Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Wiceszef MSWiA: koszt remontów schronów szacowany jest na 2,7 mld zł

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Leszek Szymański

Z danych, które uzyskaliśmy od wojewodów, wynika, że remonty budowli ochronnych kosztowałyby ok. 2,7 mld zł – zaznaczył w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Dodał, że skala wydatków jest różna, w zależności od wielkości i zaludnienia województwa.

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz w rozmowie z PAP odniósł się m.in. do projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej – jednego z najpilniejszych projektów, nad którym pracuje resort oraz do rozporządzenia MSWiA, które określi warunki techniczne, jakim mają odpowiadać budowle ochronne, w tym schrony. Przekazał, że po ponownej inwentaryzacji miejsc skatalogowanych w poprzedniej kadencji, stworzona zostanie profesjonalna aplikacja, która poprowadzi do najbliższego dostępnego schronu lub miejsca ukrycia.

Leśniakiewicz przyznał, że resort optuje, aby kwestię remontów i budowy nowych schronów oraz ukryć doraźnych koordynowały samorządy, którym należy zapewnić wsparcie finansowe.

Odniósł się także do sytuacji kadrowej w Państwowej Straży Pożarnej oraz potrzeb zmian w ustawie o OSP.

Polska Agencja Prasowa: W piątek 22 marca szefowie MON i MSWiA przedstawili główne założenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, zaledwie kilka dni później własny projekt ustawy o ochronie ludności złożyli posłowie PiS – jak mówią projekt konsultowany już z samorządami. Nie było lepiej wziąć ten projekt, który podobno zostawili na biurko szefa MSWiA, niż robić coś zupełnie od nowa?

Wiesław Leśniakiewicz: Historia pisania ustawy o ochronie ludności jest dość długa i jeszcze nigdy, z różnych przyczyn nie udało się jej uchwalić. Kiedy pełniłem służbę na stanowisku Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, będąc jednocześnie Szefem Obrony Cywilnej Kraju, przygotowaliśmy projekt ustawy o ochronie ludności, funkcjonowanie ochrony ludności i obrony cywilnej również w stanach kwalifikowanych. Byliśmy już po uzgodnieniach międzyresortowych i nastąpił koniec kadencji. Z reguły tak się to kończyło. Wtedy był problem z uzyskaniem właściwych środków finansowych na realizację zapisanych w ustawie nowych zadań.

Dziwię się za to naszym poprzednikom, gdyż mimo że przygotowali projekt ustawy i mieli większość sejmową, nie procedowali tej ustawy, a zamknęli ją na jakimś etapie w szufladach. Trudno więc mówić o tym, że zostawili nam coś na biurku.

Poza tym nie zgadzaliśmy się z podejściem, które było prezentowane w przygotowywanym projekcie. W MSWiA wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej przyjęliśmy zasadę, że dotychczasowy porządek prawny określony m.in. w ustawie o zarządzaniu kryzysowym, ustawie o stanie klęski żywiołowej czy ustawie o stanie wojennym i innych obowiązujących ustawach będzie nadal funkcjonował. Nasz projekt ustawy pokazuje zakresy zadań, które muszą zostać zrealizowane, określa organy, które będą odpowiadały za ochronę ludności i obronę cywilną i wprowadza dla tych organów określone zadania. Wskazuje również podmioty odpowiedzialne za realizację zadań i wiele innych obszarów istotnych dla zapewniania funkcjonowania obrony cywilnej w czasie wojny.

Opisując zadania wskazujemy jednocześnie organy administracji publicznej odpowiedzialne za ich realizację. Warto podkreślić, że zadania te obejmują zarówno przygotowanie do wystąpienia określonych zagrożeń, jak i zadania realizowane w trakcie i po ich wystąpieniu.

Realizacja tych zadań, a zwłaszcza reagowanie na sytuacje zagrożeń, powinna się odbywać począwszy od miejsca ich wystąpienia – tak więc w pierwszej kolejności powinien to być wójt, następnie starosta, wojewoda i minister spraw wewnętrznych. Jednocześnie wskazujemy, że to minister właściwy do spraw wewnętrznych będzie odpowiadał za sferę przygotowania cywilnego na czas wojny, a z chwilą ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny pełniąc funkcję szefa obrony cywilnej kraju. Proponujemy podejście systemowe nakierowane na zapewnienie bezpieczeństwa ludności i mienia zarówno w czasie pokoju jak i wojny z uwzględnieniem potencjału służb, inspekcji, podmiotów gospodarczych i organizacji społecznych.

PAP: Czy pana zdaniem, jako byłego Szefa Obrony Cywilnej Kraju, nie będzie to wydłużenie pewnego łańcucha dowodzenia?

