Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Terminal kontenerowy. Sesja pytań o przyszłość miasta

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy radni chcieli otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące planów budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu – inwestycji, która nieodwracalnie zmieni charakter miasta. W tym celu zorganizowano nadzwyczajną sesję, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy, relacjonowali ją dziennikarze, a internetową transmisję obejrzało kilka tysięcy widzów.

Inwestycja ma polegać na dzierżawie gruntu przez 30 lat przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, na którym ma powstać przyszły terminal w formule: buduj – eksploatuj – transferuj. Zarząd Portów i Urząd Morski zabezpieczyły środki finansowe na budowę falochronu oraz toru podejściowego do nowego terminala. Budową i eksploatacją ma zająć się belgijska Deme Concessions, która zajmuje się pogłębianiem basenów portowych, torów wodnych i budową infrastruktury morskiej oraz katarskie QTerminals.

Nierealne zarobki

Terminal kontenerowy ma mieć zdolności przeładunkowe do 2 000 000 TEU rocznie (1 TEU = 20-stopowy kontener). Miałby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Terminala LNG. Według inwestorów, stąd ładunki transportem drogowym raz kolejowym  miałyby trafiać aż do Wiednia, a cały obiekt miałby wysoki stopień automatyzacji i zasilany byłby energią elektryczną. W obiekcie miałoby pracować w pierwszym etapie około 250 osób z możliwością podwojenia zatrudnienia. 

– Zakładacie, że do budżetu miasta będą wpływały kwoty około 7 milionów złotych z PIT, czyli od pracowników. Bardzo bym się cieszyła, bo to świadczyłoby o tym, że przy zatrudnieniu na poziomie 250 pracowników w pierwszym etapie musieliby oni zarabiać około 40 tysięcy złotych miesięcznie. Proszę mi wybaczyć, te kwoty są naprawdę dla nas niewyobrażalne i tak na logikę biorąc, po prostu nierealne do tego, żeby taka wysokość z tytułu podatku w PIT do nas wpłynęła – wątpiła Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Jeden kontener na minutę

Uzasadnione wątpliwości mieszkańców i władz samorządowych budzi założenie, że większość transportu kontenerów ma odbywać się koleją. Dziś średnia prędkość handlowa pociągów towarowych wynosi 25-30 km/h. Zatem zachodzi uzasadniona obawa, że transport z terminala kontenerowego odbywałby się ciężarówkami. To może oznaczać, że co minutę na drogi lub tory będzie wyjeżdżał jeden kontener.

– Drogi dojazdowe do portu dzisiaj spędzają nam sen z powiek. Ten ruch jest bardzo intensywny, ze względu na to, że jest ciągle rozbudowujący się Terminal Promowy, Euroterminal z planami rozwojowymi, OT Port i inne przedsięwzięcia inwestycyjne, które również Zarząd Morskich Portów w Szczecin-Świnoujście planuje do realizacji na tym terenie – powiedziała Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.  

Inwestycja nieodwracalnie zabierze wschodnie tereny rozwojowe dla Świnoujścia. Wpłynie na pogorszenie się komfortu życia mieszkańców i może mieć znaczący wpływ na spadek zainteresowania turystów uzdrowiskową częścią Świnoujścia. 

Nadszarpnięte zaufanie

Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska podkreśliła, że ma ograniczone zaufanie do planów rozwojowych portu w związku z kłopotami z jakimi boryka się świnoujski samorząd po wprowadzeniu strefy bezpieczeństwa wokół Terminala LNG. Podejrzewa, że podobnie może być w przypadku terminala kontenerowego.

– To jest korzystne dla rozwoju Polski (przyp. – budowa terminala kontenerowego) i dla rozwoju tego typu działalności, lecz nie było konsultowane z lokalną społecznością, a obejmuje teren leżący w granicach administracyjnych naszego miasta. – Tak jak Państwo widzicie rozwój swoich spółek, tak my też chcemy mieć pewność, że będzie on powiązany z komfortem życia, ale i z możliwością rozwiązywania problemów, z jakimi się zderzyliśmy po 12 kwietnia 2023 roku i nie mamy możliwości ich rozwiązania (przyp. wprowadzenie strefy bezpieczeństwa i zamknięcie ulicy Ku Morzu prowadzącej do zabytków i plaży). Zamknięto mieszkańcom dostęp do tego, co zostało zagwarantowane w porozumieniach i dokumentach, które podpisywali przedstawiciele polskiego rządu, przedstawiciele spółek, Gaz System i port. Umowy powinny obowiązywać nas wszystkich. Umów się dotrzymuje – zaznaczyła. – W tych umowach, które dotyczyły rozwoju tego obszaru, mówiło się wyraźnie, że dostęp do zabytków i plaży zawsze będzie zagwarantowany – podsumowała Joanna Agatowska.

