Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Troje kandydatów walczy, by rządzić Świnoujściem

Opublikowano

w dniu

Kolejny – trzeci już kandydat dołączył dziś do wyścigu o fotel prezydenta Świnoujścia. Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a drugą turę  zaplanowano na 21 kwietnia.

W czasie konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Świnoujściu swój start  ogłosił Paweł Sujka – wieloletni Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście. Kandydat będzie startował w wyborach samorządowych jako lider komitetu Wybieram Świnoujście.

Kilka tygodni temu swój start ogłosiła także Dorota Konkolewska – obecna prezes szpitala będzie kandydatką Platformy Obywatelskiej, a jej kandydaturę oficjalnie poparł prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz w obecności Olgierda Geblewicza – lidera zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej.

Kolejną kandydatką na urząd Prezydenta Miasta Świnoujście jest radna Joanna Agatowska. Wywodząca się, ze środowiska Lewicy będzie popierana między innymi przez komitet Nowej Lewicy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w zbliżających wyborach samorządowych zabraknie najprawdopodobniej kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Swojego kandydata nie wystawi także Grupa Cała Naprzód, chociaż czas na to mają aż do 14 marca.

KOMENTARZ:

Mimo że do wyborów pozostały aż dwa miesiące, a kampania wyborcza nie została jeszcze oficjalnie rozpoczęta, to w lokalnej polityce gorączka przedwyborcza trwa od kilku miesięcy. Okazją do pokazania swojej empatii był niedzielny finał WOŚP, przy okazji można było porozmawiać ze swoimi przyszłymi wyborcami. Kandydaci dwoją się i troją przy przekonać do siebie nieprzekonanych oraz wyborców obecnie urzędującego prezydenta Janusza Żmurkiewicza.  

Wizażyści, fryzjerki, styliści ubierają i fotografują Dorotę Konkolewską, aby wyszła jak najlepiej. W działaniach wspierają ją działacze Platformy Obywatelskiej ze Szczecina. Ona w towarzystwie męża ruszyła w niedzielę w miasto by kwestować do puszki WOŚP. Chwilę wcześniej dbała o dobre ciśnienie mieszkańców odwiedzających salę sportową MDK.

Z kolei Joanna Agatowska kolejny raz spotykała się z emerytami zapraszając ich na prywatkę dla babci i dziadka organizowane w hotelu Hamilton. Tam tańczyła z nimi do rytmów piosenki „Ruda tańczy jak szalona”. W niedzielę rozdawała zupę na WOŚP ugotowaną przez kucharki Sanatorium Energetyk. Zaprosiła także zwycięzcę aukcji charytatywnej na wspólną kolację.

Paweł Sujka chociaż ogłosił swój start dopiero jako trzeci, to też nie próżnuje. W niedzielę pokazał, że Bałtyk kocha tak bardzo, że wejdzie do niego nawet w środku zimy i to w karatedze. Oczywiście wszystko dla WOŚP. Na charytatywną licytację samodzielnie upiekł ciasto.

Po dzisiejszej konferencji prasowej Pawła Sujki i wcześniejszych wypowiedziach kandydatek, widać jak będzie przebiegać obecna kampania i spory.  Baczny obserwator już dziś widzi, że niczego nieprzewidywalnego nie można oczekiwać po trojgu kandydatów.

Paweł Sujka zapowiada kontynuację prezydentury Janusza Żmurkiewicza i proponuje 15 obietnic: 500 złotych dla seniorów, lodowisko, 400 mieszkań, gazyfikację wyspy Karsibór, budowę sali widowiskowo-sportowej, rozbudowę szpitala i centrum spotkań dla młodzieży i seniorów.

Dorota Konkolewska to sukcesorka wsparta przez Janusza Żmurkiewicza. Podczas konferencji prasowej podkreślała, że wie jak wybudować mieszkania komunalne i zatrzymać młodzież. Wyróżnia się na tle swoich kontrkandydatów dużym wsparciem działaczy Platformy Obywatelskiej spoza Świnoujścia, który przez niektórych jest odbierany jako przejaw braku samodzielności.

