Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Międzyzdroje. Gdzie jest Mewcia Ewcia?

Opublikowano

w dniu

To hasło promuje w sezonie 2024 grę miejską, organizowaną przez Urząd Miejski wspólnie z  lokalną branżą turytstyczną. Celem gry jest poznanie atrakcji turystycznych oraz aktywne, wspólne spędzenie czasu, a pomóc ma w tym nasza międzyzdrojska maskotka –  Mewcia Ewcia. Historia  Mewci Ewci sięga 2020 r., kiedy to po raz pierwszy w sezonie letnim stworzyliśmy grę dla dzieci, pt. „Mewcia Ewcia na wakacjach w Międzyzdrojach”,  a nasza Ewcia stała się przewodnikiem w grze. 

Wizerunek maskotki stworzył  międzyzdrojanin Tomasz Rychłowski, były urzędnik, gra miejska cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Idąc za ciosem rozszerzyliśmy formułę gry o szlak turystyczny pn. „Szlakiem Mewci Ewci” foldery, mural i rzeźbę, które zrealizowane zostały na przełomie 2021/ 2022 roku w ramach projektu współfinansowanego z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. I tak nasza Mewcia Ewcia została zwizualizowana. Pierwsza rzeźba z brązu (z walizką) stanęła przy Informacji Turystycznej, a historia o tym, że każdy kto  pogładzi jej dzióbek  na pewno powróci szczęśliwym do Międzyzdrojów, na stałe przyjęła się wśród turystów odwiedzających naszą gminę. Na tym nie koniec. Widząc zainteresowanie i potrzebę rozszerzenia formuły o kolejne rzeźby, w styczniu tego roku został ogłoszony konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 6-18 lat na wizję rzeźby Mewci Ewci. Kreatywność i pomysły laureatów konkursu zostały wykorzystane przy stworzeniu trzech nowych rzeźb, które stanęły w przestrzeni publicznej Międzyzdrojów. 3 lipca w towarzystwie laureatów konkursu burmistrz Mateusz Bobek dokonał oficjalnego odsłonięcia trzech rzeźb. Cieszę się, że Mewcia Ewcia stała się kolejną atrakcją turystyczną naszej Gminy. Widzę potrzebę kontynuowania tego szlaku i zapewniam, że te rzeźby nie będą ostatnimi – podsumował burmistrz Mateusz Bobek.      

Gdzie jest Mewcia Ewcia? Trzeba jej  tylko poszukać. Regulamin gry miejskiej oraz karty do gry dostępne są przez cały sezon letni w Informacji Turystycznej na promenadzie oraz w lokalnych punktach takich jak: Muzeum Przyrodnicze WPN, zagroda pokazowa żubrów,  Bałtycki Park Miniatur, Gabinet Figur Woskowych, Fun Park Międzyzdroje, Park Linowy Bluszcz czy wystawa klocków lego. Zapraszamy!

Anetta Czyżak

UM Międzyzdroje

     

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

M/s Varsovia w Polsce. Będzie można ją podziwiać w Porcie Jachtowym

Opublikowano

w dniu

Foto: Polferries

Prom pasażersko – samochodowy Varsovia dotarł do Polski.  Jednostka, zgodnie z planem, weszła do portu w Świnoujściu o 23.30, gdzie będzie zacumowana przy nabrzeżu nr 1 do 5.00 rano.

Następnie przejdzie do nabrzeża znajdującego się przy Porcie Jachtowym w Świnoujściu, gdzie będzie miała postój przez kolejne 5 dni, aż do 27 lipca br. Tego dnia dołączy do floty Polferries i wejdzie w rozkład o godz. 12.30 wyjściem do szwedzkiego Ystad.  

Prom będzie obsługiwał linię Świnoujście – Ystad, stanowiąc tzw. wahadło dla promu Mazovia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Policjanci kontrolują pływających na sprzęcie wodnym

Opublikowano

w dniu

Policjanci z patrolu wodnego KMP w Świnoujściu podejmują działania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim wypoczywającym nad wodą.

Podczas służby regularnie kontrolują sterników motorówek, skuterów wodnych oraz pozostałego sprzętu wodnego, sprawdzając trzeźwość ich użytkowników, patenty sterników oraz dokumenty łodzi i skuterów. Ich obecność i czujność mają na celu zapobieganie wypadkom oraz nieodpowiedzialnemu zachowaniu na wodzie, zarówno na kąpieliskach strzeżonych, jak i niestrzeżonych.

