Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

OZE szansą nie tylko dla Pomorza Zachodniego. Ważne deklaracje i konstruktywny dialog

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Zielona energia na Pomorzu Zachodnim to nie tylko produkcja, ale również klaster firm związanych z tą branżą oraz gospodarka offshore. Pomorze Zachodnie może być przykładem dla całej Polski. Jak mądrze wykorzystać wzorce z regionu przy transformacji energetycznej, której efektem ma być dobra jakość powietrza, tani prąd i dobry stan środowiska? O tym rozmawiał w poniedziałek, 26 lutego br. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem, radnymi i zachodniopomorskimi przedsiębiorcami podczas sejmikowej Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska. Spotkanie poprzedził briefing prasowy. 
Na terenie Pomorza Zachodniego wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju. Województwo zachodniopomorskie praktycznie produkuje tyle energii odnawialnej, ile zużywa. Wynik 98,2% to najlepszy rezultat wśród regionów. Kolejne miejsca zajęły województwa: warmińsko-mazurskie (52,6%), kujawsko-pomorskie (45,7%) i pomorskie (44,6%). Jak wykorzystać ten potencjał?
–  OZE to nasza regionalna specjalizacja. To na Pomorzu Zachodnim wiele lat temu powstały pierwsze farmy wiatrowe, jesteśmy liderem w produkcji zielonej energii – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – To gigantyczny potencjał, który chcemy wykorzystać dla rozwoju zachodniopomorskiej gospodarki i rozwoju naszych firm.
Marszałek podkreślił, że nasz region może pomóc Polsce osiągnąć klimatyczne cele. – Chcemy stać się zieloną elektrownią dla całej Polski. To jest możliwe, jeśli będziemy mieli dobre regulacje, przychylny rząd i zaangażowanych przedsiębiorców – podkreślał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Podczas briefingu wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka mówił o dobrych wzorcach z województwa zachodniopomorskiego.
–  To moja druga i na pewno nieostatnia wizyta na Pomorzu Zachodnim. Dziś z zachodniopomorskimi przedsiębiorcami rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii, transformacji energetycznej i gospodarce w obiegu zamkniętym. Skończył się czas, w którym z wiatru, z wody i ze słońca robiono ideologicznych wrogów. W województwie zachodniopomorskim widać, że tę energię można wykorzystywać dla dobra mieszkańców. Tylko stawiając na konstruktywny dialog z przedsiębiorcami i samorządowcami, jesteśmy w stanie przeprowadzić sprawiedliwą społecznie transformację energetyczną. Wierzę, że przykłady z województwa zachodniopomorskiego zostaną przełożone na całą Polskę. Mamy zarysy konkretnych ustaw – wyliczał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka.
Z kolei Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk mówiła o konieczności optymalizacji kosztów prowadzenia przedsiębiorstw. Dodała też, że dziękuję za dzisiejsze spotkanie i konstruktywny dialog. – Chcemy wspólnie wypracować rozwiązania, które będą korzystne dla polskich przedsiębiorstw. Będziemy państwa informować o tym co wspólnie razem stworzymy – mówiła prezes PIG Hanna Mojsiuk.
Podczas poniedziałkowego briefingu dziennikarze pytali także o przyszłość programów pomocowych takich jak: „Mój Prąd”, „Czyste powietrze”. „Moja Woda”, „Efektywność energetyczna i ochrona powietrza”.
– Wiele z tych programów wymaga audytów. Na przykład na pogram „Czyste powietrze” w pierwszych miesiącach tego roku nie zagwarantowano odpowiednich środków – wyliczał wiceminister Motyka. Dodał jednak, że dzięki środkom z KPO, które niebawem trafią do Polski oraz środkom z programu „Feniks” te działania będą kontynuowane i rozwijane (np. poprzez tworzenie klastrów). Zapowiedział też zwiększenie finansowania programu „Energia dla wsi” o 2 mld zł.
Po briefingu odbyło się sejmikowe posiedzenie Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska z udziałem wiceministra, radnych, zarządu województwa, naukowców oraz przedsiębiorców. Rozmawiano na konkretne tematy, m.in. dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zmian w ustawach o ochronie środowiska i o odpadach czy o planowanych zmianach w rozliczaniu prosumentów z uwzględnieniem przedsiębiorców.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Biegacze zapraszają na nocny bieg. Ruszyły zapisy

Opublikowano

w dniu

Czy biegaliście w Świnoujskim Parku Zdrojowym po zapadnięciu zmroku? Jeżeli nie, to będzie ku temu okazja 14 sierpnia 2024 o godzinie 21.00.