Joanna Agatowska to kandydatka, która od 2010 do 2014 roku była zastępczynią Janusza Żmurkiewicza. Przez ostatnie 10 lat jest największą przeciwniczką pracy obecnego samorządu i proponuje zmiany, które mają zwiększyć udział mieszkańców Świnoujścia w zarządzaniu miastem.

Kto według Was wygra nadchodzące wybory samorządowe? A może jest inny kandydat, który powinien wystartować w kwietniowych wyborach?

Czytaj dalej
3 komentarze

3 Comments

 1. Fanclub D.K. temu

  8 lutego 2024 na 18:10

  Tylko Pani Konkolewska. Podejmuje mądre, przemyślane decyzje. Jest merytorycznie najlepiej przygotowana. A to, że nie pozwala obrzucac błotem Szpitala i jego pracowników świadczy o jej determinacji i odwadze.

 2. X temu

  4 lutego 2024 na 21:04

  Czekam na kandydata, który zadeklaruje walkę z HEJTEM i WULGARYZMAMI w komentarzach na iswinoujscie 🙂

 3. Ziom temu

  3 lutego 2024 na 13:55

  Pani Dyrektorce Szpitala to już podziękujemy . Zostało już tylko dwóch kandydatów 🤣

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Jak szybko i tanio samodzielnie stworzyć stronę www z wykorzystaniem AI lub wsparciem doradcy internetowego

Opublikowano

w dniu

Myślisz o założeniu własnej strony internetowej? Wiele osób rezygnuje z tego pomysłu, ze względu na brak wystarczających umiejętności digitalowych lub czasu. W przeszłości zabiegani przedsiębiorcy, którzy nie potrafili kodować, nie byli w stanie samodzielnie tego zrobić. Na szczęście dziś każdy może mieć stronę, bloga czy portfolio. W jaki sposób?

Strona internetowa jest niezbędna dla przedsiębiorcy prowadzącego swoją działalność czy artysty, który chce pochwalić się swoim portfolio. Założenie jej pomaga nie tylko w planach biznesowych, ale również rozwijaniu swoich pasji. Przez długi czas jedynie osoby, które opanowały kodowanie, były w stanie stworzyć swoją własną witrynę. Przeciętny użytkownik internetu nie miał takiej możliwości.

Dziś jest to prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Można skorzystać z pomocy doradcy internetowego WeNet lub kreatora stron internetowych – WebWave. Za pomocą tego narzędzia możesz stworzyć stronę od czystej kartki, skorzystać z jednego z ponad 100 szablonów lub wygenerować swoją witrynę z AI.

WebWave – AI Builder

Chcesz stworzyć stronę www szybko i przyjemnie? Z WebWave AI Builder potrzebujesz do tego zaledwie trzech minut. Brzmi jak fikcja? Nic bardziej mylnego. W tak krótkim czasie możesz stworzyć swojego bloga, portfolio, a nawet sklep internetowy.

To banalnie proste – wystarczy, że wprowadzisz opis swojej działalności i dostaniesz w pełni gotową do użytkowania stronę. Dodanie preferencji estetycznych sprawi, że będzie w pełni odpowiadała Twojemu gustowi. AI jest stale ulepszane, a kreacje, które spod niego wychodzą robią wrażenie.

Możesz nie tylko dodać podstrony, ale również cennik czy formularz kontaktowy. Stworzysz kompleksową stronę, która wesprze Twoją działalność – do tego zrobisz to naprawdę zaskakująco szybko.

WebWave – kompleksowe usługi

WebWave oferuje coś więcej niż zaprojektowanie swojej własnej strony. To również kompleksowa oferta. Zawiera wszystko, co najważniejsze, aby strona www funkcjonowała w pełni poprawnie. Kreator stron internetowych zadba o optymalizację. Możesz m.in. zgłosić swoją witrynę do Google. To również gwarancja bezpieczeństwa – darmowy certyfikat SSL czy monitorowanie strony.

