Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Zanieczyszczenie powietrza tzw. pyłami zawieszonymi trzykrotnie przekroczyły normę

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Stacje pomiarowe GIOŚ wskazały w niedzielę o godz. 13, że poziom tzw. pyłu zawieszonego PM10 w centrum Szczecina jest trzy razy wyższy niż wynosi norma dobowa.

Wyniki z automatycznych stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują na „stan powietrza zły” lub „bardzo zły” (piąty i szósty poziom w sześciostopniowej skali). W niedzielę o godz. 13 w centrum Szczecina (stacja przy ul. Piłsudskiego) poziom PM2,5 sięgnął 68,0 µg/m3; natomiast PM10: 155,2 µg/m3. Indeks tzw. pyłów zawieszonych trzykrotnie przekroczył normę również w drugim punkcie pomiarowym, na Prawobrzeżu (ul. Andrzejewskiego): PM2,5: 53,4 µg/m3; PM10: 154,5 µg/m3.

Jakość powietrza „bardzo dobra” jest wtedy, kiedy indeks PM2,5 nie przekracza 13 µg/m3, natomiast PM10: 20 µg/m3. Stan powietrza jest „dobry”, gdy wskazania nie przekraczają – odpowiednio – 35 µg/m3 i 50 µg/m3.

Poziom dopuszczalny PM10 to właśnie 50 µg/m3 (średnia dobowa) i 40 µg/m3 (uśrednione wyniki roczne). Za poziom dopuszczalny zanieczyszczenia PM2,5 uznaje się 20 µg/m3.

Tak wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu jest groźne dla zdrowia. Może powodować ataki kaszlu czy np. zapalanie oskrzeli. Oddychanie tak mocno zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Może prowadzić do nasilenia się objawów astmy, chorób układu krążenia, zaburzeń kardiologicznych, a nawet nowotworów.

Cząsteczki PM2,5 przenikają do krwiobiegu i osadzają się w tkankach.

Pyły zawieszone mogą zawierać substancje toksyczne, np. benzo(a)piren, rakotwórcze metale ciężkie, dioksyny i furany. Kiedy stan powietrza jest – według indeksów GIOŚ – „bardzo zły”, należy ograniczyć spacery, aktywność fizyczną w plenerze. Nie zaleca się otwierania okien, wietrzenia pomieszczeń.

Alarmujące dane dot. jakości powietrza w niedzielę zarejestrowano również w Kołobrzegu. Tam po godz. 13 stan powietrza był „zły”: PM2,5: 42,4 µg/m3; PM10: 136,3 µg/m3

Stężenia innych zanieczyszczeń: dwutlenku siarki (SO2), tlenku węgla (CO) oraz azotu (NO2) mieszczą się w normach – w punktach pomiarowych w Szczecinie – mieszczą się w normach.

Stacje pomiarowe monitorujące jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim znajdują się także w Koszalinie, Dąbkach, Szczecinku.

Jakość powietrza można monitorować dzięki aplikacji na urządzenia mobilne, do ściągnięcia z: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app

lub na stronie z bieżącymi danymi pomiarowymi: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current (PAP)

tma/

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. ܨܜܒܓܧܟܠ temu

    1 kwietnia 2024 na 10:08

    Jakieś pyłki wam przeszkadzają, a rakotwórcza żywność w paśnikach już nie?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Medale dla zawodników Klubu OSiR „Wyspiarz” w Ogólnopolskich Biegach Przełajowych w Gryfinie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Dnia 13 kwietnia 2024 r. w sportowej atmosferze odbyły się zawody zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie – 94 Ogólnopolskie Biegi Przełajowe. Jesienne biegi mają w Gryfinie już swoją tradycję i cieszą się dużą popularnością. Niezwykle udany występ zaprezentowali zawodnicy klubu OSiR „Wyspiarz” zdobywając sześć medali.

W kategorii U12 na dystansie 800 m –  Natalia Smolińska wywalczyła złoty medal, zaś srebro zdobyła jej klubowa koleżanka Helenka Grudzień a wśród chłopców Nikodem Giłka. Bardzo dobrze spisali się nasi zawodnicy również w kategorii U14 na dystansie 1000 m – Aleksandra Pancer, stanęła na drugim stopniu podium, a miejsce trzecie wywalczył Fabio Baldi. W tej samej kategorii na wyróżnienie zasługuje bieg Leny Kowalskiej oraz Szymona Pastuszki, którzy pokazali, że jest w nich ogromny sportowy potencjał i ostatecznie zajęli wysokie V lokaty. W kategorii Juniorów (2005-2008) na dystansie 1000 m – Dawid Pecyna po pasjonującym finiszu zajął II miejsce. W tej samej kategorii wysoką IV lokatę zajęła Magda Karpińska i Adam Grudzień. W kategorii młodzików U16 na dystansie 1000 m IV miejsce zajął Rafał Kowalczyk, a na VI miejscu finiszowała Julia Jagusz.

Nasz klub reprezentowała 17 osobowa grupa w składzie:  Helenka Grudzień, Adam Grudzień, Magda Karpińska, Dawid Pecyna, Rafał Kowalczyk, Julia Jagusz, Nikodem Giłka, Marcelina Gawle, Hubert Guzik, Amelia Czerwińska, Wiktoria Kanclerz, Natalia Smolińska, Aleksandra Pancer, Szymon Pastuszka, Lena Kowalska, Fabio Baldi, Kacper Komar.

Wszyscy zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem sportowym i chęcią walki. Zmagania zakończono uroczystym wręczeniem medali, dyplomów i koszulek w poszczególnych kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik zawodów otrzymał również pamiątkowy medal.

Gratulujmy udanego startu oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych i wytrwałości w przygotowaniach do kolejnych zawodów.

