Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

NIK: zachodniopomorskie gminy nieprzygotowane na cyberzagrożenia

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Wieloletnie zaniedbania dotyczące cyberbezpieczeństwa, brak skutecznych procedur reagowania na zagrożenia i wykorzystywanie oprogramowania, które miało krytyczne luki to główne nieprawidłowości wykryte w urzędach gmin w woj. zachodniopomorskim – wynika z opublikowanego w środę raportu NIK.

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli podkreślono, że urzędy gmin w woj. zachodniopomorskim nie były przygotowane na ataki cybernetyczne. Nie zapewniły skutecznej ochrony danych, w tym danych osobowych obywateli; mogły one zostać utracone lub udostępnione osobom nieuprawnionym. Brak odpowiednich procedur i kompetencji pracowników mógł skutkować m.in. zakłóceniami w świadczeniu usług publicznych; ujawnieniem poufnych informacji lub uprawnień do innych systemów (np. bankowych); wgraniem przez cyberprzestępców oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt danych, w celu wyłudzenia okupu (tzw. ransomware).

Delegatura NIK w Szczecinie przeprowadziła kontrolę „Zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego przez jednostki samorządu terytorialnego województwa zachodniopomorskiego” w czterech urzędach gmin o liczbie mieszkańców do 10 tysięcy. Kontrola była uzasadniona m.in. rosnącą liczbą incydentów teleinformatycznych. W Zachodniopomorskiem liczba takich zgłoszeń okresie od 2018 do 2022 roku wzrosła ponad dziesięciokrotnie. NIK zauważyła jednocześnie, że incydenty zgłaszało tylko 30 podmiotów, a na terenie województwa zachodniopomorskiego gmin i powiatów jest 135.

W każdej z czterech skontrolowanych jednostek negatywnie oceniono zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego. NIK podkreśla, że urzędy opracowały dokumentację w zakresie cyberbezpieczeństwa, „ale w żadnym badanym przypadku nie była ona kompletna i nie odpowiadała wymaganiom określonym w przepisach prawa”. „W trzech urzędach przez prawie 4 lata (w jednym przez 2 lata) nie wyznaczono osoby odpowiedzialnej za utrzymywanie kontaktów z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, która byłaby odpowiedzialna za zgłaszanie i obsługę cyberataków” – czytamy w raporcie NIK.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że połowa skontrolowanych urzędów nie przygotowała procedury odtworzenia utraconych zasobów na wypadek cyberataku, a w jednym przypadku nie przeprowadzono testów potwierdzających skuteczność opracowanej procedury. „Urzędy co prawda tworzyły kopie zapasowe, jednak nie weryfikowały ich pod kątem kompletności i możliwości odtworzenia danych. W jednym z urzędów kopia zapasowa była tworzona w taki sposób, że w przypadku zawirusowania serwera głównego, zostałaby ona automatycznie zainfekowana” – wyjaśniają kontrolerzy.

NIK alarmuje, że „w skontrolowanych urzędach nie stworzono zinwentaryzowanego środowiska informatycznego, a w połowie przypadków wykorzystywano nieaktualne oprogramowanie”. „Natomiast luki w oprogramowaniu umożliwiały zdalne przejęcie kontroli nad systemem przez cyberprzestępców. Kontrola NIK wykazała również wykorzystywanie usług chmurowych w urzędach bez jakiegokolwiek określenia zasad i kontroli w tym zakresie” – napisano w raporcie.

W dwóch urzędach nie funkcjonował system zarządzania incydentami bezpieczeństwa informacji (identyfikacji i reagowania na ataki). W jednym – choć procedura istniała, to urząd nie rejestrował incydentów i nie zgłaszał ich do właściwych jednostek (CSIRT NASK).

Sprawdzono również, czy serwery objęto odpowiednią fizyczną ochroną. „W jednej z gmin serwer znajdował się w otwartej szafie ulokowanej w biurze (przechodnim) jednego z urzędników. To nie zapewniało chroniony przed nieuprawnionym dostępem lub nawet przypadkowym uszkodzeniem” – raportuje NIK.