Wpływ na lokalną społeczność

Podczas 7,5-godzinnej sesji nadzwyczajnej odpowiedzi na pytania udzielali przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście, Deme Group oraz Meridiam. 

– Jest bardzo ważny projekt inwestycyjny i to jest duży ciężar, który trzeba będzie udźwignąć. (…) Jako grupa Deme czujemy się w Polsce jak u siebie w domu. Jesteśmy wykonawcą, jesteśmy armatorem, jesteśmy inwestorem. Przeprowadzamy w Polsce ważne projekty, ważne inwestycje, w tym tor wodny pomiędzy Szczecinem a Świnoujściem. Tam były takie projekty, które dotyczyły rozładowania niewybuchów. W polskich stoczniach budujemy swoje statki i właśnie mieliśmy chrzest kolejnej takiej jednostki w polskiej stoczni – powiedział Steven Bouckaert z DEME Group.

Fundusz inwestycyjny

Finansowaniem planowanego portu kontenerowego w Świnoujściu miałby zająć się francuski fundusz inwestycyjny Meridiam specjalizujący się w przedsięwzięciach infrastrukturalnych, inwestujący w długoterminowe przedsięwzięcia.

– Dla nas bardzo istotne, żeby porozumieć się ze wszystkimi zaangażowanymi stronami  i żeby ten projekt służył wszystkim. Ten wpływ na lokalną społeczność jest w naszym DNA. Naszym hasłem jest: dla ludzi i dla planety. Jesteśmy znani z tego na całym świecie na rynkach finansowych, że inwestorzy, którzy powierzają nam swoje pieniądze, powierzają je nam dlatego, że mają pewność, że my o aspekty tak środowiskowe, jak i społeczne zadbamy najlepiej jak się da – powiedział Łukasz Cholewa z Meridiam, francuskiego funduszu inwestycji infrastrukturalnych.

80 hektarów terminala kontenerowego

Terminal kontenerowy miałby powstać w sąsiedztwie Terminala LNG. Realizacja projektu zakładana jest do 2028. Cała infrastruktura terminalu będzie zlokalizowana na pirsie, który powstanie w wyniku zalądowienia i będzie zwolniony z podatków. W części lądowej projektu znajdą się elementy połączenia drogowego i kolejowego terminalu.

– Powstaną nabrzeża o długości ponad 1300 metrów, które pozwolą jednocześnie obsługiwać dwie jednostki transoceaniczne i jedną jednostkę fiderową. Będziemy mogli obsługiwać statki o długości 400 metrów. Dlaczego Świnoujście? Po pierwsze dlatego, że na rynku, mamy pewną lukę pomiędzy Hamburgiem a Gdańskiem. (…) Stwarzają się potencjalne możliwości do budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu, który posiada znakomitą rentę geograficzną, bardzo dobre połączenia śródlądowe z doskonałym zapleczem. Umożliwi nam to lepsze wykorzystanie polskiej infrastruktury liniowej. Jesteśmy tu również połączeni na szlaku północ-południe, także mamy bardzo dobrą komunikację. Zwiększymy również dostępność transportową w korytarzu transportowym na sieci TEN-T – powiedział Krzysztof Sadowski, wiceprezes ds. infrastruktury Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Z zupełnie nowym falochronem o długości ponad 2000 metrów, kompletnie nowym podejściowym torem i wybudowaniem terminala o powierzchni ponad 80 hektarów, więc powiększymy teren Polski o kolejne 80 hektarów. Do terminala prowadzone będzie kompletnie nowa infrastruktura dostępowa w zakresie dróg kolejowych i układu drogowego. Planujemy budowę dwóch torów dostępowych, jak również na samym terminalu bocznicę kolejową z 10 dodatkowymi torami, z których każdy będzie miał 800 metrów długości –  dodał.

