Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Wywiad z Bogdanem Tylusiem, kandydatem do rady miasta

Opublikowano

w dniu

Jest Pan nową twarzą w grupie PiS. Może kilka słów o sobie ?

Tak, tak można o mnie powiedzieć. Jednak należy dodać, że jestem ich niezależnym sympatykiem. Łączy nas patriotyzm, chociaż ja mam bardziej radykalne poglądy gospodarcze. Kto wie, może dzięki temu razem stworzymy jeszcze bardziej wyrazisty obraz lokalnej struktury.

Czy wyborcy mogą również dostrzec tą nowość?

Mam nadzieję, że wyborcy czytają programy i przemyślenia, i mogą dostrzec różnice. Ta „nowa twarz”, to tak naprawdę jedna z wielu, taka jaką mamy siedząc przed telewizorem i narzekając. Zawsze znajdzie się powód do narzekania. Ktoś dał za mało, czegoś jest za dużo, jedni ukradli, inni zdradzili… Brak jednomyślności i obiektywnej oceny. No, i ta medialna propaganda… Mój patriotyczny gen nie wytrzymał, gdy zobaczyłem, jak “kreatywna” polityka ówczesnej opozycji pozwoliła zastopować najbardziej efektywny rząd w historii. To główny powód, który mnie skłonił do zareagowania.

Uczestnictwo w warszawskiej demonstracji 11 lutego nie zadowoliło mojego ego, więc zrobiłem krok więcej i postanowiłem wejść w politykę. W indywidualnym zgłoszeniu do wyborów przeszkodziła obowiązująca ordynacja wyborcza. Najbliższy moim poglądom jest PiS, dlatego do nich zwróciłem się z prośbą o dołączenie do listy wyborczej. Również dlatego, że w tym czasie nastąpiły u nich potężne zmiany personalne i programowe. Pewnie dlatego „nowa twarz”, została dobrze przyjęta.

Czy program Prawa i Sprawiedliwości w pełni odpowiada Pańskim poglądom?

Dobre pytanie… Wspomniałem, że polityka PiS jest mi najbliższa, chociaż widzę pewne deficyty w ich działaniach. Brak mi zdecydowanych i odważnych. Nie namawiam do działań pozaprawnych, bo wcześniej czy później skończyłyby się to porażką, ale do zdecydowanego działania w ramach tego prawa.

Przykładem braku zdecydowania, w skali kraju, jest brak pociągnięcia do odpowiedzialności winnych wielu afer gospodarczych, politycznych i kryminalnych. Boję się, że brak konsekwencji zachęci ponownie obecnie rządzących do dalszego rujnowania kraju i zmierzania do utraty niezależności.

Będę szczery i powiem tak nieco w przenośni, że brak mi dzisiaj partii o nazwie „Armia Krajowa” albo „Cichociemni”. To tak nawiasem, aby pokazać jak głęboko tkwi mój patriotyzm.

Jak Pana poglądy mogą wpłynąć na sprawy samorządowe, jaki mogą mieć wpływ na życie miejscowej społeczności?

Zawsze chciałem się dowiedzieć na czym polega ta, tak zwana samorządność. Jakie są możliwości i ograniczenia samorządzenia. Również, gdzie są te bariery i jak je łamać.

Oczywiście, należy skupić się na lokalnej gospodarce ale poglądy polityczne i kierunki myślenia zawsze mają wpływ na cel, jaki sobie obierzemy.

A, bardziej konkretnie ?

Ok. Też lubię konkrety. Może, to niedobrze, że mówię niepolitycznie – taki język przekazu jest mi nieraz odradzany, ale myślę, że jestem winien uczciwość wobec wyborców, a przede wszystkim wobec siebie. Ponieważ jestem niezależny wobec jakiejkolwiek polityki partyjnej pozwalam sobie na „niemodny” program, na program oparty przede wszystkim na polityce przychodowej, a nie rozchodowej. Uważam, że spełnienie tak wielu obietnic społecznych tych wszystkich konkurujących ugrupowań, również tych pochodzących od Prawa i Sprawiedliwości jest… mało prawdopodobne. Ale, aby być obiektywnym, dodam, że kandydaci PiS obiecują najbardziej skromnie, przez co z największą szansą zrealizowania programu.

Ludzie lubią obietnice, również dlatego, że lubią później narzekać. To obiecywanie wykorzystują politycy i tak to dzieje się od lat.

Ja nie jestem politykiem dlatego nie zwodzę. Jestem przedsiębiorcą od wielu lat i zdaję sobie sprawę, że firma, aby egzystować, aby musi osiągać sukces musi wypracować przychód, a w ostateczności zysk. O tym piszę szerzej na mojej stronie internetowej bogdan-tylus.pl. Odsyłam do strony ponieważ nasze plakaty i banery są konsekwentnie niszczone. To zresztą też świadczy o tym, że po latach stagnacji, po zmianach osobowych, świnoujski PiS, stał się dla oponentów zagrożeniem.

