Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

ASMD – choroba odkryta na nowo – jest leczenie

Opublikowano

w dniu

Jeśli dziecko ma powiększony brzuch, nie daj sobie wmówić, że taka jego uroda, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniem: czym go karmicie? Wykonaj choćby USG. W ten sposób manifestuje się szereg chorób metabolicznych, w tym ultrarzadka ASMD, niedobór kwaśnej sfingomielinazy. W Polsce na tę chorobę cierpi ok. 25 osób. Kilkanaście potrzebujenatychmiastowego leczenia za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej. Niestety, od czerwca 2023 pacjenci czekają na refundację. O tym mówiono w czasie śniadania prasowego „ASMD rzadka choroba, o której nikt wcześniej nie słyszał”.

Jak się żyje z taką chorobą, kiedy śledziona i wątroba są tak duże, że brzuch wystaje? Jak na tykającej bombie.

Wydaje się, że wszystko jest w porządku, a jednak każde uderzenie w brzuch wiąże się z ogromnym ryzykiem. Śledziona syna w tej chwili jest dwa razy taka jak u zdrowego człowieka, a przecież toworek z krwią. Dlatego jestem cały czas na podwórku, kontroluję, boję się mówi Andrzej Kępczyński, tata chłopca chorego na ASMD. Wraz z żoną Anną założyli Stowarzyszenie Chorych na ASMD i Ich Rodzin. Trudno im pogodzić się z sytuacją, że skoro brakuje enzymu, a on jest dostępny jako lek, nie podajemy go po prostu dziecku. Bo do tej pory lekarze mogli jedynie monitorować chorobę, wizyta raz na pół roku i leczenie objawowe. Teraz jest enzymatyczna terapia zastępcza polegająca na dostarczaniu brakującego enzymu co dwa tygodnie poprzez wkłucia.

W 2022 roku amerykańska rządowa Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziły do stosowania w leczeniu ASMD typu A/B i B olipudazę alfa (o typach choroby poniżej). Co ważne, FDA nadało temu lekowi status terapii przełomowej. W ubiegłym roku znalazła się na liście leków rekomendowanych przez AOTMiT w wykazie TLI, ale aktualnie polscy pacjenci nie mają do niej dostępu.

Olipudaza alfa jest niezwykle skuteczna. Po 612 miesiącach terapii dochodzi do znacznego zmniejszenie wątroby i śledziony, zwiększenia liczby płytek krwi, poprawy obrazu radiologicznego zajęcia płuc. Natomiast leczenie nie jest skuteczne na objawy neurologiczne enzym nie przenika bowiem bariery krewmózg. Ponieważ leczenie przynosi rewelacyjne efekty, mamy nadzieję, że wkrótce będzie dostępne dla pacjentów. W Polsce potrzebuje go w tej chwili ok. 20 chorych mówi dr hab. Patryk Lipiński, specjalista pediatra, ekspert ds. chorób lizosomalnych.

Ten lek to nadzieja dla naszego dziecka. Okropne jest życie ze świadomością, że możemy prFzeżyćwłasne dziecko. On jest po prostu fajnym chłopakiem. Może kiedyś ślub matce łamie się głos.

Syn jeździ na rowerze, myśleliśmy, że to nigdy nie będzie możliwedodaje ojciec.

Życie pełne cudów, brakuje tylko leku

Państwo Kępczyńscy mają dwoje biologicznych, dorosłych już dzieci. Gdy z okazji 20. rocznicy ślubu mieli zamiar wyjechać w podróż życia do Kalifornii, Anna w domu dziecka poznała pięciomiesięcznego chłopca. Od początku słyszała, że maluch choruje na NiemannaPicka i umrze”. Chłopiec nie miał szans na adopcję. Kępczyńskim wszyscy powtarzali: nie przywiązujcie się.

Dziecko wbrew zapowiedziom nie umiera, lecz ma się coraz lepiej. Do kochającego domu trafiło w wieku 10 miesięcy. Jego życie obfituje w cuda: jeździ na nartach, gra w piłkę. Kolejny cud nastąpił, gdy rodzice zwrócili się z prośbą o konsultację do dr. hab. Patryka Lipińskiego i usłyszeli ze zdumieniem, że lekarz zna ich syna z czasów niemowlęctwa. Dziecko zostało zdiagnozowane bardzo wcześnie. A to wcale nie jest normą, bo chorzy zanim trafią na specjalistę od chorób metabolicznych, pokonują całą odyseję diagnostyczną, są odsyłani od lekarza do lekarza.

Sześcioletni obecnie chłopiec cierpi na bardzo częste krwawienia z nosa. Ma też zaburzenia czuciaśrodka ciężkości. Tata, fizjoterapeuta, usilnie pracuje nad poprawą stanu syna.

Kępczyńscy opowiadają, że lekarze na hasło NiemannPick drętwieli z przerażenia.

