Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Nagrody Żeglarskie rozdane

Opublikowano

w dniu

W sobotę w Starej Rzeźni w Szczecinie odbyła się coroczna Gala Żeglarska Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Uhonorowano najlepszych zawodników i trenerów z klas sportowych i amatorskich, oraz wyróżniono zasłużonych działaczy klubów żeglarskich Pomorza Zachodniego. Po Gali odbył się tradycyjny karnawałowy Bal Żeglarza organizowany przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski (ZOZŻ)

Ubiegły sezon obfitował w wiele sukcesów i osiągnięć żeglarzy z Pomorza Zachodniego. Galę otworzył Prezes Zarządu Marcin Raubo, podkreślając rosnącą liczbę imprez, osiągnięcia zawodników i wzrastający poziom sportowy. Co roku zawodnicy klas sportowych dostarczają kibicom coraz więcej radości i powodów do dumy, a to przekłada się na pozycję dyscypliny na arenie ogólnopolskiej. Jak podsumował jeden z gości honorowych, Prezes Zachodniopomorskiej Federacji Sportu Sławomir Strąkowski, w ciągu 4 sezonów udało się praktycznie potroić ilość punktów dostarczanych przez wyniki sportowe do klasyfikacji sportu wyczynowego, kwalifikowanego dla Pomorza Zachodniego.

Dr. Tomasz Chamera, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wiceprezydent Międzynarodowej Federacji World Sailing i Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego w obszernej mowie podkreślił rozwój sportowy, infrastrukturalny i wizerunkowy zachodniopomorskiego żeglarstwa. Chwalił rosnącą ilość klubów, coraz lepsze wyniki ale też rozwój obiektów i aktywów Związku m.in. Mariny Trzebież.

Nie zabrakło mocnych akcentów olimpijskich, Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć pogratulował młodym zawodnikom, uhonorowując najlepszych wybranych odznaczeniami w postaci tzw. „kółek olimpijskich” – w klasie Optimist  Juliana Rynkiewicza i Antonine Chomont z KSW Baltic Dziwnów oraz Oliwie Piotrowską i Stefana Geszke z Centrum Żeglarskiego Szczecin, Filipa Harasimowicza-Krysztofiaka, Andrzeja Grochala z klasy 420 z KSW Baltic Dziwnów, Macieja Cymermana z Centrum Żeglarskiego oraz Tymoteusza Wysokiego i Filipa Jarosiewicza w klasie ILCA  z SEJK Pogoń Szczecin. Nagrodę otrzymali również Filip Guźlecki z Centrum Żeglarskiego w klasie IQ Foil. oraz trener klasy 420 Piotr Szyc z KSW Baltic Dziwnów. Otrzymanie piątego kółka wręczane jest w chwili uzyskania kwalifikacji i wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie.

Nagrodzono kilkudziesięciu żeglarzy, trenerów, organizatorów i działaczy m.in. w regatach klas sportowych Optimist, 420, ISA407, 470, Europa, Raceboard. 6 osób otrzymało nagrody finansowe w uznaniu swoich osiągnieć

Uhonorowano również żeglarzy z klasa morskich KWR I (Adam Lisiecki z załogą), KWR II (Jacek Geruła z załogą), ORC (Artur Burdziej z załogą) a w kategorii regat samotniczych Tomasza Odziobę za zwycięstwo w jednych z największych regat Silverruder Challenge Of the Sea. Kolejne wyróżnienia trafiły m.in. do załogi match racingowej Patryka Zbroi, załóg Albatrosa Wolin (Weronika Jaroszek w załogą) i SEJK Pogoń Szczecin (Tadeusz Kubiak z załogą) za wyniki w Polskiej Lidze Żeglarskiej oraz załogi Polster Sail Racing (Janusz Olszewski z załogą) za zwycięstwo w Mistrzostwach Świata klasy Micro Racer.

Najwięcej nagród otrzymała jednak srebrna medalistka z Tokio Agnieszka Skrzypulec-Szota, która z załogą YKP Szczecin wygrała Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet, zajęła drugie miejsce w światowym finale Ligi Mistrzyń, a wraz z Holgerem Jessem wygrała Mistrzostwa Europy w klasie 505.

Po Gali odbyła się prelekcja i spotkanie z organizatorami Rejsu na Grenlandię, Piotrem Marasem, Marcinem Raubo i Rafałem Kaczmarkiem, poprowadzone przez redaktor Katarzynę Wolnik-Saynę.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej ZOZZ pod adresem www.zozz.org

#zozz #wzp #pomorzezachodnie

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Wszedł do tratwy ratunkowej i zagroził skokiem

Opublikowano

w dniu

Foto: https://grupamorska.pl/kamery/

Desperat na promie Nils Dacke. Mężczyzna wszedł do łodzi ratunkowej i zagroził, że skoczy do kanału portowego. Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem, gdy prom zawinął do portu w Świnoujściu.

Nie są znane powody zachowania mężczyzny. Do zdarzenia skierowano policyjnego negocjatora, który starał się nakłonić desperata i wyjścia z łodzi ratunkowej.

