Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Zakład Wodociągów i Kanalizacji apeluje, by nie wyrzucać świątecznej sałatki do toalet

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Wyrzucanie świątecznych sałatek czy wylewanie zup do toalet to złe rozwiązanie, grożące nawet poważną awarią sieci – przestrzega szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Nadmiarem jedzenia lepiej podzielić się z potrzebującymi – podkreśla ZWiK.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie przypomina, by nadmiaru jedzenia czy po prostu resztek ze świątecznego śniadania lub obiadu nie pozbywać się poprzez kanalizację, ponieważ może to powodować zatkanie sieci kanalizacyjnej, a nawet poważne awarie.

„W okresie świąt mamy więcej zgłoszeń dotyczących niedrożnych kanalizacji. Jest to związane ze świątecznym gotowaniem. Do toalet wrzucamy resztki jedzenia i inne rzeczy, które nie powinny tam trafić. Pamiętajmy, że działając w ten sposób, narażamy się nie tylko na awarię czy zatkanie naszej sieci kanalizacyjnej, ale także dokarmiamy szczury” – tłumaczy kierownik Centralnej Dyspozytorni ZWiK Ewelina Piotrowicz-Wrona, cytowana w komunikacie spółki.

Pracownicy wodociągów apelują, że nadmiarem jedzenia, dzielić się z potrzebującymi. Np. korzystając z Jadłodzielni http://www.jadlodzielniaszczecin.pl. Szafy, w których można pozostawić produkty spożywcze czy potrawy, znajdują się dziewięciu punktach Szczecina. Jadłodzielnie funkcjonują również w innych miastach.

„Kupujemy i gotujemy za dużo, nadwyrężając portfel, by później nadmiar trafił do toalety, obciążając sieć kanalizacyjną. Wtedy o kłopoty bardzo łatwo. Przypominamy, że nadwyżką potraw warto podzielić się z innymi, na przykład przekazując do Jadłodzielni. Wyrzucanie sałatek czy wylewanie zupy do toalety to najgorsze rozwiązanie” – mówi rzeczniczka prasowa ZWiK Hanna Pieczyńska.

Jak podkreśla, że awarie sieci wodociągowej to nie zawsze są zdarzenia losowe. Często mieszkańcy są „sprawcami własnych problemów”, ponieważ toaletę traktują jak śmietnik. Wrzucają tam np. obierki, kości, torby foliowe, opakowania po kostkach WC, pieluchy, bandaże, a nawet części garderoby. Wylewają farby, lakiery, zużyte oleje. „Oblepiając ściany przewodów, stopniowo zmniejszają ich średnicę, prowadząc do zatorów” – wyjaśnia Pieczyńska.

Apeluje, by do toalety nie wylewać zup, tłuszczu, a także fusów po kawie i herbacie. „Pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach i zmniejszają ich średnicę. Odkładają się na przewodach kanalizacji sanitarnej oraz łączą się z innymi nieczystościami, tworząc nieprzepuszczalną bryłę” – opisuje rzeczniczka ZWiK.

Przypomina, że do kanalizacji nie należy wrzucać materiałów higienicznych (np. nawilżanych chusteczek, podpasek, patyczków do czyszczenia uszu itd.), które są wykonane z tworzyw sztucznych. Nie rozpuszczają się w wodzie, pęcznieją, nie ulegają rozdrobnieniu. W efekcie prowadzi to do zatkania odpływu toalety, pionów kanalizacyjnych, a także „poważnie zakłóca procesy technologiczne w oczyszczalni ścieków”. W toalecie nie powinny lądować też niedopałki, substancje chemiczne, lekarstwa (mogą być niebezpieczne dla mikroorganizmów odpowiadających za oczyszczanie ścieków), igły.

Pracownicy ZWiK dyżurują całą dobę. Cały tydzień. Dbają o bezpiecznie funkcjonowanie miejskiego systemu wodociągów i kanalizacji. Numer alarmowy 994 działa także w Wielkanoc. „Mieszkańcy dzwonią do nas z różnymi problemami. Musimy wykazać się czujnością i efektywnością. Robimy gradację ważności i rozdysponowujemy osoby z poszczególnych działów, a niejednokrotnie doradzamy dzwoniącemu, jeśli problem nie dotyczy ZWiK-u. Nie zostawiamy nikogo bez pomocy niezależnie od dnia tygodnia czy godziny. Święta wolelibyśmy być oczywiście z rodzinami, ale wiemy jaką ważną rolę pełnimy. Jesteśmy zawsze dla mieszkańców” – mówi dyspozytor ZWiK Przemysław Bartoń.

