Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

GAZ-SYSTEM podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Opublikowano

w dniu

GAZ-SYSTEM podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.

– Terminal FSRU to strategiczna inwestycja, która pozwoli na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z zapewnieniem dywersyfikacji oraz bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego zarówno do Polski, jak i regionu. Wyrazem tego jest przyznanie środków z KPO w ramach programu REPowerEU na budowę części lądowej FSRU. Zakontraktowanie przez GAZ-SYSTEM jednostki magazynowo – regazyfikującej LNG to kolejny ważny etap tego projektu – powiedział Maciej Bando – Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Podpisana umowa czarteru Time Charter Party (TCP) to efekt bardzo intensywnego procesu przetargowego rozpoczętego w ubiegłym roku oraz wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy GAZ-SYSTEM oraz Mitsui O.S.K. Lines. Kontrakt określa szczegółowe warunki czarteru pierwszej pływającej jednostki regazyfikacyjnej w Polsce – zaznaczył Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM. 

– Drugi w Polsce Terminal LNG zapewni elastyczność dostaw gazu ziemnego do Polski, co jest niezbędne do zagwarantowania ciągłości zasilania odbiorców w każdym województwie i bezpieczeństwa pracy krajowego systemu przesyłowego – dodał Prezes Hinc.

– Podpisując umowę TCP osiągnęliśmy ważny kamień milowy. Przy tej okazji chcę wyrazić uznanie dla zaangażowania i wysiłku włożonego w ten proces przez obie strony. Mitsui O.S.K. Lines docenia możliwość przyczynienia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wierzę, że ta umowa pozwoli Mitsui O.S.K. Lines wykorzystać  bogate doświadczenie i wiedzę z realizacji takich projektów na całym świecie. Z niecierpliwością czekamy na rozwój tego projektu z naszymi cenionymi partnerami i spółką GAZ-SYSTEM. Jesteśmy przekonani, że to jest początek długotrwałej relacji opartej na zaufaniu, wzajemnym szacunku i wspólnej wizji przyszłości – powiedział Toshinobu Shinoda, Dyrektor Zarządzający Mitsui O.S.K. Lines, odpowiedzialny za obszar Europy i Afryki.

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i regionu, ale zapewni także wsparcie dla toczącego się procesu dekarbonizacji polskiej gospodarki.

Jednostka, która będzie przedmiotem czarteru będzie miała pojemność ok. 170 tys. m3 LNG oraz moc regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego będą miały moc nominalną nie niższą niż 783,5 tys. m3/h.

Kontrakt został zawarty na okres 15 lat z możliwością dalszego przedłużenia. Na bazie umowy czarteru GAZ-SYSTEM zagwarantował sobie również prawo do wykupu jednostki FSRU.

Za budowę statku odpowiedzialna będzie południowokoreańska stocznia HD Hyundai Heavy Industries, z którą White Eagle Energy Ltd. zawarł równolegle umowę Ship Building Contract (SBC).

Mitsui O.S.K. Lines to grupa o długoletniej tradycji w międzynarodowym przemyśle żeglugowym. Zarządza jedną z największych na świecie flot handlowych składającą się z prawie 800 statków. Flota metanowców LNG Mitsui O.S.K. Lines liczy prawie 120 statków, w tym 7 jednostek FSRU i jest największa na świecie.

Projekt budowy terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej jednej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która umożliwi wyładunek LNG, procesowe składowanie i regazyfikację LNG, a także przystosowana zostanie do świadczenia usług dodatkowych. GAZ-SYSTEM będzie odpowiedzialny za następujące komponenty projektu: pływający terminal FSRU, infrastrukturę hydrotechniczną, w tym stanowisko statkowe (nabrzeże), gazociąg podmorski i gazociągi lądowe. Natomiast Urząd Morski w Gdyni ma za zadanie wykonać falochron osłonowy.

Zapotrzebowanie na pełne moce jednostki FSRU wyrażone zostało przez grupę ORLEN, która złożyła zamówienie obejmujące 100 proc. Usług Regazyfikacji udostępnianych przez GAZ-SYSTEM.