W.L.: To nie kwestia wydłużenia łańcucha dowodzenia, bo ochrona ludności – obrona cywilna to nie tylko sfera ratowania i ratownictwa. Początek podejmowania działań na rzecz osoby oczekującej pomocy jest przecież w miejscu jego aktualnego pobytu, a pierwszą instancją, która może udzielić pomocy systemowej jest gmina. Ochrona ludności to szereg zadań, które należy realizować na rzecz zapewnienia właściwego stanu bezpieczeństwa państwa. Z mojego doświadczenia warto pokreślić, że pozycja Komendanta Głównego PSP jako Szefa Obrony Cywilnej Kraju nie była na tyle mocna, by oddziaływać skutecznie na innych ministrów, czy inne organy administracji publicznej, w tym na władze samorządowe, by uzyskiwać efekt skali. Pozycja Ministra SWiA daje gwarancję należytego przygotowania państwa w tym zakresie.

Minister SWiA, jako przewodniczący Rządowego Zespołu Ochrony Ludności, będzie kreował kierunki realizacji polityki państwa w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej na kolejne lata. Taka będzie rola tego zespołu, który będzie planował i wspierał właściwe funkcjonowanie obrony cywilnej i ochrony ludności także realizację zadań Rady Ministrów i Szefa Obrony Cywilnej Kraju w czasie obowiązywania stanu wojennego i w czasie wojny.

PAP: Mówiąc o obronie cywilnej chyba najwięcej czasu poświęca się miejscom schronienia, a tych albo nie ma, albo są zamknięte na klucz, albo ich stan pozostawia wiele do życzenia. Za ich budowę i remonty mają odpowiadać samorządy. Jak będą rozdzielane pieniądze na ten cel?

W.L.: Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła rozeznanie w trybie pilnym obiektów, które ewentualnie mogłyby spełniać minimalne warunki związane z zabezpieczeniem ludności w przypadku ataku konwencjonalnego. Przygotowano raport, ale żeby mieć pewność, że miejsce ochrony spełnia podstawowe wymagania związane z tego typu obiektami chcielibyśmy dokonać ponownego sprawdzenia tych obiektów. Tym razem w odniesieniu do przygotowywanego rozporządzenia ministra SWiA ws. warunków techniczno-użytkowych budowli ochronnych. W minioną środę odbyła się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu, na której projektowane rozporządzenie zostało zaakceptowane przez środowisko samorządowe. Rozporządzenie powstaje w porozumieniu z Ministrem Rozwoju i Technologii, który wnosi ważny merytoryczny wkład w zawarte tam rozwiązania.

Przyjęcie rozporządzenia pozwoli jednoznacznie określić, czy dany obiekt, ujęty w raporcie opracowanym przez Komendą Główną PSP, spełnia określone warunki zawarte w rozporządzaniu, co pozwoli zakwalifikować ten obiekt do określonej kategorii – do schronów, czy ukryć doraźnych. Należy podkreślić, że rozporządzenie zawiera tylko warunki techniczne jakie muszą spełniać budowle ochronne z podziałem na określone kategorie schronów i ukryć doraźnych. Nie jest przedmiotem tej regulacji określanie miejsc lokalizacji budowli ochronnych oraz ich ilości w przeliczeniu na populację, ten element będzie miał swoje odzwierciedlenie w projektowanej ustawie o ochronie ludności.

W perspektywie 1,5 roku chcemy zweryfikować obiekty skatalogowane przez straż pożarną. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, czy dany obiekt spełnia określone wymagania rozporządzenia. Mamy świadomość tego, że te obiekty są w różnym stanie technicznym, zwłaszcza schrony, które były budowane głownie w latach 1950-1960. Ustawa ureguluje kwestię wydatkowania środków publicznych na remonty i budowę takich obiektów. To moim zdaniem musi być wspólna odpowiedzialność, finansowana ze środków rządu i samorządu.

PAP: O jakich pieniądzach mówimy?

W.L.: Jesteśmy w trakcie procesu związanego z Oceną Skutków Regulacji (OSR). Mamy dyspozycję ze strony Ministerstwa Finansów, żeby bardzo dokładnie oszacować potrzeby w tym zakresie. Z danych, jakie uzyskaliśmy od wojewodów koszt remontów miejsc schronienia szacowany jest na ok. 2,7 mld zł. Oczywiście ta skala jest różna, w zależności od wielkości województwa. Określamy potrzeby finansowe, również te związane z innymi zadaniami związanymi ze stworzeniem zasobów niezbędnych dla budowania odporności społecznej. Padają propozycje kwot w odniesieniu do PKB, jednak Ministerstwo Finansów wychodzi z założenia, by nie odnosić tych kwot do PKB, ale do realnych potrzeb.

PAP: Kiedy zacznie obowiązywać rozporządzenie ws. warunków technicznych jakim mają odpowiadać budowle ochronne?

W.L.: Zakończyliśmy proces uzgodnień międzyresortowych, przed nami jeszcze ocena Rządowego Centrum Legislacji i jeżeli RCL nie będzie miało uwag, to dokument trafi do podpisu właściwych ministrów. Myślę, że powinno się to wydarzyć w kwietniu.

PAP: Wtedy odbędzie się kolejna inwentaryzacja miejsc schronienia?

