Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Ryszard Teterycz: Obciążanie mieszkańców skutkami sytuacji budżetowej jest niewłaściwe

Opublikowano

w dniu

Podczas tworzenia ostatnich budżetów Miasta, Prezydent Świnoujścia, mając na względzie czekające go problemy z finansowaniem tunelu, przy jednoczesnym zrezygnowaniu przez Prezydenta z pieniędzy z budżetu państwa na utrzymanie przepraw promowych oraz niewiadome koszty inwestycji drogowych na Prawobrzeżu, a także pozyskania wody z Mulnika – dokonał wielu cięć budżetowych i zaplanował podwyżki opłat dla mieszkańców m.in. za odpady komunalne oraz zwiększone wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania oraz parkingów miejskich.
Uważaliśmy, że takie bezrefleksyjne obciążanie mieszkańców skutkami powstałej sytuacji budżetowej jest niewłaściwe. W ostatnich trzech latach, to właśnie budżety mieszkańców dotknięte zostały najbardziej wzrostem inflacyjnym cen. Należy pamiętać, że nasze miasto należy do najdroższych miast w Polsce, miedzy innymi przez fakt swojego przygranicznego położenia. Uważamy, że zanim zaserwowane zostaną mieszkańcom kolejne podwyżki, należywykorzystać wszystkie inne, możliwe źródła dodatkowych dochodów budżetowych , czy też zmienić radykalnie zasady pozyskiwania środków, których skutki boleśnie odczuwają mieszkańcy. Do takich należą opłaty w Strefie Płatnego Parkowania/SPP/ oraz opłata uzdrowiskowa.

Strefa Płatnego Parkowania – dla Prezydenta Żmurkiewicza i tych radnych, którzy z nim ją wprowadzili – to błogosławieństwo budżetowe i remedium na problemy komunikacyjne Miasta, które wcześniej spreparowali.

Dla większości naszych mieszkańców – to przekleństwo i utrapienie, bo to oni głównie zasilają kasę Miasta z tytułu opłaty parkingowej, ponieważ duża część obywateli Niemiec  i innych krajów oraz turystów umiejętnie unika tej opłaty.

W 2019 roku jako radni byliśmy przeciwni wprowadzenia jej w takim kształcie jak obecnie.

Zgłaszaliśmy i zgłaszamy obecnie następujące zmiany:

– wprowadzenie „okresu przejściowego” z 2 godzinnym zwolnieniem mieszkańców z opłaty parkingowej, w tym czasie należy przygotować nowe zasady funkcjonowania SPP i wprowadzić docelowo  

zwolnienie mieszkańców z opłaty parkingowej,

Zrekompensujemy utracone środki finansowe m.in. poprzez:

Rozszerzenie SPP na dopuszczalnie prawnie obszary Miasta, generując tym samym dodatkowe środki finansowe, likwidując jednocześnie „szarą strefę” parkowania.
Pobór opłaty w weekendy , zgodnie z zapowiedzią Rządu, o szykowanej w tym zakresie zmianie ustawy. Wiadomym jest, że największy napływ samochodów do naszego Miasta odbywa się w dni weekendowe. Otwarcie tunelu spotęguje ten proces.
Przejęcie przez Komunikację Autobusową, od operatora prywatnego zarządzania SPP- generując 100% wpływów finansowych do kasy Miasta, ponieważ do tej pory prawie 40% inkasował ww. operator.
Utworzenie w Mieście nowych miejsc parkingowych, jako podstawowy warunek właściwego funkcjonowania całego systemu.

Opłata uzdrowiskowa. W ostatnich  trzech latach przedkładaliśmy wnioski i interpelacje w sprawie podjęcia przez Radę Miasta i Prezydenta działań, polegających na przygotowaniu wystąpienia do podmiotów posiadających inicjatywę ustawodawczą / 15 posłów, kluby poselskie itd./- o zainicjowanie zmiany art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – w części dotyczącej opłaty uzdrowiskowej.  Zmiana ta polega na tym, że obowiązek dokonania opłaty uzdrowiskowej przez osobę fizyczną/turystów, obywateli Niemiec i innych państw/nastąpi  z chwilą rozpoczęcia przebywania w miejscowości /strefie/ uzdrowiskowej, a nie jak dotychczas dopiero po upływie doby. Przecież osoby te korzystają w tym dniu m.in. z całej infrastruktury turystycznej i uzdrowiskowej Miasta, plaży /kąpieliska/ finansowanej przez OSiR„Wyspiarz”, pozostawiają tony odpadów, powodując koszty, które pokrywają później mieszkańcy Świnoujścia.