Ale wróćmy do konkretów. Chcę traktować Miasto jako firmę. Podkreślam – firmę. Z wydatkami na miarę przychodów. Firmę, którą tworzy mieszkańcy, a samorząd jest zarządem firmy. Uzyskany przychód, a więc w konsekwencji zysk, można dopiero przeznaczyć na spełnienie obietnic, na dalsze inwestycje. Aby taka forma mogła funkcjonować musi być oparta na zrozumieniu, współpracy i transparentności.

Sądzi Pan, że budżet miasta nie podoła obietnicom wyborczym?

Jeśli nowy prezydent i popierająca go zapewne większościowa grupa skupi się tylko na propagandowej polityce społecznej to spodziewajmy się kolejnego kryzysu i… narzekania. Tak to widzę po przeczytaniu programów konkurentów.

Nie znam stanu obecnego budżetu, ale posługując się wiedzą z lat poprzednich, kiedy to na wszelkie potrzeby odpowiadano, że brak środków, śmiem twierdzić, że niewiele się zmieni. Można też założyć, że nowe władze zamierzają spełnić przynajmniej część obietnic kosztem mieszkańców. Zostaną podniesione podatki i opłaty za przeróżne sprawy. Wzrosną ceny biletów autobusowych, wzrośnie opłata za parkowanie, opłaty handlowe dla prowadzących stragany uliczne, koszty zużycia wody, wywozu śmieci i tak dalej, i tak dalej.

Wszystko kosztem mieszkańców dla… dobra mieszkańców.

Moja filozofia jest inna. Mieszkańcy muszą się czuć jak u siebie. Nie muszą być tylko obsługą przybywających turystów. To przybywający do naszego miasta powinni płacić za korzystanie z jego dobrodziejstw.

I ciągle nie słyszę rozwiązań…

Rozumiem, zdaje się , że sam zaczynam wpadać w typowe polityczne “bla, bla, bla”. Proponuję między innymi: wprowadzenie opłat za wjazd do miasta i to zarówno przez tunel, jak i z każdej innej strony. Ustalona trasa przejazdu tranzytowego mogłaby być bezpłatna. W takiej opłacie miałaby się znaleźć opłata klimatyczna, wejście na plażę, ustalony czas bezpłatnego parkowania i inne udogodnienia do ustalenia. Kolejna rzecz to opłata za przejazd promem miejskim. Tu również opłata uprawniałaby do korzystania z infrastruktury. Na argument, że będzie to rozwiązanie anty promocyjne, odpowiadam – absolutnie nie. Turysta zapłaci za wiele rzeczy, jednym biletem które musiałby zapłacić później w różnych miejscach w mieście.

Pytanie: czy to nie wychodzi na to samo?

Nie. Miasto miałoby większą kontrolę nad wpływami i zmniejszyłby się koszt biurokracji. Jak to praktycznie zastosować? Już czuję , że chce Pan o to zapytać. Sposobów jest wiele i nie jest to z skomplikowane. Innym ważnym czynnikiem zarabiania i oszczędzania jest zachęcenie albo nawet zobowiązanie wielkich firm typu Gazoport do tzw. dodatkowych świadczeń na rzecz miasta. Sam podatek od nieruchomości to niewielka danina wobec miejsca, gdzie prowadzi się miliardowe biznesy. Chcę, aby miasto znacznie więcej inwestowało we własne projekty, na które mielibyśmy wpływ i mogli z tego osiągać przychody dla mieszkańców. Po więcej informacji ponownie odsyłam na moją stronę bogdan-tylus.pl.

A ma pan też coś do zaoferowania mieszkańcom?

Oczywiście! Wszystko co możliwe. Oparte na realiach finansowych. Cały zysk ma być właśnie przeznaczony na potrzeby miasta i mieszkańców. Uważam, że już czas zaprzestania drenowania naszych kieszeni. I tak już na dziś – obniżenie podatków od nieruchomości, bezpłatne parkowanie na terenie całego miasta do określonego czasu, powiedzmy 4 godziny. Bezpłatne przejazdy autobusami dla wszystkich mieszkańców. Nie tylko dla emerytów i uczniów. Przeprawy promowe, również dla mieszkańców regionu i firm działających i odprowadzających podatki do budżetu Świnoujścia w ramach Karty Wyspiarza itd. 

Czy widzi Pan Świnoujście jako kurort turystyczny, czy bardziej jako przemysłowy region ?

Dziękuje za to pytanie. Osobiście uważam, że miasto obecnie osiągnęło taki punkt rozwoju turystycznego, którego przekroczenie zaszkodzi mieszkańcom. Mamy coraz większe problemy z zaopatrzeniem w wodę. Podobnie z energią elektryczną. Ciepłownictwo zdominowane przez miejscowe przedsiębiorstwo w coraz większy sposób drenuje nasze portfele, a władze, mając u boku Gazoport nie umieją skorzystać z tego. Coraz więcej turystów to więcej nieczystości, więcej samochodów, to walka o parkingi i o niezapłacone mandaty. Z powodu niemieckiego turysty świnoujskie ceny są znacząco większe od cen w innych miastach. Nasi obywatele chodzą do restauracji od „wielkiego dzwonu”, a zakupy to tylko podstawowe potrzeby. Można tak wymieniać długo. Dlatego powinniśmy wstrzymać się z jeszcze większym rozrostem turystycznym.

