Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Ekspertka: stan nadmorskich wydm od lat jest zły; wpływają na to m.in. śmieci i wydeptane ścieżki

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

Stan siedlisk nadmorskich wydm od lat jest zły; wpływa na to obecność gatunków inwazyjnych, znaczący udział drzew, obecność wydeptanych ścieżek i śmieci – powiedziała PAP dr Magdalena Lazars z Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt ratowania wydm „LIFE for Dunes PL”, którym pokieruje, otrzymał z UE ponad 3,6 mln euro.

Celem projektu „LIFE for Dunes PL”, realizowanego w ramach programu LIFE jest ochrona i renaturyzacja nadmorskich siedlisk wydmowych oraz przeprowadzenie badań naukowych, które stanowią fundament dla efektywnego zarządzania strefą brzegową Bałtyku. Projekt obejmuje fragmenty wybrzeża Morza Bałtyckiego w Polsce, Niemczech i na Litwie, które są chronione w ramach sieci Natura 2000.

Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w wysokości ponad 8,6 mln euro, z czego ponad 3,6 mln euro przypadnie Uniwersytetowi Gdańskiemu. Projektem po stronie UG kieruje dr Magdalena Lazarus z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, Wydziału Biologii.

PAP: Projekt „LIFE for Dunes PL”, którym pani kieruje, otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,6 mln euro. Jakie działania – jako naukowcy – będziecie podejmowali?

Magdalena Lazarus: W projekcie zaplanowano szereg działań, będących odpowiedzą na występujące zagrożenia. Chcielibyśmy wypracować metodę analizy stanu zachowania siedlisk wydmowych na postawie zdjęć lotniczych uzyskanych z drona (lub satelity). Takie metody są coraz bardziej popularne, ponieważ umożliwiają sprawną analizę dużych obszarów z zaangażowaniem niewielkiej liczby osób.

Ocena stanu zachowania siedlisk będzie szczególnie przydatna np. po wystąpieniu gwałtownych zjawisk pogodowych, ale możliwe będzie również szacowanie rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych itp. Z działań badawczych zaplanowaliśmy również m.in. badania z zakresu stabilności wałów wydmowych, a także zachodzących zjawisk geomorfologicznych. Znalezienie odpowiedzi na szereg postawionych przez nas pytań umożliwi sprawniejsze planowanie rozwiązań służących zachowaniu tych cennych siedlisk.

PAP: Co jest główną częścią projektu?

M.L.: Renaturyzacja siedlisk wydmowych poprzez usuwanie gatunków roślin inwazyjnych, a także odmładzanie siedlisk poprzez usuwanie drzew. W przypadku niewłaściwego korzystania z wałów wydmowych przez turystów – zaplanowaliśmy szeroką akcję edukacyjną. Mamy nadzieję, że uda się nam przekonać miłośników plaży i morza, że razem możemy chronić te cenne siedliska.

PAP: Które nadmorskie wydmy są zagrożone zanikaniem?

M.L.: Pogarszanie się stanu zachowania nieleśnych siedlisk wydmowych to niestety problem, który dotyczy w zasadzie całego wybrzeża morskiego, nie tylko w granicach Polski. Rozciąga się on na wybrzeże Bałtyku, a nawet szerzej – w wielu krajach Europy Zachodniej również siedliska te są zagrożone.

PAP: Jakie czynniki wpływają na zanikanie nadmorskich wydm?

M.L.: Takich czynników można wymienić kilka. Jednym z nich jest wprowadzanie w przeszłości (a częściowo również obecnie) gatunków roślin sprowadzanych z innych stref geograficznych i sadzenie ich na wydmach w celu stabilizacji piasku. Niestety efekt po latach jest taki, że zamiast naturalnej roślinności wydmowej, mamy w wielu miejscach zarośla wierzbowe lub agregacje róży pomarszczonej.

Kolejnym problemem jest ignorowanie zakazu wchodzenia na wydmy przez turystów. Siedliska wydmowe są wrażliwe na wydeptywanie, a jeśli dodać do tego zostawiane przez ludzi śmieci, niestety nie sprzyja to ochronie przyrody wydmowej.