Ponadto, policjanci z Rewiru Dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą kontrole wypożyczalni sprzętu wodnego, weryfikując, czy sprzęt nie jest wypożyczany osobom nietrzeźwym.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą zależy przede wszystkim od nas samych. Zostawiając w domu troski oraz problemy, w żadnym przypadku nie zostawiajmy zdrowego rozsądku i starajmy się stosować do kilku prostych zasad, które pozwolą nam przywieźć z wakacji same pozytywne wspomnienia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zlecenia budowlane na eWykonania Zastępcze

Opublikowano

w dniu

Foto: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Serwis Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego eWykonania Zastępcze to strona, na której przedsiębiorcy mogą szybko i wygodnie znaleźć zlecenia z zakresu prac budowlanych. Są to prace zlecane przez organy administracji architektoniczno-budowlanej i organy nadzoru budowlanego na terenie całego kraju.

„W serwisie znajdują się ogłoszenia wykonań zastępczych robót budowlanych i opracowań technicznych. Osoby indywidualne, firmy, wykonawcy robót budowlanych po zarejestrowaniu się w serwisie mogą wygodnie wyszukać ogłoszenia, a także złożyć ofertę. Atutem serwisu jest możliwość śledzenia na bieżąco statusu złożonej oferty. Warto zatem odwiedzać stronę częściej” – mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Ogłoszenia dotyczą takich prac jak na przykład:

  • rozbiórek częściowych i całościowych,
  • sporządzania ocen technicznych i ekspertyz,
  • usunięć nieprawidłowości.

Ułatwienie pracy dla organów

Organy AAB i NB stosują wykonanie zastępcze i szukają do niego wykonawcy, gdy inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego nie wykonuje obowiązku rozbiórki całości lub części obiektu, robót albo przedłożenia ocen lub ekspertyz technicznych.

„Dzięki serwisowi można szybciej znaleźć wykonawcę do realizacji wykonań zastępczych, co dla sprawnego działania organów nadzoru budowlanego ma ogromne znaczenie. Dla firm z sektora budowlanego to łatwiejszy dostęp do nowych zleceń z całego kraju” – dodaje Dorota Cabańska.

Serwis pozwala na:

  • przyśpieszenie i skrócenie procedury poszukiwania wykonawcy do realizacji wykonań zastępczych
  • poszerzenie zasięgu ogłoszeń, które dotychczas trafiały lokalnie do wąskiego grona odbiorców,
  • zachęcenie wykonawców działających w obrębie całego kraju do realizacji wykonań zastępczych na danym terenie,
  • zwiększenie konkurencyjności cenowej ofert.

Bezpieczniejsza okolica

Serwis eWykonania Zastępcze zwiększa zasięg i szansę na znalezienie wykonawcy. Dzięki temu organy mogą szybciej usunąć potencjalne zagrożenie lub pozbyć się uciążliwości związanej z obiektem budowlanym, który wymaga naprawy, czy rozbiórki.

Jest to korzyść dla lokalnej społeczności. Sprawne usunięcie zagrożenia wpływa na poprawę bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu takiego obiektu.

Więcej na stronie: e-wykonaniazastepcze.gunb.gov.pl

Źródło informacji: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

ORLEN odebrał w Świnoujściu 300. ładunek LNG

Opublikowano

w dniu

Foto: Terminal LNG w Świnoujściu

Do Świnoujścia przypłynął 300. transport skroplonego gazu ziemnego. Ładunek dotarł w zbiornikach gazowca Prism Courage ze Stanów Zjednoczonych. Morskie dostawy LNG to jeden z filarów bezpieczeństwa gazowego Polski. Od uruchomienia terminalu w Świnoujściu spółka odebrała tą drogą prawie 24 miliony ton surowca.

– Gaz ziemny to surowiec o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski. Już blisko 50 proc. całego importu błękitnego paliwa do kraju stanowi LNG. Dywersyfikujemy kierunki jego dostaw drogą morską dzięki konsekwentnemu wzmacnianiu współpracy z partnerami z całego świata i budowie własnej floty gazowców, która w przyszłym roku powiększy się o kolejne jednostki. To zagwarantuje nam niezależność i stabilność dostaw oraz umocni pozycję na globalnym rynku LNG – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

Łączny wolumen wszystkich 300 dostaw wynosi około 358,9 TWh, co odpowiada 23,6 mln ton LNG (ponad 31,2 mld m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym). Taka ilość paliwa wystarczyłaby, aby zapewnić gaz wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce, korzystającym z tego paliwa, przez ponad 6 lat.

