Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Czego dzieci nie powinny jeść w Święta?

Opublikowano

w dniu

Boże Narodzenie to czas, kiedy nasz jadłospis wygląda zdecydowanie inaczej niż zwykle. Które potrawy można podać maluszkom, a na które lepiej uważać, radzi Ewelina Poźniak,dietetyczka, specjalistka ds. żywienia niemowląt i małych dzieci, ekspertka programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me.

Ryba na świątecznym stole

Wielu rodziców ma obawy odnośnie do jakości dostępnych ryb, jednak tłuste gatunki morskie, np. halibut, są źródłem cennego DHA zdrowego tłuszczu, kluczowego dla rozwoju wzroku i mózgu dziecka. Jeśli maluszek ma już za sobą pierwsze spotkanie z rybami, można zaserwować je także w czasie Świąt. Tradycyjne potrawy zwykle ociekają jednak tłuszczem, więc nie są odpowiednie dla najmłodszych. Warto wypróbować z całą rodziną nowe opcje, np. pieczonego łososia lub pstrągapodane w tradycyjnym greckim sosie. Ważne, by dokładnie usunąć z ryby wszystkie ości. Młodsze dzieci mogą otrzymać danie w wersji zmiksowanej, starszym można serwować je podobnie jak innym domownikom na talerzu.

Dania z rybką dla dzieci

Dobrym rozwiązaniem na Święta z dzieckiem mogą być dania gotowe z rybką od Gerber. Wszystkie składniki wykorzystane do ich przygotowania spełniają rygorystyczne normy jakości żywności dla niemowląt i małych dzieci. W tym przypadku rodzic wie dokładnie, gdzie ryba została złowiona to wody północnej części Oceanu Spokojnego. Szczegółowo sprawdzono również jej bezpieczeństwo dla najmłodszych, np. pod względem poziomu metali ciężkich. Specjalnie z myślą o niemowlętach po 6. miesiącu powstał m.in. Bukiet warzyw z łososiem w sosie pomidorowym ilość rybki w obiadku została dopasowana do potrzeb maluszków na początku rozszerzania diety. Natomiast po 1. roku może sprawdzić się większy słoiczek, np. Rybka z marchewką, groszkiem i kluseczkami.

Suszone grzyby tajemnica naszych mam

Grzyby jadalne dzieli się na 2 podstawowe grupy leśne i hodowlane. Tych pierwszych zdecydowanie nie podajemy dziecku poniżej 12. roku życia. I nie wynika to z tego, iż są one ciężkostrawne, ale z ryzyka pomylenia gatunków jadalnych z trującymi. Konsekwencją byłoby zatrucie, które dla dzieci, ze względu m.in. na mniejszą masę ciała, może mieć skutki znacznie gorsze niż w przypadku dorosłych. Niestety, wyciągnięcie grzyba z wigilijnego barszczu czy kapusty nie jest rozwiązaniem ewentualne toksyny w czasie gotowania przeszłyby do potrawy. Jeśli w świątecznych daniach przewidziane są więc grzyby leśne, warto przed ich dodaniem odłożyć niewielką ilość potrawy specjalnie dla dzieci.

Grzyby hodowlane, jak pieczarki czy boczniaki, mogą być podawane według niektórych rekomendacji nawet już po 6. miesiącu. Warto jednak nieco się z tym wstrzymać i wprowadzać je na trochę późniejszym etapie rozszerzania diety po 10.-12. miesiącu. Jeśli przy bożonarodzeniowym stole usiądą dzieci, można rozważyć przygotowanie farszu do pierogów i uszek z wykorzystaniem właśnie grzybów hodowlanych.

Mak niepozorne ziarenka pełne smaku

Nasiona maku mogą być cennym źródłem witamin i składników mineralnych, m.in. żelaza, wapnia, magnezu i cynku.

Generalnie przyjmuje się, że nasionka maku są bezpieczne, jednak w pewnych warunkach mogą zostać zanieczyszczone niebezpiecznymi alkaloidami. Mak spożywczy jest dokładnie myty, mielony i poddawany obróbce cieplnej, jednak w pierwszym roku życia warto unikać podawania większych ilości zawierających go pokarmów. Roczniak może już jednak spróbować kutii czy makowca.

