Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Rowery to nasza regionalna specjalność. Mamy się czym pochwalić

Opublikowano

w dniu

60% Polek i Polaków ma rower, ale czy w pełni wykorzystuje ten środek transportu? Czy turystyka rowerowa jest dla każdego? Która trasa rowerowa na Pomorzu Zachodnim uważana jest za najpiękniejszą w kraju? Co stanowi świetną alternatywę do nadmorskiej Velo Baltica? Czy tory i rowery to dobre połączenie do planowania wycieczek? Jak dbać o bezpieczeństwo i przed jakimi wyzwaniami stoi Pomorze Zachodnie – region będący w awangardzie zrównoważonej turystyki rowerowej.
O tym rozmawiano w sobotę, 17 lutego 2024 r. podczas porannej części I Polsko-Niemieckich Dni Turystyki Rowerowej. Dwudniową konferencję zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Powiat Uckermark.
 –  Bardzo przyjemnie jest otwierać drugi dzień spotkań rowerowych, spotkań transgranicznych. Łączą nas ścieżki rowerowe na pograniczu polsko-niemieckim, łączy nas pasja i miłość do rowerów – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Z kolei Frank Bretsch, Wicestarosta Powiatu Uckermark liczy na kontynuację dobrej współpracy, ale też na kolejną odsłonę tego wydarzenia. A zarówno pierwszy dzień, jak i drugi obfitował w wiele atrakcji i wydarzeń. Odbywały się pokazy sprzętu oraz prezentacje rowerowych atrakcji po obu stronach granicy. Można bezpłatnie oznakować rower, dokonać przeglądu lub drobnej naprawy i zapoznać z kalendarzem planowanych na ten rok imprez. W sobotę dostępne były też warsztaty niemieckojęzyczne dla dzieci prowadzone przez studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, miasteczko rowerowe, tor przeszkód, warsztaty podstawowych napraw rowerowych, warsztaty pierwszej pomocy, warsztaty zabezpieczenia roweru przed kradzieżą, symulatory rowerowe i strefa foodtrucków.[Relacja z pierwszego dnia wydarzenia]
Wycieczki rowerowe – od czego zacząć?
Od czego zacząć planowanie wycieczki po Pomorzu Zachodnim? Co warto zabrać? Czy ta forma turystyki jest dla wszystkich? O tym rozmawiano m.in. podczas pierwszego panelu dyskusyjnego dotyczącego zrównoważonej turystyki rowerowej, w której uczestniczył Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Łukasz Załuski redaktor naczelny National Geographic, Szymon Nitka autor bloga ZnajKraj oraz Wanda Nowotarska, Pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej.
Na dobry początek apka Pomorze Zachodnie
Pomorze Zachodnie jako województwo daje świetny przykład w kraju, jak rozwijać zrównoważoną turystykę rowerową, tworząc sieć tras rowerowych o długości 1500 km. Dostępne są też nowoczesne narzędzia, które pomagają planować wycieczki, takie jak aplikacja „Pomorze Zachodnie” czy strona internetowa rowery.wzp.pl. Znajdziemy na nich najświeższe informacje o stanie budowanych ścieżek rowerowych, ale i propozycje wycieczek, miejsca przyjazne rowerzystom, ciekawe wydarzenia, panoramy 360 itp.
– Aplikacja zawiera kompleksowe i najświeższe informacje o infrastrukturze, ale też informacje w jakim standardzie wykonane są trasy, wskazuje miejsca przyjazne rowerzystom. Cały czas jest aktualizowana, można też zgłaszać usterki czy niedogodności – mówiła Wanda Nowotarska, Pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej.
Aplikacja bardzo ułatwia przemierzanie na dwóch kółkach regionu, ale na inną kwestię zwracał uwagę Szymon Nitka, turysta i autor bloga podróżniczego Znajkraj.
– Specjalnie dużego przygotowania fizycznego nie trzeba, pamiętajmy to wciąż rekreacja, raczej dostępna dla wszystkich. Postawiłbym jednak na przygotowanie krajoznawcze. Polecam przeczytać artykuł, reportaż o miejscu, do którego wybieramy się – mówił Szymon Nitka.