Odbiór LNG w Świnoujściu był od początku jednym z filarów strategii dywersyfikacji importu gazu do Polski. Udział dostaw drogą morską pod kątem całkowitego zaopatrzenia w ten surowiec systematycznie rośnie. W 2016 roku LNG stanowiło zaledwie ok. 8 proc. dostaw gazu z zagranicy. W 2023 roku udział ten wzrósł do niemal 46 proc. całego importu błękitnego paliwa do Polski.

Najwięcej dostaw LNG dotarło do Świnoujścia z Kataru, skąd do tej pory przybyły 143 ładunki. Ze Stanów Zjednoczonych, które od 2022 r. są głównym kierunkiem importu skroplonego gazu ziemnego, pochodziły 134 dostawy. Na kolejnych miejscach znalazły się Norwegia – 14 ładunków, Nigeria – 3 dostawy,  Trinidad i Tobago również z 3 dostawami, Egipt – 2 ładunki, a także Gwinea Równikowa – 1 ładunek.

W umacnianiu roli LNG w krajowym systemie bezpieczeństwa energetycznego istotne znaczenie ma rozwój własnej floty gazowców. Grupa ORLEN będzie posiadała osiem takich jednostek, z czego cztery już są wykorzystywane. Odbiór pozostałych gazowców planowany jest przed końcem 2025 roku.

Rosnącą dynamikę importu skroplonego gazu ziemnego do Polski pokazuje coraz krótszy czas pomiędzy kolejnymi dostawami. Setny ładunek LNG trafił do Świnoujścia w lipcu 2020 r., a więc ponad cztery lata po uruchomieniu terminalu. Na osiągnięcie drugiej setki potrzeba było  niemal dwa razy mniej czasu niż na początku, bo zaledwie 28 miesięcy. Sto kolejnych ładunków ORLEN odebrał w Świnoujściu w ciągu następnych 20 miesięcy.

Dalsze zwiększenie importu LNG oraz rozwój działalności koncernu w tym segmencie umożliwi m.in. zakończenie rozbudowy Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz planowane na 2028 rok uruchomienie drugiego, polskiego gazoportu w Zatoce Gdańskiej. W efekcie tych inwestycji łączna roczna przepustowość obu instalacji osiągnie ponad 14 mld m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pomnik Braterstwa Broni z czasów PRL zburzony w Nowogardzie

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Pomnik Braterstwa Broni w centrum Nowogardu, w latach 90. XX w. przemianowany na pomnik Kombatantów, został w poniedziałek obalony. Wydarzenie obserwował tłum mieszkańców i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

„Dość dla obiektów sowieckiej propagandy w Polsce. W Polsce wolnej, niepodległej i demokratycznej” – powiedział prezes IPN chwilę przed obaleniem PRL-owskiego pomnika Braterstwa Broni na pl. Wolności w Nowogardzie.

Betonowy cokół, na którym umieszczeni byli dwaj średniowieczni rycerze oraz dwaj żołnierze – czerwonoarmista z gwiazdą na hełmie oraz żołnierz tzw. Ludowego Wojska Polskiego – został przewrócony przez koparkę w poniedziałek o godz. 13.30. Wydarzenie obserwowało kilkuset mieszkańców miasta. Niektórzy przynieśli biało-czerwone chorągiewki. Gdy pomnik runął, wielu zgromadzonych biło brawo. Zburzenie pomnika obserwowali posłowie PiS Zbigniew Bogucki, Artur Szałabawka, Dariusz Matecki. Gościem honorowym uroczystości był prezes IPN dr Karol Nawrocki.

W kilkuminutowym wystąpieniu Nawrocki przypomniał, że 80 lat temu (22 lipca) ogłoszony został Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, „który powstał w Moskwie”. Ocenił, że był to „akt zdrady komunistów” i „oddanie Polski w strefę wpływów Związku Sowieckiego”. Nawrocki podkreślił, że „pomniki ahistoryczne, pomniki kłamstwa”, jak ten w Nowogardzie, powinny „dawno zostać zburzone”. Argumentował, że zakłamują historię, że z pomników tzw. braterstwa broni nikt nie dowie się o czasach zaborów czy zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 roku. Przypomniał 17 września 1939 roku i zbrodnię w Katyniu.

„To jest braterstwo broni, które nie uwzględnia blisko 200 tysięcy żyć Polaków zamordowanych w wyniku operacji NKWD. (…) Czy to jest to braterstwo broni, które mówi o 17 września 1939 roku, kiedy Sowieci atakowali nasze ziemie wschodnie. To jest braterstwo broni, które Sowietom kazało zabić blisko 22 tysiące polskich oficerów i podoficerów. Braterstwo broni – strzał w tył głowy” – powiedział Nawrocki.