Jeśli chodzi o rozwój przemysłowy, to jestem absolutnie „za”. Przemysł to również szansa na rozwój. Nie tylko turystyka. Przemysła to miejsca pracy! Sposób na ofertę powrotną dla świnoujskich emigrantów. I najważniejsza rzecz – przemysł to znaczące wpływy do budżetu miasta. Myślę o odtworzeniu, choćby w małym stopniu rybołówstwa dalekomorskiego. Taki sentyment do dawnej pracy…

Jakby pan podsumował nasza rozmowę?

Znam to miasto, tutaj się urodziłem, wychowałem i pracowałem. To bardzo ciekawe miasto. Godne jakiejś głębokiej rozprawy socjologicznej. Z jednej strony, tak głęboko zdominowane politycznie czasami „słusznie minionymi”, z drugiej rządne wolnorynkowej gospodarki. Dobrze byłoby aby przy wyborach mieszkańcy kierowali się nie ku obietnicom, a ku zdrowemu rozsądkowi. Żeby nie było trzeba później narzekać.

Zdaję sobie sprawę, że szybko zbliżający się termin wyborów nie pozwala na szczegółowe omówienie postulatów i taki spontaniczny wywiad nie wyczerpie tematów. Zapraszam do konsultacji ze mną, można mailowo bogdan.tylus@icloud.com.

Zachęcam do zapoznania się z moim pomysłem na miasto i do tego, aby nie ulegać urokom wielkich banerów konkurencji. Swoją drogą, przyjdzie czas aby zadać pytania o sponsorów tych rozdmuchanych kampanii i co im obiecywano w zamian.

Gdybym miał możliwość zasiadać w radzie miasta, będę hamować zapędy do wyprzedaży terenów miasta pod kolejne apartamentowce, do bezmyślnych, niekorzystnych dzierżaw, do braku egzekwowania zapisów tych umów. Będę zaś zachęcać do zajęcia się zaniedbanymi nieruchomościami i pustostanami. Będę poszukiwał zysków aby rozwiązać problemy zapchanych ulicznych studzienek ściekowych i ogólnie czystości ulic, krzywych dróg i chodników. Będę usiłował przekierować dążenie do budowy mieszkań socjalnych zamiast hoteli, będę szukać sposobów na pozyskiwanie lekarzy specjalistów! Będę pilnował aby nie zabrakło nam wody i energii elektrycznej.

Na zakończenie takie marzenie: życzę Wam, Mieszkańcy, i sobie samemu uczciwego prezydenta i nie zdominowanej przez niego rady miejskiej. Głosujcie świadomie na ludzi z dobrym programem, a nie na socjalistyczna kiełbasę wyborczą.

„Im ludzie wiedzą mniej o powstawaniu kiełbas i praw tym lepiej w nocy śpią.” powiedział Otto von Bismarck. Ja jednak zachęcam do przyjrzenia się temu kto i jakie prawa lokalne dla nas tworzy, abyśmy nie musieli denerwować się przez następne kilka lat przed telewizorem.

Dziękuje i życzę sukcesu.

Ja również dziękuję i czekam na komentarze. Odpowiem.

bogdan.tylus@icloud.com, bogdan-tylus.pl

Artykuł sponsorowany | KWW Prawo i Sprawiedliwość

Czytaj dalej
12 komentarzy

1 Komentarz

  1. Bogdan Tylus temu

    30 marca 2024 na 00:14

    Podobny komentarz sle do pana „Polityka” co i do „Mistrza”

  2. gpk temu

    29 marca 2024 na 20:50

    W czym się przejawia Pański patriotyzm, poza tym że jest Pan patriotą ?!!!

    • Bogdan Tylus temu

      29 marca 2024 na 23:58

      Co dla Pana jest patriotyzmem? Prosze wskazac prawdziwego patriote. Moze z ktoregos z kandydatow ?
      Moglbym wybrac Wyspy Kanaryjskie i sie przygladac , jednak zamierzam zdekomunizowac Swinoujscie zupelnie gratisowo bez diety radnego.
      Bogdan Tylus
      I dobrze by bylo sie podpisywac pod swoja opinia.

    • Bogdan Tylus temu

      30 marca 2024 na 13:13

      Szanowny Panie. Najpierw musi Pan zadac sam sobie pytanie czym jest patriotyzm. Jest Pan patriota? Czym u Pana to sie objawia?
      A, moze posluzy sie Pan przykladem ? Czy wsród kandydatow do rady , widzi Pan takie osoby ? Kto ? Wiekszosci nie znam. Wszyscy albo za mlodzi albo „naplywowi”.
      Ja, moglbym wyjechac na Wyspy Kanaryjskie i tylko przygladac sie co dzieje sie z Polska, ze Swinoujsciem.
      Nie spalilem czolgu jak Ryszard Ochucki w filmie Tyma tylko, chce namowic na dekomunizujace myslenie.
      Przy dalszej naszej konwersacji prosze sie przedstawic.
      Pozdrawiam
      Bogdan Tylus

      • dziekan temu

        31 marca 2024 na 10:33

        Panie Bogdanie, z całym szacunkiem ale ubawiłam się setnie, Pan naprawdę wierzy w to że zostanie radnym? Litości , pan reprezentuję folklor polityczny a mieszkańcy tego nie kupują to nie kabaret , proszę mi uwierzyć tam zasiadają ludzie zacni, poważni, odpowiedzialni. Nie życzę powodzenia. Boże chroń Polskę.