Jest fajnie, ale co dalej?
Podczas debaty rozmawiano nie tylko o rekreacji, ale i wyzwaniach, przed którymi stoi region, roli samorządów w rozwoju zrównoważonej turystyki rowerowej.
– Bez odpowiedniej infrastruktury można, ale jest trudniej. Rolą samorządów jest ułatwiać cały proces, a więc tworzyć odpowiednie warunki. Na Pomorzu Zachodnim robimy to w partnerstwie z samorządami, ale też współpracujemy z aktywistami, NGO’sami czy zachęcamy przedsiębiorców, pokazując okoliczności biznesowe, jakie tworzy turystyka rowerowa – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
W trakcie rozmowy o wyzwaniach i przyszłości, goście debaty zwracali uwagę na rozwiązania legislacyjne i potrzebę wprowadzenia narodowej strategii rowerowej.
– Ponadregionalna współpraca pozwoli tworzyć ciekawszą ofertę dla turystów, także tych zagranicznych. Nie chcemy być samotną wyspą, dlatego od lat staramy zachęcamy inne województwa do współdziałania. Niestety do tej pory nie widział tego rząd, ale mamy nadzieję, że to się niedługo zmieni. Mamy opracowaną wstępną koncepcją, jak mogłyby takie trasy w całym kraju przebiegać. Potrzebujemy też przepisów ułatwiających budowę dróg rowerowych. Dziś jest łatwiej wybudować drogę dla samochodów, a my chcemy zrównoważyć te elementy infrastruktury – mówiła Wanda Nowotarska.
Widoki, które zapamiętacie
Ale zanim zostaną wprowadzone odpowiednie rozwiązania legislacyjne, na Pomorzu Zachodnim jest naprawdę wiele propozycji, a mieszkańcy i turyści mają do wybory pięć głównych tras rowerowych.
To najpiękniejsza w całej Polsce trasa nadbałtycka Velo Baltica, Stary Kolejowy Szlak Rowerowy łączący Bałtyk przez Szwajcarię Połczyńską z Pojezierzem Wałeckim, alternatywa do Velo Baltiki – Trasa Pojezierzy Zachodnich, Trasa Wokół Zalewu Szczecińskiego z pięknymi widokami czy Blue Velo. Ta ostania to trasa północ – południe, która łączy Bałtyk wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i przez Pojezierze Myśliborskie z Kostrzynem nad Odrą.
Tematy bardzo aktualne
Goście debaty pozytywnie też przyjęli informację o planach utworzenia Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry.
– To jest bardzo ciekawy obszar. Paradoksalnie głównym zagrożeniem dla tego terenu jest brak ingerencji człowieka w ten obszar. Dziś proces zamulania tych kanałów doprowadza do stepowienia. To jest przepiękne miejsce, które trzeba chronić. Głównym wyzwaniem – oprócz wyzwań legislacyjnych – jest znalezienie finansowania na tzw. czynną ochronę przyrody – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Tory i rowery?
W planowaniu wycieczek oprócz aplikacji i tradycyjnych map kolejowych pomocna może być regionalna kolej. Samorząd Województwa inwestuje w tabor z miejscami dla rowerzystów,  które warto wykorzystać. O ciekawych propozycjach wycieczek mówił Andrzej Kraśnicki jr, dziennikarz i doświadczony turysta. – Trasy kolejowe i trasy rowerowe świetnie się uzupełniają. Bez problemu znajdziemy w rozkładzie jazdy pociągi, dzięki którym opuścimy Szczecin, a po południu wrócimy do domu – przekonywał. Podał kilka propozycji takich „łączonych” wycieczek. np. Szczecin – Łubowo –  Szczecinek – Szczecin.
W sobotę rozmawiano także o turystyce rowerowej po stronie niemieckiej, m.in. po Pojezierzu Meklemburskim czy po Berlinie. Były też propozycje dla rodzin z dziećmi.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Polsko-Niemieckie Dni Turystyki Rowerowej” współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Książka świnoujścianki. Powieść o walce dobra ze złem