Prezes IPN przypomniał, że mieszkańcy domagali się usunięcia pomnika i że „pod tym obiektem propagandowym w XXI wieku uczniowie brali udział w uroczystościach z okazji wybuchu II wojny światowej”. Na te słowa niektórzy zgromadzeni zareagowali okrzykami „hańba”.

Burmistrz Nowogardu Michał Wiatr, stojąc obok Nawrockiego oraz dyrektora szczecińskiego oddziału IPN Krzysztofa Męcińskiego, przyznał, że „decyzja o zburzeniu pomnika nie była łatwa”. „Nie zapominamy o przeszłości, ale chcemy budować lepszą przyszłość. Nowogard ma być miastem nowoczesnym, funkcjonalnym, przyjaznym dla mieszkańców” – podkreślił Wiatr.

Zapowiedział, że w miejscu pomnika „już niedługo powstania piękna fontanna, na którą wszyscy czekają”. Burmistrz poinformował też, że zburzenie pomnika w całości sfinansował IPN.

Betonowy monument, który od 1972 r. znajdował się na głównym placu Nowogardu, między urzędem miasta a Nowogardzkim Domem Kultury, powstał z inicjatywy ówczesnych władz miejskich, działaczy PZPR. W 1969 r. ogłoszono publiczną zbiórkę na jego budowę, w której uczestniczyły m.in. lokalne zakłady pracy. Został odsłonięty 7 listopada 1972 r. podczas obchodów 55. rocznicy wybuchu rewolucji październikowej.

W 1992 r. pomnik został wyremontowany, a w 1995 r. przemianowany na „pomnik Kombatantom III RP”. Potocznie nazywano go „pomnikiem Kombatantów”. Została na nim umieszczona tablica z napisem: „Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej – 11 listopada 1995”, pod którą znalazł się wizerunek orła w koronie, a obok Order Wojenny Virtuti Militari. Z hełmu czerwonoarmisty gwiazda została skuta.

Od 2017 r. szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zabiegał o usunięcie nowogardzkiego pomnika. W listopadzie 2017 r. uchwałę w tej sprawie podjęła rada miasta, zobowiązując burmistrza miasta do jego usunięcia. Rządzący miastem w latach 2010-2024 Robert Czapla (Lewica) uchwały nie wykonał. Wybrany w kwietniu br. nowy burmistrz Wiatr zdecydował, że pomnik zostanie zburzony.

Informując o dzisiejszym wydarzeniu, IPN przypomniał, że nowogardzki pomnik jest „41. monumentem zdemontowanym w ramach dekomunizacji po apelu Prezesa IPN w marcu 2022”. Apel był skierowany m.in. do samorządowców.

Demontaże pomników to realizacja ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

IPN podkreślił, że usunięcie pomnika odbywa się w nieprzypadkowym dniu. 22 lipca był najważniejszym komunistycznym świętem w PRL, obchodzonym jako „Narodowe Święto Odrodzenia Polski” w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN. (PAP)

tma/ miś/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

MI planuje nowelę ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza

Opublikowano

w dniu

Ministerstwo Infrastruktury planuje nowelizację ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki. Nowe regulacje, wdrażające przepisy unijne, mają dotyczyć m.in. systemu monitorowania emisji dodatkowych gazów cieplarnianych oraz uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami ze statków.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz niektórych innych ustaw. Podstawowym celem projektu jest „zharmonizowanie przepisów prawa krajowego z prawem UE i wyraźne wskazanie w prawie krajowym kompetencji poszczególnych organów odpowiedzialnych za egzekwowanie obowiązków”, nałożonych przepisami krajowymi i unijnymi.

Chodzi o regulacje wprowadzone, od 1 stycznia 2024 r., rozporządzeniem PE i Rady (UE) 2023/957 dot. włączenia transportu morskiego do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji oraz monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji dodatkowych gazów cieplarnianych i emisji z dodatkowych typów statków, a także rozporządzeniem „FuelEU Maritime”, również z roku 2023, w sprawie stosowania paliw odnawialnych i niskoemisyjnych w transporcie morskim (te przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r.). Przygotowywany przez ministerstwo infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza odnosi się też do ustawy Prawo ochrony środowiska (z 2001 r.) oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (2009 r.)