Miód naturalna słodycz nie tylko na Święta

Naturalnie słodki i będący źródłem wielu składników o działaniu prozdrowotnym miód jest chętnie wykorzystywany do słodzenia świątecznych dań, np. kutii czy klusek z makiem. By w pełni zachować jego właściwości, należy stosować go jednak na zimno najlepiej nie podgrzewać bardziej niż do temperatury ciała, maksymalnie do około 40 st. C. Warto również pamiętać, że łyżka miodu to około 20 g cukrów prostych, które w diecie dzieci należy ograniczać.

W 1. roku życia maluszek nie powinien otrzymywać żadnych produktów z miodem. Może być on bowiem zanieczyszczony przetrwalnikami Clostridium botulinum, wywołującymi botulinizm dziecięcy. Dzieci, które skończą roczek, mogą już jednak bezpiecznie spożywać miód.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas planowania Świąt z dzieckiem?

Więcej informacji, które mogą być przydatne przy planowaniu Bożego Narodzenia z maluszkiem, znaleźć można w ebooku „Pierwsze Święta z dzieckiem”. Stworzony został przez ekspertów programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me i zawiera porady dotyczące m.in. przygotowań do Bożego Narodzenia, prezentów i bezpieczeństwa.

To tylko część artykułu. Pełną treść zawierającą także zalecenia dotyczące suszonych owoców i orzechów, buraków i kiszonej kapusty można znaleźć tu.

Ważna informacja. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt i powinno być kontynuowane tak długo, jak to możliwe. Zanim zdecydujesz się na zmianę sposobu karmienia dziecka, skonsultuj się z lekarzem.

Źródło informacji: Nestlé

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Świnoujska podstawówka w reklamie akcji Lidla

Opublikowano

w dniu

Rozpoczęła się kolejna edycja Szkół Pełnych Talentów – programu, w którym zbiera się tzw. talenciaki i można je przekazać na rzecz rozwoju młodych talentów w wybranych szkołach. Przez ostatnie lata w akcji wzięło udział 10 000 szkół, a klienci Lidla przekazali im 50 000 000 talenciaków.

W trzeciej edycji Szkół Pełnych Talentów, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marynarki Wojennej w Świnoujściu przy ul. Narutowicza, dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz całej społeczności, zebrała rekordową liczbę talenciaków. Dzięki temu zdobyła nagrody:  monitor interaktywny i dwa place zabaw.

Wnętrza szkoły posłużyły za plan zdjęciowy do reklamy telewizyjnej kolejnej edycji akcji Szkół Pełnych Talentów.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Woda może przekroczyć stan ostrzegawczy

Opublikowano

w dniu

IMGW ostrzega przed wezbraniem i przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Woda może podnieść się w Świnie oraz na Zalewie Szczecińskim.

W związku z prognozowanym silnym północnym wiatrem na Zalewie Szczecińskim przewiduje się wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanu ostrzegawczego. 

Zjawisko może trwać od środy (2.10) od godz. 16.00 do piątku (4.10) do godz. 18.00

W Świnoujściu pomiar stanu wody wykonuje się w kanale portowym naprzeciwko Kapitanatu Portu. Stan ostrzegawczy ogłasza się po przekroczeniu 560 cm, a stan alarmowy po przekroczeniu 580 cm.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Cud, że kierowca nie zginął. Przerażające nagranie video

Opublikowano

w dniu

Pewien 38-latek może mówić o wielkim szczęściu. Wjechał na nowy pas ekspresowej „trójki” zamknięty jeszcze dla ruchu i nie zauważył pryzmy kruszywa. Jego auto poszybowało na kilka metrów do góry i uderzyło w barierę energochłonną. Mężczyzna wyszedł z samochodu bez szwanku.

W dniu 1 października o godz. 6.24 doszło do kolizji na drodze DK3 pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami. 

Kierowca wjechał na pas drogi przeznaczony dla pojazdów budowy i najechał na przeszkodę, po czym dachował.