Kolejna infrastruktura krytyczna

Według samorządu Świnoujścia, infrastruktura terminala kontenerowego będzie w przyszłości traktowana jak infrastruktura krytyczna. Potwierdza to analiza wykonana przez Zarząd Logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, która zakłada możliwość wojskowego wykorzystania i będzie stanowić ważny element systemu obronnego państwa. Czynniki te stały się szczególnie ważne w aktualnej sytuacji geopolitycznej. W ocenie Sztabu Generalnego WP terminal kontenerowy w Świnoujściu będzie częścią systemu HNS oraz zabezpieczenia przyjęcia wojsk sojuszniczych na terytorium RP.

– Uważamy, że jeśli tutaj jest gazoport, jeśli obok zostanie wybudowana ta infrastruktura portowa, która będzie miała również charakter infrastruktury krytycznej i będzie skupiała na tym obszarze całą uwagę nie tylko przyjaciół, ale i nieprzyjaciół, to nasze poczucie bezpieczeństwa jest bardzo mocno dzisiaj zagrożone. I my się tego boimy – zaznaczyła Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.

Terminal atrakcją turystyczną?

Podczas sesji radni oraz mieszkańcy z niedowierzaniem wysłuchali informacji o tym, że tego typu obiekty portowe bywają atrakcją turystyczną i wzbudzają zaciekawienie. Analogiczne argumenty były bowiem przytaczane podczas planowania budowy Terminala LNG przed 2014 rokiem. Wówczas także próbowano przekonywać, że infrastruktura portowa jest atrakcyjna oraz nie zagraża turystyce.

– W Kołobrzegu, kiedy pojawiły się pierwsze wagony z kukurydzą, to turyści stawali, robili sobie zdjęcia z wagonami z kukurydzą. Może to nie jest nic ciekawego, ale takie rzeczy się tam działy. Natomiast tutaj, praca takiego terminalu na pewno jest bardziej atrakcyjna niż praca terminali masowych – powiedział podczas wtorkowego spotkania Rafał Zahorski, pełnomocnik do spraw rozwoju portów Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Kłopoty z zaopatrzeniem w wodę

Władze samorządowe zwróciły uwagę na realne problemy Świnoujścia. Obok niewystarczającej sieci dróg prowadzących z portu, kolejnym kłopotem są niewystarczające zasoby wody. Wykonawca w trakcie budowy, a później eksploatacji terminala kontenerowego, nie będzie mógł korzystać z miejskiej sieci, gdyż spowoduje to pogorszenie jakości wody dla mieszkańców, a dla tych mieszkających na wyższych piętrach jej brak. 

– Cały czas jesteśmy w trybie budowy dodatkowego źródła zaopatrzenia miasta w wodę pitną, które będzie nas wszystkich kosztowało 100 milionów złotych. To jest inwestycja porównywalna do wkładu miasta do budowy tunelu. Nikt nam nie da tych pieniędzy – powiedziała Joanna Agatowska.

Bezpowrotna utrata terenów. Oddziaływanie poza granice portu

Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej zauważył, że świetlane plany rozbudowy portu i nowoczesnego terminala kontenerowego zderzają się z szarą rzeczywistością już istniejącego portu. 

– Pokazaliśmy na jednym ze spotkań, że te tereny mają olbrzymią wartość inwestycyjną. Także pod kątem gospodarki turystycznej i gdybyśmy policzyli te potencjalne zyski, a potrafimy to udowodnić, to tam rzeczywiście jest pewien potencjał rozwojowy. Przede wszystkim tam jest przyszłość naszego miasta. Bo Świnoujście, jeśli ma się gdzieś rozwijać, to na wyspie Wolin. Co my zostawimy naszym przyszłym pokoleniom? – pytał Piotr Piwowarczyk z ŚOT-u. – My dziś spotykamy się z pyłem na oknach, z węgla, rozjeżdżonymi drogami, z niesprawną infrastrukturą kolejową, z portem, który śmierdzi i pyli, który całkowicie inaczej wygląda niż ten port kontenerowy przedstawiony na kolorowych  slajdach. Skoro Zarząd Morskich Portów nie potrafił przez ostatnie 50 lat ucywilizować tego małego fragmentu portu w Świnoujściu, jaka jest gwarancja, że on będzie potrafił być partnerem dla szerokiego zewnętrznego konsorcjum i ten port, który wybudujecie rzeczywiście będzie taki nowoczesny, jak pan mówi – zwrócił się Piotr Piwowarczyk do Jarosława Siergieja, prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Zainteresowanie sąsiadów

W nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujście liczny udział wzięli mieszkańcy, którzy na salę przyszli z transparentami. Udział wzięli także burmistrzowie sąsiednich gmin: Międzyzdrojów – Mateusz Bobek oraz Heringsdorfu –  Laura Marisken, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń. Pomimo zaproszenia, nieobecni byli europosłowie, zachodniopomorscy posłowie oraz Wojewoda Zachodniopomorski i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Radni podejmą uchwałę

Rada Miasta Świnoujście przyjęła informacje na temat projektu budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu i w oparciu o treść dyskusji przygotuje projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Miasta dotyczącego tych planów. Przyjęcie uchwały nastąpi w dniu 29 sierpnia 2024 roku. 

Rada Miasta Świnoujście, dostrzegając wagę projektowanej inwestycji głębokowodnego terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu i jej znaczenie dla gospodarki morskiej, z zaniepokojeniem obserwuje brak postępu, jaki występuje od lat w dialogu z lokalna społecznością i gałęziami gospodarki tradycyjnie budującymi gospodarczą podstawę Miasta Świnoujście. Rada zwraca uwagę na konieczność podzielenia potrzeb Mieszkańców z interesami rządu Rzeczypospolitej Polskiej, inwestorów oraz Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Nie do przyjęcia, w zgodzie z zasadami współżycia społecznego, jest w ocenie Rady inicjatywa gospodarcza realizowana kosztem pokoleń mieszkańców, w szczególności prawobrzeżnej części naszej małej ojczyzny. Nie bez znaczenia jest brak odpowiedzi na zgłaszane słuszne postulaty, będące odpowiedzią mieszkańców na coraz liczniejsze i dotkliwsze zakazy, wiążące się z funkcjonowaniem Portu Morskiego. Niedopuszczalne, w ocenie Rady, jest wprowadzanie zakazów ingerujących w podstawowe wolności obywateli od pokoleń zamieszkujących Przytór – Łunowo, Karsibór, Warszów i Ognicę. Nadane Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej prawa do swobodnego przemieszczania się, korzystania z dóbr kultury, wypoczynku, prowadzenia działalności gospodarczej przysługują każdemu obywatelowi i nie powinny być w czasach pokoju ograniczane, bez wsparcia lokalnej społeczności, w możliwości ich realizowania na co dzień. Rada Miasta Świnoujście dążyć będzie do zachowania, w trakcie całego procesu inwestycyjnego, zasad zgodnych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, godną rangi realizowanej inwestycji.

Nadzwyczajna sesja ze względów organizacyjnych odbyła się w gościnnych progach hotelu Interferie. 

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Józef temu

    11 lipca 2024 na 16:49

    Pani Agatowska wyraźnie kombinuje jak zablokować rozwój Świnoujścia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Po raz pierwszy Pendolino dojechało z Warszawy do Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Z trzydziestopięciominutowym opóźnieniem, pociąg Pendolino wjechał 18 czerwca na peron stacji Świnoujście. Z wagonów wysiadła zaledwie garstka pasażerów.

Od dziś, przez całe wakacje, najnowocześniejszy pociąg PKP Intercity będzie codziennie kursował z Warszawy do Świnoujścia, przez Poznań i Szczecin. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie szybkimi połączeniami nad morze – zwłaszcza z centralnej Polski.

Pociąg wyjeżdża ze stolicy o 16:00, a w Świnoujściu jest o 21:37 – w sam raz, by złapać nocny prom do Szwecji. W drugą stronę – ze Świnoujścia do Warszawy – Pendolino rusza o 6:22 i melduje się na dworcu Warszawa Wschodnia przed południem, o 11:59.

Na peronie w Świnoujściu pojawili się dziś nie tylko pierwsi pasażerowie, ale też ciekawscy mieszkańcy, którzy z telefonami w dłoniach robili zdjęcia i nagrywali filmy. 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Samorządowy Szlak Wodny połączy Szczecin, Nowe Warpno i Świnoujście

Opublikowano

w dniu

W sobotę, 28 czerwca, na wodach Odry i Zalewu Szczecińskiego popłynie pierwszy rejs w ramach nowego projektu turystyczno-komunikacyjnego, który może znacząco zmienić sposób podróżowania i wypoczynku w regionie. „Samorządowy Szlak Wodny” – taką nazwę nosi nowe pilotażowe połączenie wodne, które połączy Szczecin, Nowe Warpno i Świnoujście.