„W WebWave ważne jest dla nas, aby użytkownicy nie musieli się o nic martwić. Stworzyliśmy kompleksowe narzędzie, które zadba o wszelkie aspekty niezbędne do prowadzenia własnej strony internetowej. Właśnie dlatego umożliwiamy m.in. integrację z dodatkowymi oprogramowaniami” – komentuje Maciej Czajkowski, CEO WebWave.

Wsparcie doradcy internetowego

Nie tak dawno WebWave połączyło się z WeNet Group. To tam można uzyskać wsparcie doradcy internetowego, który pomoże stworzyć wymarzoną stronę.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wyróżnić się wśród konkurencji i prowadzić skuteczną sprzedaż, stoją dziś przed nie lada wyzwaniem. Wielu z nich zastanawia się, jak wypromować swoją ofertę i docierać do nowych osób. Kluczem do sukcesu jest obecność w internecie oraz znajomość i wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi.

Właścicielom małych i średnich firm pomagają doradcy internetowi 2.0, którzy świetnie znają się na technologii i korzystają z nowatorskich rozwiązań. Dobierają najlepsze rozwiązania dopasowane do potrzeb danego biznesu. Wiedzą, jak rozwijać małe i średnie firmy oraz z jakich nowych narzędzi technologicznych korzystać, aby móc wyróżnić się na tle konkurencji.

Specjaliści WeNet oferują indywidualne doradztwo internetowe dla firm z sektora MŚP. Od lat pomagają przedsiębiorcom rozwijać się w świecie online i wspierają lokalne działalności. Tworzą

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Platforma Obywatelska usunie Jana Borowskiego z partii

Opublikowano

w dniu

2019 rok. Jan Borowski (P) w towarzystwie Arkadiusza Marchewki. Konferencja prasowa w sprawie prac nad specustawą dotyczącą terminalu kontenerowego w Świnoujściu i lekceważenia głosu mieszkańców w sprawie tej inwestycji. Foto: Wojciech Basalygo/archiwum

Rozpoczęła się procedura usunięcia z partii radnego Świnoujścia Jana Borowskiego. Powód? Ogłosił samodzielny start w wyborach samorządowych po tym jak jego ugrupowanie poparło Dorotę Konkolewską. Założył i zarejestrował  Komitet Wyborczy Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa.

Decyzją Rzecznika Dyscyplinarnego Platformy Obywatelskiej RP, w trybie natychmiastowym został zawieszony w prawach członka oraz została wszczęta procedura usunięcia z partii.

– Powodem tych działań był rażący sposób, w jaki Jan Borowski uderzył w godne imię poprzez kandydowanie z listy komitetu konkurencyjnego do Komitetu Platformy. Nazwa komitetu, pod którą startuje Jan Borowski, została zarejestrowana jako „Komitet Wyborczy Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa” – informuje Karolina Romańska, sekretarz PO RP w Powiecie Świnoujście.

Poprosiliśmy Jana Borowskiego o komentarz do tej informacji.

– Dla mnie liczy się człowiek a nie szyld, nie chcę być dłużej zakładnikiem lokalnych partyjnych, rozgrywek. Swoją wieloletnią działalnością udowodniłem, że chcę dla Świnoujścia nowej energii, zmiany pokoleniowej, wyższych standardów. Chcę działać dla mieszkańców a nie partii politycznej, dlatego powołałem swój komitet wyborczy. Jak zostanę prezydentem Świnoujścia, deklaruję współpracę ze wszystkimi siłami prodemokratycznymi w naszym mieście, a przede wszystkim z osobami, które chcą zmieniać Świnoujście na lepsze – tłumaczy Jan Borowski w rozmowie z portalem swinoujskie.info.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ekipa filmowa znowu kręci zdjęcia w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Kolejny raz nasze miasto staje się sceną niemieckiego kryminału „Usedom Krimi”. W tym roku mija dekada, od kiedy na planie serialu padł pierwszy klaps. Dotąd powstały 22 pełnometrażowe odcinki, emitowane w pierwszym programie niemieckiej telewizji „Das Erste” oraz na platformie ARD.