Wiele powierzchni wydm nadmorskich zostało również zalesionych w przeszłości (sadzono głównie sosnę zwyczajną, ale nie tylko). Lasy mieszane i bory na wydmach to co prawda naturalnie formujące się zbiorowiska roślinne i same w sobie są również cenne przyrodniczo, jednak jeśli wprowadzamy nasadzenia, zaburzamy równowagę między siedliskami leśnymi a nieleśnymi, co w wielu miejscach prowadzi do zaniku tych drugich lub sprowadzenia ich do wąskiego pasa wału wydmowego. Jeśli do tego dodać zmiany klimatyczne (np. gwałtowne sztormy rozwiewające i rozmywające piasek wydmowy), w wielu miejscach mamy sytuację, w której morze spotyka się z wąską plażą, wałów wydm nieleśnych nie ma, zamiast tego woda morska podmywa las. Wymieniona lista czynników nie wyczerpuje jednak wszystkich zagrożeń siedlisk wydm nadmorskich.

PAP: Jak oceniłaby pani stan zachowania polskich wydm?

M.L.: Stan zachowania siedlisk przyrodniczych to ich cecha, która podlega regularnej ocenie i jest raportowana do Komisji Europejskiej. Ostateczna ocena jest trzystopniowa – stan zachowania może być dobry, niezadowalający lub zły. W przypadku siedlisk nadmorskich wydm – stan ten od lat jest niestety zły, na co wpływają wymienione przeze mnie wyżej czynniki (obecność gatunków inwazyjnych, znaczący udział drzew, obecność wydeptanych ścieżek, śmieci itp.).

PAP: Czy grozi nam całkowity zanik wydm?

M.L.: Całkowity zanik nieleśnych wydm nadmorskich raczej nam nie grozi. Wybrzeże w granicach Polski skutecznie chronimy chociażby na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, ale nie tylko. Na pewno jednak bez działań z zakresu ochrony czynnej powierzchnia dobrze zachowanych nieleśnych wydm będzie się zmniejszać, i to coraz szybciej. Skutkiem będzie zmniejszanie się różnorodności biologicznej i naturalnego zróżnicowania siedlisk.

Rozmawiał Piotr Mirowicz (PAP)

pm/ agt/ lm/

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. PC temu

    4 lipca 2024 na 07:10

    A na zły stan wydm nie wpływa budowa apartamentowców?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Śmiertelny wypadek na budowie w Międzyzdrojach

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Do wypadku doszło na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd, w miejscu dawnej bazy rybackiej. Zginął operator dźwigu typu żuraw.

„Mężczyzna, wchodząc na dźwig po metalowej drabinie, spadł i uderzył głową w metalowy element konstrukcyjny. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon” – poinformowała PAP st. sierż. Katarzyna Jasion, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Kamieniu Pomorskim.

Na miejsce wypadku przyjechały służby ratunkowe oraz inspekcja pracy. „Z wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni mężczyzna, wchodząc na żuraw, zasłabł” – powiedziała PAP Ewelina Kolanowska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Operator żurawia spadł z wysokości ok. 15 metrów. Był to 44-letni mieszkaniec powiatu gryfińskiego.

Okoliczności wypadku bada policja, pod nadzorem prokuratury rejonowej w Świnoujściu. Odrębne postępowanie prowadzi inspekcja pracy.(PAP)

tma/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontrole na Terminalu Promowym w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ze Szczecina, wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, skontrolowali na Terminalu Promowym w Świnoujściu ponad 170 pojazdów ciężarowych. Wspólne działania funkcjonariuszy to również możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. 

