Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Poznaliśmy najlepsze firmy z Pomorza Zachodniego. Święto biznesu już za nami

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP

Pasja, kreatywność i odwaga to klucz do biznesowego sukcesu, potwierdzają to osiągnięcia Finalistów i Laureatów konkursu gospodarczego organizowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Właśnie zakończyła się V edycja konkursu „Twój biznes po banderą sukcesu”. Podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Szczecinie wręczono nagrody w trzech konkursowych kategoriach. Wydarzenie zgromadziło przedsiębiorców, inwestorów, przedstawicieli władz oraz mieszkańców regionu, tworząc platformę do wymiany doświadczeń, innowacyjnych pomysłów oraz nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Dla finalistów była to niepowtarzalna okazja na promocję swoich osiągnięć oraz umocnienie pozycji na rynku.Kreatywni, zaangażowani i pełni pasji.

To już kolejna edycja konkursu  organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Każda kolejna bije rekordy ilości zgłoszeń co udowadnia, że projekt wzbudził zaufanie przedsiębiorców i umocnił swoją markę w regionie. Jak podkreślają organizatorzy, celem wydarzenia jest wyróżnienie firm, które poprzez innowacyjność, kreatywność i dynamiczny rozwój przyczyniają się do wzrostu gospodarczego regionu.

– Jestem dumny z tego, że w naszym regionie powstaje tyle wyjątkowych firm. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego są kreatywni, zaangażowani, pełni pasji. Jedną z misji samorządu jest tworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju przedsiębiorczości. W tym roku zaproponowaliśmy aż 3 kategorie konkursowe, do których zgłosiło się ponad 300 najróżniejszych firm. Moim zdaniem wśród finalistów oraz nagrodzonych. znalazły się najciekawsze przykłady lokalnej przedsiębiorczości z wielu, bardzo odległych od siebie branż i to jest fantastyczne. Dzięki temu widzimy jak zróżnicowany i ambitny jest nasz region i ludzie tworzący lokalną gospodarkę – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przedsiębiorcy, którzy inspirują

W trakcie finałowego wydarzenia poznaliśmy laureatów we wszystkich konkursowych kategoriach. Warto również zaznaczyć, że w tym roku po raz kolejny Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał nagrodę specjalną – Złotą Banderę sukcesu. Laureatem została Wielobranżowa Spółdzielnia Inwalidów Selsin – która aktywizuje osoby niepełnosprawne, buduje lokalną społeczność oraz z sukcesami współpracuje z firmami zarówno z kraju, jak i zagranicy, realizując najbardziej wymagające projekty szwalnicze lub manualne.

Tegoroczna edycja konkursu przyniosła dwie nowe kategorie, które doceniają działalność lokalnych przedsiębiorstw w różnych aspektach ich działalności. Pierwszym w historii konkursu Laureatem „Diamentowej Bandery Sukcesu” została firma Autocomp Management Sp. z o.o. , która działa w sektorze obronności, zarówno w kraju, jak i zagranicą, wprowadzając coraz to ciekawsze innowacje. Zwycięzcą w kategorii „Biznes i Edukacja” dedykowanej firmom zaangażowanym we wsparcie sektora edukacji na różnych szczeblach zostało Przedsiębiorstwo PKS Gryfice Sp. z o.o., które od lat z sukcesami kształci kolejne pokolenia w zawodzie mechanik oraz technik gastronomiczny.

Główną i znaną kategorią od samego początku istnienie konkursu jest „Bandera Sukcesu”. Spośród 10 finalistów to mieszkańcy regionu, klienci oraz fani głosują na swoich faworytów w otwartym głosowaniu. W tym roku najwięcej głosów uzyskała firma ASO Marek Mozga zajmująca się serwisowaniem samochodów. Na drugim miejscu uplasowała się Sei Mia Marta Frączek, która własnoręcznie projektuje i szyje produkty dla dzieci. Ostatnie miejsce na podium zajęła firma Qualia Adrian Małachowski, znana z zamiłowania do kawy zarówno lokalnie jak i w całym kraju. Co ważne, pozostali finaliści w tej kategorii również otrzymali nagrody – każdy z nich otrzymał bon o wartości 10 000 zł, który może przeznaczyć na realizację usług rozwojowych.