W.L.: Tak, ułatwi to proces sprawdzania tych obiektów. Kolejna weryfikacja obiektów rozpocznie się dopiero po przyjęciu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, bowiem w tej ustawie określone będą między innymi zasady prowadzenia ewidencji, oznakowania itp. kwestie dotyczące budowli ochronnych. Ten proces musi przebiegać z udziałem samorządów, również ekspertów od konstrukcji budowlanych. Uważamy, że ten proces należy przeprowadzić bardzo rzetelnie. Stworzony zostanie katalog oraz profesjonalna aplikacja, gdzie faktycznie można będzie jednoznacznie wskazać, jaki to jest obiekt i to, czy jest dostępny. Aplikację, która poprowadzi nas do konkretnych obiektów najbliższą drogą. Ona musi być pomocna odbiorcy.

PAP: Po październikowych wyborach kilkuset oficerów złożyło raporty odejścia ze służby. W tej grupie było 12 komendantów wojewódzkich i 33 zastępców komendantów wojewódzkich. Jaka jest teraz sytuacja kadrowa w kierownictwie PSP?

W.L.: Odeszło także 102 komendantów powiatowych, nim nastąpiła zmiana na scenie politycznej. Wielu z nich odeszło ze służby nie uzyskując pełnej wysługi emerytalnej – 30 lat służby, a było wiele przypadków odejść komendantów z zaledwie 20-letnią wysługą. Takie odejścia spowodowane były irracjonalnym podnoszeniem uposażeń do maksymalnej kwoty przez ówczesnych komendantów wojewódzkich wszystkim, którzy deklarowali odejście ze służby. To nie tylko jest działanie na skodę służby, ale próba zdestabilizowania jej funkcjonowania. Obecnie mamy powołanych lub przygotowanych do powołania komendantów wojewódzkich i w dużej mierze ich zastępców oraz komendantów powiatowych. Każda z osób, która ma zająć określone kierownicze stanowisko w PSP ma mieć nie tylko określone kwalifikacje zawodowe, ale również stosowne doświadczenie w pełnieniu służby na kolejnych stanowiska w hierarchii służbowej, ponadto ważnym kryterium doboru jest uczciwość, nie tylko zawodowa. Nie akceptowane są awanse, jak to miało miejsce poprzednio z bardzo niskich stanowisk służbowych na stanowiska komendantów wojewódzkich. Mamy świadomość, że kadra kierownicza PSP była angażowana politycznie, i to po jednej stronie politycznej – PiS. To był fatalny wpływ na służbę i to nie tylko w PSP. Aktualnie nie ma przyzwolenia, żeby strażacy, którzy mają być organami administracji specjalnej, mogli ubiegać się o mandaty w strukturach samorządowych. I nie ma znaczenia, z jakich komitetów mają zamiar ubiegać się o te mandaty. Jeśli ktoś chce być komendantem wojewódzkim, powiatowym lub odpowiednio ich zastępcą, musi pozostawić ambicje samorządowe czy polityczne na inny czas.

PAP: A co z resztą kadry? Ile jest obecnie w PSP wakatów?

W.L.: W PSP nigdy nie mieliśmy problemów z wakatami. To są naturalne odejścia, które z reguły mają miejsce na początku każdego roku, bo to najlepszy czas na odejście. Ta kadra jest sukcesywnie dopełniana absolwentami szkół, którzy pojawiają się zwykle w drugiej połowie roku, i to oni zasilają wakujące stanowiska. Oczywiście na bieżąco prowadzone są nabory do PSP, przy czym są one realizowane na poziomie komendantów wojewódzkich, miejskich i powiatowych.

Wakaty są na poziomie 2-4 proc. Komendantom zależy na tym, żeby utrzymywać właściwe stany z uwagi na to, że wakaty generują godziny nadliczbowe i problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości strażaków na zmianach służbowych w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych. W związku z planowanymi nowymi zadaniami, które będą wynikały z przygotowywanej ustawy, musi być przewidziany wzrost zatrudnienia w PSP.

PAP: Jednym z pomysłów na zwiększenie liczby funkcjonariuszy miało być ułatwienie powrotu do służby tym, którzy z jakiegoś powodu wcześniej z niej zrezygnowali. Chodzi m.in. o obniżenie kryteriów zdrowotnych. Pana zdaniem to dobry pomysł?

W.L.: Był czas, kiedy ze służby musieli odejść młodzi, wykształceni i doświadczeni oficerowie i to nie z własnej winy. Na przełomie 2016/2017 r. odwołano ze stanowisk komendanckich ponad 260 komendantów i zastępców nie dając im żadnej alternatywy. Dlatego kierownictwo MSWiA stanęło na stanowisku, żeby umożliwić części tych osób powrót do służby, jeśli pozwalają im na to warunki zdrowotne. Minęło trochę lat i trudno mówić, żeby strażak w tym wieku odpowiadał kryteriom idealnym. Jeśli jednak powracający do służby strażak przewidziany jest na stanowisko specjalisty w PSP, czy związane z kierowaniem zasobami, to te kryteria nie muszą być tak wysokie, jak w przypadku strażaków wyjeżdżających do akcji ratowniczo-gaśniczych.