Z wielkim zdziwieniem usłyszałem podczas debaty kandydatów na prezydenta, jak pani radna E.Jabłońska i kandydatka PO pani D. Konkolewska oznajmiły, że temat jest zamknięty ponieważ pan poseł Nitras i inni posłowie ich partii nie poprą ww. zmian. Uważają, że zniechęci to turystów do odwiedzenia naszego Miasta. Wynika z tego, że część lokalnych polityków, zamiast walczyć o pozyskanie dodatkowych ok. 20 milionów do budżetu Miasta i pokrycia wielu zadań natury turystyczno-uzdrowiskowej, przyjmuje „warszawski” i „szczeciński” punkt widzenia. Punkt ten zakłada, że jakoby przez 6,20 zł dopłaconych do kilkuset lub kilku tysięcy złotych, jakie wydają turyści i obywatele Niemiec podczas pobytu w Świnoujściu – zrezygnują oni z przyjazdu do naszego Miasta. Na szczęście turyści kierują się innymi kryteriami niż część polityków różnego szczebla.

Mieszkańcom natomiast przedstawiam do oceny ww. problemy. Liczę, że podczas zbliżających się wyborów ocenią, który sposób myślenia jest im bliższy.

Radny – Ryszard Teterycz

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Ostrzeżenie przed burzami, wiatrem i deszczem

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Dziś środa 22 maja 2024r. od godziny 15.00 do godziny 2 w nocy w Świnoujściu prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć duże opady deszczu i wiatr w porywach do 75 km/h.

Ostrzeżenie dotyczy także powiatów drawskiego, goleniowskiego, gryfickiego, kamieńskiego, łobeskiego, stargardzkiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego. Meteorolodzy prognozują, że lokalnie mogą także wystąpić opady gradu.

Mieszkańcy proszeni są o sprawdzenie balkonów, tarasów, podwórek i zabezpieczenie znajdujących się tam przedmiotów. W czasie burz prosimy o unikanie parków, cmentarzy i innych terenów zadrzewionych.

BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Eksperci i naukowcy na rzecz kampanii „Zdrowie w zasięgu”

Opublikowano

w dniu

Rusza ogólnopolska kampania „Zdrowie w Zasięgu”, mająca na celu promowanie osiągnięć i potencjału nowoczesnej medycyny, wynikających z rozwoju telekomunikacji, zwłaszcza usług mobilnych. Kampania organizowana jest przez bloga „Na fali nauki” (www.nafalinauki.pl) przy współpracy ekspertów i naukowców.

Patronami kampanii są: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska, Centrum e-Zdrowia, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, Stowarzyszenie Serce na Banacha, Polskie Towarzystwo Zastosowania Elektromagnetyzmu, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej, MED. vs. fake., Koalicja AI w Zdrowiu, Polska Izba Informatyki Medycznej, Centrum Medyczne WUM, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Wojskowy Instytut Medyczny oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego prof. Jarosław Pinkas.

Twórcy kampanii chcą przybliżyć odbiorcom szerokie spektrum korzyści jakie przynosi rozwój technologii i infrastruktury, koncentrując się na 4 obszarach, którymi są:

1. Dostępność: Zapewnienie opieki medycznej bez względu na bariery geograficzne dzięki telemedycynie oraz ułatwienie dostępu do opieki dla osób z ograniczoną mobilnością.

2. Bezpieczeństwo: Zmniejszanie zagrożeń poprzez wykorzystanie technologii umożliwiającej kontakt ze służbami ratowniczymi z dowolnego miejsca w kraju oraz rozwój spersonalizowanej medycyny.

3. Jakość: Podniesienie standardów opieki medycznej poprzez łatwiejsze szkolenie personelu medycznego oraz rozwój nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych.

4. Szybkość: Natychmiastowe reagowanie na zagrożenia zdrowotne dzięki urządzeniom monitorującym i zdalnemu kontaktowi z lekarzem.

17 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, który ustanowiono dla uwydatnienia roli, jaką pełni Internet w kształtowaniu świadomości społecznej. Celem Kampanii Zdrowie w Zasięgu jest podkreślenie tego pozytywnego, sprzyjającego człowiekowi wymiaru technologii informacyjnych. Kampania potrwa do końca roku.

