniu), a od 20 marca przywrócone zostaną bezpośrednie loty do Dublina (loty w środy oraz soboty)
Szczegółowy rozkład oraz bilety dostępne są na: www.ryanair.com

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Palmy pod namiotami jeszcze przez kilka tygodni

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Palmy to jedne z wielu roślin znajdujących się w ogrodzie przy promenadzie. Od kilku lat dobrze znoszą zimową pogodę w Świnoujściu. Na wszelki wypadek chronią je białe namioty.

Rośliny są dobrze zabezpieczone przed zimą. Wewnątrz namiotów panuję klimat jak w palmiarni. Będą tam tak długo aż miną nocne przymrozki.

Z kolei aby chronić korzenie roślin przed mrozami, w zależności od potrzeby, może być uruchamiane ogrzewanie.

Palmy to szorstkowce Fortunego. Roślina wywodzi się z Chin i potrafi rosnąć nawet na obszarach położonych na wysokości 2400 m n.p.m. Rożnie także po drugiej stronie Himalajów w Indiach czy Nepalu. Łącznie jest ich 15, w tym trzy duże i 12 mniejszych.

W ogrodzie sensorycznym przy promenadzie znajdziemy także oliwkę europejską, grójecznik japoński, śniegowiec wirginijski czy ośnieżę karolińską.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podczas parkrunu można biegać także z dziećmi

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Ruciński  

Mimo, że mgła spowiła cały Park Zdrojowy, to jak mawiają uczestnicy parkrunu: „Bieganie to ten czas , kiedy negatywne emocje znikają, a w ich miejsce pojawia się szczęście”. Tak też się stało na 335. parkrunie. Naładowani pozytywną energią i endorfinami, biegacze i chodziarze po pokonaniu 5-kilometrowego dystansu w naszym malowniczym Parku Zdrojowym, meldowali się z właśnie takim pakietem. W zamian (choć tylko na chwilę, by potem oddać), zamiast medalu, otrzymywali token.

Pierwszy token odebrany został przez Roberta Cypryjańskiego (24:04), a następnie kolejno Krzysztof Sojka (25:16) i Jan Groński (26:04).

Justyna Fojcik wpadła na metę jako pierwsza kobieta (26:09). Natomiast sześć osób pobiło swoje rekordy życiowe. Wszystkim gratulujemy!

A szczegółowe wyniki dostępne są tutaj:

https://www.parkrun.pl/swinoujscie/results/latestresults/

Na mecie z herbatką czekał nasz najmłodszy wolontariusz, Kacper Jasiuchna. Warto wspomnieć, że bez obecności wolontariuszy parkrun nie mógłby się odbyć. Dzięki koordynatorowi spotkania, Zbyszkowi Kosel, oraz licznej grupie, w skład której wchodzili: Agnieszka Michalska, Aleksandra Jasiuchna, Elżbieta Jabłonska, Joanna Szafrańska, Karina Mikulska-Gawle, Marcin Ruciński, Mirosław Jabłoński i Tomasz Szafrański, uczestnicy 335. parkrunu mogli zadbać o swoje zdrowie.

Zapraszamy już w kolejną sobotę o godzinie 9.00 do Parku Zdrojowego przy Alejce Sportowej.

Zespół parkrun Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W nowej części cmentarza powstanie kolumbarium

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W Świnoujściu rośnie popularność kremacji. Pochówki w urnach są na tyle częste, że w kolumbarium powoli zaczęło brakować miejsc. Miasto zdecydowało się wybudować kolejne.

Informowaliśmy o rozstrzygniętym przetargu na budowę nowego kolumbarium w Świnoujściu.

– Nowe będzie miało 380 miejsc na dwie lub cztery urny. Myślę, że na dłuższy czas problem tego typu  pochówków będzie w mieście rozwiązany – mówi Janusz Żmurkiewcz, prezydent Świnoujścia.

Sprzedażą miejsc pochówków urnowych w kolumbarium zajmie się Urząd Miasta w Świnoujściu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tyle pozostało z budynku po ośrodku Promenada

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nigdyś tętniło tam życie, a na korytarzach było słychać gwar kuracjuszy. Teraz budynek jest w trakcie częściowej rozbiórki. Jak się dowiedzieliśmy, mają zostać zachowane ściany frontowe, wieżyczka, metalowe balustrady balkonowe.

Budynek po ośrodku Promenada wpisywał się w nadmorski charakter dzielnicy. Przy całej ulicy Żeromskiego, w większości stoją obiekty ze zdobionymi elewacjami, kolumienkami, wieżyczkami i lodżiami, w eklektycznym stylu, charakteryzującym architekturę uzdrowiskową.

Po przebudowie w budynku ma być 27 mieszkań apartamentowych o powierzchni od 26 do 56 m2.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Na budowie znaleziono element reflektora z 1941 roku

Opublikowano

w dniu

Foto: Fort Gerharda

Podczas prac budowlanych natrafiono na metalowy element. Szybko okazało się, że pochodzi z 1941 roku. Po oczyszczeniu będzie eksponatem w Forcie Gerharda w Świnoujściu.

Zamiast na złomowisko, metalowa kopuła trafi do muzeum w Świnoujścia. Zainteresowali się nim miłośnicy militariów.

 • Element niemieckiego reflektora plot 150cm Flak-S.W. 150  już w forcie. Udało się dotrzeć do osób, które uczestniczyły w pracach budowlanych w miejscu, w którym został znaleziony artefakt – mówi Piotr  Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gerharda.

Niewykluczone, że podczas kolejnych prac w tamtym miejscu zostaną kolejne elementy pochodzące z czasów II wojny światowej.

Dostęp do Fortu Gerharda jest niemożliwy od strony lądowej od 13 kwietnia 2023 roku. Taką decyzję podjął wojewoda zachodniopomorski na mocy wprowadzenia stref wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Niemożliwy jest także dostęp do latarnii morskiej.

Czytaj dalej

SONDA

Na kogo oddasz głos w wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście?
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524