PAP: Poprzedni rząd stworzył ustawę o OSP. Jest pan z niej zadowolony, czy będzie pan miał jakieś inne propozycje dla druhów ochotników?

W.L.: Uważałem, że nie było potrzeby tworzenia nowej ustawy, skoro mieliśmy wiele rzeczy uregulowanych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, tam był dział poświęcony OSP przeniesiony wprost do ustawy o OSP. Jednak została uchwalona i przyjęta z zadowoleniem przez strażaków ochotników. Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych mocno zabiegał, aby zagwarantować niezależność Ochotniczych Straży Pożarnych jako stowarzyszeń oraz właściwego zabezpieczenia strażaków ochotników. Wiele z postulatów kierowanych przez związek nie znajdowało zrozumienia, a wręcz było nieakceptowane przez ówczesne kierownictwo MSWiA i PSP. Dostrzegaliśmy próby zmarginalizowanie w ustawie roli i znaczenia Związku OSP RP, który przecież jest reprezentantem wszystkich ochotniczych straży pożarnych i ich członków. Aktualnie związek OSP RP ponownie staje się ważnym partnerem dla MSWiA i kierownictwa PSP.

Związek postuluje dokonanie pewnych zmian w ustawie. Pamiętajmy, że ta ustawa już raz była nowelizowana i myślę, że będzie musiała podlegać pewnej ewaluacji i innemu podejściu do niektórych zagadnień, choćby aktywności strażaka ochotnika. Obecne zapisy mówią, że strażak ochotnik, aby otrzymać dodatek emerytalny, przez 25 lat musi co najmniej raz w roku uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Chcemy, żeby to nie musiały być tylko działania ratownicze, ale także aktywny udział w szkoleniach lub ćwiczeniach. Przygotowujemy taką propozycje zmian. Osobnym zagadnieniem jest jednak konieczność przywrócenia Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych zabranych środków pochodzących z firm ubezpieczeniowych, które do roku 2016 poprzez związek wspierały wszystkie ochotnicze straże pożarne ze szczególnym odniesieniem do zrzeszonej tam młodzieży. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Czasowe zamknięcie tunelu i zmiany w kursowaniu promów

Opublikowano

w dniu

2 grudnia 2024 roku w Świnoujściu odbyło się spotkanie konsultacyjne z inicjatywy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz pracowników ZUS Inspektorat w Świnoujściu. Tematem spotkania była renta wdowia, która od 1 stycznia 2025 roku będzie nowym świadczeniem dla wdów i wdowców.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2025 roku osoby spełniające określone warunki będą mogły ubiegać się o rentę wdowią. To nowe świadczenie mające na celu wsparcie wdów i wdowców uprawnionych do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. W porównaniu do dotychczasowej renty rodzinnej, renta wdowia będzie oferować wyższe świadczenie, co znacząco poprawi sytuację finansową osób, które utraciły żonę czy męża.

Wypłata świadczeń rozpocznie się od 1 lipca 2025 roku, będzie więc pół roku na uporządkowanie uprawnień, zebranie wymaganej dokumentacji i złożenie odpowiednich wniosków. To czas, który pozwali osobom uprawnionym do skorzystania z tego świadczenia na przygotowanie się do zmiany.

Spotkanie, które odbyło się w Świnoujściu 2 grudnia 2024 roku, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta, którzy przyszli, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat nowego świadczenia oraz procesu aplikacyjnego. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z pracownikami ZUS oraz ekspertami z Sieci Informacyjno-Doradczej, którzy odpowiadali na pytania oraz szczegółowo wyjaśnili zasady przyznawania świadczenia oraz procedury związane z jego uzyskaniem.

Zainteresowanie tematem renty wdowiej wśród mieszkańców Świnoujścia było tak duże, że już planowane jest kolejne spotkanie informacyjne, w czasie którego osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z praktycznym wypełnieniem niezbędnej dokumentacji, co pomoże im w prawidłowym złożeniu wniosku i uzyskaniu świadczenia w odpowiednim terminie.

Wprowadzenie renty wdowiej to krok w stronę poprawy sytuacji finansowej osób starszych, które po śmierci małżonka muszą radzić sobie z wyzwaniami ekonomicznymi. Dzięki temu świadczeniu osoby uprawnione otrzymają dodatkową pomoc, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na ich codzienne życie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Budżet obywatelski. Decyduj o projekcie, który zmieni Twoje otoczenie

Opublikowano

w dniu

Od jutra, czyli od 5 grudnia, mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję wybrać projekty, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasto Świnoujście 2025. Głosowanie potrwa do 19 grudnia 2024 roku, a mieszkańcy będą mogli wybrać projekty, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają potrzebom miasta.