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej zagwarantuje stabilność i ciągłość dostaw oraz dywersyfikację źródeł energii do Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa infrastruktury gazowej, która umożliwia odbiór gazu skroplonego z dowolnego kierunku na świecie, a także związana z tym rozbudowa krajowej sieci przesyłowej są traktowane jako inwestycje strategiczne, kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego. Terminal FSRU w rejonie Gdańska wpisuje w proces transformacji energetycznej i gospodarczej kraju, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii.

Inwestycja prowadzona jest przy wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej. W listopadzie 2023 r. Komisja Europejska uwzględniła gazociągi lądowe planowane do realizacji w ramach Programu FSRU w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w rozdziale REPowerEU dotyczącym rozwoju infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb związanych z bezpieczeństwem dostaw (komponent G3.2. – Improving energy infrastructure and facilities to meet immediate security of supply needs for gas).

W ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) Komisja Europejska przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na działanie pod nazwą: „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części PCI 6.27 LNG Gdańsk (PL)”. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.

Więcej informacji o projekcie FSRU pod linkiem https://www.gaz-system.pl/pl/system-przesylowy/inwestycje/terminal-fsru.html

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

GAZ-SYSTEM zakończył rozbudowę Terminala LNG w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

W wyniku kompleksowej rozbudowy polegającej na zwiększeniu liczby regazyfikatorów SCV, wybudowaniu drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika do procesowego składowania LNG od 1 stycznia 2025 r. możliwości regazyfikacyjne Terminala LNG w Świnoujściu wynoszą 8,3 mld m sześc. rocznie. 

Rozbudowa Terminala realizuje jeden z kluczowych celów Polityki Energetycznej kraju, mówiący o dywersyfikacji źródeł i kierunków dostarczania gazu ziemnego. Dzięki Terminalowi Polska ma możliwość  sprowadzenia gazu z różnych stron świata w postaci skroplonej, a następnie po regazyfikacji przesyłania go gazociągami w głąb kraju i poza nasze granice. W 2015 r. przepustowość Terminala LNG w Świnoujściu, jako punktu wejścia do krajowego systemu przesyłowego, wynosiła 5 mld m sześc. rocznie. Natomiast od 1 stycznia 2025 r.  moce regazyfikacyjne Terminala wynoszą  8,3 mld m sześc. i odpowiadają  prawie 50 proc. rocznego zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych. 

– Rozbudowa Terminala LNG w Świnoujściu to kolejny dowód na to, że Polska konsekwentnie realizuje swoją strategię dywersyfikacji dostaw gazu i wzmacnia swoje bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki tej inwestycji stajemy się jeszcze bardziej niezależni, co ma kluczowe znaczenie w dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Terminal LNG w Świnoujściu, jako strategiczny element infrastruktury energetycznej kraju, otwiera dostęp do rynków gazowych i daje gwarancję elastyczności dostaw. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu za ich wysiłek i determinację w trudnych warunkach – mówi Marzena Czarnecka, Minister Przemysłu.

– Rozbudowa Terminala LNG w Świnoujściu to wynik długofalowej strategii państwa polskiego, której celem jest budowanie silnej, zrównoważonej i elastycznej infrastruktury energetycznej, zapewniającej dostawy gazu ziemnego do Polski z wielu alternatywnych źródeł i kierunków. Zbudowaliśmy mocne fundamenty dla bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki, która jest gotowa na wyzwania przyszłości, gotowa na adaptację do globalnych zmian branży energetycznej i rosnącą rolę odnawialnych źródeł energii – podkreśla Wojciech Wrochna, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Terminal LNG w Świnoujściu, polskie gazowe okno na świat, to istotny element realnej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Dziś obiekt zyskał większe moce regazyfikacyjne i nowe funkcjonalności. Jesteśmy bardziej bezpieczni energetycznie i mamy dostęp do konkurencyjnych rynków gazu ziemnego na całym świecie. Inwestycja była realizowana w trudnych czasach pandemii i wojny za naszą granicą, dlatego dziękuję bardzo pracownikom GAZ-SYSTEM oraz instytucjom i urzędom, które brały udział w jej realizacji i doprowadziły do szczęśliwego finału – zaznacza Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM.  