Opublikowano

w dniu

Uporządkowane życie Wiktorii właśnie legło w gruzach. Nawiedza ją lęk, tym gorszy, że irracjonalny. Strach, który wymyka się ramom logiki, medycyny czy jakimkolwiek innym wytłumaczeniom. Lęk, który ją atakuje, początkowo pojawia się jedynie w snach, a potem zachłannie wkracza w jej codzienność. Nikt poza Wiktorią nie słyszy przerażającego, syczącego głosu, nikt poza nią nie widzi krwi i nikt poza nią nie czuje paraliżującej paniki.

Wiktoria nie oszalała, rzeczywistość, która ją otacza, jest prawdą, natomiast mylą się ci, którzy wmawiają jej obłęd. Pozbawiona przyjaciół, pracy, stabilizacji i ratunku, wydaje się całkowicie bezbronna. Pojawiają się jednak sprzymierzeńcy, którzy subtelnie naprowadzają ją na właściwą drogę. W swoim nieszczęściu nie jest już sama…

MARTWY ZA DNIA jest powieścią o walce dobra ze złem. Uszlachetnia wartości zapomniane w tym zabieganym świecie. Warsztat, jakim posługuje się autorka, jest na wysokim poziomie: bogate słownictwo, literackie porównania, znakomite metafory, a fabuła bardzo szczegółowa i realistyczna. Książka zaskakuje doskonale wyważonym napięciem, celnymi uwagami i fantazyjnymi zwrotami akcji, które nieustannie zachęcają do dalszej lektury. Książkę bardzo dobrze się czyta, ponieważ jest ciekawa, skłania do refleksji i motywuje do zmiany. Polecam! Paweł Cwynar

Ewa Dmowska – jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Interesuje się psychologią, duchowością, rozwojem osobistym. Wszystkie te aspekty odgrywają decydującą rolę w jej twórczości. W swoich książkach akcent kładzie na wolność człowieka, którą może on osiągnąć przez wewnętrzną przemianę.

Mieszka w Świnoujściu, jest szczęśliwą mężatką oraz zapracowaną mamą dwójki dzieci. Stara się połączyć swoje introwertyczne potrzeby z chaosem codziennego dnia. Uwielbia długie spacery, kawę z cynamonem i kryminały. Jest jak kot – potrzebuje wygrzewać się na bezpiecznych kolanach, by zebrać siły przed kolejnymi łowami, na które lubi wyruszać samotnie. Od kilku lat prowadzi katolicki blog bibliotekaboga.pl.

Link do księgarni: https://bratnizew.pl/martwy-za-dnia,3,3024,3761

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prom Varsovia od 27 lipca wejdzie na linię Świnoujście-Ystad

Opublikowano

w dniu

Varsovia to największy prom z najdłuższą linią ładunkową jaki kiedykolwiek operował w flocie PŻB i pierwszy zupełnie nowy od ponad 20 lat. Wysoki standard wykończenia przestrzeni pasażerskich oraz nowoczesne rozwiązania zapewnią komfortową podróż i spełnią oczekiwania pasażerów.

Na pokładzie jest 230 kabin o kilku standardach, strefa gastronomiczna z barem i restauracją, sklep oraz przestrzeń rozrywkowa dla pasażerów w każdym wieku.

 • Rodzaj promu: ro-pax
 • Rok budowy: 2024
 • Stocznia: Cantiere Navale Visentini
 • GT: 41878
 • NT: 24952
 • Wymiary: długość 216,2 m, szerokość 28,2 m
 • Długość linii ładunkowej: Ro-Ro 2875 LM + 200 samochodów osobowych.
 • Max liczba pasażerów: 976 pasażerów oraz 24 członków załogi
 • Kabiny pasażerskie: 230 kabin 4-osobowych, 920 miejsc noclegowych
 • Fotele lotnicze: 107

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

S3. We wtorek zmiana w ruchu na budowanym odcinku drogi

Opublikowano

w dniu

Kierowcy korzystają już tu z części nowej jezdni S3 w rejonie przyszłego węzła Świnoujście LNG. Będzie koniecznych jeszcze wiele zmian organizacji ruchu.

We wtorek w dniu 16 lipca nastąpi przełożenie ruchu na prawą jezdnię S3 do Miejsca Obsługi Podróżnych przy Dargobądzu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wyniki matur 2024: jak wypadły świnoujskie szkoły

Opublikowano

w dniu

Maturzyści ze Świnoujścia uzyskali lepsze wyniki niż uśredniony wynik egzaminu z przedmiotów obowiązkowych w województwie zachodniopomorskim. Gratulujemy!

