W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.
Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci.
W IV wieku zaczęto oddawać cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, na Wschodzie zaś wszyscy męczennicy byli wspominani w piątek po Wielkanocy.
Wyraźny charakter tej uroczystości nadał papież Bonifacy IV (608-615) w roku 609. Początkowo była ona obchodzona w Rzymie 13 maja. W tym dniu wspominano Matkę Bożą i wszystkich męczenników, czyli osoby, które oddały swoje życie za wiarę w Chrystusa.
W VIII w. w dniu uroczystości Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości. W ten sposób powstała tradycja dnia, w którym Kościół cieszy się dostąpieniem chwały Bożej tych wszystkich, którzy oficjalnie nie zostali ogłoszeni świętymi.
Data obchodów 1 listopada pojawiła się w roku 741, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym, nie tylko męczennikom.
Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV (827-844). W 935 r. papież Jan XI rozszerzył obchody tego święta na cały Kościół.
W uroczystość Wszystkich Świętych w liturgii śpiewa się „Litanię do wszystkich świętych”, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Tego dnia w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza, mówiący o ośmiu błogosławieństwach.
W 1970 r. mszał rzymski, czyli księga liturgiczna zawierająca teksty stałych i zmiennych części mszy św., wprowadził nową prefację, która uwypukliła treść tego święta. Czytamy w niej, że „uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół”.
Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.
W uroczystość Wszystkich Świętych katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu ciężkiego, przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.(PAP)
iżu/ lm/
ܨܜܒܓܧܟܠ temu
29 marca 2024 na 12:40
Ile kosztuje wejście na tą wieżą i dlaczego tak drogo?
Strażnik To temu
23 lutego 2024 na 10:03
Jestem za, ale dziwię się, że zbudowano ją na terenie nisko położonym, jest przecież 2 km dalej wyżyna, morenowe wzniesienia, która dodałyby wieży kilkadziesiąt metrów.
Strażnik to temu
23 lutego 2024 na 03:18
Jestem za, bo nizinność naszego regionu ogranicza widoki, ale można było zbudować tę wieżę na morenie np.na zachód od cmentarza, zyskano by przez to kilkadziesiąt dodatkowych metrów wysokości.
Strażnik to temu
22 lutego 2024 na 14:37
Ponieważ żyjemy na nizinach, takie wieże są bardzo potrzebne, choć… gdyby zbudowano ją np. blisko cmentarza i zabytkowego wiatraka, wieża zyskałaby ok.20-30 metrów nad poziom morza, bo tam jest morenowa wyżynka. Znam teren, jeżdżę ze Ś-cia do Wolina lub nawet dalej i akurat tej lokalizacji się dziwię.
Zz temu
20 lutego 2024 na 20:09
kwintesencja inteligencji te Wasze marne komentarze. Jest i dobrze, że jest. Powinniście się cieszyć z małych rzeczy a może po małych przyjdą większe😂
Obcy temu
19 lutego 2024 na 18:32
Marni ludzie robia bezmyslne rzeczy. Firlefance buduja ich ich marne ego
Kanalizacja pozostaje na szarym koncu. Wybudowano 6km kanalizacji w ciiagu ostatnich 5 lat. Wiemy ze manipuluja informacjami i maja pieniadze na nikomu niepotrzebne wieze, swietlice…
Inwestorzy omijają szerokim łukiem ziemie, gdzie można mieć wyłącznie szambo. Kłamią że ze względu na zbiornik wod podziemnych nie można miec oczyszczalni ścieków
Przepiękna wyspa dalej jest zagospodarowana jak 50 lat temu. Dodano wiecej betonu na miejscu drzew
Andrzej Wiśniewski temu
18 lutego 2024 na 22:30
po to durniu żebyś nie zadawał głupich pytan-to odnośnie pytania a po co to?
Anonim temu
18 lutego 2024 na 19:05
I po co to ?
Anonim temu
19 lutego 2024 na 07:21
Po to żebyś się pytał
Wesoly. temu
19 lutego 2024 na 09:43
Po gówno.
Anonim temu
19 lutego 2024 na 12:41
Z reguły wieże widokowe służą do podziwiania widoku.