– 38-letni  kierujący pojazdem marki Mitshubishi najechał na nasyp a następnie uderzył w barierę energochłonną. Nie doznał żadnych obrażeń. Został ukarany mandatem karnym – informuje mł. asp. Katarzyna Jasion z kamieńskiej policji.

Świadkowie zdarzenia mówią, że auto zostało kompletnie zniszczone. Mężczyzna wyszedł z pojazdu o własnych siłach jeszcze przed przybyciem policji.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szpital uruchomił poradnię położniczo-ginekologiczną w Międzyzdrojach

Opublikowano

w dniu

Szpital Miejski w Świnoujściu uruchomił poradnię położniczo-ginekologiczną w sąsiednich Międzyzdrojach. Trzy razy w tygodniu przyjmowane są tam przyjmowane pacjentki przez ginekolożki: lek. med. Renatę Waszczuk i lek. med. Katarzynę Sondej. 

Zakres usług poradni położniczo-ginekologicznej: diagnostyka ginekologiczna, badania profilaktyczne, w tym cytologia oraz USG narządów rodnych, szeroki zakres badań krwi, moczu i innych, istotnych dla zdrowia kobiet, regularne wizyty kontrolne, badania USG oraz monitorowanie zdrowia mamy i dziecka, testy w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego m.in. za rozwój raka szyjki macicy, pobieranie materiału do badań histopatologicznych, niezbędnych do diagnostyki zmian chorobowych, leczenie chorób i dolegliwości układu rozrodczego, takich jak endometrioza, mięśniaki, zaburzenia miesiączkowania, dobór odpowiednich metod antykoncepcji, wsparcie w leczeniu objawów związanych z menopauzą, ocena stanu zdrowia oraz przygotowanie pacjentek do operacji ginekologicznych, leczenie problemów nietrzymania moczu, wypadania narządów miednicy i innych schorzeń związanych z układem moczowo-płciowym.

Do poradni położniczo – ginekologicznej nie jest wymagane skierowanie. Należy jednak wcześniej się zarejestrować pod numerem telefonu: 91 326 74 24.

Adres: Międzyzdroje, ul. Niepodległości 10a

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Samobadanie piersi w ZUS. Team NFZ odwiedził Świnoujście

Opublikowano

w dniu

Foto: NFZ

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny.

W środę Team NFZ odwiedził Inspektorat ZUS w Świnoujściu.

  Promujemy zdrowe nawyki jakże potrzebne urzędnikom przy zbyt siedzącym trybie życia – mówi Małgorzata Koszur z NFZ.

Każdy chętny mógł skorzystać np. Z modelu do badania piersi i wykrywania guzów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kolumbarium na cmentarzu w Świnoujściu jest już gotowe

Opublikowano

w dniu

Na cmentarzu komunalnym w Świnoujściu zakończyła się budowa kolumbarium. Jest to trzecie i największe na całym naszym cmentarzu kolumbarium. Ma łącznie 380 nisz na 2 i 4 urny. Powstało w nowej części cmentarza komunalnego.

Kremacja i pochówki są coraz częstszym wyborem w Świnoujściu. Dlatego budowa kolejnego kolumbarium to z jednej strony odpowiedź na zapotrzebowanie, a z drugiej – sposób pozwalający zaoszczędzić miejsce na cmentarzu.

Nowe kolumbarium ma elegancki wygląd, jest wykonane z kamienia naturalnego i będzie korespondowało z nastrojem zadumy jaki powinien być właśnie w takich miejscach.

Projekt zakładał podzielenie placu, na którym zostały wybudowane kolumbaria, alejką łączącą istniejące ciągi pieszo-jezdne, dzięki czemu zostały wydzielone dwa wnętrza zagospodarowane ścianami kolumbariów. Pośrodku dwóch wnętrz znajdują się dwie „wysepki”, każda z 4 kolumnami oświetleniowymi oraz czterema ławkami parkowymi.

Wykonawcą była spółka Świat z Granitu Sp. z o.o. ze Szczecina. Koszt budowy wyniósł blisko 1,6 mln złotych.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524