Program rozbudowy obiektu był podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap polegał na zwiększeniu parametrów pracy istniejącej instalacji regazyfikacyjnej dzięki m.in. zamontowaniu dwóch kolejnych regazyfikatorów SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser) i ciągu pomiarowego. W efekcie tych działań od stycznia 2022 r. Terminal mógł świadczyć usługi regazyfikacji, o mocy na poziomie 6,2 mld m sześc.  

W ramach drugiego etapu powstał trzeci zbiornik i drugie nabrzeże do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG wraz z estakadą przesyłową, łączącą instalacje nabrzeża z nowym zbiornikiem. Zadaniem tych obiektów jest poprawa elastyczności pracy Terminala i zwiększenie zdolności operacyjnych m.in. odbiór większych wolumenów dostaw gazu LNG i bunkrowanie, czyli tankowanie statków gazem LNG bezpośrednio przy nabrzeżu. Dzięki wybudowaniu tych obiektów Terminal LNG w Świnoujściu osiągnął moce regazyfikacyjne na poziomie 8,3 mld m sześc. w skali roku. 

Inwestorem budowy części hydrotechnicznej nabrzeża, czyli stanowiska statkowego, konstrukcji morskiej estakady przesyłowej i infrastruktury cumowniczej był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Projekt rozbudowy polskiego Terminala znajduje się na europejskiej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (Project of Common Interest), która obejmuje inwestycje o szczególnym znaczeniu dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie oraz te inwestycje, które przyczyniają się także do osiągnięcia unijnych celów w zakresie energii i klimatu.

Inwestycja związana z rozbudową jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości ok. 461 mln PLN. 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Dwóch pasażerów na gapę na masowcu z Algierii. Zatrzymała ich Straż Graniczna

Opublikowano

w dniu

Dwóch blindziarzy narodowości algierskiej zatrzymała 21 stycznia Straż Graniczna w Szczecinie. Cudzoziemcy znajdowali się na statku handlowym bandery Bahamy, który przypłynął z Algierii do portu w Policach. 

O obecności blindziarzy na statku Straż Graniczną 16 stycznia powiadomił agent zajmujący się obsługą tego masowca. Z informacji wynikało także, że cudzoziemcy zostali przez kapitana zabezpieczeni w pomieszczeniu zamkniętym i że posiadają paszporty. Na kotwicowisko świnoujskiego portu, gdzie statek oczekiwał na przepłynięcie do docelowego portu, Pomorski Dywizjon Straży Granicznej skierował swoją jednostkę patrolowo-pościgową SG-216. Zadaniem funkcjonariuszy była eskorta masowca. W porcie polickim blindziarzami zajęli się strażnicy graniczni ze Szczecina. Jednostka SG-216 powróciła do swoich dalszych zadań w ochronie morskiej granicy państwowej, a blinpasażerów mundurowi zatrzymali i osadzili w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Obywatele Algierii zadeklarowali złożenie wniosków o ochronę międzynarodową.

Prowadzone są dalsze czynności z zatrzymanymi.

Fot. MOSG

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skarby z muzealnego sejfu – dziś pierwsza odsłona!

Opublikowano

w dniu

Ma drzwi ważące kilka ton, ściany o grubości pół metra i został zbudowany w 1921 roku. Po wielu latach przerwy olbrzymi skarbiec, który niegdyś pełnił funkcję sejfu dla lokalnej kasy oszczędnościowej (działającej w budynku obecnego muzeum), otworzy swoje podwoje. Od dziś będzie można podziwiać jego wnętrze, a także odwiedzić wystawy prezentujące tzw. „skarby wydarzenia”. Przez najbliższe tygodnie skarbiec będzie sukcesywnie odkrywał nowe eksponaty.

Pierwszym „skarbem” prezentowanym w sejfie będzie złoto Bałtyku – bursztyny z kolekcji muzeum oraz zbiorów Eryka Popkiewicza.

Eryk Popkiewicz to archeolog i pasjonat rzemiosła artystycznego, który od najmłodszych lat zajmuje się rekonstrukcją dawnych technik obróbki bursztynu – od neolitu po wczesne średniowiecze. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rekonstruktorów-rzemieślników w Polsce.