Oficjalne podpisanie umowy odbyło się w symboliczny sposób – na pokładzie statku „Queen of Szczecin”, który już za kilka dni ruszy w pierwszy kurs jako flagowa jednostka tego projektu. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada firma Secco Janusz Just, wyłoniona w ramach współpracy kilku samorządów: Powiatu Polickiego, Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin, Gminy Nowe Warpno oraz Miasta Świnoujście.

– Uruchamiamy Samorządowy Szlak Wodny – ważny i długo wyczekiwany projekt – mówi Shivan Fate, starosta policki. – Z radością obserwujemy, że mieszkańcy chcą z tego korzystać. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale także impuls do rozwoju naszego regionu.

Rejsy będą odbywały się w każdą sobotę i niedzielę aż do 24 sierpnia. Statek będzie zabierał pasażerów w podróż przez malownicze krajobrazy Pomorza Zachodniego – od miejskich nabrzeży Szczecina po spokojne wody Zalewu Szczecińskiego i tętniące letnim życiem Świnoujście.

– Pamiętamy czasy świetności białej floty – przypomina Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Wtedy małe porty i przystanie wokół Zalewu były połączone regularnymi rejsami. Dziś wracamy do tej idei – z nową energią, z nową jakością.

Nie krył zadowolenia również burmistrz Nowego Warpna, Jarosław Burba:
– To dla naszej gminy ogromna szansa. Ten projekt to nie tylko promocja i turystyka, ale także realna możliwość rozwoju bazy noclegowej, usług i lokalnego biznesu.

Dla mieszkańców Świnoujścia nowy szlak wodny to nie tylko wygodna alternatywa dla drogowej podróży do Szczecina i Nowego Warpna. To także okazja do spojrzenia na swoje miasto z nowej perspektywy – jako ważny punkt wodnego krwioobiegu regionu.

Samorządowy Szlak Wodny to projekt pilotażowy – ale z ambicjami na więcej. Jeśli zainteresowanie będzie wysokie, trasa może zostać przedłużona, a liczba rejsów zwiększona. Kluczowe będą pierwsze tygodnie funkcjonowania – czyli właśnie te wakacyjne soboty i niedziele.

Dla mieszkańców Świnoujścia to szansa, by po latach znów wejść na pokład statku, który nie tylko zabierze ich w relaksującą podróż, ale i połączy ich miasto z regionem w sposób, o którym od dawna się mówiło – ale który teraz wreszcie staje się rzeczywistością.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nie każdy młody ptak potrzebuje pomocy – co zrobić, gdy spotkasz podlota?

Opublikowano

w dniu

W okresie wiosenno-letnim bardzo często możemy natknąć się na młode ptaki, które wydają się porzucone i wymagające pomocy. Stop! Najprawdopodobniej ptak, którego spotkałeś, wcale nie potrzebuje ratunku, a Twoja ingerencja może przynieść mu więcej szkody niż pożytku.

W Polsce wiele gatunków ptaków opuszcza gniazdo, zanim nauczy się latać. Takie młode ptaki to tzw. podloty – nie potrafią jeszcze wzbić się w powietrze, ale są już aktywne, samodzielnie się przemieszczają i uczą życia w naturalnym środowisku. Choć wyglądają bezradnie, nie są porzucone – opiekują się nimi rodzice, którzy karmią je i pilnują z ukrycia.

Zabranie podlota z jego otoczenia to poważny błąd. Człowiek nie nauczy go unikania zagrożeń ani zdobywania pożywienia. Ptak, który zbyt wcześnie trafi do domu, może utracić szansę na życie na wolności – przyzwyczaja się do ludzi i nie rozwija potrzebnych instynktów. W skrajnych przypadkach oznacza to trwałą niezdolność do powrotu na łono natury.

Podloty należy zostawić w spokoju. Ich obecność na ziemi, w trawie czy na chodniku nie jest powodem do interwencji. To naturalna faza dorastania, która trwa zwykle od tygodnia do dwóch.