        • Bogdan Tylus temu

          2 kwietnia 2024 na 00:25

          Szanowna Pani ( chyba pani – tak wnioskuje z tresci ) „Dziekan” – odpisuje mimo, ze nie podpisuje sie Pani. Odpisuje, bo tekst nie jest obrazliwy ale i rowniez zabawny jak i odbierana przez Pania moja osoba.
          Czy nie sadzi Pani, ze ludzie nie potrzebuja troche tego „folkloru”?
          Juz z tymi powaznymi, pelnych szacunku mielismy do czynienia.
          Nie martwi Pania jaki balagan w miescie nam zaserwowali ?
          A moze Pani ich, tych szacownych mezow stanu reprezentuje ?
          No, moze tylko silnie popierala ?
          Moze jakies nazwisko dla przykladu ?
          Mniejsza z tym… jesli chodzi o ten moj „kabaretowy” program to zwracam uwage, ze kabareciarze ostatnimi czasy robia kariere.
          Nawet zostaja marszalkami sejmu.
          Z dwojga zlego lepszy komik niz zlodziej prawda ?
          Czy, gdy bywa Pani na spektaklach kabaretowych – nie czuje sie Pani szczesliwsza. Mam nadzieje, ze gdy zasiade w tej radzie nie bedzie Pani nudno…i postaram sie aby tez szczesliwa.
          Serdecznie pozdrawiam
          Bogdan Tylus

          • Polska jest Nasza🇵🇱 temu

            12 kwietnia 2024 na 10:43

            Panie Bogdanie bardzo dobrze Pan rozpoznał i poradził sobie z intrygą i podstępną probą oddziaływania tej pani,na Pański elektorat i Pana samego,próbujac zniechęcić,a nawet ośmieszyć Pana wobec swoich zwolenników.
            widocznie ta obca opcja widzi w Panu poważne zagrożenia,dla swoich i grupy „trzymającej władzę” w mieście i Polsce swoich dużych interesów .
            Ja życzę Panu Powodzenia i będziemy wspierać.
            Pozdrawiam serdecznie.
            Polska jest Nasza🇵🇱

  3. Mistrz temu

    29 marca 2024 na 19:45

    Do mośka garbatego zwanego politykiem co pyta o Pana Jurkiewicza. Pan Jurkiewicz dostał propozycję od pisiorów na początku tej kadencji aby poddał się refleksji , więc z tego co mi mówił miał kilka lat na poddanie się refleksji i pół roku temu podjął decyzję o likwidacji pis w Świnoujściu poprzez przeprowadzenie puczu i zmuszenie do dymisji tych miernot co go zastraszały i składały publicznie takich propozycji. Jednym słowem Jacek Modest Jurkiewicz to wybitny polityk , mąż stanu , któremu oddaj pokłon i honor miernoto.

    • Bogdan Tylus temu

      30 marca 2024 na 00:10

      Zgodze sie z panem , Panie „Mistrz”, ze pan Jurkiewicz zachowal sie niechlubnie. Jednak zanim dokladnie nie poznam powodow „zdrady” tego pana to musze go poznac i poznac przyczyny. Zbyt krotko jestem w gupie PiS. Pan , Panie Mistrz zapewne wie jeszcze mniej.
      Zalecam odwage i podpisywac sie.
      Bogdan Tylus

    • Bogdan Tylus temu

      30 marca 2024 na 13:30

      Powiele komentarz odpisujac „Politykowi”, bo w sumie jest na ten sam temat.
      Szanowny Pnie/Pani . Prosze zbyt pochopnie nie oceniac pana Jurkiewicza. Owszem, zmiana nastawienia na konkurujaca opcje nie jest chlubne, ale tez nie znamy prawdziwych powodow.
      Zbyt krótko jestem w tym politycznym środowisku, a Pan/Pani podejrzewam w ogole, aby sie odniesc.
      Prosze o podpisywanie sie pod komentarzami. Bede mogl powazniej traktowac komentarze.
      Pozdrawiam
      Bogdan Tylus

  4. Polityk temu

    28 marca 2024 na 13:40

    A gdzie ZDRAJCA 👺 Jurkiewicz,gdy okręt tonie SZCZURY UCIEKAJĄ .A taki był pisiorowty chorągiewka .Kasa tylko kasa a nie tam jakieś ideały👿