Budżet obywatelski to ważna inicjatywa, która pozwala mieszkańcom Świnoujścia mieć realny wpływ na rozwój miasta. W minionych tygodniach zgłoszono wiele projektów, które zostały poddane szczegółowej weryfikacji przez zespół oceniający. Po przeanalizowaniu zgłoszeń do głosowania dopuszczono 47 projektów, obejmujących szeroką gamę działań – od inwestycji w infrastrukturę, przez edukację, aż po działania na rzecz aktywności fizycznej i ochrony środowiska. Głosowanie nad projektami rozpocznie się 5 grudnia 2024 r. i potrwa do 19 grudnia. Mieszkańcy Świnoujścia mogą wybrać projekty, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom oraz wizji rozwoju miasta. W sumie do rozdysponowania jest kwota 2 758 759,76 zł, która będzie przeznaczona na realizację wybranych inicjatyw.

Poniżej przedstawiamy listę projektów dopuszczonych do głosowania, zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasto Świnoujście 2025:

I. Ogólnomiejskie projekty inwestycyjne:

Nasze wesołe wyspy
Karsiborska strefa relaksu
Kraina figli
Ekologiczny i ekonomiczny transport dla dzieci z SOSW
Strefa spotkań w Mieszku
Mobilny zestaw ratowniczy
Plac piknikowy w Parku Zdrojowym
Szkoła bez barier – winda dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
Stop barierom architektonicznym – szpital dostępny dla każdego
Kontrola i komfort – kompleksowa diagnostyka i profilaktyka układu moczowego
Integracja pokoleń na świeżym powietrzu
Łódki regatowe na start! w UKS „Keja”

II. Ogólnomiejskie projekty nieinwestycyjne:

Z domu na podwórko
Zmieniając myślenie poprawiasz nastawienie
Aktywne i kreatywne: zajęcia taneczne, filmowe i sensoplastyczne
Jeździectwo – równe szanse dla każdego człowieka
Powiatowy festiwal pożarniczy – łączy nas inkluzywność, sport i muzyka
Ratujemy ucząc
Krok do zdrowia edycja II – rehabilitacja dla mieszkańców Świnoujścia
Roztańczone Świnoujście

III. Lokalne projekty inwestycyjne:

Psi patrol
Rozbudowa świata zabaw sportu i rekreacji dla każdego przy ul. Grunwaldzkiej
Sprawny transport dla naszych zwierząt
Zielony przystanek przy ul. Matejki
Rewitalizacja starego cmentarza na Warszowie
Remont placu zbaw MDK w Karsiborze
Ptasi ogród marzeń
„Świat dźwięków” – zakup sprzętu do diagnozy i terapii uwagi słuchowej metodą A. Tomatisa dla młodszych mieszkańców Świnoujścia
Wzmacniaj swój umysł, osiągaj więcej – EEG Biofeedback dla każdego!
Parking rowerowy z zadaszeniem
Bieg na 60 m w ZS-P

IV. Lokalne projekty nieinwestycyjne:

Ferie na wesoło
Piknik Osiedla Zachodniego
Dzień otwarty schroniska
Rodzinny piknik integracyjny przy ul. Matejki
Nadmorska Akademia Młodego Naukowca
Smaki z krainy 44 wysp
Piknik naukowy na Osiedlu Przytór
Festiwal uśmiechu
Pokaz kotów
Przedszkolaki do wody (I)
Przedszkolaki do wody (II)
Przedszkolaki do wody (III)
Przedszkolaki do wody (IV)
III Rodzinny piknik integracyjny – integracja pokoleń
Sensoplastyka dla smyka
Świnoujście integruje się w Parku Chopina pn. „Integrujemy pokolenia”

Jak zagłosować?

Głosowanie będzie odbywać się w formie elektronicznej oraz tradycyjnej:

  1. Elektronicznie: głosowanie można przeprowadzić przez dedykowaną platformę internetową: swinoujscie.budzet-obywatelski.org
  2. Osobiście: mieszkańcy mogą również głosować osobiście w punkcie głosowania w Urzędzie Miasta Świnoujście (ul. Wojska Polskiego 1/5, I piętro, pokój 107) od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

Zasady głosowania:

  • Uprawnieni do głosowania: udział w głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec miasta
  • Maksymalna liczba projektów do głosowania: głosujący może wybrać do 2 projektów ogólnomiejskich (jeden inwestycyjny i jeden nieinwestycyjny) oraz do 2 projektów lokalnych (jeden inwestycyjny i jeden nieinwestycyjny).
  • Wymagania: głosowanie jest osobiste, jednokrotne. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Aby głosowanie było ważne, należy wskazać przynajmniej jeden projekt.

Zachęcamy do udziału w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego i wsparcia inicjatyw, które będą realizowane w mieście. Twój głos ma znaczenie. Zagłosuj, bo warto!