Ponadto ustalono, że w żadnym ze skontrolowanych urzędów pracownicy nie przeszli odpowiednich szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przeprowadzone testy wiedzy wykazały, że 60 procent pracowników nie potrafiło rozpoznać sytuacji, w której mogliby stać się ofiarą phishingu; 75 procent pracowników nie znało zasad tworzenia bezpiecznego hasła; 75 procent pracowników nie potrafiło zabezpieczyć urządzeń mobilnych na wypadek kradzieży; 78 pracowników nie potrafiło rozpoznać symptomów zawirusowania komputera; 94 procent pracowników nie wiedziało, jakie podjąć czynności w przypadku zawirusowania komputera; 94 procent pracowników nie znało konsekwencji nieostrożnego wykorzystywania serwisów społecznościowych.

W ostatnich latach liczba incydentów teleinformatycznych systematycznie rośnie. W raporcie za 2021 r. CSIRT GOV (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego prowadzony przez szefa ABW) wskazał na ponad 762 tys. zgłoszeń o potencjalnym wystąpieniu incydentu teleinformatycznego. Dla porównania w 2020 r. było to nieco ponad 246 tys. zgłoszeń i niecałe 227 tys. zgłoszeń w 2019 r. W samych tylko urzędach miast i gmin zarejestrowano ponad 5,5 tys. incydentów (dane CSIRT NASK).

Od 30 listopada 2023 r. do 29 lutego 2024 r. w Polsce obowiązywał trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP), wprowadzony wobec zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Zagrożenie to dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.(PAP)

tma/ agz/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Spłonęła ciężarówka przewożąca śmieci

Opublikowano

w dniu

Kilka zastępów straży pożarnej gasiło w niedzielny wieczór ciągnik z naczepą załadowaną sprasowanymi śmieciami. 

Do zdarzenia doszło w niedzielę około godz. 18.30 na parkingu Terminala Promowego w Świnoujściu.

Świadkowie pożaru opowiadają o dwóch wybuchach, ogniu i dymie. Kabina i naczepa spłonęły doszczętnie. 

Ogień był trudny do opanowania. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych najpierw gasili ogień wodą, a później dogaszali pianą gaśniczą. 

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wspaniały dzień dla najmłodszych w Świnoujściu. Mnóstwo uśmiechniętych twarzy

Opublikowano

w dniu

Dzień Dziecka w Świnoujściu upłynął pod znakiem uśmiechu, sportowej rywalizacji, dmuchanych zamków i animacji.

1 czerwca najmłodsi mieszkańcy Świnoujścia mogli świętować w muszli koncertowej. MDK Świnoujście wspólnie z wolontariuszami z Fundacji Speak Up przygotowali: deszcz baniek mydlanych, dmuchane zjeżdżalnie, kolorową kredę do rysowania po chodniku, można było spróbować sił w skakaniu przez linę, pogimnastykować się, puszczać bańki mydlane, albo pomalować twarz. Dzieci mogły spotkać się z ulubionymi bohaterami: Czerwonym Kapturkiem, Arielką i Vaianą.

Przed południem na stadionie miejskim dla najmłodszych miłośników futbolu AP BALTICA przygotowała turniej „Mini-Mistrzostwa Europy” ,w którym udział wzięły trenujące na co dzień w szeregach akademii dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Rodzice z trybun dopingowali swoich najmłodszych piłkarzy. 

Na pływalni w Uznam Arenie zabawę dla młodych pływaków zorganizował Winkids. Dla najszybszych czekały medale, pamiątkowe dyplomy oraz słodkości.  Swoje pociechy dopingowali licznie rodzice.

Animacje dla dzieci przygotowano dzień wcześniej w MDK na Warszowie, 2 czerwca – w Przytorze, a 8 czerwca będą w Karsiborze.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ponad 10-kilometrowy zator na autostradzie pod Szczecinem

Opublikowano

w dniu

Bardzo duże natężenie ruchu związane z powrotami z długiego weekendu powoduje coraz większe korki na drogach S3, S6 i autostradzie A6 pod Szczecinem – poinformowała GDDKiA. W ciągu godziny zator pojazdów przed węzłem Klucz zwiększył się do 10 km.

O spowolnieniu ruchu na autostradzie i drogach ekspresowych pod Szczecinem poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Kolejki pojazdów zaczęły rosnąć przed godz. 11. Zator przed węzłem Klucz, gdzie A6 łączy się z S3, miał 3 km. Niespełna pół godziny później już 6 km.