Okazało się, że dziecko nie choruje jednak na chorobę NiemannaPicka, tylko ASMD. Rodzice zobaczyli nadzieję, bo wiedzieli, że powstaje enzymatyczna terapia zastępcza.

Chcieli dać dziecku wszystko to, co miały ich dzieci: bieganie na bosaka po trawie, po ciepłym piasku.

Chłopiec oprócz tego, że ma powiększoną wątrobę i śledzionę, ma także szmery w płucach paraliżujące każdego lekarza. Widać też ogniska spichrzenia w gałce ocznej.

Czym jest ASMD?

Jest to wrodzona choroba metaboliczna z grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych. ówną rolęodgrywa w niej mutacja w genie SMPD1, powodująca upośledzenie funkcji enzymu (kwaśnej sfingomielinazy), białka odgrywającego istotną rolę w rozkładzie sfingomieliny. Dochodzi do spichrzania, czyli gromadzenia nierozłożonej sfingomieliny w komórkach układu siateczkowo-śródbłonkowego, makrofagach płucnych, nacieczenia szpiku kostnego i uszkodzenia hepatocytów (komórek wątrobowych) tłumaczy prof. Beata KiećWilk z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II; kierownik Pracowni Rzadkich Chorób Metabolicznych, UJCM.

U większości pacjentów z ASMD występuje znaczne powiększenie śledziony i wątroby. Z uwagi na nacieczenie szpiku kostnego pacjenci mogą mieć zmniejszoną liczbę płytek krwi. Z kolei gromadzenie się sfingomieliny w makrofagach płucnych w ścianie oskrzeli i przegród pęcherzykowych może prowadzić do ograniczenia pojemności życiowej płuc i upośledzenia wymiany gazowej. Mimo że u większości pacjentów z ASMD występują radiologiczne cechy choroby śródmiąższowej płuc, klinicznie może objawiać się dopiero w wieku dorosłym dodaje dr hab. Patryk Lipiński.

Szacuje się, że choroba spichrzeniowa ASMD (ang. acid sphingomyelinase deficiency) występuje z częstością ok. 1 na 250 tys. żywych urodzeń. Jest więc pięć razy rzadsza niż choroba Gauchera(uszkodzony gen prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu enzymu glukocerebrozydazy, co skutkuje odkładaniem się glukozyloceramidu w tkankach wielu narządów).

Prof. Beata KiećWilk podkreśla, że ASMD była znana od 1914 r., kiedy to dr Albert Niemann opisałdziecko na nią cierpiące. W latach 20. XX w. dr Ludwik Pick dokonał systematycznego przegląduprzypadków klinicznych i stwierdził, że ASMD jest oddzielną jednostką chorobową, a nie odmianą choroby Gauchera. Wtedy to ASMD na długie lata została włączona do grupy chorób określanychmianem schorzenia NiemannaPicka, które z oparciu o obraz kliniczny różnicowano na typy A-C.Dopiero w ostatnich latach jednoznacznie rozdzielono, połączone ze sobą, dwie choroby spichrzeniowe, o zupełnie innym podłożu genetycznym i biochemicznym: ASMD oraz NPC.

Typy ASMD

Postać wczesna ASMD, zwana także chorobą Niemanna i Picka typu A, charakteryzuje się ciężkim przebiegiem z wybitną neurodegeneracją. Dzieci umierają przed ukończeniem drugiegotrzeciegoroku życia. Wyróżnia się także postać przewlekłą trzewną, zwaną także chorobą Niemanna i Picka typu B, gdzie nie dochodzi do zajęcia układu nerwowego, oraz postać przewlekłą nerwowo-trzewną, zwaną także chorobą Niemanna i Picka typu A/B. Postać przewlekła trzewna charakteryzuje się wolną progresją zajęcia narządów wewnętrznych i brakiem objawów ze strony układu nerwowego. Postać przewlekła nerwowo-trzewna (ASMD typu A/B) stanowi fenotyp pośredni, w którym wolniej postępuje zajęcie ośrodkowego układu nerwowego niż w typie niemowlęcym tłumaczy dr hab. Patryk Lipiński.

Chorzy z typem B przeżywają kilkanaście lat, z typem A/B niektórzy dożywają dorosłości, choć większość z nich umiera w wieku nastoletnim.

ASMD jest chorobą pospującą. Wątroba ulega przebudowaniu, zwłóknieniu, może to doprowadzić do jej marskości i rozwoju wodobrzusza. Dzieci z ASMD z powodu wtórnych problemów zwchłanianiem niedożywione i niższe od rówieśników. Poza tym w przebiegu choroby dochodzi do zajęcia układu kostnoszkieletowego, rozwija się osteopenia, czyli zmniejszenie gęstości mineralnej tkanki kostnej, a w jej wyniku osteoporoza. Chorzy, którzy nie są leczeni, mogą mieć dolegliwości bólowe w jamie brzusznej z powodu nawet dziesięciokrotnie powiększonej śledziony, z którą może współistnieć hepatomegalia tłumaczy prof. Beata KiećWilk.