    • Bogdan Tylus temu

      30 marca 2024 na 13:26

      Szanowny Pnie/Pani . Prosze zbyt pochopnie nie oceniac pana Jurkiewicza. Owszem, zmiana nastawienia na konkurujaca opcje nie jest chlubne, ale tez nie znamy prawdziwych powodow.
      Zbyt krótko jestem w tym politycznym środowisku, a Pan/Pani podejrzewam w ogole, aby sie odniesc.
      Prosze o podpisywanie sie pod komentarzami. Bede mogl powazniej traktowac komentarze.
      Pozdrawiam
      Bogdan Tylus

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Mecz w ZOZKosz kategorii U19 The Sailors Świnoujście – SKF Bombardier Szczecin

Opublikowano

w dniu

W najbliższy wtorek  17 grudnia o godzinie 17:00  drużyna koszykarzy The Sailors U-19 Świnoujście rozegra ostatni mecz w sezonie 2024/2025. Drużyna The Sailors ze Świnoujścia zmierzy się z Bombardierem Szczecin.
To będzie kolejna lekcja  dla naszych młodych mieszkańców na zebranie meczowego doświadczenia i zagrania kolejnych minut na boisku w Hali Uznam Arena.

Zapraszamy kibiców, rodziców oraz wszystkich pasjonatów koszykówki oraz tych którzy chcą spędzić wtorkowe popołudnie i dostarczyć sobie sportowych emocji. Gramy u siebie, liczymy na Wasz głośny doping i niebieskie barwy. Do boju The Sailors.

4 grudnia  nasza drużyna przegrała mecz wyjazdowy z doświadczoną drużyną Spójni Stargard , jednak zawodnicy pokazali wielkie zaangażowanie i walkę w każdej minucie gry oraz zdobyli kolejne umiejętności w swojej koszykarskiej przygodzie.

Fundacja KS JCH The Sailors Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zebranie mieszkańców osiedla Przytór-Łunowo

Opublikowano

w dniu

We wtorek 10 grudnia zarząd osiedla zorganizował zebranie mieszkańców osiedla Przytór-Łunowo. W spotkaniu uczestniczyła Prezydent Miasta, Joanna Agatowska, jej zastępca Arkadiusz Mazepa oraz Roman Kucierski, a także pracownicy urzędu miasta. W spotkaniu uczestniczył  Przewodniczący Rady Miasta Ryszard Teterycz oraz radni Sławomir Nowicki, Lidia Gawrońska, Beata Kastrau i Jacek Antczak.

Spotkanie trwało ponad dwie godziny i obfitowało w liczne pytania od mieszkańców. Na wstępie Pani Prezydent przedstawiła najważniejsze sprawy dotyczące miasta, omówiła aktualną sytuację finansową oraz plany na nadchodzący rok i dalszą przyszłość. Podkreśliła trudności związane z budżetem, ale jednocześnie zapowiedziała kluczowe inwestycje zaplanowane na rok 2025.

Wśród przedstawionych projektów znalazły się: projekt  rozbudowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, poprawa dojazdu do działek budowlanych przy ulicy Sztormowej, przebudowa fragmentu drogi na ulicy Szmaragdowej, budowa nowego garażu dla Ochotniczej Straży Pożarnej, wzmocnienie potencjału ratowniczego Ochotniczej Straży Pożarnej, szczególnie w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom. Prezydent Agatowska zapowiedziała poszerzenie oferty wydarzeń kulturalno-sportowych dla mieszkańców osiedla w kolejnych latach.

Podczas spotkania mieszkańcy zadawali pytania dotyczące melioracji, rozbudowy dróg oraz poprawy transportu między wyspami, w tym zwłaszcza kwestii transportu autobusowego przez tunel do centrum miasta. Pytano także o zapowiadane inwestycje zewnętrznych firm.

Na koniec podkreślono znaczenia dialogu i współpracy pomiędzy mieszkańcami, a władzami miasta. Zebrani wyrazili nadzieję na realizację omawianych planów oraz kontynuację spotkań w podobnej formule w przyszłości.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowy dyrektor muzeum – nowe pomysły

Opublikowano

w dniu

Świnoujskie muzeum od kilku dni ma nowego dyrektora i nowe pomysł na funkcjonowanie placówki, która docelowo ma stać się prawdziwą wizytówką Świnoujścia i uczynić z budynku przy Placu Rybaka miejsce tętniące kulturalnym życiem.

Dzisiejsza konferencja prasowa jest początkiem  dyskusji nad rozszerzeniem formuły tej ważnej miejskiej instytucji. Muzeum Morskie w Świnoujściu, a może Muzeum Świnoujścia?

Przypomnijmy, miejskie muzeum zostało reaktywowane* do życia w 1974 roku i przez okres ostatnich 50 lat miało dwóch dyrektorów: archiwistę i historyka dr. Józefa Plucińskiego i etnografa Barbarę Adamczewską. Ta ostatnia z dniem 1 listopada 2024 odeszła na emeryturę.

Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska ogłosiła konkurs, który wygrał pan Lech Trawicki. Archeolog przez kilkadziesiąt ostatnich lat zawodowo związany jest z muzealnictwem:  pełnił między innymi funkcje zastępcy dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, kierownika oddziału Muzeum Gdańska – Kuźni Wodnej, dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Publikował  prace i artykuły związane z historią budownictwa okrętowego i żeglugi. Przygotował wiele wystaw – w Polsce i za granicą. Jak sam przyznał, że Świnoujście w ostatnich latach odwiedzał wielokrotnie – prywatnie i zawodowo. Między innymi jako archeolog podczas prac przy budowie terminalu LNG.

Co czeka nasze muzeum pod nowym kierownictwem?

– Świnoujście jest miastem, które żyje z morza – mówi nowy dyrektor. – Uważam, że już dawno powinno to być muzeum morskie – w nazwie, działaniu i kolekcji. Rybołówstwo morskie jest przecież jedną z wielu dziedzin, z których żyje Świnoujście. Powinniśmy zadbać o to by pielęgnować pamięć także np. po stoczni i porcie, Marynarce Wojennej, a także mocniej wyeksponować samą historię miasta – dodaje z przekonaniem. – Oczywiście PPDiUR Odra i pamiątki po niej muszą być nie tylko zachowane, ale nadal gromadzone i udostępniane zwiedzającym. Pilną potrzebą wydaje się zorganizowanie przy Muzeum „Archiwum Społecznego” gromadzącego spuścizny i relacje tutejszych ludzi morza: relacje rybaków, pracowników portu i stoczni oraz wszelkie pamiątki po ważnych dla Świnoujścia osobach.

Muzealnik przyznaje, że za zmianą nazwy musi przyjść też nowa jakość. Uważa, że muzeum potrzebuje nowych przestrzeni np. w Basenie Północnym i nowej aktywności, które uczynią z budynku przy Placu Rybaka tętnicą życiem oazę prawdziwej kultury.

– Na początku roku zaprezentujmy program działań na 2025 rok – mówi Lech Trawicki. – Jestem po kilku rozmowach z panem Romanem Kucierskim, zastępcą pani prezydent i bardzo się cieszę, że u nowych władz widać olbrzymią wrażliwość na historię i szeroko pojętą kulturę i lokalne dziedzictwo. Zapraszamy do współpracy wszelkie osoby i środowiska, którym historia i „morskość” miasta jest bliska sercu – podkreśla.

Wystawy i wydarzenia. Muzeum ma być żywe

Podczas konferencji prasowej nowy dyrektor poinformował o planach na najbliższy okres – jeszcze w grudniu ma być zorganizowane spotkanie połączone z projekcją filmu o Bożym Narodzeniu na morzu, a przed świętami dwie wystawy: plenerowa o świnoujskich zimach w obiektywie Andrzej Ryfczyńskiego i  wystawa czasowa w muzeum o świnoujskim historyku Robercie Burhardzie.

Załoga muzeum pod nowym kierownictwem szykuje także bogaty program na ferie zimowe, w ramach którego będę organizowane spacery historyczne po mieście, I Świnoujski Weekend Astronomiczny oraz spotkanie z konstruktorem… jednoosobowej łodzi morskich komandosów.

Muzealnik podpisał kontrakt na trzy lata. O programie imprez i bieżącej działalności będzie można dowiedzieć się na bieżąco, z mediów społecznościowych, które właśnie powstają i są malutkim krokiem  w  drodze tej placówki do nowoczesności.

_

*przed II wojną światową w Świnoujściu funkcjonowało muzeum miejskie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rozmowy na temat wsparcia seniorów

Opublikowano

w dniu

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje projektu ustawy o bonie senioralnym dla przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i podmiotów świadczących usługi wspierające. Na ich pytania odpowiadała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej.

 Prawie 28 procent mieszkańców województwa zachodniopomorskiego stanowią osoby po 60. roku życia. To więcej niż średnia krajowa, która wskazuje, że w Polsce osoby 60+ stanowią ponad 26 procent całej ludności. Zgodnie z prognozami GUS-u za ponad 20 lat będzie ich prawie 40 procent.

–  Dziś na jedną osobę starszą przypadają trzy w wieku produkcyjnym, ale w 2040 r. będą już tylko dwie osoby, a później jeszcze mniej – podkreśliła podczas konferencji prasowej poprzedzającej konsultacje w Szczecinie, minister do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz. – Musimy więc tak projektować rozwiązania w zakresie polityki senioralnej, żeby to młodsze pokolenie mogło być aktywne zawodowo.

Wspomóc rodziny, w których są osoby starsze wymagające wsparcia, ma bon senioralny. Głównym jego celem jest odciążenie rodzin seniorów, które mają trudności w łączeniu obowiązków zawodowych z opieką nad bliskimi. Program zakłada rozwój domowego modelu opieki. Bon ma być realizowany w formie świadczenia, bezgotówkowo. Szacuje się, że w Polsce mogłoby z niego skorzystać ok. 300 tys. osób.