Samochodów jadących w kierunku przejścia granicznego w Kołbaskowie, a przed wszystkim w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Wrocławia przybywało z każdą minutą. „Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Teraz widzę zator, którego długość przekracza już 10 km” – poinformowała PAP po godz. 12 Roksana Zamborska, dyżurna punktu informacji drogowej GDDKiA w Szczecinie.

Zator na węźle Goleniów Północ, gdzie S6 (z Kołobrzegu, Koszalina, Gdańska) łączy się z S3, ma około 2,5 km. Przy węźle Łozienica kolejka pojazdów wydłużyła się ok. 6 km, w okolicach węzła Kliniska Wielkie spowolnienie ruchu widać na odcinku ok. 4 km.

„Jedzie się, ale bardzo powoli. Duże natężenie ruchu to oczywiście powroty z długiego weekendu. Przede wszystkim z miejscowości nadmorskich. Trudno ocenić, ile czasu zajmie pokonanie tych zakorkowanych odcinków, ale wydaje się, że przynajmniej dodatkową godzinę” – wyjaśniła dyżurna GDDKiA.

GDDKiA poinformowała również o kilkusetmetrowej kolejce pojazdów na A6 przed przejściem granicznym w Kołbaskowie, co jest spowodowane kontrolami prowadzonymi przez niemieckie służby. (PAP)

tma/ ral/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Fabryka Wody otwarta – aquapark, saunarium i edukatorium za 375 mln zł

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

17 basenów, 11 zjeżdżalni, 16 saun i edukatorium to atrakcje otwartego w sobotę centrum wodnej rekreacji w Szczecinie. Obiekt, nazwany Fabryką Wody, powstał w miejscu dawnego kąpieliska. Budowa trwała ponad cztery lata i pochłonęła ponad 375 mln zł.

Otwarcie szczecińskiego aquaparku ze strefą edukacyjną zaplanowano jako prezent na Dzień Dziecka. Najmłodsi (do 14 roku życia) wchodzili w sobotę za darmo, a witał ich prezydent miasta Piotr Krzystek.

Fabryka Wody to nowoczesny kompleks rekreacyjny, z basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi, zjeżdżalniami, placami zabaw. Jest tam też strefa sportu, z kręgielnią, ścianką wspinaczkową, boiskiem m.in. do siatkówki plażowej. Realizacja inwestycji trwała ponad cztery lata. Kosztowała 349,7 mln zł. Plus 25,8 mln zł na wyposażenie Edukatorium.

„Szczecinianie długo czekali na ten piękny obiekt. Trudno znaleźć lepszą datę otwarcia niż 1 czerwca – Dzień Dziecka” – mówił Krzystek, witając pierwszych gości.

Kolejki dla kas przy Fabryce Wody formowały się już przed godz. 6. Po otwarciu o godz. 9 strefę basenów błyskawicznie wypełniło ponad tysiąc osób. W dniu otwarcia najmłodszych zaproszono na zajęcia edukacyjne i zjeżdżalnie, przez cały dzień odbywały się też konkursy i animacje. W całym kompleksie może przebywać maksymalnie 2,2 tys. gości, a na basenach 1200.

Podczas inauguracji prezydent Szczecina przypomniał, że aquapark był jedną z kilku najbardziej oczekiwanych przez szczecinian inwestycji, obok m.in. stadionu piłkarskiego. Podkreślił również, że Fabryka Wody powstała w miejscu kąpieliska Gontynka, które zostało zamknięte po wakacjach 2000 r. „Kontynuujemy tradycje tego miejsca, ale w tej nowoczesnej formie. I, co jest ważne, nie tylko z rekreacją, ale z czymś absolutnie wyjątkowym, z edukatorium, gdzie będziemy uczyli o wodzie, o jej roli w naszym życiu, o tym, jak ją szanować, jak ją mądrze wykorzystywać. Myślę, że będzie to atrakcja nie tylko dla szczecinian i nie tylko dla dzieci” – powiedział Krzystek.