Średni wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego dla liceów ogólnokształcących wyniósł dla naszego miasta 63 procent. Jest to wynik wyższy niż średni wynik w województwie zachodniopomorskim. Podobnie jest z matematyką – w tym przypadku średni wynik z egzaminu maturalnego dla liceów ogólnokształcących wyniósł w Świnoujściu 62,8 procent, czyli znów nasi maturzyści wypadli lepiej niż średni wynik w województwie.

Licealiści dobrze napisali również egzamin maturalny z języka angielskiego. Średni wynik dla naszego miasta to 81,9 procent i znów to wynik wyższy niż średni wynik w regionie.

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I, I Liceum  Społeczne Fundacji LOGOS oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcące STSG uzyskały wyższe wyniki niż średni wynik kraju z matematyki i języka angielskiego. I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS uzyskało wyższy wynik niż średni wynik kraju z języka polskiego.

W przypadku techników, średni wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego wyniósł dla naszego miasta – 60,46 procent. Jest to wynik wyższy niż średni wynik w województwie i kraju. Średni wynik z egzaminu maturalnego z matematyki dla techników wyniósł dla naszego miasta – 65,46 procent. To wynik wyższy niż średni wynik w województwie i kraju. Podobnie sytuacja ma się w przypadku egzaminów z języka angielskiego i niemieckiego. W pierwszym przypadku średni wynik wyniósł dla naszego miasta – 84,57 procent, w drugim 63,50 procent.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podwyższony poziom kwasu moczowego – o czym świadczy? Kiedy zleca się badanie?

Opublikowano

w dniu

Co to jest kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian puryn, które pochodzą z pożywienia i rozpadu endogennych kwasów nukleinowych. Poziom tego składnika w surowicy ma istotne znaczenie dla organizmu. Podwyższone stężenie kwasu moczowego ma powiązanie z chorobami m.in. układu sercowo-naczyniowego, czy stawów.

Co podwyższa poziom kwasu moczowego w surowicy krwi?

Za wysoki poziomu kwasu moczowego (hiperurykemię) odpowiada szereg czynników. Są to:

 • dieta wysokobiałkowa i spożywanie napojów bogatych we fruktozę,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby lipidowe,
 • łuszczyca,
 • otyłość.

Za podwyższone stężenie kwasu moczowego odpowiada również głodzenie się, nadużywanie alkoholu (szczególnie piwa) i czynniki genetyczne.

U kogo występuje zwiększony poziom kwasu moczowego?

Zwiększone stężenie kwasu moczowego występuje częściej u mężczyzn – dotyczy 20% z nich w krajach rozwiniętych. W przypadku kobiet najczęściej pojawia się ono po raz pierwszy po menopauzie. Wynika to ze spadku estrogenów, które pełnią funkcję urykozuryczną, czyli zwiększają wydalanie kwasu moczowego z moczem.

Podwyższony kwas moczowy – co oznacza?

Zwiększone stężenie kwasu moczowego w organizmie wiąże się z ryzykiem wystąpienia kilku chorób. Są to:

 • choroby ze strony serca i krążenia, np. nadciśnienie (hipertensja);
 • dna moczanowa (artretyzm, podagra).

Jak zatem oznaczyć poziom tego składnika? Dowiedz się więcej nt. badania kwasu moczowego we krwi pod tym linkiem: https://www.alab.pl/badanie/kwas-moczowy-w-surowicy-m45

Kwas moczowy w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Hiperurykemia może predysponować do wystąpienia chorób serca i krążenia. Ponadto uznaje się ją za czynnik rokowniczy, m.in. u pacjentów z:

 • chorobą niedokrwienną,
 • niewydolnością krążenia,
 • przebytym udarem mózgu.

Hiperurykemia, czyli podniesiony poziom kwasu moczowego jest 2- lub 3-krotnie częstszy u osób z hipertensją niż u osób z fizjologicznym stężeniem tej substancji we krwi. Wysokie stężenie tej substancji zaburza funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego.

Podwyższony kwas moczowy – objawy

Hiperurykemia, której towarzyszy wysokie stężenie kwasu moczowego prawie zawsze przebiega bezobjawowo. Stan ten może trwać 20-25 lat.