Najbliższe zawody z udziałem naszych lekkoatletów odbędą się w Złocieńcu (Mistrzostwa Województwa w LA) w dniu 27 kwietnia 2024 r.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ruszają świnoujskie czwartki lekkoatletyczne

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Czwartki Lekkoatletyczne 2023/2024 w Świnoujściu to cykl zawodów dla dzieci klas IV-VI ze Szkół Podstawowych.

Już w tym tygodniu w czwartek 18 kwietnia 2024 rozpocznie się Sesja Wiosenna VII Edycji Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych. Zawody przeznaczone są dla dzieci ze Szkół Podstawowych, będą odbywać się na Stadionie Lekkoatletycznym w Świnoujściu ul. Matejki 22  od godz. 16:00.

Organizatorem zawodów jest: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Więcej informacji na temat Czwartków Lekkoatletycznych można znaleźć na stronie internetowej  www.osir.swinoujscie  w zakładce Czwartki Lekkoatletyczne.

Zapisy: w dniu zawodów od godziny  15.00

Terminy zawodów wiosennych:
18.04.2024 r.    godz. 16.00
25.04.2024 r.    godz. 16:00
09.05.2024       godz. 16.00
23.05 2024       godz.16.00 Finał Miejski

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wpadł poszukiwany trzema listami gończymi

Opublikowano

w dniu

45-letniego mieszkańca województwa opolskiego, który został deportowany ze Szwecji, zatrzymali 11 kwietnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu. Mężczyzna został wydalony z terytorium Szwecji za nielegalną pracę bez umowy, pobyt powyżej dopuszczalnego terminu, a także kradzież i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Podróżny otrzymał od szwedzkich organów ścigania karę grzywny w wysokości 1500 koron oraz został ukarany 5-letnim zakazem wjazdu na terytorium tego państwa. Po przejęciu mężczyzny na trenie Polski funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili jego dane w dostępnych bazach i okazało się, że jest on poszukiwany trzema listami gończymi za przestępstwa przeciwko mieniu.  Zatrzymany został przekazany policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu celem przeprowadzenia z nim dalszych czynności procesowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontenery do Skandynawii po torach

Opublikowano

w dniu

Foto: Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście
Na Terminalu Promowym w Świnoujściu  został obsłużony pierwszy po modernizacji transport kolejowy.
Terminal został przystosowany do obsługi ładunków intermodalnych. Wagony kolejowe służące do przewozu kontenerów przypłynęły promem Polonia i wyruszyły w dalszą drogę na południe Europy.
W ubiegłym roku zakończono przebudowę istniejących oraz budowę nowych torów kolejowych i placów manewrowo-postojowych. Wykonano także nowe stanowisko promowe  o długości 294 m, powstałe z połączenia dwóch istniejących wcześniej.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowoczesne niszczyciele min w niedzielę w Szczecinie

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

W niedzielę, 14 kwietnia, przy szczecińskich Wałach Chrobrego, zacumują dwa najnowsze niszczyciele min Marynarki Wojennej. ORP Albatros i ORP Mewa udostępnią swoje pokłady do zwiedzania w niedzielę. Załogi czekają na przyjęcie gości w godz. 13:00–17:00.

ORP Albatros (nr burtowy 602) i ORP Mewa (nr burtowy 603) są aktualnie najnowszymi okrętami w Marynarce Wojennej. Weszły do służby odpowiednio w listopadzie 2022 r. oraz lutym 2023 r. w wyniku prowadzonego procesu modernizacji polskich sił przeciwminowych. Wraz z prototypowym okrętem całej serii, czyli ORP Kormoran, wchodzą w skład 13 Dywizjonu Trałowców – oddziału taktycznego 8 Flotylli Obrony, którego okręty stacjonują w Porcie Wojennym w Gdyni.

Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Aktualnie trwa także budowa 3 kolejnych niszczycieli min tej serii, które z kolei zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Kolejne okręty o numerach burtowych 604-6 zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Łącznie 6 nowoczesnych okrętów projektu 258 typu Kormoran II będzie wchodziło w skład systemu obrony przeciwminowej polskiej Marynarki Wojennej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina oraz sympatyków Marynarki Wojennej z całej Polski !

***

Niszczyciele min ORP Albatros i ORP Mewa zostały zbudowane przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne:

Numer burtowy: 602, 603
Klasa: Niszczyciel min
Typ: Kormoran II
Projekt: 258
Wyporność: 830 t
Długość: 58,5 m
Szerokość: 10,3 m
Zanurzenie: 2,7 m
Klasa lodowa: L-3
Prędkość: 15 w
Zasięg: 2500 Mm

Charakterystyka okrętu:

Kadłub okrętu wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu.

Uzbrojenie: okrętowy system uzbrojenia OSU-35K z 35-milimetrową armatą AM-35K; wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm; stanowiska dla operatorów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych t. GROM;

Wyposażenie specjalistyczne stanowią pojazdy podwodne Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych), a także sonar holowany Katfish firmy Kraken.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rozpoczęto sadzenie drzew na tunelowej górce w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Na terenie górki tzw. tunelowej rozpoczęło się sadzenie klonów pospolitych, sosny zwyczajnej i krzewów jałowca.

Sadzeniem zajmuje się wyspecjalizowana firma. Klony mają po 16 cm obwodu i kilka metrów wysokości. Każde drzewo jest sadzone na odpowiedniej głębokości, nawożone, sypany jest także specjalny granulat, który zatrzymuje wodę na dłuższy czas. Dzięki niemu nawet, gdy przez 3 tygodnie nie będzie padać, to korzenie będą miały wodę. A każdy nowy opad deszcz znów uzupełni granulat w wodę.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524