W czwartek (11 lipca) na Terminalu Promowym w Świnoujściu inspektorzy ITD ze Szczecina, wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, przeprowadzili 174 kontrole pojazdów ciężarowych. Sprawdzano m.in. trzeźwość kierujących, czas pracy, stan techniczny pojazdów oraz spełnienie przez przewoźników i kierowców obowiązków w zakresie wymogów celno-skarbowych. Wspólne działania funkcjonariuszy będą nadal kontynuowane. To możliwość prowadzenia wieloaspektowych kontroli, ale również szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Posłowie podziwiali inwestycje w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Sejmowa podkomisja stała do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej gościła w czwartek (18.07) w Świnoujściu. Posłowie chcieli zobaczyć inwestycje sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Zainteresowani byli budową trzeciego zbiornika w Terminalu LNG, węzłem przesiadkowym w dzielnicy Warszów, a przede wszystkim tunelem.

Do Świnoujścia przyjechali: Grzegorz Puda, Patryk Gabriel, Kazimierz Gołojuch, Anna Kwiecień i Tadeusz Zwiefka. Zastępcy Prezydenta Miasta Świnoujście Arkadiusz Mazepa oraz Roman Kucierski podziękowali parlamentarzystom za współpracę oraz opowiedzieli o potrzebach pozyskiwania środków finansowych na kolejne inwestycje.

***

Tunel pod Świną ma długość 1,44 km. Przejechanie odcinka pomiędzy wyspami zajmie około pięciu minut. Inwestycja kosztowała ponad 900 mln zł, z czego 775,7 mln pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Obecnie Komunikacja Autobusowa posiada 25 autobusów. Wszystkie przystosowane są do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze autobusy z dofinansowaniem UE wyjechały na ulice miasta pod koniec września 2010 r. To 10 niskopodłogowych autobusów marki Solaris Urbino. Kolejnych 6 – z silnikami Diesla i hybrydowe trafiły w 2018 roku. Najnowsze pochodzą z 2023 roku. Zakup niskoemisyjnych autobusów marki Solaris możliwy był dzięki wsparciu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Kolejowo – promowo – autobusowy węzeł przesiadkowy został utworzony w miejscu dworca autobusowego. Prace obejmowały także przebudowę fragmentu ulicy Dworcowej. Oprócz niego został wybudowany parking na 125 miejsc przy ulicy Barlickiego, który stanowi integralną część węzła. Projekt  był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. Kwota dofinansowania to niemal 10,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prace na ulicy Barlickiego także w nocy

Opublikowano

w dniu

Na odcinku od skrzyżowania z ul. Holenderską do skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w Świnoujściu, wykonawca przebudowy od 23 lipca br. do dnia 10 sierpnia b.r. będzie prowadził prace w godzinach nocnych. Rozpoczęcie prac nastąpi od skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w kierunku skrzyżowania z ul. Holenderską.

Aby zminimalizować uciążliwość prowadzonych prac w porze nocnej wykonawca wykona tylko prace ziemne i warstwy podbudowy. Pozostałe roboty tj. roboty rozbiórkowe, brukarskie, sieciowe będą wykonywane w porze dziennej.

Wykonawca przeprasza mieszkańców osiedla Warszów i użytkowników drogi za powstałe niegodności i prosi o wyrozumiałość. Powyższa organizacja robót wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom ul. Barlickiego podczas prowadzonych prac i jednocześnie skróci czas prowadzenia robót.

Inwestycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza to ulica Barlickiego na odcinku od ulicy Dworcowej do Ludzi Morza. Druga to ul. Ludzi Morza. Wybudowane zostanie odwodnienie, będzie nowa nawierzchnia jezdni, chodniki, oświetlenie oraz zatoczki postojowe i autobusowe.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie  z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 6,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zarzuty za przekupstwo i zmowę przetargową

Opublikowano

w dniu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali mężczyznę, który skorumpował urzędnika ze Świnoujścia oraz bezprawnie wpływał na przebieg postępowania przetargowego. To kolejny wątek w śledztwie nadzorowanym przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

10 lipca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali na terenie powiatu olsztyńskiego mężczyznę – przedstawiciela spółki zajmującej się nowoczesnymi technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi – w związku z przekupstwem i zakłóceniem przetargu na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu. Wartość udzielonego zamówienia publicznego to 18 mln zł.