Przyczyny podwyższonego kwasu moczowego w surowicy

Za hiperurykemię odpowiada szereg zróżnicowanych przyczyn. Są to:

 • zwiększona podaż zasad purynowych w pokarmach i/lub spożywanie dużej ilości fruktozy;
 • nasilona endogenna synteza kwasu moczowego (występuje m.in. w dnie pierwotnej, cukrzycy, hiperlipidemii);
 • ostra lub przewlekła niewydolność nerek (choroby miąższu, zwężenie tętnic nerkowych) kwasica mleczanowa/ ketonowa, które upośledzają eliminacje kwasu moczowego, a także diuretyki tiazydowe i pętlowe, które również mogą zaburzać jego wydalanie.

Za wzrost stężenia może odpowiadać również gwałtowny rozpad tkanek, np. nowotworowych w układzie krwiotwórczym, pod wpływem intensywnej chemioterapii.

Kwas moczowy we krwi – badanie

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w przypadku podejrzenia hiperurykemii jest badanie stężenia kwasu moczowego w surowicy.

Badanie to wykorzystuje się w diagnostyce następujących chorób:

 • układu sercowo-naczyniowego (równolegle z lipidogramem),
 • dny moczanowej,
 • kamicy nerkowej.

Badanie poziomu kwasu moczowego jest pomocne również w cukrzycy, a także przy monitorowaniu przebiegu niektórych rodzajów chemioterapii i radioterapii.

Jak obniżyć kwas moczowy?

Redukcję kwasu moczowego w organizmie można osiągnąć na drodze farmakologicznej i niefarmakologicznej.

Istotnym elementem leczenia jest modyfikacja sposobu odżywiania – wprowadzenie diety ubogopurynowej. Z jadłospisu znikają lub są mocno ograniczone niektóre grupy produktów, takie jak:

 • alkohol – piwo i wino;
 • mocna kawa, kakao, czekolada;
 • chleb razowy;
 • warzywa strączkowe, kalafior, szparagi;
 • wywary mięsne, podroby.

W dnie moczanowej, której może towarzyszyć hiperurykemia wykorzystuje się również leki. Są to:

 • leki hamujące produkcję kwasu moczowego, np. allopurynol, febuksostat (to inhibitory oksydazy ksantynowej);
 • leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem (urykozuryczne, moczanopędne), np. probenecyd (ogranicza resorpcję zwrotną w kanalikach nerkowych).

W dnie moczanowej wykorzystuje się obie metody, ponieważ wzajemnie się uzupełniają.

Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi może być czynnikiem zwiastującym i prognozującym wystąpienie nadciśnienia tętniczego i innych chorób serca oraz układu krążenia. Hiperurykemia częściej towarzyszy mężczyznom i wiąże się z wystąpieniem dny moczanowej. Wymaga ona monitorowania stężenia metabolitów puryn, czyli kwasu moczowego.

Bibliografia:

 1. Duława J (2015) Vademecum medycyny wewnętrznej, Warszawa: PZWL
 2. Herold G (2008) Medycyna wewnętrzna. Tom 2, Warszawa: PZWL
 3. Kokot F (2007) Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Warszawa: PZWL
 4. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/dna-moczanowa-artretyzm/, dostęp 01.07.2024
 5. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/kwas-moczowy-jako-czynnik-ryzyka-chorob-sercowo-naczyniowych/, dostęp 01.07.2024

Artykuł sponsorowany

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

EKO-PLANETA – kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Miejski Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia „Eko-Planeta”, które odbędą się w dniu 16 lipca. Warsztaty będą doskonałą okazją do spędzenia aktywnie czasu. Uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwy astronauta, a także odbędą podróż po galaktyce.

Zaprezentowany zostanie film edukacyjny o zagrożeniach związanych z zaśmieceniem planety oraz odbędzie się burza mózgów dotycząca rozwiązania tego problemu. Uczestnikom zostanie udostępniona prezentacja maszyn do recyklingu, a także każdy będzie mógł obejrzeć jak jego butelka dostaje drugie życie. Organizatorzy przewidują inne atrakcje oraz przerwę na słodki, międzygalaktyczny poczęstunek.

Zajęcia odbędą się dla trzech grup o godzinie 10.00, 10.45 oraz 11.30 (do wyboru). Koszt zajęć wynosi 30 zł. Informacje i zapisy: 91 327 87 60

Pełna oferta wakacyjna dostępna miasta jest dostępna na stronie: https://www.swinoujscie.pl/pl/artykul/126/20141/wakacyjna-oferta-dla-dzieci-i-doroslych-lipiec-2024

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524