Podczas wydarzenia została również przyznana nagroda publiczności. To wyjątkowe wyróżnienie oparte na zaufaniu konsumentów otrzymała Onmove – pierwsza w Polsce agencja modelek i modeli plus size. Nagrodę dla  wręczyła Redaktor Naczelna Magazynu Forbes Polska Katarzyna Dębek.

– Dla mnie każde spotkanie z zachodniopomorskim biznesem to rzecz bardzo istotna. Jesteście bohaterami tego wieczoru, a dla mnie zachodniopomorska przedsiębiorczość w ogóle jest bohaterska. Doskonale pamiętam ten moment transformacji, w szczególności w latach 90., gdy gospodarka na Pomorzu Zachodnim przewróciła się zupełnie. Wtedy my, młodzi, widzieliśmy, że musimy coś z tym zrobić. Że z przepięknego regionu z gigantycznym potencjałem mamy region wielkich problemów. Po tych latach mogę powiedzieć z dumą, że z regionu z największych gospodarczych w Polsce, staliśmy się regionem największych szans gospodarczych w Polsce. To jest państwa zasługa – poweidział marszałek Olgierd Geblewicz.

Konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu” stanowi część projektu „Pomorze Zachodnie – Innowacyjne, Kreatywne, Nowoczesne”, współfinansowanego z Programu FEPZ 2021-2027 oraz wspiera promowanie edukacji zawodowej i uczenia się przez całe życie, co ma na celu stworzenie silnego, innowacyjnego środowiska biznesowego na Pomorzu Zachodnim.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie zaniedbań wobec koników polskich 

Opublikowano

w dniu

Po sześciu latach walki o sprawiedliwość zapadł prawomocny wyrok w jednej z najbardziej wstrząsających spraw dotyczących znęcania się nad zwierzętami. Sąd uznał dwoje pracowników Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) za winnych rażących zaniedbań i skazał ich na podstawie art. 35 ust. 1a Ustawy o ochronie zwierząt.

Sprawa dotyczy wydarzeń, które rozegrały się na zamkniętym terenie, gdzie pod opieką organizacji znajdowało się stado koników polskich. Przez wiele miesięcy zwierzęta były pozostawione bez dostępu do jedzenia i wody, co doprowadziło do ich ogromnego cierpienia. Dwa konie nie przeżyły – zginęły w męczarniach.

Bulwersujący jest fakt, że do tych dramatycznych zaniedbań doszło w organizacji, której celem powinno być dbanie o dobrostan zwierząt. Zamiast ochrony, konie doświadczyły skrajnej nieodpowiedzialności i okrucieństwa.

Proces sądowy trwał latami i wymagał licznych odwołań, ale ostatecznie sprawiedliwość zwyciężyła. Choć wyrok nie przywróci życia tym zwierzętom, stanowi jasny sygnał, że znęcanie się nad zwierzętami nie może pozostać bezkarne.

Osoby zaangażowane w walkę o sprawiedliwość podkreślają, że to ważny precedens. – Dziękujemy wszystkim, którzy nie pozwolili tej sprawie ucichnąć – mówią Beata Kastrau z Fundacji Animals Przystań Świnoujście, która nagłośniła dramatyczną sytuację koników polskich.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

XV Sesja Rady Miasta Świnoujście. Kluczowe punkty obrad

Opublikowano

w dniu

Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście, Ryszard Teterycz, poinformował o zwołaniu XV sesji Rady Miasta IX kadencji na wniosek Prezydenta Miasta. Obrady odbędą się 27 marca 2025 r. (czwartek) o godz. 10:00 w sali nr 1 Urzędu Miasta przy ul. Wojska Polskiego 1/5.