– Bon senioralny to tak naprawdę wsparcie dla rodziny aktywnej zawodowo, wtedy kiedy jej bliska osoba starsza wymaga pomocy, a ta rodzina tej pomocy udzielić nie może, bo pracuje – mówiła minister. – Chodzi o to, żebyśmy jako państwo mogli pomóc tej rodzinie w organizacji opieki, ponieważ praca tej rodziny jest wartością dla nas wszystkich. Z podatków każdej takiej rodziny jest finansowana cała polityka społeczna w tym polityka senioralna.

O specyfice naszego regionu, w kontekście srebrnej gospodarki mówiła prof. Beata Bugajska, przedstawicielka Rady ds. Polityki Senioralnej, która jest jednocześnie przewodniczącą Zespołu Ekspertów ds. Polityki Senioralnej przy wojewodzie zachodniopomorskim.

– Zasoby i potencjał w ludziach w naszym regionie jest niebywały – podkreślała. – Wymienić tu należy organizacje pozarządowe, uniwersytety trzeciego wieku, ale również nasze samorządy, których pomysły dotyczące wsparcia osób starszych są często pionierskie w skali kraju. Zauważamy też świetną współpracę z uczelniami wyższymi, a od niedawna także na wszystkich szczeblach rządowych i samorządowych, co budzi nową nadzieję.

Wojewoda podsumował, ile pieniędzy przeznaczonych zostało w tym roku na politykę senioralną w Zachodniopomorskiem.

– W ramach programów Senior+, Opieka 75+ oraz Korpus Wsparcia Seniorów przekazaliśmy na pomoc osobom starszym prawie 10 mln zł – przypomniał Adam Rudawski. – Dodatkowo dofinansowaliśmy Domy Pomocy Społecznej w regionie przekazując na ich działalność ponad 42 mln zł.

W konsultacjach ustawy o bonie senioralnym uczestniczyli przedstawiciele: samorządów, NGO-sów działających na rzecz seniorów, Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, podmiotów świadczących usługi wspierające w miejscu zamieszkania, lokalnych liderów, radnych rad seniorów. Pytania uczestników dotyczyły m.in. szkoleń opiekunów, certyfikację i standaryzację jakości świadczonych w ramach bonu usług, ich finansowania czy łączenia usług w ramach bonu z teleopieką.

Projekt znajduje się obecnie w fazie przygotowań legislacyjnych. Ustawa ma być uchwalona w 2025 r. Pełne wdrożenie jest planowane od 1 stycznia 2026 roku. Finansowanie programu będzie spoczywało na samorządach, które mają organizować usługi opiekuńcze poprzez współpracę z ośrodkami pomocy społecznej oraz lokalnymi organizacjami.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