Fabryka Wody podzielona jest na kilka stref. Aquapark to 14 niecek basenowych wewnętrznych, w tym baseny rekreacyjne z masażerami i leżankami oraz basen sportowy. Są tam też dwie jaskinie wodne, wodny plac zabaw, cztery wanny spa, sześć zjeżdżalni wewnętrznych, gra interaktywna oraz pokoje zagadek. W sezonie letnim otwarta jest strefa basenów zewnętrznych składająca się z dwóch niecek i wodnego placu zabaw oraz pięciu zjeżdżalni. Łączna powierzchnia 17 basenów to ok. 2,4 tys. m kw. Natomiast 11 zjeżdżalni ma w sumie 500 m.

W ulokowanym na trzech kondygnacjach saunarium znajduje się 16 saun, np. Havana w karaibskim klimacie czy Wulkaniczna. Są tam również pokoje masażu, tężnia solankowa, baseny schładzające i grota lodowa. W strefie sportu znajduje się m.in. ścianka wspinaczkowa (13 m) i kręgielnia, a między budynkami – mały amfiteatr, który zimą będzie przekształcony w lodowisko.

Edukatorium wypełniają multimedialne i manualne eksponaty, które inspirują do odkrywania tajemnic fizyki, matematyki, biologii, chemii, geografii. Podzielone jest na sześć bloków tematycznych: kosmos, klimat, ocean, człowiek, cywilizacja wody i hydroinżynieria. Motywem przewodnim każdego z nich jest woda. Tzw. winda animacyjna umożliwia podróż w kosmos, a specjalny tunel pozwala „zobaczyć” głębię oceanu. Zwiedzającym towarzyszą przewodnicy (także wirtualni), który zapraszają do sal edukacyjnych, gdzie można „stworzyć” tęczę i chmury, zbudować tamę albo zwodować statek.

W niedzielę wstęp będzie już płatny. Obiekt jest otwarty od godz. 9 do 22. W Fabryce Wody pracuje ok. 300 osób, w tym 70 ratowników.

Nowe centrum wodnej rekreacji ma się samo finansować; z budżetu Szczecina spłacany ma być tylko kredyt, który zaciągnięto na inwestycję. „Plan jest taki, żeby z wpływów pokryć koszty. Jeśli frekwencja dopisze, to na pewno tak będzie” – powiedział PAP Konrad Stępień, prezes miejskiej spółki Fabryka Wody, która zbudowała i zarządza obiektem. „Prognozujemy, że koszty pokrywające się z przychodami to będzie kwota między 80 a 90 milionów złotych rocznie”. (PAP)

tma/ sdd/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wypadek przed tunelem. Policja zorganizowała objazd

Opublikowano

w dniu

Utrudnienia w ruchu przy wjeździe do tunelu na wyspie Uznam były spowodowane wypadkiem. Do zdarzenia doszło w sobotę. Policja zorganizowała objazd. 

Na czas działań techników policyjnych na krótkim odcinku ulicy Karsiborskiej zamknięto ruch na prawej „nitce”. Auta jadące w kierunku tunelu od ulicy Grunwaldzkiej musiały skręcić w prawo w ulicę Steyera i objazdem dojechać do tunelu. 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ruszyły stałe, polsko-niemieckie patrole nadmorskich kurortów

Opublikowano

w dniu

Po dwóch miesiącach szkoleń i przygotowań 1 czerwca policjanci ze Świnoujścia i Heringsdorfu rozpoczęli wspólne patrole nadmorskich kurortów. Stałe polsko-niemieckie patrole liczyć będą sześciu funkcjonariuszy – po trzech z Polski i Niemiec.

„Cieszymy się ze wspólnej Europy, bez granic. Ale to, że znikają granice, nie znaczy, że znikają zagrożenia. Mamy troszkę trudniejszy czas zewnętrzny. A tutaj ludzie przyjeżdżają odpocząć. Naszym obowiązkiem jest to, żeby czuli się tu dobrze i bezpiecznie” – powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski symbolicznie inaugurując pierwszą służbę polsko-niemieckiego patrolu policji ze Świnoujścia i Heringsdorfu.

Rozpoczęcie działalności transgranicznego zespołu odbyło się w sobotę przed południem, w miejscu dawnego przejścia granicznego, przy przystanku kolejowym Ahlbeck Grenze.