„Walka z dezinformacją, szczególnie w obszarze nowych technologii jest dzisiaj jednym z kluczowych filarów edukacji społeczeństwa. Pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdy i półprawdy często pozbawiają Polaków dostępu do rzetelnej wiedzy na temat wpływu nowoczesnych rozwiązań na całe nasze życie, w tym szczególnie na obszar medycyny. Jako eksperci kampanii chcemy możliwie jak najszerzej docierać z podbudowanymi naukowo informacjami i mocno osłabić szerzenie dezinformacji. Stąd inicjatywa całego projektu” – wspomina prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, który jest badaczem, specjalizującym się od ponad 50 lat w problematyce pola elektromagnetycznego (PEM), jego zastosowania w technice i medycynie, ekspert kampanii.

Kampania koncentruje się na działaniach w sieci, obejmuje regularne publikacje na blogu „Na fali nauki”, aktywność w mediach społecznościowych, dystrybucję ulotek informacyjnych oraz produkcję materiałów wideo we współpracy z ekspertami, celem jak najszerszego dotarcia z merytorycznymi treściami do społeczeństwa.

Źródło informacji: BLOG „Na fali Nauki”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Unia Europejska to otwarte granice

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Od wyniku wyborów europejskich zależy czy będziemy musieli odświeżyć nasze paszporty – mówił na promenadzie transgranicznej w Świnoujściu wiceprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń. 

– Zbyt wiele osób walczyło o to, żeby dzisiaj oddać te wybory 9 czerwca walkowerem. Bo te wybory, szanowni państwo, będą o tym, czy te granice będą otwarte, czy w pewnym momencie, krok po kroku pewnie, będą zamykane. Czy będziemy cieszyli się tą swobodą, którą mieszkańcy cieszą się z jednej i z drugiej strony,  i z polskiej strony, i z niemieckiej strony, przekraczając każdego dnia granicę,  nie tylko na rowerze, dla celów turystycznych, rekreacyjnych, ale na przykład do pracy – mówił Robert Biedroń.

Polityk namawiał do głosowania na Nową Lewicę. Razem z Włodzimierzem Cimoszewiczem podkreślał, że każdy, kto ma w sercu Europę powinien zagłosować w wyborach do Europarlamentu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wraki zajmują miejsca postojowe. Stacje demontażu płacą właścicielom

Opublikowano

w dniu

Foto: Straż Miejska w Świnoujściu

Na ulicach Świnoujścia oraz terenach prywatnych zalega wiele aut, które przestały być użytkowane i zaczynają przysparzać kłopotu zarówno właścicielom, jak i innym mieszkańcom – niepotrzebnie zajmują miejsca parkingowe. Często stan techniczny, jak i posunięta degradacja pojazdu uniemożliwia ich sprzedaż w ręce prywatne a ich naprawa jest po prostu ekonomicznie nieopłacalna.

Na szczęście jest proste i łatwe wyjście z tej sytuacji. Wystarczy skontaktować się autoryzowaną stacją demontażu pojazdów i umówić się na odbiór wraku auta z podanego przez właściciela miejsca. Pracownik tej firmy odbierze pojazd, wypłaci ustaloną w drodze negocjacji cenę oraz wyda zaświadczenie o utylizacji pojazdu, na podstawie którego trzeba pojazd wyrejestrować w wydziale komunikacji. Istnieje możliwość zwrotu od ubezpieczyciela nadpłaconego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). 

Jeśli jednak to Straż Miejska usunie pojazd na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel zostanie obciążony kosztami usunięcia pojazdu w wysokości 380 zł. 

W razie dodatkowych pytań można skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa pod numerem telefonu 91 327 86 41 lub Strażą Miejską w Świnoujściu tel. 91 321 99 40.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wspólny bieg: 346. parkrun Świnoujście i „Bieg Abstynenta” Stowarzyszenia Trzeźwościowego „HOL” 

Opublikowano

w dniu

Foto: Dariusz Chmielewski

Każdy z biegaczy, czy chodziarz może mieć inną motywację. Jedni pobijają swoje rekordy, poprawiają szybkość i technikę biegu, inni znajdują w aktywności odpoczynek i relaks „dla głowy” po całym tygodniu pracy, są też i tacy, co czerpią radość ze spotkania z innymi, a bieg jest tylko dodatkiem. Natomiast wszyscy realizują jeden ważny cel – wybierają aktywność w trosce o swoje zdrowie.

Sobotnia346. edycja była wyjątkowa. Do miłośników parkrunu Świnoujście dołączyli członkowie Stowarzyszenia Trzeźwościowego „HOL” im. J. Dobrowolskiego, które w ramach naszego cotygodniowego spotkania, zorganizowało swój Bieg Abstynenta, promujący aktywny sposób spędzania czasu bez alkoholu i innych używek. Z tej to okazji wszyscy uczestnicy mogli powalczyć o symboliczne puchary.

Poranny park Zdrojowy zapraszał na swoje ścieżki soczystą zielenią i pięknym słońcem. Przygotowanych do biegu uczestników powitała Elżbieta Jabłońska i koordynator ST „HOL”, Robert Świrgoń Kiedy minęła godzina 9.00, Arkadiusz Drzewiecki ogłosił rozpoczęcie biegu i 39 zawodników, w tym 13 kobiet i 26 mężczyzn rozpoczęło swoje zmagania z 5-kilometrową trasą.

Kiedy na stoperze ukazało się 21:00, linię mety przekroczył pierwszy zawodnik, Robert Derda. Drugi był Norbert Patalas, z czasem 21:54 (i nowym PB!). Ostatni puchar wywalczył Paweł Szczerbaty, który osiągnął czas 22:10. W kategorii kobiet na mecie pierwsza zameldowała się Anna Hellstrom (24:30), tuż za nią Anna Stocker (24:56), pokonując swój osobisty rekord, a stawkę zamknęła Sandra Gruening (26:34) Własne wyniki poprawili również: Robert Cypryjański (23:04) i Dorota Chojnacka (43:06). Brawo, brawo, brawo! 

W naszej nadmorskiej lokalizacji zadebiutowali: Sara Hampson, Aleksandra Kwiatkowska, Dirk Grosse, Ewa Edyta Duda-Gottwald oraz Andrzej Gottwald. Mamy nadzieję, że debiutantom podobała się nasza malownicza trasa i odwiedzą nas jeszcze niejeden raz 

Szczegółowe dane pod linkiem https://www.parkrun.pl/swinoujscie/results/346/

Przy sobotnim parkrunie pracował sztab wolontariuszy:

 • Koordynator: Arkadiusz Drzewiecki
 • Stoper: Natalia Maćków
 • Tokeny: Aneta Burnat-Szczęsna
 • Skaner: Jaśmina Kaczmarek
 • Zamykanie stawki: Zbigniew Kosel
 • Odprawa debiutantów: Piotr Zgraja
 • Sprawdzenie trasy: Monika Murawska
 • Koordynacja medialna: Joanna Szafrańska
 • Przechowywanie sprzętu: Mirek Jabłoński
 • Notatka: Kasia Cypryjańska
 • A całe wydarzenie uwiecznił Dariusz Chmielewski 

DZIĘ-KU-JE-MY!!! 

Zapraszamy wolontariuszy do wsparcia kolejnych edycji – każda pomóc mile widziana 

Jeżeli chcesz postawić na swoje zdrowie i aktywność, zapraszamy w najbliższą sobotę o godz. 9.00. 

Zespół parkrun Świnoujście

Autorka notatki: Katarzyna Cypryjańska

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Uwaga kierowcy! W tym tygodniu zmiany na niektórych ulicach w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W związku z przebudową osiedlowej sieci ciepłowniczej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, zmieni się organizacja ruchu na części świnoujskich ulic. Prosimy kierowców o rozważną jazdę i przestrzeganie zmienionego oznakowania pionowego i poziomego.

Od 20 maja do 24 maja przejazd ul. Staszica ze skrzyżowaniem z ul. Batalionów Chłopskich będzie niemożliwy. Odcinek ul. Staszica od Batalionów Chłopskich do ulicy Rybaki zmieniony będzie na dwukierunkowy. Odcinek ul. Batalionów Chłopskich od Staszica do ulicy Kościuszki będzie jednokierunkowy ze zmienionym kierunkiem do ulicy Kościuszki. Możliwy będzie objazd w/w odcinka sąsiednimi ulicami.

Również w terminie od 20 maja do 24 maja konieczna będzie zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV oraz ulicy Marynarzy. Odcinek ul. Wybrzeże Władysława IV od ulicy Rybaki do ulicy Marynarzy zmieniony będzie na jednokierunkowy. Na ulicy Marynarzy wyłączony z ruchu będzie prawoskręt w ulicę Wybrzeże Władysława IV. Możliwy jest objazd tego odcinka sąsiednimi ulicami.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524