Serial od początku cieszy się bardzo wysoką oglądalnością na poziomie 6 milionów widzów (około 21% udziałów w rynku telewizyjnym). Biorą w nim udział wiodący aktorzy niemieccy i polscy. W filmie zagrał już m.in. Marcin Dobrociński, Magdalena Boczarska, Karolina Gorczyca, Iwona Bielska, Andrzej Konopka, Łukasza Simlat, a obecnie komisarz polskiej policji gra Katarzyna Maciąg. W tym roku powstaną odcinki 23 i 24, a plenerem filmu będą m.in. uliczki centrum Świnoujścia, przeprawa promowa, klub Scaliano, Marina.

Producenci serialu dokładają wszelkich starań, aby prace filmowe przebiegały sprawnie. Starają się rekrutować statystów i epizodystów spośród mieszkańców miasta, lokują tutaj niemiecką i polską ekipę filmową. W ciągu minionej dekady serial wpisał się niemal w kalendarium wydarzeń cyklicznych Świnoujścia.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skontrolowali zatrudnienie 15 tysięcy cudzoziemców

Opublikowano

w dniu

Foto: Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w 2023 roku skontrolowali legalność zatrudnienia cudzoziemców w 316 firmach. Tylko w 25 nie było nieprawidłowości. Zweryfikowali pracę blisko 15 tysięcy obcokrajowców. 2600 osób wykonywało ją nielegalnie. To głównie obywatele Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Mundurowi z MOSG przeprowadzili także przeszło 3 tysiące kontroli legalności pobytu. 887 cudzoziemców przebywało w Polsce nielegalnie.

W porównaniu z 2022 rokiem to znaczący wzrost. Wówczas w 301 kontrolach sprawdzili zatrudnienie prawie 11 tysięcy cudzoziemców, ujawniając nielegalność pracy u niespełna 1800 osób. Natomiast w 2664 kontrolach pobytu cudzoziemców nielegalny pobyt stwierdzili u 604 obcokrajowców.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów u obcokrajowców – brak posiadania zezwolenia na pracę, praca na innych warunkach niż określone w oświadczeniu o powierzeniu pracy, niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego informowania wojewody o przypadkach niepodjęcia, zakończenia bądź przerwania wykonywania pracy przez cudzoziemca, o zmianie dotychczasowego charakteru lub stanowiska pracy oraz niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego powiadomienia PUP (Powiatowego Urzędu Pracy) o podjęciu, niepodjęciu pracy przez cudzoziemca, przekazanie nieprawdziwych informacji.

Do najczęściej kontrolowanych przez funkcjonariuszy MOSG branż w 2023 r. zaliczyć można: budownictwo, usługi gastronomiczne i hotelarskie, usługi fryzjersko – kosmetyczne, agencje zatrudnienia oraz agencje pracy tymczasowej (działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy). Największa liczba cudzoziemców wykonywała pracę w budownictwie, transporcie, agencjach zatrudnienia lub agencjach pracy tymczasowej oraz w usługach fryzjersko – kosmetycznych, w tym w salonach masażu.

W 2023 roku funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej wydali 959 decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Najwięcej wystawiła Placówka Straży Granicznej w Gdańsku – 628. Związane jest to z zadaniami wykonywanymi przez funkcjonariuszy w lotniczym przejściu granicznym w Rębiechowie i ujawnianiu tam naruszeń przepisów pobytowych przez cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tyle zostało po volvo, które spłonęło w garażu podziemnym

Opublikowano

w dniu

Ponad 3 godziny świnoujscy strażacy gasili pożar do jakiego doszło 18 lutego w garażu podziemnym przy ul. Wojska Polskiego w Świnoujściu.