Prom Nils Dacke miał o 1 w nocy wyjść w rejs do Skandynawii. Z powodu akcji, rejs przesunięto.

Jeżeli masz problem, zadzwoń do Centrum Wsparcia na bezpłatny numer: 800 70 22 22. Pomoc możesz także uzyskać dzwoniąc pod bezpłatne numery:

• telefon zaufania dla dorosłych: 116 123.
• telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny codziennie od godziny 12.00 do 2.00).
• Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie: www.pokonackryzys.pl.
• W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szczecin: policjanci zatrzymali podpalacza samochodów

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kryminalni z komendy miejskiej zatrzymali 34-latka, który zniszczył trzy auta na szczecińskich Pomorzanach. Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa, za uszkodzenie mienia grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Podpalacza zidentyfikowano dzięki nagraniom monitoringu. Policja podkreśla, że mężczyzna został doprowadzony do prokuratury już dwa dni po zdarzeniu. „Kryminalni zauważyli podejrzanego na jednej z ulic miasta” – przekazała oficer prasowa KMP w Szczecinie nadkom. Anna Gembala.

Do podpaleń doszło na terenie dzielnicy Pomorzany. Zatrzymany to 34-latek. Przyznał się do popełnienia przestępstwa. Usłyszał zarzut uszkodzenia mienia, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Przed sądem będzie odpowiadał z wolnej stopy. Ma zakaz zbliżania się do miejsca popełnienia przestępstw i policyjny dozór.

Rzeczniczka KMP w rozmowie z PAP wyjaśniła, że działania sprawcy „to nie były porachunki, próba zastraszenia kogoś”. Podpalił jedno auto, ale poważnie uszkodzone zostały też pojazdy stojące obok.

„Nie potrafił racjonalnie wyjaśnić swojego zachowania. Powiedział, że w chwili zdarzenia był nietrzeźwy” – podsumowała nadkom. Gembala. (PAP)

tma/ dki/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ponad tysiąc studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Morskiej

Opublikowano

w dniu

Foto: Politechnika Morska w Szczecinie

Przemarszem Wałami Chrobrego i defiladą na Odrą – zgodnie z wieloletnią tradycją – zainaugurowano w sobotę rok akademicki 2024/25 na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Wśród ponad tysiąca studentów I roku jest 145 obcokrajowców.

Politechnika Morska uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego zorganizowała jako ostatnia z publicznych uczelni w Szczecinie, ponieważ immatrykulacja studentów PM odbywa się zawsze w soboty na Wałach Chrobrego, nad brzegiem Odry, przy statku badawczo-szkolnym PM „Nawigator XXI”. Zgodnie z tradycją umundurowani pierwszoroczniacy przemaszerowali dziś ulicami przy budynkach uczelni, by w południe złożyć ślubowanie i odebrać indeksy.

Naukę na Politechnice Morskiej rozpoczyna ponad tysiąc nowych studentów, w tym 145 obcokrajowców. „Najwięcej z Ukrainy, Białorusi, Turcji, Czech i Słowacji” – przekazała PAP rzeczniczka prasowa PM Anna Malec.

Łącznie morska uczelnia w Szczecinie kształci ok. 3400 osób. Wśród nich jest 566 studentów z zagranicy. Podczas tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem cieszył się flagowy kierunek PM, czyli nawigacja. Przyjęto 330 studentów, w tym 79 obcokrajowców. Więcej chętnych niż miejsc było także na informatyce, a na wydziale mechanicznym najbardziej oblegany był kierunek inżyniera przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.

„Otworzyliśmy też nowy kierunek – inżynieria modelowania przestrzennego, który spotkał się z dobrym przyjęciem wśród maturzystów” – poinformowała Malec.

Na wydziale inżynieryjno-ekonomicznym transportu wzrost liczby chętnych odnotowano na kierunku transport, a na wydział mechatroniki i elektrotechniki maturzystów przyciągnęła mechatronika, oraz automatyka i robotyka.

Nowych studentów przywitał rektor Politechniki Morskiej, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM, który kieruje uczelnią od 2016 r.

Politechnika Morska w Szczecinie rozpoczyna rok akademicki 2024/2025 zmianą w strukturach władz PM. Stanowisko prorektora ds. kształcenia, które piastuje dr inż. Agnieszka Deja, zostało przekształcone w stanowisko prorektora ds. studenckich, natomiast na nowo utworzone stanowisko projektora ds. kształcenia i rozwoju powołana została dr inż. Izabela Bodus-Olkowska.