ZHR – 78. rocznica powstania harcerstwa w SP 1

Opublikowano

w dniu

Od 6 do 8 grudnia odbyło się 78. Święto Szczepu „35 lat ZHR”, czyli rocznica powstania harcerstwa przy SP1.
Świętowanie zaczęliśmy w piątek, każdy zastęp zakwaterował się się w salach, SP1, a następnie odbył się kominek, na którym odwiedził nas pwd. Jarosław Lipiński! Opowiedział nam o swoim udziale w m.in. I Zjeździe ZHR-u, swoich przygodach na obozach, czy jak nasz szczep przeszedł do ZHR-u. Mieliśmy również okazję podzielić się swoimi przygodami, historiami z biwaków, obozów czy zbiórek! Mogliśmy również zobaczyć takie pamiątki jak np: Mundur dh. Jarka, przypinki czy mandat wyborczy z I Zjazdu ZHR-u w Sopocie. Kominek zakończyliśmy wspólnym kręgiem i rozeszliśmy się do sal aby pójść spać przed następnym intensywnym dniem.
W sobotę od rana działaliśmy! Już po śniadaniu zastępy ruszyły na grę terenowa, na której mogły zobaczyć miejsca związane z początkami ZHR-u i przy okazji zrobić dużo ciekawych zadań! Gdy zastępy wróciły nadszedł czas na następną część rywalizacji, dekorowanie ciasta! Zastępy musiały zrobić same lukier, a następnie ozdobić nim ciasto. Po obiedzie zaczęliśmy szykować się na punkt kulminacyjny.. apel! Zastępy ćwiczyły musztrę, hymnu, kończyły elementy dekoracyjne i wiele innych, aby apel wyszedł jak najlepiej!
Nadeszła najważniejsza chwila święta szczepu.. apel! Równo o 18:03 cały nasz szczep, pięknie umundurowany, równym krokiem wszedł na aule. Podziwiać nas mogli goście, którym serdecznie dziękujemy za przyjście! Po apelu wszyscy goście i harcerze mogli obejrzeć film o tym jak to było z ZHR na początku. W między czasie nasi harcerze i harcerki, mieli stoiska na których można było kupić m.in.: sianko na stół wigilijny, ciasto, własnoręcznie robione ozdoby świąteczne.
Na koniec dnia odbył się kominek, podsumowujący jak to było z naszym szczepem, i bez czego by on nie istniał. Mieliśmy okazję podziękować sobie nawzajem, szczepowy drużynowym, drużynowi przybocznym, zastępowym, i oczywiście wszystkim, bo to wszyscy harcerze i harcerki, tworzą ten szczep- dziękujemy!
W niedzielę rano, po śniadaniu wyruszyliśmy na mszę do kościoła garnizonowego. Po mszy niestety musieliśmy już kończyć nasze świętowanie.. Więc posprzątaliśmy szkołę, i wszyscy rozeszli się do domów.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za przyjście, a organizatorom za trud włożony w zaplanowanie tego święta!
Święto Szczepu to wydarzenie, które pozwala nam wrócić do historii Szczepu i działających w nim drużyn. Pierwsze wzmianki o działalności harcerzy w szkole datuje się na grudzień 1946 roku. Zauważalne jest, że w początkach naszego środowiska dh. Czesia Kupsówna założyła zastęp harcerek by następnie założyciel dh. Jerzy Kobylański, zebrał chłopców w drużynę, nawiązali mocno do tradycyjnego modelu harcerstwa.
Drużyna harcerek jak i harcerzy czyli ZHP końca lat 40-tych uznawane były za środowiska niechętne nowej władzy. Doprowadziło to do likwidacji harcerstwa w 1950 roku przez władze komunistyczne i utworzeniu Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej (później Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej) w Szkole Podstawowej nr 1 harcerstwo jednak nie traci swojej tradycyjnej formy i na ile to możliwe dzięki kierowniczce szkoły, a zarazem instruktorce harcerskiej Wilhelminie Ginter kontynuuje swoją pracę. Po odrodzeniu harcerstwa 1956 roku instruktorom harcerskim udaje się bardzo szybko przywrócić jego tradycyjną formę.
Z inicjatywy szkoły w 1960r szkoła samorzutnie powołuje szczep harcerski nie czekając na działania władz ZHP. We wrześniu 1964 Hufiec ZHP przyjmuje i powołuje III Szczep Harcerski „Słowianie”. W latach 80-tych „Słowianie” włączają się w odnowę uznającego przewodnią rolę PZPR – ZHP, harcerze zdobywają tradycyjne stopnie, składają przyrzeczenie „Mam szczerą wolę…, nie zaś na „wierność w sprawie socjalizmu”. W drużynach wędrownicy mieli dostęp do wydawnictw drugiego obiegu, biorą udział w wydarzeniach niezależnego harcerstwa na terenie Polski. Szczep organizuje samodzielne obozy i zimowiska. W roku 1989 część jego drużyn buduje nową niezależną od partii organizację ZHR.
Po latach chudych, gdzie pomiędzy rokiem 1996 a 2006, pozostaje ze szczepu kilku instruktorów oraz działający zastęp „Czarne Jastrzębie” następuje odrodzenie harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1. Środowisko odszukuje i odświeża kontakty z harcerzami od 1946r. Nasze święto szczepu nie jest tylko dniem wspomnień, podczas którego pielęgnuje się wyłącznie przeszłość. Każdego roku jest to okres podsumowania pracy i planów na przyszłość. Jest czas na podziękowanie wszystkim zaangażowanym w pracę naszego środowiska. Takim osobom wręczane są dyplomy uznania, goście zaś mają okazję do poznania środowiska i powiedzenia kilku słów.
III Szczep Harcerski „Słowianie”  ZHR
im. Zawiszy Czarnego

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tunel w Świnoujściu będzie zamknięty przez trzy noce

Opublikowano

w dniu

Od wtorku przez trzy noce tunel w Świnoujściu będzie zamknięty. Powodem jest przegląd systemu wentylacji – poinformował urząd miasta. Kierowcy będą musieli korzystać z przeprawy promowej Warszów.

Przez trzy noce – z wtorku na środę, ze środy na czwartek i z czwartku na piątek – kierowcy nie przejadą tunelem pod Świną. Droga będzie zamknięta między godz. 21.00 a 5.00. Powodem jest przegląd systemu wentylacji – poinformował urząd miasta.

W czasie zamknięcia tunelu przeprawę promową Warszów obsługiwać będą promy Bielik I i Karsibór II, które od godz. 21.00 do północy kursować będą co 20 minut, a od północy do godz. 5.00 co pół godziny.

„W przypadku wzmożonego ruchu i wystąpienia kolejek, kursowanie promów może odbywać się nieregularnie, do czasu rozładowania natężenia ruchu” – poinformował Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta w Świnoujściu. Dodał, że w razie potrzeby poza obowiązującym rozkładem promy przewiozą pojazdy uprzywilejowane tj. pogotowia, policji i straży pożarnej.

W związku z zamknięciem tunelu zmiany pojawią się też w komunikacji miejskiej na liniach A i B. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej ka.swinoujscie.pl. Kapitanowie promów będą czekać na przyjazd autobusów przed rozpoczęciem przeprawy.

Przeprawa pod cieśniną Świny łączy wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której są centra administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska.

Przeprawa zlokalizowana jest w ciągu DK93, ma ponad 3 km, ale sam jednojezdniowy tunel to 1,44 km. Przed otwarciem tunelu połączenie z wyspą Uznam umożliwiały jedynie przeprawy promowe. (PAP)

misz/ joz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524