Od 6 do 8 grudnia odbyło się 78. Święto Szczepu „35 lat ZHR”, czyli rocznica powstania harcerstwa przy SP1.
Świętowanie zaczęliśmy w piątek, każdy zastęp zakwaterował się się w salach, SP1, a następnie odbył się kominek, na którym odwiedził nas pwd. Jarosław Lipiński! Opowiedział nam o swoim udziale w m.in. I Zjeździe ZHR-u, swoich przygodach na obozach, czy jak nasz szczep przeszedł do ZHR-u. Mieliśmy również okazję podzielić się swoimi przygodami, historiami z biwaków, obozów czy zbiórek! Mogliśmy również zobaczyć takie pamiątki jak np: Mundur dh. Jarka, przypinki czy mandat wyborczy z I Zjazdu ZHR-u w Sopocie. Kominek zakończyliśmy wspólnym kręgiem i rozeszliśmy się do sal aby pójść spać przed następnym intensywnym dniem.
W sobotę od rana działaliśmy! Już po śniadaniu zastępy ruszyły na grę terenowa, na której mogły zobaczyć miejsca związane z początkami ZHR-u i przy okazji zrobić dużo ciekawych zadań! Gdy zastępy wróciły nadszedł czas na następną część rywalizacji, dekorowanie ciasta! Zastępy musiały zrobić same lukier, a następnie ozdobić nim ciasto. Po obiedzie zaczęliśmy szykować się na punkt kulminacyjny.. apel! Zastępy ćwiczyły musztrę, hymnu, kończyły elementy dekoracyjne i wiele innych, aby apel wyszedł jak najlepiej!
Nadeszła najważniejsza chwila święta szczepu.. apel! Równo o 18:03 cały nasz szczep, pięknie umundurowany, równym krokiem wszedł na aule. Podziwiać nas mogli goście, którym serdecznie dziękujemy za przyjście! Po apelu wszyscy goście i harcerze mogli obejrzeć film o tym jak to było z ZHR na początku. W między czasie nasi harcerze i harcerki, mieli stoiska na których można było kupić m.in.: sianko na stół wigilijny, ciasto, własnoręcznie robione ozdoby świąteczne.
Na koniec dnia odbył się kominek, podsumowujący jak to było z naszym szczepem, i bez czego by on nie istniał. Mieliśmy okazję podziękować sobie nawzajem, szczepowy drużynowym, drużynowi przybocznym, zastępowym, i oczywiście wszystkim, bo to wszyscy harcerze i harcerki, tworzą ten szczep- dziękujemy!
W niedzielę rano, po śniadaniu wyruszyliśmy na mszę do kościoła garnizonowego. Po mszy niestety musieliśmy już kończyć nasze świętowanie.. Więc posprzątaliśmy szkołę, i wszyscy rozeszli się do domów.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za przyjście, a organizatorom za trud włożony w zaplanowanie tego święta!
Święto Szczepu to wydarzenie, które pozwala nam wrócić do historii Szczepu i działających w nim drużyn. Pierwsze wzmianki o działalności harcerzy w szkole datuje się na grudzień 1946 roku. Zauważalne jest, że w początkach naszego środowiska dh. Czesia Kupsówna założyła zastęp harcerek by następnie założyciel dh. Jerzy Kobylański, zebrał chłopców w drużynę, nawiązali mocno do tradycyjnego modelu harcerstwa.
Drużyna harcerek jak i harcerzy czyli ZHP końca lat 40-tych uznawane były za środowiska niechętne nowej władzy. Doprowadziło to do likwidacji harcerstwa w 1950 roku przez władze komunistyczne i utworzeniu Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej (później Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej) w Szkole Podstawowej nr 1 harcerstwo jednak nie traci swojej tradycyjnej formy i na ile to możliwe dzięki kierowniczce szkoły, a zarazem instruktorce harcerskiej Wilhelminie Ginter kontynuuje swoją pracę. Po odrodzeniu harcerstwa 1956 roku instruktorom harcerskim udaje się bardzo szybko przywrócić jego tradycyjną formę.
Z inicjatywy szkoły w 1960r szkoła samorzutnie powołuje szczep harcerski nie czekając na działania władz ZHP. We wrześniu 1964 Hufiec ZHP przyjmuje i powołuje III Szczep Harcerski „Słowianie”. W latach 80-tych „Słowianie” włączają się w odnowę uznającego przewodnią rolę PZPR – ZHP, harcerze zdobywają tradycyjne stopnie, składają przyrzeczenie „Mam szczerą wolę…, nie zaś na „wierność w sprawie socjalizmu”. W drużynach wędrownicy mieli dostęp do wydawnictw drugiego obiegu, biorą udział w wydarzeniach niezależnego harcerstwa na terenie Polski. Szczep organizuje samodzielne obozy i zimowiska. W roku 1989 część jego drużyn buduje nową niezależną od partii organizację ZHR.
Po latach chudych, gdzie pomiędzy rokiem 1996 a 2006, pozostaje ze szczepu kilku instruktorów oraz działający zastęp „Czarne Jastrzębie” następuje odrodzenie harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1. Środowisko odszukuje i odświeża kontakty z harcerzami od 1946r. Nasze święto szczepu nie jest tylko dniem wspomnień, podczas którego pielęgnuje się wyłącznie przeszłość. Każdego roku jest to okres podsumowania pracy i planów na przyszłość. Jest czas na podziękowanie wszystkim zaangażowanym w pracę naszego środowiska. Takim osobom wręczane są dyplomy uznania, goście zaś mają okazję do poznania środowiska i powiedzenia kilku słów.
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR
im. Zawiszy Czarnego
Anonim temu
21 lutego 2024 na 08:05
Nie trzeba było hut sprzedawać…
Anonim temu
18 lutego 2024 na 21:09
jakiej stali brakuje, to zaraz dam namiary stali jest wystarczająco, w bardzo dobrych cenach
Jack Strong temu
18 lutego 2024 na 17:20
Platforma już „działa”…
Jarek temu
20 lutego 2024 na 17:38
Ty chyba jakiś głupi jesteś bo w inny sposób tego komentarza nie można wytłumaczyć.