Wyniki głosowania zostaną opublikowane do 30 grudnia 2024 roku na platformie swinoujscie.budzet-obywatelski.org.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Renta wdowia. Spotkanie konsultacyjne ze świnoujskimi seniorami

Opublikowano

w dniu

2 grudnia 2024 roku w Świnoujściu odbyło się spotkanie konsultacyjne z inicjatywy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz pracowników ZUS Inspektorat w Świnoujściu. Tematem spotkania była renta wdowia, która od 1 stycznia 2025 roku będzie nowym świadczeniem dla wdów i wdowców.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2025 roku osoby spełniające określone warunki będą mogły ubiegać się o rentę wdowią. To nowe świadczenie mające na celu wsparcie wdów i wdowców uprawnionych do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. W porównaniu do dotychczasowej renty rodzinnej, renta wdowia będzie oferować wyższe świadczenie, co znacząco poprawi sytuację finansową osób, które utraciły żonę czy męża.

Wypłata świadczeń rozpocznie się od 1 lipca 2025 roku, będzie więc pół roku na uporządkowanie uprawnień, zebranie wymaganej dokumentacji i złożenie odpowiednich wniosków. To czas, który pozwali osobom uprawnionym do skorzystania z tego świadczenia na przygotowanie się do zmiany.

Spotkanie, które odbyło się w Świnoujściu 2 grudnia 2024 roku, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta, którzy przyszli, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat nowego świadczenia oraz procesu aplikacyjnego. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z pracownikami ZUS oraz ekspertami z Sieci Informacyjno-Doradczej, którzy odpowiadali na pytania oraz szczegółowo wyjaśnili zasady przyznawania świadczenia oraz procedury związane z jego uzyskaniem.

Zainteresowanie tematem renty wdowiej wśród mieszkańców Świnoujścia było tak duże, że już planowane jest kolejne spotkanie informacyjne, w czasie którego osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z praktycznym wypełnieniem niezbędnej dokumentacji, co pomoże im w prawidłowym złożeniu wniosku i uzyskaniu świadczenia w odpowiednim terminie.

Wprowadzenie renty wdowiej to krok w stronę poprawy sytuacji finansowej osób starszych, które po śmierci małżonka muszą radzić sobie z wyzwaniami ekonomicznymi. Dzięki temu świadczeniu osoby uprawnione otrzymają dodatkową pomoc, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na ich codzienne życie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście 6-8 grudnia – weekend pełen radości i świątecznych atrakcji

Opublikowano

w dniu

Grudzień to czas, gdy Świnoujście zamienia się w bajkową krainę pełną radości, muzyki i wspólnego świętowania. W nadchodzący weekend, od 6 do 8 grudnia, mieszkańcy, turyści, dzieci i dorośli, będą mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach, które wprowadzą wszystkich w radosny, przedświąteczny nastrój. Na placu Wolności wspólnie rozświetlimy choinkę tysiącem migoczących światełek, stanie karuzela, pojawią się szczudlarze w fantazyjnych kostiumach, a także stanowiska z watą cukrową. To jednak dopiero początek licznych niespodzianek, które czekają na wszystkich uczestników.

Grudzień w Świnoujściu to wyjątkowy czas, który sprzyja spędzaniu wyjątkowych chwil w gronie rodziny i przyjaciół. Każdy, kto odwiedzi to urokliwe miasto w tym przedświątecznym okresie, poczuje prawdziwą radość nadchodzących Świąt i stworzy wspomnienia, które pozostaną w sercu na długo. W najbliższy weekend, od 6 do 8 grudnia 2024 roku, Świnoujście przygotowało szereg atrakcji, które sprawią, że poczujemy się niemal jak w bajce.

W piątkowe popołudnie 6 grudnia w centrum miasta na Placu Wolności wspólnie z Panią Prezydent Joanną Agatowską oraz z Mikołajem rozświetlimy choinkę tysiącem migoczących światełek. Ta radosna chwila otworzy drzwi do wielu niezapomnianych wydarzeń, pełnych śmiechu i radości. A to dopiero początek! Świnoujście przygotowało dla swoich mieszkańców i gości szereg wydarzeń, które rozgrzeją serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Występy lokalnych artystów, twórcze warsztaty, spotkania integracyjne – wszystko to pozwoli poczuć unikalną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Poniżej przedstawiamy Państwu szczegółowy harmonogram nadchodzących wydarzeń:

6 grudnia – Piątek

Piątkowe popołudnie rozpocznie się o godz. 16.00 od spotkania mieszkańców prawobrzeżnej części miasta na placu piknikowym przy ul. Zalewowej zorganizowanego przez MDK Filia nr 1 w Przytorze. W programie znajdą się atrakcje dla całych rodzin, w tym:

  • Postawienie choinki, na której zawisną ozdoby przygotowane przez dzieci,
  • Wizyta Mikołaja, który wręczy podarki najmłodszym,
  • Wspólne kolędowanie oraz występy dzieci z Filii nr 1 i lokalnych artystów,
  • Ognisko z kiełbaskami, które umili wieczór.