Proponowana nowelizacja jest projektem implementującym przepisy unijne. „Przyjęte na poziomie UE ww. regulacje prawne, wpisujące się w ambitną politykę klimatyczną, mają na celu obniżenie emisyjności transportu morskiego” – wyjaśniono na stronie KPRM.

Przepisy obejmują kwestie związane z: systemem monitorowania emisji gazów cieplarnianych ze statków zawijających do portów na terenie UE, generowaniem popytu na paliwa odnawialne i niskoemisyjne w transporcie morskim, wprowadzeniem obowiązku korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu lub korzystania z technologii bezemisyjnej w portach UE.

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza określa m.in. że za koordynację działań związanych z zamiarem przyłączenia się statku do zasilania energią elektryczną z lądu oraz rejestrowanie w bazie danych FuelEU wyjątków z tym związanych odpowiada terenowa administracja morska, tj. dyrektorzy urzędów morskich. Zadania związane z monitorowaniem emisji realizować będą niezależni weryfikatorzy akredytowani przez Polskie Centrum Akredytacji, natomiast zadania w zakresie rozliczania emisji realizował będzie, podobnie jak w odniesieniu do sektora transportu lotniczego, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Zapowiadane rozwiązania przewidują, że „KOBiZE będzie realizował zadania związane z weryfikacją obliczeń dotyczących emisji gazów cieplarnianych ze statków oraz z nakładaniem i egzekwowaniem kar za deficyt zgodności z rozporządzeniem”. Projekt zakłada też „uzupełnienie katalogu kar za naruszenia przepisów w zakresie FuelEU Maritime”

Nowelizacja UOZZMPS ma zapewnić „wiarygodny system monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji gazów cieplarnianych”, który będzie podstawą do rozliczeń systemie ETS UE. Transport morski został włączony do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych od 2024 r. Projektodawcy ustawy przypominają, że rozporządzenie PE 2023/957 zmieniło przepisy z 2015 r., wprowadzając wymóg monitorowania emisji dodatkowych rodzajów gazów cieplarnianych. Dotychczas monitoring obejmował tylko dwutlenek węgla, teraz – także metan i podtlenek azotu. Ponadto wprowadzono obowiązek kontrolowania dodatkowych typów statków: drobnicowców i statków offshore o pojemności brutto od 400 do 5000 jednostek oraz statków offshore o pojemności brutto powyżej 5000 jednostek.

„Zmiany w UOZZMPS pozwolą na wykonywanie przez administrację morską zadań związanych z inspekcją statków zawijających do polskich portów w oparciu o nowy rozszerzony zakres stosowania rozporządzenia 2023/957. Administracja morska będzie sprawdzała, czy nowe rodzaje gazów zostały uwzględnione w dokumencie zgodności znajdującym się na statku” – zapowiedziano w opisie projektu nowej UOZZMPS

Nowelizacja przewiduje również „doprecyzowanie przepisów krajowych w zakresie gospodarowania odpadami ze statków zarówno po stronie podmiotów zarządzających portami lub przystaniami morskimi, jak i administracji morskiej Rzeczypospolitej Polskiej”. Chodzi o Ustawę o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków (2022 r.) oraz Ustawę z 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m.

W nowej ustawie doprecyzowana ma zostać m.in. kwestia udzielania przez urzędy morskie „zwolnień z obowiązku wcześniejszego informowania o odpadach ze statku na statku, każdorazowego zdawania odpadów ze statków przed wypłynięciem z portu lub przystani morskiej oraz każdorazowego wnoszenia opłat pośredniej”. Uszczegółowiona ma zostać również kwestia tzw. „dostatecznej pojemności magazynowania” w kontekście gospodarowania odpadami przez statki.

Projektodawcy ustawy zwracają uwagę również na potrzebę „uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami ze statków. Proponują zmianę przepisów, której „głównym założeniem jest ograniczenie możliwości zawierania przez armatorów umów w zakresie usług odbioru odpadów ze statków z firmami zewnętrznymi, które nie są włączone w portowe plany gospodarowania odpadami”. Takie usługi będą mogły świadczyć tylko firmy posiadające „stosowne upoważnienia od zarządów portów”. Umożliwi to skuteczniejsze kontrole realizacji obowiązków wynikających z ustawy.

Za przygotowanie projektu ustawy o zmianie UOZZMPS odpowiada sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W informacji KPRM wskazano, że projekt nowelizacji ma trafić pod obrady Rady Ministrów w IV kw. br. (PAP)

tma/ malk/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524