Stowarzyszenie „Biegacze Świnoujście” we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” Świnoujście, organizuje 7. edycję biegu pod nazwą „Nocna 9”, którego trasa wiedzie malowniczymi ścieżkami Parku Zdrojowego.

Aktualnie trwają zapisy na bieg. Liczba osób mogących wystartować w biegu jest ograniczona i wynosi 100. Dla tych, którzy najszybciej pokonają trasę biegu organizator przewidział okolicznościowe statuetki.

Każda z osób, która ukończy bieg w limicie czasu otrzyma pamiątkowy medal. Jak w poprzednich edycjach, tak i tym razem organizator przygotował liczne nagrody, które zostaną rozlosowane wśród wszystkich uczestników po zakończeniu biegu.

Zapisy oraz regulamin biegu dostępne pod adresem https://www.e-gepard.eu/show-contest/1467

Foto: Marcin Ruciński

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowa organizacja ruchu na parkingu przy ul. Legionów  

Opublikowano

w dniu

Dziś firma PM3D z Bydgoszczy rozpoczęła montaż systemu szlabanowego z kamerami LPR, na parkingu przy ul. Legionów  w Świnoujściu. System ma zacząć działać w poniedziałek (29 lipca) od rana.

W związku z tym zmieni się organizacja ruchu na parkingu. W  poniedziałek rano ustawione zostaną bariery drogowe U-14e tzw. jerseje (służą do wygrodzenia tymczasowego powierzchni wyłączonych z ruchu lub rozdzielania pasów ruchu), aby kierowcy wjeżdżający na parking musieli wyjechać poprzez system szlabanów z kamerami po opłaceniu postoju.

System szlabanowy będzie działał w następujący sposób: kamera na szlabanie wjazdowym odczyta nr rejestracyjny samochodu, wówczas szlaban wjazdowy podniesie się a dane samochodu zostaną wprowadzone do systemu. Przed wyjazdem należy wnieść w parkomacieopłatę za postój, wpisując numer rejestracyjny samochodu. Na monitorze parkomatu pojawi się kwota do zapłaty. Opłatę można uiścić za pomocą gotówki (bilon) lub kartą płatniczą. Parkomat przyjmie odliczoną kwotę pieniędzy. Nie wydaje reszty.

Przy wyjeździe kamera na szlabanie wyjazdowym odczyta czas wyjazdu a system sprawdzi czy postój został opłacony. Jeżeli tak, szlaban się podniesie. Kierowca po zapłaceniu będzie miał 15 minut na opuszczenie parkingu. Do poniedziałku prowadzone będą próby funkcjonowania systemu, wgrywane oprogramowanie oraz prowadzone szkolenia. W związku z tym do niedzieli (28 lipca) parkowanie jest nieodpłatne. Pobór opłat ma ponownie rozpocząć się 29 lipca z samego rana po spisaniu wszystkich pozostawionych na parkingu samochodów i wgraniu ich do systemu opłat. Wszystkie kolejne wjeżdżające samochody będą odczytywane przez kamerę na wjeździe.

Administratorem parkingu jest Komunikacja Autobusowa.

BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Piłeś? Nie wchodź do wody

Opublikowano

w dniu

Na plaży, gdy dopisuje piękna pogoda sporo osób nawadnia się zimnymi napojami z procentami, często nie zastanawiając się nad konsekwencjami połączenia alkoholu, wysokiej temperatury powietrza i niskiej temperatury wody.

Pamiętać należy jednak, że jest JEDNA niepodważalna zasada: PIŁEŚ? NIE PŁYWASZ! Czas do uzyskania pełnej trzeźwości jest indywidualny dla każdego z nas i składa się na niego wiele czynników dodatkowych. Jeśli masz wątpliwości czy jesteś trzeźwy nigdy NIE RYZYKUJ!