– Po prezentacji sejfu Eryk Popkiewicz opowie o bursztynie, metodach jego poszukiwania i obróbki – mówi Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. – Dzisiejsze wydarzenie będzie wprowadzeniem do weekendowego poszukiwania bursztynu na plaży, które odbędzie się podczas dwóch spacerów: wieczornego z latarkami UV i dziennego z tzw. kaszorkiem.

– Serdecznie zapraszamy do muzeum! To jedno z kilkudziesięciu wydarzeń, które przygotowaliśmy we współpracy z samorządem i partnerami – zachęca Roman Kucierski, II zastępca prezydenta Świnoujścia. – Chcemy, aby muzeum było miejscem kultury i edukacji, które tętni życiem przez cały rok i w pełni wykorzystuje swój potencjał.

Dziś szczególnie zachęcamy do odwiedzin Babcie i Dziadków wraz z wnukami. Dla nich wejście przez cały dzień kosztuje tylko 1 zł, a wydarzenia rozpoczynające się o godzinie 18:00 są bezpłatne dla wszystkich!

Historia skarbca

Sejf w budynku obecnego Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu został zbudowany w 1921 roku przez niemiecką firmę C.ADE z Berlina – jedną z najbardziej renomowanych w Europie firm zajmujących się produkcją sejfów, która konkurowała z przedsiębiorstwami z Holandii i Belgii.

Pierwotnie planowano umieścić skarbiec w piwnicach ratusza, jednak po badaniach gruntu okazało się, że taka przebudowa mogłaby grozić katastrofą budowlaną.

W załączniku zdjęcie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Spotkanie z Adamem Zadwornym: „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku”

Opublikowano

w dniu

Spotkanie z autorem książki „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku”,Adamem Zadwornym. Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia 2025 roku, o godzinie 18:00, w przestrzeni MS44, przy ul. Armii Krajowej 13. Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy.

Książka „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku” jest wynikiem lat żmudnego śledztwa dziennikarskiego. Adam Zadworny podejmuje się analizy jednej z najtragiczniejszych morskich katastrof w powojennej historii Polski, która miała miejsce w styczniu 1993 roku. Wtedy to zatonął prom „Heweliusz”. Z ponad sześćdziesięciu osób znajdujących się na pokładzie, przeżyło tylko dziewięć, w tym wyłącznie członkowie załogi.

Prom, który miał odbyć rejs z Polski do Szwecji zatonął w nocy 14 stycznia, po godz. 4:30. Przeżyli jedynie ci, którzy zdołali skoczyć do lodowatego Bałtyku. Do dziś nie ma pełnej odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę doprowadziło do tragedii.

Zadworny, szukając odpowiedzi na pytanie o przyczyny katastrofy, analizuje akta sprawy, rozmawia z ocalałymi marynarzami, rodzinami ofiar, a także z ekspertami. Jego książka nie tylko odtwarza dramatyczne wydarzenia z tej nocy, ale również bada kontekst całej katastrofy, w tym kwestie związane z błędami załogi, stanem technicznym statku oraz warunkami atmosferycznymi.

Zadworny stawia także pytanie o to, dlaczego kapitan promu, mimo widocznych zagrożeń, zdecydował się nie ratować statku, ale zatonąć go razem z całą załogą i pasażerami. To zagadka, która przez lata była nie tylko przedmiotem spekulacji, ale także przedmiotem trudnego i niewystarczającego śledztwa.

W książce autor nie boi się także poruszać tematu zakłamywania prawdy i ukrywania faktów przez osoby odpowiedzialne za śledztwo oraz decydentów. Część pytań związanych z katastrofą wciąż pozostaje bez odpowiedzi, a niektóre z nich mogą mieć charakter polityczny lub związany z interesami osób wpływowych. Dlaczego tak trudno dotrzeć do pełnej prawdy o tej tragedii? I kto miałby na tym skorzystać?