Apelujemy do mieszkańców, aby reagowali tylko wtedy, gdy ptak wygląda na rannego – ma np. bezwładne lub nienaturalnie ułożone skrzydło, nie reaguje na otoczenie albo widać ślady urazu. W takich przypadkach:
– małe ptaki (np. wróble, gołębie) należy samodzielnie dostarczyć do lecznicy weterynaryjnej,
– w przypadku większych ptaków należy skontaktować się ze Strażą Miejską (tel. 91 321 99 40) lub Policją (tel. 47 783 15 11).

Jeśli ptaka przyniesie nam pies lub kot, najpierw należy go dokładnie obejrzeć. Jeśli nie ma obrażeń, najlepiej odnieść go w pobliże miejsca, w którym został znaleziony, i umieścić pod krzewem lub w innym osłoniętym miejscu. Rodzice znajdą młode – ptaki nie rozpoznają zapachu człowieka, więc nie porzucą potomstwa.

Pamiętajmy też, aby nie dokarmiać podlotów. Dorosłe ptaki same przestają je karmić w odpowiednim momencie, aby zmotywować młode do samodzielnego poszukiwania pożywienia. Jeśli zaczniemy je dokarmiać, zaburzymy ten proces – ptaki zostaną w danym miejscu zbyt długo, nie rozwiną umiejętności i będą miały utrudniony start w dorosłość.

Lecznica przyjmująca ranne lub chore małe ptaki w Świnoujściu:
– Przychodnia weterynaryjna „VET” s.c. Jarosław Bobruk, Zdzisław Karalus, ul. Sikorskiego 2, tel. 91 327 01 37, 601 584 499, 601 584 515, e-mail: vet93@mm.pl
Koszty leczenia i rehabilitacji rannych ptaków pokrywa Gmina.

Prosimy o nie dostarczanie podlotów i rannych ptaków do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Zachowanie młodych ptaków może budzić nasze emocje, ale to, co dla nas wygląda jak sytuacja kryzysowa, w przyrodzie jest całkowicie naturalne. Dlatego zanim zdecydujemy się działać, warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć – czasem największą pomocą jest pozostawienie natury w spokoju.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Bezpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego, mediacji oraz edukacji prawnej mogą korzystać mieszkańcy Świnoujścia dzięki zadaniu realizowanemu na terenie miasta. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa, a także zapewnienie szerokiego dostępu do fachowego wsparcia w sprawach prawnych i obywatelskich.

Na terenie Miasta Świnoujście realizowane jest zadanie w postaci nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego, mediacji oraz edukacji prawnej przez Fundację HONESTE VIVERE z siedzibą w Warszawie. Fundacja, od lat zaangażowana w działania na rzecz edukacji prawnej, oferuje mieszkańcom szeroki wachlarz bezpłatnych usług: indywidualne porady prawne, wsparcie mediacyjne oraz dostęp do materiałów edukacyjnych z różnych dziedzin prawa. Do dyspozycji są również artykuły, publikacje i narzędzia wspomagające zrozumienie przepisów i prawnych obowiązków.

W czerwcu dla mieszkańców naszego miasta przygotowano serię szkoleń online, podczas których zostaną omówione zagadnienia z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, kwestii spadkowych, praw konsumentów oraz ochrony danych osobowych.

Program czerwcowych szkoleń online obejmuje:

1. 24.06, godz. 08:00 – Działalność nierejestrowa, czyli własna firma bez potrzeby rejestracji w urzędzie.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MjBlYWNiOTYtZDI0Zi00ZmFlLWFmYjYtY2UxZDY2NGRhNDFk%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

2. 24.06, godz. 09:00 – Jak skutecznie złożyć reklamację.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MzkwOGVmNTYtZjc5Zi00M2RlLWJiYjEtM2Y1ZTRlOWIwZDYw%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

3. 24.06, godz. 10:00 – Zakup mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym. Co powinien wiedzieć każdy kupujący.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MGJmNDJkMWUtZTFlNC00NjIzLThkNWMtNTAwMWYwNjM5MmNm%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

4. 24.06, godz. 11:00 – Kto i w jaki sposób może nas wesprzeć, w tym nieodpłatnie, w przypadku zaistnienia konieczności ochrony naszych praw.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_YTNlNjAzZDgtNzA5Yy00ZWMwLTk1MjAtM2MwNDkxMzA4Y2I3%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

5. 24.06, godz. 12:00 – Rozporządzenia majątkiem. Testament, darowizna, umowa dożywocia oraz inne formy w praktyce.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NmU1ODI1MWQtNDI2Yi00ZDkzLWIxZGQtNTY2ZWMzZGJkMTA1%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

6. 24.06, godz. 13:00 – Instytucje powołane do ochrony praw konsumentów, czyli gdzie i jak skutecznie szukać pomocy w sprawach konsumenckich.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MThmNTNiYmQtNzRhMS00ZDEzLTg1YWMtNzM2NGUzNWQ2YjQ0%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

7. 26.06, godz. 09:00 – Internetowe oszustwa. Jak rozpoznać i jak się chronić.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NmZmYjQxNWItOTdhYS00NDEwLWFjNTctOTIwYzMxN2RlMWI1%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

8. 26.06, godz. 10:00 – Prawo pracy w praktyce. Zasady prawa pracy.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MGVhMmNmMjMtYzQ3Zi00MTI2LTg2ZWEtOGIxYTQ5YzdjMDdi%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

9. 26.06, godz. 11:00 – Instytucje powołane do ochrony praw pracowników, czyli gdzie i jak skutecznie szukać pomocy w sprawach pracowniczych.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NzRmOTBkODQtZjZiMC00OTRjLWJiZjAtZjYyYzU1NjE1NGIz%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

10 26.06, godz. 12:00 – Postępowanie dowodowe w sądzie, czyli środki dowodowe w praktyce.
Dołącz do spotkania – https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NmM1ODUyOGUtNjY5Ny00NGVlLTg3NzAtZGY1OWE1MDQ5NTQx%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22ab787acd-d6e7-4922-9a1d-d7b184c91645%22%2c%22Oid%22%3a%22fa8c237a-2ee5-4a27-8981-c2293eaeea92%22%7d

Szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, a udział w nich jest bezpłatny. Zajęcia odbywają się na platformie Microsoft Teams. Aby dołączyć do wybranego szkolenia, wystarczy skopiować link z harmonogramu do przeglądarki internetowej (z wyjątkiem Mozilla Firefox). Nie jest wymagane posiadanie aplikacji ani konta – wystarczy wpisać imię i nazwisko lub pseudonim. Logowanie do spotkania możliwe jest najwcześniej na 5 minut przed jego rozpoczęciem.

Udział w projekcie to doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy prawnej oraz skorzystania z profesjonalnego, bezpłatnego wsparcia.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Weekend na sportowo z udziałem lekkoatletów z klubu OSiR „Wyspiarz”

Opublikowano

w dniu

W tegorocznych Mistrzostwach Polski U20, które odbyły się w dniu 14 czerwca 2025 r. w Gdańsku wzięło udział dwóch utalentowanych zawodników klubu OSiR „Wyspiarz”: Magda Karpińska i Dawid Pecyna, którzy pokazali ogromną wolę walki i sportowy charakter.

Magda Karpińska dystans 5000 m przebiegła w czasie 18,36,30 uzyskując trzecią klasę sportową i ustanawiając rekord życiowy, zaś Dawid Pecyna ten sam dystans pokonał w czasie 15,56,69 i również uzyskał trzecią klasę sportową.

Z kolei w zawodach Nestle Cup, które odbyły się w dniu 14 czerwca 2025 r. w Krakowie wystartowały cztery zawodniczki naszego klubu: Julia Jagusz, Lena Kowalska, Natalia Smolińska, i Aleksandra Pancer, które również wykazały się niezwykłą determinacją. Wysiłek i pasja zaowocowały znakomitymi wynikami, które zapiszą się na kartach ich sportowej historii.

Choć podium było w zasięgu ręki, najlepszy rezultat – piąte miejsce – wywalczyła Julia Jagusz z wynikiem 41,00 na dystansie 300 m. Jest to ogromne osiągnięcie, które świadczy o wysokim poziomie wytrenowania. To wynik systematycznej pracy na treningach, poświęcenia i niezłomnego ducha sportowego.

Na wyróżnienie zasługują również występy pozostałych zawodniczek: Natalii Smolińskiej, która w biegu na dystansie 600 m ustanowiła rekord życiowy z wynikiem 1,47,70 ( piąta klasa sportowa), Leny Kowalskiej w biegu na 600 m, która również ustanowiła rekord życiowy z wynikiem 1,48,25 ( piąta klasa sportowa) oraz Aleksandry Pancer,  która w biegu na dystansie 300 m uzyskała wynik 43,72 ( trzecia klasa sportowa).