Lepiej to sprawdzić! W sezonie wakacyjnym możesz to zrobić bezpłatnie w Centrum Koordynacji Ratowników Wodnych, zejście nr 12 od ul. Powstańców Śląskich w godzinach 10:00-17:00. W bazie ratownicy posiadają alkomat i w myśl idei o bezpieczeństwie na plaży i w wodzie chętnie udostępnią alkomat, abyś rozwiał swoje wątpliwości. Jeśli jesteś trzeźwy śmiało korzystaj z kąpieli w morskich falach, oczywiście pamiętając o zasadach bezpieczeństwa.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiana organizacji ruchu na ul. Barlickiego

Opublikowano

w dniu

Od środy 24 lipca 2024 r. wprowadzona została kolejna zmiana organizacji ruchu na ul. Barlickiego na odcinku pomiędzy ul. Ludzi Morza a ul. Fińską, polegająca na  wyłączeniu jednego pasa ruchu i wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego. 

Autobusy linii: A, B jadące z Węzła Przesiadkowego w kierunku tunelu mają wyznaczony przystanek zastępczy przy ul. Fińskiej w obu kierunkach,

linii: 7, 77, 51 jadące z Węzła Przesiadkowego w kierunku Dzielnicy Warszów mają wyznaczony przystanek zastępczy przy ul. Fińskiej na tymczasowym łączniku z ul. Barlickiego, 

linii: 7T, 10 jadące z Dzielnicy Warszów w kierunku  tunelu mają wyznaczony przystanek zastępczy przy Ludzi Morza/Łąkowa,

linii: 7, 77, 51 jadące z Dzielnicy Warszów w kierunku Węzła Przesiadkowego mają wyznaczona przystanki zastępcze przy Ludzi Morza/Łąkowa i Fińska,

linii: 7T i 10 jadące z tunelu w kierunku Dzielnicy Warszów mają wyznaczony przystanek zastępczy przy ul. Fińskiej.

Rozkłady jazdy dostępne będą w zakładce ROZKŁADY JAZDY na stronie: www.ka.swinoujscie.pl

Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów:
91 321 45 40 lub 797 403 504.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Inaczej pojedziemy fragmentem ekspresówki pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem

Opublikowano

w dniu

Zmieniła się organizacja ruchu na budowie S3 w rejonie m. Dargobądz. Kierowcy nie muszą już korzystać z dość wąskiej jezdni równoległej wzdłuż nowej S3. Ruch został przeniesiony na południową jezdnię S3 od MOP Dargobądz do początku odcinka Świnoujście-Dargobądz.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przedstawił fałszywe prawo jazdy podczas kontroli

Opublikowano

w dniu

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu zatrzymali w poniedziałek do kontroli drogowej 32-letniego obywatela Ukrainy, który posłużył się podrobionym prawem jazdy. Mężczyzna odpowie za popełnione przestępstwo oraz wykroczenie, którego dopuścił się prowadząc pojazd bez wymaganych uprawnień.

Kierowca BMW zjeżdżającego z promu ze Szwecji został poddany kontroli i poproszony o okazanie dokumentów. Funkcjonariusze Straży Granicznej po wstępnej weryfikacji przedstawionego prawa jazdy od razu nabrali podejrzeń co do jego autentyczności. Dokument został zbadany za pomocą specjalistycznego sprzętu i potwierdzono, że był on w całości podrobiony. Fałszywka m.in. nie wykazywała prawidłowej luminescencji w świetle ultrafioletowym oraz była wykonana odmienną techniką druku.Cudzoziemiec usłyszał zarzut posłużenia się fałszywym dokumentem, do którego się przyznał i dobrowolnie poddał karze zaproponowanej przez Prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu. Mężczyzna będzie miał do zapłaty grzywnę w wysokości 4 tys. zł. Orzeczono również przepadek prawa jazdy oraz obarczono go kosztami postępowania.

W związku z prowadzeniem pojazdu, nie mając do tego uprawnień, Ukrainiec został przesłuchany na okoliczność popełnionego wykroczenia, do którego się nie przyznał. Powody jakie wskazał zostaną poddane dalszym czynnościom wyjaśniającym.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524