Podczas spotkania z Adamem Zadwornym w Świnoujściu, uczestnicy będą mieli okazję poznać kulisy powstawania książki oraz dowiedzieć się, jak dziennikarz przeprowadzał swoje śledztwo. To doskonała okazja, by zapytać autora o najbardziej zaskakujące odkrycia, które poczynił podczas pracy nad tą niezwykle ważną publikacją.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy zalecają wcześniejsze przybycie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się na pokładzie promu „Jan Heweliusz” i poznać tajemnice jednej z najgłośniejszych katastrof morskich w Polsce, koniecznie pojawcie się na spotkaniu z Adamem Zadwornym. To wydarzenie, które pozwoli spojrzeć na tę tragedię z zupełnie nowej perspektywy.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wielkie serce WOŚP rozbłysło na placu Wolności

Opublikowano

w dniu

Foto: Krzysztof Nowak

Tradycji stało się zadość. Na placu Wolności Świnoujściu  stanęło wielkie, serce WOŚP. Jego rozświetlenie symbolizuje, że do 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostało już niewiele czasu. W tym roku, jak co roku, wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców. Udział w nim wzięła Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujścia.

Pomimo chłodu, atmosfera na placu była wyjątkowo gorąca. Zbliżający się 33. finał WOŚP to dla wielu z nas czas, w którym możemy wspólnie działać na rzecz potrzebujących. Już w najbliższą niedzielę odbędą się wydarzenia wspierające Orkiestrę, a serce WOŚP na placu Wolności, przypomina o tym, jak ważna jest pomoc i solidarność w trudnych chwilach. 

Jak co roku, wszyscy będziemy mogli wziąć udział w pięknej inicjatywie, wspierając zbiórkę na rzecz dziecięcej medycyny i seniorów.

Wydarzenie na placu Wolności to doskonała zapowiedź tego, co czeka nas podczas 33. finału. To także moment, który przypomina, jak ważne są wspólne działania na rzecz dobra innych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wyjątkowy Dzień Otwarty w Urzędzie Miasta

Opublikowano

w dniu

Marzyliście kiedyś, by usiąść w fotelu prezydenta miasta? A może chcielibyście zabrać głos jak radny podczas obrad w sali sesyjnej? Teraz macie niepowtarzalną okazję, by zajrzeć za kulisy działania Urzędu Miasta i zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla mieszkańców, takie jak miejskie archiwum, czy sala ślubów.

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, podczas którego każdy mieszkaniec będzie mógł zobaczyć funkcjonowanie Urzędu Miasta „od kuchni” – od piwnic aż po strych.

Już w najbliższą sobotę drzwi urzędu zostaną szeroko otwarte dla wszystkich, którzy chcą poznać, jak wygląda codzienna praca świnoujskiego samorządu. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z bieżącą działalnością poszczególnych wydziałów i projektami realizowanymi na rzecz miasta. Do dyspozycji odwiedzających będą urzędnicy i Pani Prezydent Joanna Agatowska, gotowi opowiedzieć o swojej pracy i zadaniach. Przygotowano także kilka niespodzianek.

Podczas Dnia Otwartego w Urzędzie Miasta Świnoujście mieszkańcy będą mieli możliwość zwiedzania pomieszczeń, które na co dzień pozostają niedostępne dla odwiedzających. W ramach wydarzenia udostępnione zostaną m.in.:

  • Sala sesyjna – miejsce, w którym odbywają się sesje Rady Miasta.
  • Sala konferencyjna – przestrzeń wykorzystywana do spotkań, narad i wydarzeń roboczych.
  • Gabinety prezydentów – możliwość zapoznania się z miejscem pracy władz miasta.
  • Archiwum – wgląd w historię i dokumentację miasta.
  • Sala Urzędu Stanu Cywilnego – pomieszczenie, w którym odbywają się ceremonie ślubne i inne uroczystości cywilne.
  • Straż Miejska – będzie można zapoznać się z codzienną pracą strażników miejskich oraz sprzętem, jakim dysponują.

Wydarzenie będzie również okazją do wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy odwiedzający będzie mógł dobrowolnie wesprzeć tę szlachetną inicjatywę.

Zwiedzanie będzie podzielone na grupy, a wejścia odbędą się o godzinach: 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00 oraz 12:30.

Dzień Otwarty w Urzędzie Miasta, organizowany w ramach obchodów 260-lecia miasta, zainauguruje serię dwunastu dni w roku, podczas których mieszkańcy będą mogli zwiedzać różne budynki, tereny i jednostki organizacyjne miasta. Nie przegapcie tej niecodziennej okazji!

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524