W porządku obrad znalazły się m.in. kwestie finansowe, w tym zmiany w budżecie miasta oraz aktualizacja wieloletniej prognozy finansowej. Radni podejmą także decyzje dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych, zasad przyznawania świadczeń zdrowotnych dla nauczycieli oraz wprowadzenia zasad „Bonu Wyspiarza Seniora”.

Ważnym punktem będzie uchwała w sprawie uregulowania zasad użytkowania i parkowania elektrycznych hulajnóg wypożyczanych komercyjnie w mieście. Poruszone zostaną również tematy związane z infrastrukturą miejską, gospodarką komunalną oraz programem opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

Sesja zakończy się wolnymi wnioskami i zamknięciem obrad.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Max von Jastrov pyta mieszkańców o terminal kontenerowy

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na spotkanie zorganizowane w środę 19 marca w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu przyszło niewiele osób. Za organizację spotkania odpowiadała firma DOM MARKI Max von Jastrov, działająca w imieniu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Mieszkańcy oczekiwali merytorycznej dyskusji i odpowiedzi na istotne kwestie. Wśród zadanych pytań pojawiły się te o brak analizy strat i zysków dla mieszkańców, a także konsekwencję zajęcia kolejnych fragmentów plaży. 

Prowadzący spotkanie poinformowali, że do 20 marca można jeszcze przesyłać pytania drogą mailową na adres: konsultacje@zapytajport.pl. Odpowiedzi na zadane pytania zostaną udzielone podczas kolejnego spotkania zaplanowanego 2 kwietnia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Erasmus+ w Świnoujściu – licealiści z Europy odkrywali historię i prawa człowieka

Opublikowano

w dniu

Czterdziestu licealistów z Polski, Niemiec, Belgii i Niderlandów spotkało się na wyspie Uznam, aby wspólnie zgłębiać temat praw człowieka w historycznie ważnych miejscach naszego regionu. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+, w którym  uczestniczą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Świnoujściu.

Podczas tygodniowego pobytu młodzież odwiedziła m.in. dawne więzienie Wehrmachtu w Anklam, Muzeum Techniczno-Historyczne w Peenemünde, Podziemne Miasto w Szczecinie oraz bunkry przy dawnej fabryce benzyny syntetycznej w Policach. W każdym z tych miejsc odbyły się zajęcia edukacyjne prowadzone przez lokalnych ekspertów. Głównym celem programu Erasmus+ jest nauka poprzez bezpośredni kontakt z miejscami pamięci.

Uczestnicy projektu wzięli także udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę bombardowania Świnoujścia, które odbyły się na cmentarzu wojennym Golm w Kamminke. Wcześniej młodzież uczestniczyła w warsztatach historycznych, które pozwoliły im poznać tragiczne wydarzenia z 12 marca 1945 roku.

Ważnym elementem programu edukacyjnego było także spotkanie ze świadkami historii. Zaproszenie przyjęli Charlotte Hömke oraz Wolfgang Krüger, którzy jako dzieci doświadczyli dramatycznych skutków bombardowania Świnoujścia i podzielili się swoimi wspomnieniami z młodzieżą.

Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I od 2016 roku regularnie uczestniczy w projektach historycznych Erasmus+, dotychczas angażując już ponad 70 uczniów. Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie zdobywają nie tylko wiedzę historyczną, ale także uczą się odpowiedzialności za przyszłość, rozwijają wrażliwość społeczną i budują międzykulturowe przyjaźnie, które często pozostają na całe życie.

Magdalena Monkosa, koordynatorka projektu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Chrzest i wodowanie ORP Rybitwa. Krok w modernizacji polskiej floty

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

19 marca 2025 roku w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu i wodowania piątego już niszczyciela min typu Kormoran II. Nowoczesna jednostka otrzymała nazwę ORP Rybitwa, a jej matka chrzestna, Maria Teryfter, żona byłego dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirała Krzysztofa Teryftera, nadając imię okrętowi, wypowiedziała tradycyjne słowa:„Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza.”