Bezprawne uzyskiwanie informacji

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymany mężczyzna wręczył korzyści majątkowe, warte kilkanaście tysięcy złotych, urzędnikowi Urzędu Miasta w Świnoujściu odpowiedzialnemu za przetarg na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu.  W zamian uzyskał bezprawny wpływ na przebieg ww. postępowania, w tym w tworzenie dokumentacji przetargowej oraz dostęp do ofert pozostałych przedsiębiorców.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymany został doprowadzony do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut z art. 229 par. 1 i 3 kk w zb.  z art. 305 par. 2 i 3 kk.

Prokurator – z uwagi na nieuwzględnienie przez Sąd wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu – zastosował wobec zatrzymanego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. złotych, dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zarówno samodzielnie jak i na rzecz innych podmiotów.

Czynność zatrzymania połączona była z przeszukaniem określonych miejsc, które służyły zabezpieczeniu kolejnych dowodów w śledztwie. Zabezpieczono m.in. nośniki elektroniczne na okoliczność kontaktów mężczyzny z zatrzymanym wcześniej urzędnikiem.

Sprawa jest rozwojowa

To druga realizacja procesowa i ma związek  z wielowątkowym śledztwem – prowadzonym przez Delegaturę CBA w Szczecinie – w sprawie powoływania się na wpływy m.in. w Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych urzędach publicznych. W ramach prowadzonego śledztwa w czerwcu br. funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób. Do tej pory w sprawie zarzuty usłyszało już 9 osób. Planowane są kolejne realizacje.

 

Zespół Prasowy CBA

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skontrolowano 145 miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

145 miejsc zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży skontrolowali pracownicy Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty. Sprawdzane są m.in. kwalifikacje kadry oraz warunki, w jakich przebywają uczestnicy.

Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w okresie wakacyjnym prowadzi kontrole obozów, kolonii i półkolonii. W regionie sprawdzono 145 takich miejsc. Uwagi dotyczyły m.in. niewłaściwych kart kwalifikacyjnych, czy braku aktualnych zaświadczeń z rejestru o niekaralności i rejestru przestępstw na tle seksualnym.

„Jeżeli są jakieś nieprawidłowości, to wydajemy zalecenia i one powinny być na bieżąco poprawiane tak, aby bezpieczeństwo dzieci było zachowane” – przekazał w czwartek zachodniopomorski kurator oświaty Paweł Palczyński.

„Sprawdzamy m.in. kwalifikacje kadry, czy mają wszystkie zgody i uprawnienie, warunki w jakich przebywa młodzież. Jeżeli są wątpliwości, to zgłaszamy do odpowiednich instytucji np. do sanepidu” – dodał.

W czwartek w Pogorzelicy (pow. gryficki) ze szczepem z Hufca Warszawa Mokotów spotkała się wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz, która przypomniała, że na stronie ministerstwa funkcjonuje baza wypoczynku. Można tam sprawdzić m.in. czy dany wypoczynek został zgłoszony do kuratorium.

„Zawsze, jeśli ktoś czuje, że w miejscu wypoczynku dziecka coś złego się dzieje, można zgłosić się do kuratorium, sanepidu, straży pożarnej. Oczywiście w zależności, czego temat dotyczy” – przekazała wiceministra edukacji.

Zaapelowała do rodziców o ostrożność, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą. „Chcę uprzedzić rodziców, że jezioro, rzeka, morze to jest woda, która może zrobić krzywdę, nawet gdy wydaje nam się, że jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Bardzo prosimy o ostrożność” – dodała.

W woj. zachodniopomorskim pobyt zaplanowało 135 tys. uczestników kolonii i obozów, w tym 147 to obozy harcerskich, w których uczestniczyć będzie 9603 osób. Najwięcej wypoczynków zarejestrowanych jest w pasie nadmorskim i tam kontroli jest najwięcej.(PAP)

misz/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524