Jeśli miejska infrastruktura kanalizacyjna się zatka, do pokonywania zatorów wykorzystywane są samochody specjalistyczne, wyposażone w urządzenia do odsysania nieczystości z kanalizacji oraz umożliwiające wysokociśnieniowe czyszczenie i udrażnianie sieci. W ciągu minuty pompa tłocząca będąca częścią zestawu może podać nawet 200 l wody pod wysokim ciśnieniem. ZWiK Szczecin posiada 15 różnych pojazdów do czyszczenia sieci.

Jeśli zatka się kanalizacja w domu – trzeba wezwać hydraulika lub samemu spróbować udrożnić rury np. za pomocą spirali kanalizacyjnej czy też środków chemicznych (tzw. kret), które mają rozpuścić zator. ZWiK przypomina też inny domowy sposób czyszczenia odpływów: szklankę sody oczyszczonej zalać szklanką octu. Przykryć odpływ i zostawić na 30 minut, a następnie zalać wrzątkiem. Można też spróbować udrożnić odpływ podgrzaną mieszanką: pół szklanki soli i cztery szklanki wody.(PAP)

tma/ wkr/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Medale dla zawodników Klubu OSiR „Wyspiarz” w Ogólnopolskich Biegach Przełajowych w Gryfinie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Dnia 13 kwietnia 2024 r. w sportowej atmosferze odbyły się zawody zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie – 94 Ogólnopolskie Biegi Przełajowe. Jesienne biegi mają w Gryfinie już swoją tradycję i cieszą się dużą popularnością. Niezwykle udany występ zaprezentowali zawodnicy klubu OSiR „Wyspiarz” zdobywając sześć medali.

W kategorii U12 na dystansie 800 m –  Natalia Smolińska wywalczyła złoty medal, zaś srebro zdobyła jej klubowa koleżanka Helenka Grudzień a wśród chłopców Nikodem Giłka. Bardzo dobrze spisali się nasi zawodnicy również w kategorii U14 na dystansie 1000 m – Aleksandra Pancer, stanęła na drugim stopniu podium, a miejsce trzecie wywalczył Fabio Baldi. W tej samej kategorii na wyróżnienie zasługuje bieg Leny Kowalskiej oraz Szymona Pastuszki, którzy pokazali, że jest w nich ogromny sportowy potencjał i ostatecznie zajęli wysokie V lokaty. W kategorii Juniorów (2005-2008) na dystansie 1000 m – Dawid Pecyna po pasjonującym finiszu zajął II miejsce. W tej samej kategorii wysoką IV lokatę zajęła Magda Karpińska i Adam Grudzień. W kategorii młodzików U16 na dystansie 1000 m IV miejsce zajął Rafał Kowalczyk, a na VI miejscu finiszowała Julia Jagusz.

Nasz klub reprezentowała 17 osobowa grupa w składzie:  Helenka Grudzień, Adam Grudzień, Magda Karpińska, Dawid Pecyna, Rafał Kowalczyk, Julia Jagusz, Nikodem Giłka, Marcelina Gawle, Hubert Guzik, Amelia Czerwińska, Wiktoria Kanclerz, Natalia Smolińska, Aleksandra Pancer, Szymon Pastuszka, Lena Kowalska, Fabio Baldi, Kacper Komar.

Wszyscy zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem sportowym i chęcią walki. Zmagania zakończono uroczystym wręczeniem medali, dyplomów i koszulek w poszczególnych kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik zawodów otrzymał również pamiątkowy medal.

Gratulujmy udanego startu oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych i wytrwałości w przygotowaniach do kolejnych zawodów.

Najbliższe zawody z udziałem naszych lekkoatletów odbędą się w Złocieńcu (Mistrzostwa Województwa w LA) w dniu 27 kwietnia 2024 r.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ruszają świnoujskie czwartki lekkoatletyczne

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Czwartki Lekkoatletyczne 2023/2024 w Świnoujściu to cykl zawodów dla dzieci klas IV-VI ze Szkół Podstawowych.

Już w tym tygodniu w czwartek 18 kwietnia 2024 rozpocznie się Sesja Wiosenna VII Edycji Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych. Zawody przeznaczone są dla dzieci ze Szkół Podstawowych, będą odbywać się na Stadionie Lekkoatletycznym w Świnoujściu ul. Matejki 22  od godz. 16:00.

Organizatorem zawodów jest: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Więcej informacji na temat Czwartków Lekkoatletycznych można znaleźć na stronie internetowej  www.osir.swinoujscie  w zakładce Czwartki Lekkoatletyczne.