Zachodniopomorski wojewoda pojechał z funkcjonariuszami na niemiecką stronę wyspy Uznam, a Minister Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Cyfryzacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego Christian Pegel po uroczystości wsiadł do polskiego radiowozu, na patrol w okolicy świnoujskiej promenady. „To mały krok do samochodu, ale wielki krok do stabilizacji i umacniania naszej współpracy. To jest jasny sygnał, że wspólnie pilnujemy naszej wyspy” – powiedział Pegel. Dziękował burmistrz Heringsdorfu za udostępnienie budynku na granicy, w którym przygotowano pomieszczenia biurowe i socjalne dla funkcjonariuszy.

Burmistrz gminy Ostseebad Heringsdorf Isabelle Marisken powiedziała, że od policjantów często słyszy, że na granicy kończą się ich kompetencje. „Ale na granicy nie kończy się przestępczość. Przestępcy się tam nie zatrzymują. Bardzo dobrze, że wspólne patrole będą funkcjonowały” – podkreśliła Marisken.

Stałe polsko-niemieckie patrole to kolejna inicjatywa w ramach współpracy transgranicznej policji. Międzynarodowe patrole funkcjonowały od kilkunastu lat, nie tylko w Świnoujściu, ale również miejscowościach nadmorskich powiatu kamieńskiego. Miały jednak charakter sezonowy, doraźny. Teraz mają operować na stałe. W ubiegłym roku Prezydium Policji w Neubrandenburgu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie zdecydowały o stworzeniu polsko-niemieckiego Zespołu Policyjnego, który będzie działał na obszarach jednostek z Heringsdorfu i KMP w Świnoujściu.

W kwietniu Zespół formalnie rozpoczął działalność. Przez dwa miesiące policjanci uczyli się języka sąsiadów i zapoznawali z ich metodami pracy. Wymiana doświadczeń, ściślejsza współpraca ma wzmocnić bezpieczeństwo wzdłuż polsko-niemieckiej granicy oraz w obrębie pasa nadmorskiego. Policjanci podkreślają, że chodzi m.in. o „dynamizację interwencji podejmowanych wobec obcojęzycznych obywateli”. Do Świnoujścia przez cały rok, nie tylko w wakacje, przyjeżdżają tysiące niemieckich turystów. A w tzw. Cesarskich Kurortach przy granicy (Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin) można spotkać wielu Polaków. Kiedy dochodziło do przestępstwa, czy choćby wykroczenia drogowego, bariera językowa utrudniała działania funkcjonariuszom.

„Jest dużo interwencji związanych z turystyką, zgubione dzieci, kradzieże torebek i portfeli” – powiedziała PAP st. post. Agnieszka Sztylka z KMP w Świnoujściu. Od trzech lat w służbie. Teraz w polsko-niemieckim zespole. „Nie odczuwam żadnej tremy. Mam już sporo interwencji. Byłam w wydziale dochodzeniowo-śledczym. Dziś na patrol jadą Maximilian, Olivia, Katarzyna i Grzegorz, Agnieszka. Ja i Bartek zostajemy na posterunku” – wyjaśniła. „Bartek świetnie mówi w dwóch językach. Ja chcę jeszcze prywatnie wykupić lekcje, żeby doszlifować niemiecki” – dodała.

W inauguracji polsko-niemieckiej służby patrolowej wzięli udział Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Szymon Sędzik oraz Prezydent Prezydium Policji w Neubrandenburgu Thomas Dabel. „Poczucie bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku jest wartością bezcenną. Dołożymy wszelkich starań, by zapewnić to bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Rozpoczynamy wspólne patrole w najlepszym momencie, startu sezonu turystycznego” – powiedział Sędzik. „Mam nadzieję, że policjanci z Polski i Niemiec będą nie tylko kolegami z pracy, ale przyjaciółmi. Tak jak mieszkańcy Świnoujścia i miejscowości po niemieckiej stronie” – dodał wojewoda Rudawski.

Powołanie polsko-niemieckiego zespołu policyjnego jest częścią projektu „Wzajemne zrozumienie, celem współdziałania” finansowanego z funduszy unijnych z programu Interreg V A. (PAP)

tma/ js/

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524