Mistrzostwa Polski w Gdańsku oraz zawody Nestle Cup w Krakowie to wydarzenia, które przyciągają najlepszych zawodników z całego kraju. Dla uczestników to nie tylko prestiżowe zawody, ale także szansa na sprawdzenie swoich umiejętności, pobicie rekordów i zdobycie doświadczenia w rywalizacji na najwyższym poziomie.
Gratulujemy sukcesów sportowych.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

403. parkrun Świnoujście – lato coraz bliżej!

Opublikowano

w dniu

Foto: Leszek  Daraszewicz

Choć lato jeszcze nie nadeszło oficjalnie, po chłodnych dniach w końcu pojawiły się pierwsze zadowalające promienie słońca. Nie było upału, ale pogoda dopisała – delikatne ciepło i błękitne niebo dodały uroku sobotniemu spotkaniu parkrunowiczów. Idealne warunki, by zacząć weekend od 5 km ruchu i dobrej energii!

Z radością odnotowaliśmy ponad 50 uczestników – to fantastyczna liczba, która dodaje nam skrzydeł! Cieszymy się, że wśród Was byli goście z różnych zakątków Polski oraz z zagranicy. Wasza obecność tworzy niesamowitą atmosferę.

Szczególny moment sobotniego spotkania to jubileuszowy, 200. parkrun Gerharda! Przy tej okazji przypomnieliśmy jego imponujące biegi z dawnych lat – żywa historia naszego świnoujskiego parkrunu! Gerhard Tolz biega już od 1965 roku, a jego biegowy dorobek to imponujące 60 lat aktywności, 95 000 przebiegniętych kilometrów, dziesiątki maratonów oraz niezliczone wspomnienia z tras. Ukończył m.in. 25. maraton w czasie 2:44:25, a dziś nie zwalnia tempa – jego 200. parkrun przebiegł w czasie 32:24. Gerhard, jesteś inspiracją!

Ogromne brawa i wdzięczność dla naszych wspaniałych wolontariuszy – to właśnie oni sprawiają, że każda sobota na parkrunie to coś więcej niż tylko bieg! Dzięki ich zaangażowaniu, uśmiechom i czujności mogliśmy bezpiecznie pokonać trasę i cieszyć się wspólnym porankiem. Tym razem pod przewodnictwem Natalii na żółto świecili: Grzegorz, Katarzyna, Robert, Arkadiusz, Urszula, Elżbieta, Mirosław, Kacper, Karolina, Gerhard oraz Piotr.

Zachęcamy wszystkich do wsparcia parkrunu również w tej roli – satysfakcja gwarantowana!

Przyszła pora na kilka informacji z 403. parkrunu Świnoujście w ujęciu statystycznym:

Liczba uczestników: 53
Kobiety: 26
Mężczyźni: 27
Debiutanci (pierwszy parkrun): 7
Nowe rekordy życiowe (PB): 13
Najlepszy czas biegu: 18:39 — Josh SAMBROOK
Najszybsza kobieta: 23:08 — Joanna RZEMIENIECKA-GRUDZIEŃ
Najstarsza kategoria wiekowa obecna:
VM75-79 — Gerhard TOLZ
VW75-79 — Urszula GOLACHOWSKA
Najwyższy współczynnik wieku (age grade): 70.25% — Jan SCHMIDT
Najwięcej przebiegniętych parkrunów: Adam APERLIŃSKI – 298 oraz zaraz za nim Marek Błażej JASIUCHNA – 295
Najmłodszy uczestnik z PB: Natan PILARCZYK (JW10) – 28:39
Członkostwo w klubach parkrun:
Klub 250: 4 uczestników
Klub 100: 13 uczestników
Klub 50: 4 uczestników
Klub 25: 6 uczestników

Pełne zestawienie wyników:
https://www.parkrun.pl/swinoujscie/results/403/

A już w sobotę… 404. parkrun! Nie, nie zniknie jak skarpetka w pralce – będzie jak zawsze punktualnie, w sobotę o 9:00, z uśmiechami, endorfinami i mnóstwem dobrej energii. Zabierz znajomego, dziecko, psa albo po prostu siebie i dołącz do nas!

Do zobaczenia na trasie!
Zespół parkrun Świnoujście

Notatka: Kasia Cypryjańska

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524