Zapisy: w dniu zawodów od godziny  15.00

Terminy zawodów wiosennych:
18.04.2024 r.    godz. 16.00
25.04.2024 r.    godz. 16:00
09.05.2024       godz. 16.00
23.05 2024       godz.16.00 Finał Miejski

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wpadł poszukiwany trzema listami gończymi

Opublikowano

w dniu

45-letniego mieszkańca województwa opolskiego, który został deportowany ze Szwecji, zatrzymali 11 kwietnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu. Mężczyzna został wydalony z terytorium Szwecji za nielegalną pracę bez umowy, pobyt powyżej dopuszczalnego terminu, a także kradzież i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Podróżny otrzymał od szwedzkich organów ścigania karę grzywny w wysokości 1500 koron oraz został ukarany 5-letnim zakazem wjazdu na terytorium tego państwa. Po przejęciu mężczyzny na trenie Polski funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili jego dane w dostępnych bazach i okazało się, że jest on poszukiwany trzema listami gończymi za przestępstwa przeciwko mieniu.  Zatrzymany został przekazany policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu celem przeprowadzenia z nim dalszych czynności procesowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontenery do Skandynawii po torach

Opublikowano

w dniu

Foto: Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście
Na Terminalu Promowym w Świnoujściu  został obsłużony pierwszy po modernizacji transport kolejowy.
Terminal został przystosowany do obsługi ładunków intermodalnych. Wagony kolejowe służące do przewozu kontenerów przypłynęły promem Polonia i wyruszyły w dalszą drogę na południe Europy.
W ubiegłym roku zakończono przebudowę istniejących oraz budowę nowych torów kolejowych i placów manewrowo-postojowych. Wykonano także nowe stanowisko promowe  o długości 294 m, powstałe z połączenia dwóch istniejących wcześniej.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowoczesne niszczyciele min w niedzielę w Szczecinie

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

W niedzielę, 14 kwietnia, przy szczecińskich Wałach Chrobrego, zacumują dwa najnowsze niszczyciele min Marynarki Wojennej. ORP Albatros i ORP Mewa udostępnią swoje pokłady do zwiedzania w niedzielę. Załogi czekają na przyjęcie gości w godz. 13:00–17:00.

ORP Albatros (nr burtowy 602) i ORP Mewa (nr burtowy 603) są aktualnie najnowszymi okrętami w Marynarce Wojennej. Weszły do służby odpowiednio w listopadzie 2022 r. oraz lutym 2023 r. w wyniku prowadzonego procesu modernizacji polskich sił przeciwminowych. Wraz z prototypowym okrętem całej serii, czyli ORP Kormoran, wchodzą w skład 13 Dywizjonu Trałowców – oddziału taktycznego 8 Flotylli Obrony, którego okręty stacjonują w Porcie Wojennym w Gdyni.

Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Aktualnie trwa także budowa 3 kolejnych niszczycieli min tej serii, które z kolei zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Kolejne okręty o numerach burtowych 604-6 zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Łącznie 6 nowoczesnych okrętów projektu 258 typu Kormoran II będzie wchodziło w skład systemu obrony przeciwminowej polskiej Marynarki Wojennej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina oraz sympatyków Marynarki Wojennej z całej Polski !

***

Niszczyciele min ORP Albatros i ORP Mewa zostały zbudowane przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne:

Numer burtowy: 602, 603
Klasa: Niszczyciel min
Typ: Kormoran II
Projekt: 258
Wyporność: 830 t
Długość: 58,5 m
Szerokość: 10,3 m
Zanurzenie: 2,7 m
Klasa lodowa: L-3
Prędkość: 15 w
Zasięg: 2500 Mm

Charakterystyka okrętu:

Kadłub okrętu wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu.

Uzbrojenie: okrętowy system uzbrojenia OSU-35K z 35-milimetrową armatą AM-35K; wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm; stanowiska dla operatorów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych t. GROM;

Wyposażenie specjalistyczne stanowią pojazdy podwodne Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych), a także sonar holowany Katfish firmy Kraken.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rozpoczęto sadzenie drzew na tunelowej górce w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Na terenie górki tzw. tunelowej rozpoczęło się sadzenie klonów pospolitych, sosny zwyczajnej i krzewów jałowca.

Sadzeniem zajmuje się wyspecjalizowana firma. Klony mają po 16 cm obwodu i kilka metrów wysokości. Każde drzewo jest sadzone na odpowiedniej głębokości, nawożone, sypany jest także specjalny granulat, który zatrzymuje wodę na dłuższy czas. Dzięki niemu nawet, gdy przez 3 tygodnie nie będzie padać, to korzenie będą miały wodę. A każdy nowy opad deszcz znów uzupełni granulat w wodę.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524