W garażu podziemnym budynku mieszkalnego wielorodzinnego palił się samochód. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej. W trakcie działań ewakuowano mieszkańców budynku. Dwie osoby ewakuowane przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego przybyłemu na miejsce. Pożar ugaszono, garaż przewietrzono. Budynek zweryfikowano miernikami wielogazowymi – zagrożenia nie stwierdzono.

W akcji, która trwała do godziny 22:50 brało udział 12 strażaków w obsadzie 5 pojazdów pożarniczych. W wyniku pożaru spaleniu uległ samochód osobowy marki Volvo.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W nocy z 28 na 29 lutego zostanie przeprowadzone liczenie osób bezdomnych

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

W nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do wszystkich wojewodów z prośbą o koordynację działań w swoich regionach. Ostatnie takie badanie miało miejsce w 2019 r.

Ogólnopolską akcję liczenia osób w kryzysie bezdomności przeprowadza się co dwa lata, zimą. Od 2019 r. badanie nie było jednak realizowane ze względu na pandemię COVID-19.

Wiedza na temat zjawiska bezdomności w Polsce może pomóc władzom lokalnym w tworzeniu gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz w podejmowaniu decyzji dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom w kryzysie.

W badaniu, które ma być przeprowadzone w nocy z 28 na 29 lutego wezmą udział m.in. pracownicy policji, straży gminnej lub miejskiej, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracownicy organizacji pozarządowych oraz wolontariusze.

Ministerstwo rodziny, które jest organizatorem akcji zwróciło się do wszystkich wojewodów z prośbą o koordynację działań w swoich regionach.

Osoby realizujące badanie będą docierały do miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności. To m.in. noclegownie, schroniska, pustostany, domki na działkach, ulice, klatki schodowe, dworce PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice, ale też mieszkania wspomagane, ogrzewalnie, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, ośrodki interwencji kryzysowej i szpitale.

Podczas liczenia osoby przeprowadzające badanie będą prosiły bezdomnych o odpowiedź na kilka pytań, które później będą wykorzystywane w celach statystycznych. Osoby bezdomne będą pytane m.in. o wykształcenie, źródła dochodu, stan cywilny, o to jak długo są już bezdomne, a także o wydarzenia, jakie ich zdaniem były przyczyną bezdomności (np. konflikt rodzinny, brak pracy, niepełnosprawność, uzależnienie). Ankieterzy będą również pytali bezdomnych o wsparcie, jakiego potrzebują; w razie potrzeby udzielą także bezpośredniej pomocy.

Do organizacji badań odniósł się w ostatnim czasie RPO Marcin Wiącek. Według niego rzetelna diagnoza zjawiska bezdomności to kluczowe narzędzie umożliwiające rozwiązywanie tego problemu i zapobieganie mu.

W piśmie do MRPiPS rzecznik wyraził satysfakcję ze wskazania, jako jednego z celów badania, ustalenia liczby osób w kryzysie bezdomności niebędących obywatelami polskimi. W kwestionariuszu badania wyróżniono m.in. obywatelstwo ukraińskie.

Rzecznik wskazał jednocześnie na zastrzeżenia dotyczące m.in. zbyt wąskiej definicji osoby w kryzysie bezdomności oraz sposobu uwzględnienia sytuacji osób mieszkających na terenie ogródków działkowych.

Ostatnie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności przeprowadzono w 2019 r. Zdiagnozowano wówczas 30 330 takich osób, z czego ponad 83 proc. stanowili mężczyźni. W stosunku do badania z 2017 r. zanotowano spadek bezdomności o 9 proc.

Z danych przedstawionych w 2019 r. przez MRPiPS wynika, że najwięcej osób w kryzysie bezdomności przebywało w województwie mazowieckim (4 278), śląskim (4 255), pomorskim (3 014). Najmniej w województwach podlaskim (646), świętokrzyskim (794) i lubuskim (812).(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524