Uczelnia kształcąca marynarzy powstała w Szczecinie w 1947 r. jako Państwowa Szkoła Morska. Od 1969 r. do 2004 r. funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Morska, kształcąc kadry dla przedsiębiorstw żeglugowych portów, rybołówstwa, ale też specjalistów od logistyki, informatyki czy zarządzania. Rozwój naukowy i dydaktyczny, m.in. powołanie nowych wydziałów (inżynieryjno-ekonomiczny transportu, a później mechatroniki i elektroniki oraz informatyki i telekomunikacji) pozwoliło przemianować uczelnię na Akademię Morską, a w 2022 r. na Politechnikę. (PAP)

tma/ agz/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trwa przebudowa ul. Barlickiego. Będzie nowa jezdnia, chodniki i zatoczki postojowe

Opublikowano

w dniu

Ulica Barlickiego na odcinku od ulicy Dworcowej do Ludzi Morza jest przebudowywana. Wiąże się to z utrudnieniami dla kierowców i okolicznych mieszkańców. Po zakończeniu prac będzie nowe odwodnienie, nawierzchnia jezdni, chodniki, oświetlenie oraz zatoczki postojowe.

W związku z pracami wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Pojazdy mogą poruszać się w jednym kierunku na odcinku od ul. Dworcowej do ul. Szwedzkiej. Autobusowa w związku z tym uruchomiła tymczasowy przystanej autobusowy dla linii nr:
5, 7, 77, A, B przy ul. Duńskiej w okolicach sklepu Biedronka.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Na parkingu w Corso jak w filmie u Hitchcocka

Opublikowano

w dniu

Odstraszacz ptaków jest zainstalowany na parkingu w Centrum Handlowym Corso od kilku lat. Kierowcy jednak zwracają uwagę, że zdaje się być głośniejszy. Przerażające odgłosy ptaków są emitowane w pętli.

Dźwięki ptaków mają odstraszać gołębie, jaskółki i mewy. Elektroniczne urządzenie działa w godzinach pracy galerii. Ma zapobiegać budowaniu gniazd na kanałach wentylacyjnych i rurach. 

– Dźwięki są jak z mrocznego horroru. Obawiam się, że odstraszają nie tylko ptaki, ale także co wrażliwszych ludzi. Zresztą zwierzaki są na tyle mądre, że po pewnym czasie przyzwyczajają się do tego typu rządzeń – mówi pani Aleksandra spotkana na parkingu.

Elektroniczne odstraszacze emitują dźwięki mające na celu zniechęcenie ptaków do przebywania w określonym miejscu. Choć ich zamysł jest zrozumiały, to dźwięk, który generują, często staje się źródłem irytacji dla kierowców i okolicznych mieszkańców.

Na rynku dostępne są również inne metody mogą to być urządzenia emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzi. Takie rozwiązanie może okazać się bardziej przyjazne dla kierowców i okolicznych mieszkańców.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Odra poniżej stanów ostrzegawczych, woda szybko opada

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Wodowskazy w Szczecinie, Gryfinie, Widuchowej, Gozdowicach i Bielinku pokazywały w sobotę rano ok. 20 cm niższy stan rzeki niż w piątek. Warunki hydrologiczne i meteorologiczne są sprzyjające, osłabł północny wiatr.

Wodowskazy IMGW https://hydro.imgw.pl/#/ w Szczecinie w sobotę rano zarejestrowały ponad 20 cm niższy stan Odry niż w piątek. Przy Moście Długim były 543 cm (w piątek 565 cm). Stan ostrzegawczy w tym miejscu to 570 cm, alarmowy – 600 cm. W Szczecinie Podjuchach na Regalicy (Odra Wschodnia) przed godz. 9 było 558 cm, dużo poniżej stanu ostrzegawczego (580 cm), który w czwartek i piątek został tam przekroczony.

Przyczyną było „podbicie” fali wezbraniowej przez tzw. cofkę, spowodowaną silnym północno-wschodnim wiatrem. W sobotę, jak pokazuje stacja meteo https://msm.usz.edu.pl/dane/, wiatr osłabł i zmienił kierunek na północno-zachodni.

Kulminację fali i cofki było widać w czwartek i piątek w Gryfinie, gdzie Odra zbliżyła się na 1 cm do stanu alarmowego (600 cm). W sobotę rano wodowskaz pokazywał już 580 cm. Za kilkanaście godzin woda powinna zejść poniżej stanu ostrzegawczego (570 cm).

Kilkanaście kilometrów na południe od Gryfina, w Widuchowej Odra jest na poziomie ostrzegawczym 630 cm (alarmowy to 650 cm). Według prognoz IMGW po weekendzie rzeka opadnie poniżej 6 m.

W Gozdowicach również stan wody szybko się obniża, co najmniej kilkanaście cm na dobę. W sobotę zarejestrowano 481 cm, czyli 19 cm mniej niż stan alarmowy. W poniedziałek, wtorek ma być już poniżej stanu ostrzegawczego (440 cm).

W Bielinku, gdzie falę powodziową było widać najwyraźniej (w poprzedni weekend „wysoka” woda przekroczyła 640 cm) teraz jest 535 cm. Stan alarmowy to 550 cm, ostrzegawczy 480 cm. IMGW zapowiada, że już w poniedziałek rzeka opadnie poniżej 5 m.

Poprawę warunków hydrologicznych i meteorologicznych widać też w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim, gdzie w sobotę rano wodowskaz pokazywał 530 cm, czyli 20 cm mniej niż w piątek. Stan ostrzegawczy jest wyznaczony tam na 540 cm, alarmowy 560 cm. (PAP)

tma/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524