Po tych słowach nastąpiło symboliczne rozbicie butelki szampana o burtę, a okręt zsunął się na wodę, rozpoczynając kolejny etap budowy. Teraz przed nim wyposażanie w systemy nawigacyjne, uzbrojenie oraz urządzenia przeciwminowe.

ORP Rybitwa (nr burtowy 605) to druga jednostka, po ORP Jaskółka, z trzech przeznaczonych dla 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu, wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jest piątym okrętem projektu 258, zaprojektowanym do wykrywania, klasyfikowania oraz niszczenia min morskich. Może także prowadzić rozpoznanie torów wodnych, eskortować inne jednostki przez zagrożone akweny oraz współpracować z zespołami okrętów NATO i Unii Europejskiej.

Program budowy niszczycieli min Kormoran II realizuje konsorcjum, którego liderem jest Remontowa Shipbuilding S.A. Partnerami w projekcie są również Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna. Nowe jednostki zastępują przestarzałe trałowce, zapewniając Marynarce Wojennej nowoczesne narzędzia do zwalczania zagrożeń minowych.

W skład systemu obrony przeciwminowej wejdzie łącznie sześć okrętów: prototypowy ORP Kormoran (601), seryjne ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) oraz budowane ORP Jaskółka (604), ORP Rybitwa (605) i ORP Czajka (606). Plan zakłada, że ostatnie trzy jednostki wejdą do służby w latach 2026-2027.

Nowa Rybitwa to czwarty w historii polskiej floty okręt noszący tę nazwę. Pierwszy był trałowiec typu FM, który służył w latach 1921-1931. Drugi to jeden z sześciu legendarnych trałowców redowych typu Jaskółka, zaprojektowanych i zbudowanych w Polsce w latach 30. XX wieku. Brał udział w obronie Wybrzeża w 1939 roku, a po wojnie służył do 1966 roku. Trzeci ORP Rybitwa to trałowiec bazowy projektu 206F, który pozostawał w służbie od 1967 do 2002 roku.

Nazwy ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka nawiązują do przedwojennych polskich minowców, które zapisały się w historii obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Nowe jednostki kontynuują tę tradycję, łącząc dziedzictwo z nowoczesnością.

Budowa ORP Rybitwa rozpoczęła się 19 stycznia 2024 roku od symbolicznego „palenia blach”, a stępkę położono dwa miesiące później, 20 marca 2024 roku. Ostatni z serii, przyszły ORP Czajka, jest w trakcie montażu – jego budowę zainaugurowano 15 października 2024 roku.

Wodowanie ORP Rybitwa to kolejny krok w realizacji ambitnego planu modernizacji Marynarki Wojennej, która dzięki nowoczesnym niszczycielom min Kormoran II stanie się bardziej skuteczna i operacyjnie gotowa do działania zarówno na Bałtyku, jak i w misjach międzynarodowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czasowe zamknięcie tunelu w nocy z 21 na 22 marca

Opublikowano

w dniu

W nocy z 21 na 22 marca, w godzinach od 23:00 w piątek do 05:00 w sobotę, planowane jest zamknięcie tunelu.

Ruch będzie dozwolony jedynie dla służb ratunkowych, straży pożarnej, policji oraz komunikacji miejskiej, po wcześniejszym skontaktowaniu się z dyspozytorem.

Zamknięcie tunelu spowodowane jest myciem lamp w tunelu (odcinki rampowe) oraz przeglądem rozdzielni elektrycznej w Stacji Transformatorowej TK2. Od strony wyspy Wolin na drodze dojazdowej do tunelu nie będzie oświetlenia.

Prosimy o dostosowanie się do wprowadzonych zmian i apelujemy o ostrożność w rejonie tunelu. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie w związku z tymczasowymi utrudnieniami.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524