Zdaniem specjalistki ważne jest kompleksowe, multidyscyplinarne podejście do tej choroby: internista, neurolog, ortopeda, dietetyk. U osób nieleczonych rozwija się aterogenny profil lipidowy, zwieszający częstotliwość zawałów serca i udarów niedokrwiennych mózgu. Z czasem u pacjentów rozwija sięchoroba śródmiąższowa płuc, z następową niewydolnością oddechową. Na tę chorobę zapadają zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Dr hab. Patryk Lipiński apeluje do lekarzy, aby nie lekceważyli powiększonego obwodu brzucha u dzieci. To zawsze powinno wzmóc ich czujność. Powiększone narządy (wątroba, śledziona) co prawda nie bolą (mogą powodować w jamie brzusznej dyskomfort), ale zawsze wymagają konsultacji specjalistycznej.

Objawy ASMD szczegóły

Ekspert podkreśla, że ASMD manifestuje się od wczesnych lat życia znacznym powiększeniem śledziony i wątroby niejednokrotnie narządy te sięgają aż do dołu biodrowego. Ponieważ w tych narządach spichrza się sfingomielina, są one twarde, co bardzo łatwo można stwierdzić w badaniu palpacyjnym. Ponadto dochodzi do uszkodzenia komórki wątrobowej, co przejawia w postacipodwyższonych tzw. prób wątrobowych. Dzieci chore na ASMD mogą mieć też łagodnąmałopłytkowość, a to wiąże się ze skłonnością do siniaczenia i krwawień z nosa. Ponieważ makrofagi narządowe obecne także w płucach, dzieci cierpią na nawracające infekcje układu oddechowego, a z naturalnym przebiegiem choroby u dorosłych następuje zmniejszenie pojemności płuc.

Jako że sfingomielina stanowi składnik osłonki mielinowej, w przebiegu ASMD mogą być obecne objawy neurologiczne. Ponieważ podstawowe objawy ASMD charakterystyczne dla wielu choróbmetabolicznych, w diagnostyce ASMD stosuje się zasadę tzw. screeningu selektywnego.

Znaczne powiększenie śledziony i/lub wątroby stanowi wskazanie do diagnostyki w kierunku chorobyGauchera i ASMD. W tej chwili diagnostyka jest bardzo prosta, wystarczy na bibułę pobrać kilkakropel krwi z opuszka palca lub z pięty niemowlęcia i wysyła się do laboratorium (tzw. test suchej kropli krwi). Po ok. czterechpięciu tygodniach otrzymujemy wynik. W przypadku obniżenia aktywności enzymu pacjent ma wykonywane badanie genetyczne, potwierdzające rozpoznanie. Takie badania zlecić może każdy lekarz, ale w praktyce zlecają je lekarze z poradni metabolicznych lub pediatrycznych mówi dr hab. Patryk Lipiński.

Zarówno on jak i prof. Beata KiećWilk uważają, że choroba ASMD powinna być dołączona do panelu badań przesiewowych noworodków. Obecnie badanie przesiewowe noworodków obejmuje screeningw kierunku 30 chorób uwarunkowanych genetycznie, w tym większości wrodzonych wad metabolizmu.

Marzenia rodziców i specjalistów

Andrzej Kępczyński cieszy się, że wreszcie usłyszał, że podejście do tej choroby powinno być kompleksowe. Wreszcie widzi szansę na mówienie o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, i że będzie współpraca z ortopedą i psychologiem. Bo u dzieci chorych na ASMD pojawiają się np. zachowania charakterystyczne dla spektrum autyzmu oraz obniżony iloraz inteligencji.

Nasz syn jest o głowę niższy od rówieśników, co nie ułatwia mu funkcjonowania społecznego. Jest też bardzo ostrożny, więc sam sobie ogranicza rozwój ruchowy mówi Andrzej Kępczyński.

Prof. Beata KiećWilk marzy, żeby chorzy na ASMD mieli lepszy dostęp do terapii. Dość powiedzieć, że w Europie jest zarejestrowanych 400 leków na choroby rzadkie, w tym 150 preparatów ma status leku sierocego. W Polsce jedynie 50 preparatów z tej ostatniej grupy jest refundowanych.

Apeluję też do lekarzy, żeby gdy słyszą, że dorosły pacjent ma wrodzoną wadę metabolizmu, nie rozkładali rąk, że nic nie mogą. Zapominają, że ci pacjenci rozwijają choroby wieku dorosłego takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby tarczycy, a te schorzenia bardzo często leczy się standardowo. