Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Budują kolejne kolumbarium

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Na nowej części cmentarza trwa budowa kolumbarium. Stanie tuż przy bramie wejściowej.

To będzie trzecie i największe na całym naszym cmentarzu. Będzie miało w sumie 380 nisz na 2 i 4 urny. Zgodnie z umową wykonawca szczeciński Świat z Granitu Sp. z o.o. ma zakończyć prace budowlane na przełomie lipca i czerwca. Pozostanie jeszcze odbiór inwestycji i wydanie pozwolenia na budowę.

Koszt nowego kolumbarium to prawie 1,6 mln złotych. Wykonawca został wybrany w przetargu.

BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W Szczecinie największy zegar kulkowy został naprawiony po próbie zniszczenia

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Zegar kulkowy znajdujący się w Szczecinie został naprawiony po majowej próbie zniszczenia go przez wandali. Zegar zbudowany przez Władysława Steca jest prawdopodobnie jedynym tak dużym zegarem kulkowym w Polsce.

Do zniszczenia zegara doszło 3 maja w nocy. W zdarzeniu uczestniczyło trzech mężczyzn i kobieta. Dwie osoby kopały w szklaną witrynę sklepu „Pod Gwiazdami” przy pl. Orła Białego 9, w pobliżu szczecińskiej katedry. Po kolejnych uderzeniach wielka sklepowa szyba pękła, a odłamki uszkodziły stojący przy niej zegar.

„Kiedy widziałem, po tym akcie wandalizmu, jacy smutni byli ludzie, którzy przychodzili i widzieli zniszczony zegar, to pomyślałem, że muszę go odbudować. Pracowałem przy nim dniami i nocami” – powiedział PAP.PL twórca zegara Władysław Stec.

Zegar o wymiarach półtora metra na ok. 90 cm to swego rodzaju rusztowanie, po którym toczą się bilardowe kule (czerwone, do snookera). Są prowadnice (ok. 80 m rurek), korytka i mechanizm z łańcuchem rowerowym podnoszący bile. Zegar pokazuje godziny, kolejna półka wyznacza 5 minut, a na najwyższym piętrze – każda bila to minuta.

„Nie mogłem przyjąć do świadomości, żeby zegar stał. On musi chodzić i uczyniłem wszystko, aby on chodził. Zegar zostanie podświetlony. Będą ledy, aby zegar wieczorami lepiej wyglądał” – wyjaśnił Stec. Dodał, że zmienił również cyferblaty z kwadratowych na kuliste nawiązujące do kul. Pasją pana Władysława są głównie zegary, dlatego w planach ma budowę kolejnego, jeszcze większego zegara kulkowego. (PAP)

ag/ tma/ ral/

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Animator Profilaktyczny powrócił na place zabaw

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay
Od maja na miejskich placach zabaw oraz miejscach aktywności sportowej realizowane będą odbywały się zajęcia animacyjno-profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 18 roku życia.
Czym zajmuję się animator profilaktyczny?
Podczas animacji dzieci i młodzież będą mogły poznać alternatywne formy spędzania czasu wolnego. Animatorzy będą organizować dla beneficjentów konkretne działania (np. zabawy, gry zespołowe lub udostępniać sprzęt)
Dzisiaj publikujemy harmonogram na pierwszą połowę czerwca.
Miejsca działań animacyjnych:
  • Świat zabaw sportu i rekreacji dla każdego Grunwaldzka,
  • Plac zabaw przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym,
  • Boisko przy szkole podstawowej nr 2 im. Majora Henryka Sucharskiego w  Świnoujściu,
  • Platanowy raj plac przy ulicy Malczewskiego,
  • Street Workout Świat zabaw sportu i rekreacji dla każdego Grunwaldzka,
  • Street Workout Park Chopina.
Spotkania z animatorami odbywać się będą rotacyjnie, wg przygotowanego odrębnie na każdy miesiąc harmonogramu. Zajęcia prowadzone przez psychologów, nauczycieli wychowania fizycznego i wczesnoszkolnego.
UWAGA! Harmonogram może ulec zmianie – w dni deszczowe animator nie prowadzi zajęć.
Zadanie realizowane przez Fundację Speak Up, finansowane ze środków Gminy Miasto Świnoujście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sześciokilometrowy zator na drodze S3 do Świnoujścia przed Goleniowem

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Po zderzeniu kilku pojazdów w pobliżu miejscowości Kliniska Wielkie droga S3 w kierunku Świnoujścia została zablokowana. Jak poinformował dyżurny GDDKiA, ruch już przywrócono a do rozładowania był zator o długości ok. 6 km.

„Doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w jednym uczestniczyły dwa a w drugim trzy pojazdy. Znajdują się one już na pasach awaryjnych. Do rozładowania był ok. sześciokilometrowy zator” – powiedział PAP Krzysztof Wróblewski z punktu informacji drogowej GDDKiA w Szczecinie. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Do kolizji doszło na drodze S3 miedzy Szczecinem a Goleniowem, w pobliżu miejscowości Kliniska Wielkie. Przed godz. 10.40. Jedna jezdnia ekspresówki, w kierunku Świnoujścia, została zamknięta, ale ruch udało się już wznowić. Na miejscu pracują służby drogowe i policja.

W czasie długiego weekendu na drogach prowadzących nad Bałtyk w woj. zachodniopomorskim obserwuje się wzmożony ruch pojazdów. (PAP)

tma/ lm/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiany na przeprawie w najbliższych dniach. Zamiast Bielika będzie Karsibór

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów w Świnoujściu. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu.

Zmiany planowane są w dniach 3-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I.

Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Innowacyjny Samorząd 2024 – wyniki konkursu

Opublikowano

w dniu

Foto: Serwis Samorządowy PAP

Robot zarządzający dokumentami sprzedaży energii w Bydgoszczy, powszechna nauka programowania w Zduńskiej Woli, farma fotowoltaiczna zapewniająca prąd miejskim budynkom w Lądku-Zdroju, nowoczesne studio multimedialne w gminie Brzozie, Centrum Stomatologii uruchomione przez władze powiatu pilskiego i edukacja matematyczna przez zabawę wdrażana przez samorząd województwa zachodniopomorskiego – to działania nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”.

Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP, a celem inicjatywy jest docenienie gmin, powiatów i województw za realizację nowatorskich projektów, mogących stać się inspiracją dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Najlepszych wybiera Kapituła złożona z przedstawicieli redakcji, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP.

Po co tracić czas na analizę faktur i rachunków za prąd i ciepło, skoro może to z powodzeniem zrobić robot. Z tego założenia wyszły władze Bydgoszczy, które postawiły na projekt „Baza Zarządzania Energią – ROBOT”. Wdrożenie narzędzia automatyzującego procesy zarządzania dokumentami sprzedaży energii i innych mediów zostało dostrzeżone przez Kapitułę, która przyznała miastu pierwsze miejsce w kategorii dużych miast. System zwiększył efektywność pracy i odciążył pracowników od powtarzalnych zadań.

Wśród gmin miejskich najlepsza okazała się Zduńska Wola. Kapituła doceniła wprowadzony przez miasto projekt powszechnej nauki programowania, w ramach którego wszyscy, a nie tylko wybrani uczniowie klas IV-VI uczą się tej umiejętności. Program edukacyjny opracowali eksperci z politechnik warszawskiej i wrocławskiej, mający doświadczenie w olimpiadach informatycznych.

Zdecydowanym zwycięzcą wśród gmin miejsko-wiejskich był Lądek Zdrój za sprawą budowy farmy fotowoltaicznej, dzięki której od 1 stycznia 2024 roku gmina nie kupuje już energii elektrycznej. Całość zapotrzebowania pokrywana jest przez własną farmę o mocy 1 MegaWata. Tani i ekologiczny prąd z Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej zasila m.in. Urząd Miasta i Gminy, szkoły podstawowe w Lądku-Zdroju i Trzebieszowicach, przedszkole Gminne z oddziałem żłobkowym, Liceum Ogólnokształcące, Centrum Kultury i Rekreacji, obiekty sportowe, gminną bibliotekę, siedzibę straży miejskiej i ochotniczej straży pożarnej, a także miejski monitoring, parkingi i toalety. Inwestycja przynosi oszczędności rzędu 750 tys. zł rocznie.

Z kolei w kategorii gmin wiejskich prym wiedzie w tegorocznej edycji gmina Brzozie, która wybudowała salę widowiskową z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji online. Po przeprowadzeniu adaptacji pomieszczeń w dawnej szkole, uruchomiono nowoczesne studio nagrań z kameralną salą widowiskową. Inwestycja przyczyniła się do ożywienia lokalnej kultury i integracji społeczności.

Powiat Pilski, laureat pierwszego miejsca wśród powiatów ziemskich, ujął Kapitułę, uruchamiając nowatorskie Centrum Stomatologii. Ośrodek, dzięki środkom własnym powiatu pilskiego, został wyremontowany i wyposażony w zaawansowany sprzęt. Nowoczesne gabinety stomatologiczne minimalizują stres u pacjentów. Dzieci i młodzież mogą korzystać tu z leczenia na najwyższym poziomie, ze znieczuleniem przy pomocy komputera.

Jak poprzez gry i zabawy rozbudzić w przedszkolakach chęć nauki matematyki i kodowania? Zadanie to z powodzeniem realizuje Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie w partnerstwie z Politechniką Koszalińską i Przedszkolem nr 16. Projekt „Matematycznie zakręceni” koncentruje się na wykorzystaniu gier planszowych w edukacji matematycznej najmłodszych dzieci. To nowatorskie podejście zasłużyło na pierwsze miejsce wśród zgłoszonych projektów realizowanych przez samorządy województw.

„Polski sukces gospodarczy ostatnich 20 lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej został zbudowany na ogromnym sukcesie i ogromnej pracy tysięcy małych i średnich polskich firm. Teraz naszym celem jako Polski w Unii Europejskiej powinno być to, żeby te małe polskie firmy, które są podwykonawcami firm zachodnich, stały się wielkimi polskimi firmami, miały swoich podwykonawców. By to się stało, potrzebujemy inwestycji w innowacje i nie tylko w innowacje w sektorze przedsiębiorstw, ale też w ten ekosystem czy to środowisko wokół – w samorządy, w administrację publiczną, tak żeby procesy, które są zbyt długotrwałe lub były zbyt długotrwałe dotychczas, były bardziej dostosowane do potrzeb XXI wieku” – stwierdził podczas debaty „Innowacyjny samorząd – czy (nie) stać nas na innowacje?” wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Jan Szyszko.

Konieczność wdrażania innowacyjnych rozwiązań w samorządach potwierdził także Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

„Samorząd jest zmuszony stosować innowacyjne metody polepszania swojej komunikacji ze społeczeństwem, wszak osoby współtworzące samorząd są asygnowane ze społeczności lokalnej, na rzecz których realizują te usługi. Także to jest oczywiście ta droga, którą powinny samorządy zmierzać i czynią to jak widać doskonale mając na wadze zainteresowanie państwa zarówno debatą, jak i galą konkursową” – zauważył wiceminister.

W tym roku konkurs „Innowacyjny Samorząd” organizowany był już po raz piąty. Patronat honorowy nad konkursem objęły resorty: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz organizacje samorządowe: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

Partnerami tegorocznej konferencji i gali są Appricotsoft, Asseco, EcoUtility, Emka Oil i Llidero.

W ubiegłym roku nagrodzona została gmina Łubniany za zarządzanie i eksploatację siecią wodno-kanalizacyjną w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, gmina Pleszew za pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe, Ustka za projekt „Smart Biuro”, Gdańsk za wymyślenie podatkowego robota, Powiat Poznański za stworzenie biblioteki zapachów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, a województwo kujawsko-pomorskie za e-Szkołę dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Poniżej publikujemy pełne wyniki tegorocznej edycji konkursu.

Województwa

I miejsce

Województwo Zachodniopomorskie – „Matematycznie zakręceni”

II miejsce

Województwo Małopolskie – „Małopolska Sieć Sukcesorów”

III miejsce

Województwo Podkarpackie – „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego”

Powiaty

I miejsce

Powiat Pilski – „Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży – nowoczesna profilaktyka i bezpłatne leczenie dla zdrowia najmłodszych”

II miejsce

Powiat Malborski – „Malborskie Centrum Wsparcia Młodych”

III miejsce

Powiat Pilski – „Powiatowe Centrum Edukacji w Pile liderem innowacyjnego i dostępnego szkolnictwa zawodowego w Polsce”

Wyróżnienia: Powiat Białostocki – „Profesjonalne kształcenie zawodowe w Łapach”; Powiat Sokólski – „Utworzenie domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Powiecie Sokólskim”; Powiat Zgierski – „Hala sportowa przy Zespole Licealno-Sportowym w Aleksandrowie Łódzkim”; Powiat Kazimierski – „Przekształcenie Kazimierzy Wielkiej w uzdrowisko”.

Gminy wiejskie

I miejsce

Brzozie – „Kultura hybrydowa 3.0 – stworzenie sali widowiskowej z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line w Brzoziu”

II miejsce

Rząśnik – „Przebudowa leśnych naturalnych ścieżek na leśną ścieżkę rowerową typu singletrack w gminie Rząśnik o długości 8740 mb”

III miejsce

Klembów – „Bezpieczna Gmina Klembów”

Wyróżnienia: Szydłowo – „Enklawa miododajna w Zawadzie (Gmina Szydłowo) – wspólna przestrzeń mieszkańców i owadów zapylających”; Czerwonak – „Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach – innowacyjny obiekt, który łączy dwa brzegi rzeki Warty, trzy samorządy i ludzi”; Czarny Bór – „Działania proekologiczne Gminy Czarny Bór na rzecz ochrony środowiska i zmian klimatycznych”; Stare Babice – „Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w Starych Babicach”; Redzikowo – „Usługi społeczne w Gminie Redzikowo jako wynik przekształcenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych Gminy Redzikowo”; Udanin – „Budowa Centrum Usług Społeczno-Zdrowotnych w Piekarach”; Bieliny – „Świętokrzyska Zagrody Kultury – miejsce upowszechniania dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich”; Szemud – „Centrum Samorządowe Szemud”.

Gminy miejsko-wiejskie

I miejsce

Lądek-Zdrój – „Samowystarczalność energetyczna na przykładzie gminnej spółdzielni energetycznej w Lądku-Zdroju”

II miejsce

Piaseczno – „Piaseczno – pierwsza gmina z e-doręczeniami”

III miejsce

Koszyce – „Cyfryzacja i e-usługi na sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Gminie Koszyce”

Wyróżnienia: Pleszew – „Kompaktowe M czyli mieszkania dla każdego”; Mosina – „Fortask – skuteczne i nowoczesne narzędzie do zarządzania zespołem i zadaniami w Urzędzie Miejskim w Mosinie”; Pleszew – „Edukacja przyszłości – nauka samodzielności”; Jarocin – „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”; Murowana Goślina – „Wdrożenie aplikacji mMieszkaniec w Gminie Murowana Goślina”; „Karczew – „E-usługi dla e-kultury w Gminach Karczew i Wiązowna”; Sianów – „Sianowskie Centrum Wiedzy”; Skoki – „Samoobsługowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skokach”

Gminy miejskie

I miejsce

Zduńska Wola – „Powszechna nauka programowania w Zduńskiej Woli”

II miejsce
Opole – „Edukacyjne Place Zabaw Muchy Odpaduchy o tematyce związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym w Opolu”

III miejsce

Sopot – „Wykorzystanie danych przestrzennych do weryfikacji ewidencji podatkowej”

Wyróżnienia: Koło, „Budowa Ciepłowni Geotermalnej w Kole”; Stalowa Wola  –  „NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola 2023”; Konin – „Aplikacja Dostępna przestrzeń miejska”, Cieszyn – „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”; Nowy Sącz – „Transformacja w efektywny system energetyczny – Elektrociepłownia MPEC Nowy Sącz”;

Duże miasta

I miejsce

Bydgoszcz – „Wdrożenie ‘Bazy Zarządzania Energią’ (BZE) – bezobsługowego narzędzia zarządzającego dokumentami finansowymi dla 300 budynków miejskich

II miejsce

Lublin – „Współpraca w ramach przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego w obszarze efektywności energetycznej i racjonalizacji zużycia energii w obiektach miejskich”

III miejsce

Lublin – „Proces partycypacyjnego współtworzenia dokumentu ‘Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina’

Wyróżnienia: Łódź – „Łódzkie Szkoły dla Klimatu”; Gdańsk – „Forum Młodzieży ‘Niebieskie Trampki – kroki ku życiu’ – zapobieganie samobójstwom w środowisku młodzieży”; Gdynia – „Wirtualny Urzędnik z funkcją Chata GPT”; Gdynia – „Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy i Uzależnieniom Cyfrowym”; Poznań – „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Większy zasięg superszybkiego 5G dla klientów Orange w województwie zachodniopomorskim

Opublikowano

w dniu

Foto: Orange

Najnowocześniejsza technologia mobilna 5G, umożliwiająca korzystanie z internetu w smartfonie z prędkością nawet ponad 1 Gb/s, jest od stycznia dostępna dla klientów sieci Orange. W  województwie zachodniopomorskim w maju superszybkie 5G uruchomiono na kolejnych 19 stacjach bazowych – w sumie działa ich już 115.

W województwie zachodniopomorskim z superszybkiego 5G od Orange można korzystać m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Stargardzie, Mielnie, Międzyzdrojach czy Gryfinie. W maju usługi w tej technologii udostępniono na kolejnych jedenastu stacjach w Szczecinie, trzech w Koszalinie i po jednej w Kołobrzegu i Stargardzie. Zasięg tej technologii pojawił się też na dwóch stacjach w Świnoujściu i jednej w Kamieniu Pomorskim.

Ultraszybkie przesyłanie danych, niskie opóźnienia, ogromna pojemność sieci i innowacyjne rozwiązania biznesowe – to możliwości jakie daje sieć 5G. Dla użytkowników oznacza pełną swobodę i mobilność, najwyższa jakość grafiki podczas korzystania z gier, czy streamingu wideo, oglądanie filmów lub transmisji na żywo w jakości 4K, czy granie w gry, które znajdują się w chmurze, bez konieczności ich pobierania. Dzięki niezawodnej obsłudze ogromnej liczby urządzeń umożliwia także upowszechnianie rozwiązań Internetu Rzeczy, inteligentnych miast z systemami zarządzania oświetleniem, wodą, ruchem w mieście, czy zaawansowanych rozwiązań przemysłowych.

Z superszybkiej technologii 5G mogą korzystać klienci Orange mieszkający w największych miastach jak i tych średniej wielkości i mniejszych – łącznie w ponad 200 w całym kraju. Operator uruchomił takie usługi już na przeszło 1700 stacjach bazowych.  

Do końca roku Orange planuje udostępnić superszybkie 5G na blisko 3000 stacjach bazowych, w ponad 350 miastach i miejscowościach w całej Polsce. Jednocześnie operator rozwija dostępność 5G w technologii DSS czyli na paśmie współdzielonym z technologią 4G/LTE, oferującej mobilny internet o prędkości kilkuset Mb/s. Łącznie 5G od Orange w obydwu tych technologiach dostępne jest w 824 miastach i ponad 36 tys. miejscowościach w całym kraju.

Aby skorzystać z superszybkiego mobilnego internetu 5G, wystarczy – będąc w zasięgu tej technologii – mieć smartfon lub router obsługujący technologię 5G, kartę SIM 4G LTE lub eSIM i aktywny plan mobilny z dostępem do 5G. Orange ma w swojej ofercie bogaty wybór urządzeń 5G, z każdej półki cenowej. Plan mobilny z dostępem do 5G wraz ze smartfonem 5G można w Orange obecnie kupić już od 59 zł/mies.

Szczegółowa mapa zasięgu, a także wszelkie informacje na temat 5G jakości Orange znajdują się na stronie www.orange.pl/tujest

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524