Jednocześnie, w Filii nr 2 MDK na Warszowie o godz. 16.00 rozpocznie się „Mikołajkowy Turniej Talentów” – w różnych kategoriach artystycznych skierowany dla dzieci i młodzieży

W centrum miasta na Placu Wolności o godzinie 17:00 z kolei odbędzie się rozświetlenie choinki, które będzie towarzyszyć:

  • Wizycie Świętego Mikołaja,
  • Animacjom dla dzieci, w tym występom szczudlarzy w kostiumach skrzatów i aniołów,
  • Pokazowi ognia z elementami LED i visual,
  • Wielu przysmakom, jak wata cukrowa i popcorn.

7 grudnia – Sobota

Sobota rozpocznie się od sportowej rywalizacji w ramach PARKRUN o godzinie 09:00, czyli biegu, truchtu lub marszu na dystansie 5 km w Parku Zdrojowym (w pobliżu wejścia do parku przy ul. Chrobrego – od strony północnej)

Będzie to doskonała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

W godz. 10:00-11:30 w Miejskim Domu Kultury  (Pracownia Poddasze sala 502) odbędą się „Mikołajkowe warsztaty dla dzieci” (ilość miejsc ograniczona).

O godzinie 11:00 w hali sportowej przy ul. Piłsudskiego odbędzie się „Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego”. Turniej będzie podzielony na kategorie wiekowe, dla dzieci z rocznika 2014 i młodszych oraz młodzieży z rocznika 2009 i młodszych.

W godzinach 12.00-13.30 w Miejskim Domu Kultury (Pracownia Poddasze sala 502) odbędą się „Mikołajkowe warsztaty dla dzieci” (ilość miejsc ograniczona).

Kolejnym wydarzeniem, które na pewno przyciągnie wielu uczestników, będzie „X Inwazja Morsujących Mikołajów”. Morsy zbiorą się o godz. 11.15 przy Stadionie ul. Matejki 22, gdzie odbędzie się Parada Morsów.

  • godz. 11.45 – powitanie uczestników Inwazji na plaży,

·         godz. 11.50 wybór Miss i Mistera morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród,

  • godz. 11.55 rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli
  • godz. 12.00 – 12.20 kąpiel Morsów,
  • godz. 12.30 – po wyjściu z wody czas na integrację – ognisko oraz gorące posiłki będą doskonałym sposobem na rozgrzanie zmarzniętych ciał,
  • godz. 14.00 zakończenie.

Dla miłośników kultury o godzinie 12:00 w Sali Teatralnej MDK przy ul. Matejki 11 odbędzie się wykład w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Psychologia dla Seniora”, a po nim Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru „Kantylena” oraz solistów z zespołu „Chwaty”.

Późnym popołudniem o godz. 17:00 w kawiarni „El Papa Cafe Hemingway przy ul. Bohaterów Września 69 zaplanowano koncert „Dance Me to the End of Love” – pieśni Leonarda Cohena w wykonaniu Janusza Urzykowskiego.

8 grudnia – Niedziela

Niedziela rozpocznie się od Pchlego Targu, który odbędzie się w godzinach 9:00-14:00 na terenie przy Targowisku Miejskim „Zielony Rynek pod zegarem”. Będzie to świetna okazja, by znaleźć unikatowe przedmioty, rękodzieło i świąteczne prezenty.

W godzinach przedpołudniowych odbędą się także emocjonujące mecze w ramach Młodzieżowej Ligi Koszykówki w Uznam Arena, mieszczącej się przy ul. Grodzkiej 5, gdzie na parkiecie zmierzą się:

·         godz. 11.00 – Ankle Breakers vs Fundacja KS JCH The Sailors II,

·         godz. 12.00 – Fundacja KS JCH The Sailors III vs Fundacja KS JCH The Sailors I,

·         godz. 13.00 – LA Basketball vs Lacosters.

Natomiast o godzinie 15:00, 16:00 i 17:00 będzie można obejrzeć I rundę Świnoujskiej Basket Ligi w Hali Sportowej przy ul. Piłsudskiego 9 (wejście boczne od strony ul. Hołdu Pruskiego).

Najbliższy weekend w świnoujskim kurorcie na pewno zbliży nas do najpiękniejszych chwil w roku. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania i odkrywania wyjątkowej atmosfery miasta, które w tym okresie staje się prawdziwą bajkową krainą. Niezależnie od tego czy spędzicie ten czas z rodziną czy z przyjaciółmi, zapraszamy do wspólnego świętowania i tworzenia chwil, które pozostaną w sercu na długo. Do zobaczenia w Świnoujściu – czekamy na Was z radością, bo to miejsce, gdzie świętowanie, wspólna zabawa i świąteczny nastrój połączą wszystkich, niezależnie od wieku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Róże na każdą okazję – jak wybrać te, które oczarują każdego?

Opublikowano

w dniu

Róże to niekwestionowane królowe kwiatów, które od wieków symbolizują miłość, piękno i elegancję. Ich wszechstronność sprawia, że pasują do każdej okazji – od romantycznych uroczystości po codzienne dekoracje ogrodu. Jak jednak wybrać idealne róże, które nie tylko zachwycą swoim wyglądem, ale także spełnią oczekiwania związane z ich uprawą? W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w dokonaniu najlepszego wyboru.

1. Róże do ogrodu – praktyczność i estetyka

Ogród to miejsce, gdzie róże mogą w pełni rozkwitnąć i pokazać swoje piękno. Wybierając róże do ogrodu, warto zwrócić uwagę na:

Odmiany odporne na choroby: Róże kanadyjskie czy parkowe doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach klimatycznych i nie wymagają częstej pielęgnacji.
Róże wielkokwiatowe: Idealne dla osób, które marzą o dużych, efektownych kwiatach na rabatach.
Róże pnące: Świetne do ozdabiania pergoli, altan czy ścian budynków, tworząc romantyczny klimat w ogrodzie.

2. Róże na prezent – kwiaty z przesłaniem

Róże są doskonałym wyborem na prezent, niezależnie od okazji. Oto kilka inspiracji:

Czerwone róże: Symbol miłości i namiętności, doskonałe na Walentynki czy rocznicę.
Różowe róże: Wyrażają wdzięczność i delikatność – idealne na Dzień Matki czy urodziny.
Białe róże: Synonim czystości i nowych początków – świetnie sprawdzą się na ślubach lub chrzcinach.

3. Róże na specjalne okazje – dekoracje, które zapadają w pamięć

Róże są niezastąpione jako element dekoracyjny podczas uroczystości:

Ślubne kompozycje: Róże angielskie lub wielkokwiatowe dodadzą elegancji bukietom i dekoracjom stołów.
Romantyczne kolacje: Kilka różanych pąków w wazonie stworzy niepowtarzalną atmosferę.
Aranżacje na wydarzenia: Róże okrywowe i rabatowe mogą być użyte do tworzenia kwietnych dywanów czy żywych ścian kwiatowych.

4. Róże do domu – kwitnąca harmonia na co dzień

Róże w doniczkach to świetny sposób na wprowadzenie odrobiny elegancji do wnętrz:

Miniaturowe róże: Idealne na parapet czy stół, zachwycają kompaktowym rozmiarem i intensywnymi kolorami.
Róże w pojemnikach: Można je ustawić na balkonie lub tarasie, gdzie będą kwitły przez całe lato.

5. Jak wybrać najlepsze róże?

Przy wyborze róż warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

Miejsce sadzenia: Upewnij się, że wybrane róże pasują do warunków w Twoim ogrodzie (gleba, nasłonecznienie).
Czas kwitnienia: Róże powtarzające kwitnienie zapewnią dłuższą radość z ich piękna.
Zapach: Wybierz odmiany intensywnie pachnące, jeśli zależy Ci na aromatycznym ogrodzie.

Podsumowanie

Róże to kwiaty, które potrafią oczarować każdego – zarówno jako prezent, element dekoracyjny, jak i ozdoba ogrodu. Dzięki ich różnorodności każdy może znaleźć odmianę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb i okazji. Wybierając róże, pamiętaj o ich symbolice, funkcjonalności oraz warunkach, w jakich będą rosnąć. Niezależnie od okazji, róże zawsze dodadzą odrobiny magii i elegancji każdemu otoczeniu.

Zapraszamy do sprawdzonej szkółki róż:

https://rozaria.pl/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pława naszpikowana elektroniką na Zatoce Pomorskiej

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Morski w Szczecinie

W Świnoujściu rozpoczęto testy nowoczesnej pławy pomiarowej Mobilis DB 14 000, która wkrótce zostanie zainstalowana w rejonie falochronu zachodniego portu Świnoujście. Pława to zaawansowane urządzenie, które ma na celu zbieranie danych na temat warunków atmosferycznych oraz parametrów wodnych w rejonie portu. Dzięki tej technologii możliwe będzie uzyskanie precyzyjnych informacji, które są niezbędne do poprawy zarządzania środowiskiem morskim oraz bezpieczeństwem żeglugi.

Urządzenie ma prawie 7,5 metra wysokości, 3,6 metra średnicy i waży 3250 kg. Pomimo swoich dużych gabarytów, pława jest wyjątkowo precyzyjna w zbieraniu danych w trzech kluczowych warstwach wody. Urządzenie monitoruje między innymi prędkość i kierunek prądu wody, poziom falowania, zasolenie, napowietrzenie wody oraz stężenie chlorofilu A – substancji, która może świadczyć o kondycji ekosystemów wodnych i obecności fitoplanktonu.

Tak szczegółowe dane będą nieocenione dla naukowców i służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska morskiego. Monitoring tych parametrów pozwoli na lepsze zrozumienie dynamiki wód przybrzeżnych, co jest kluczowe zarówno z perspektywy ekologicznej, jak i ekonomicznej.

Zakup pławy został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który przeznaczył na ten cel kwotę 1 400 000 zł.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524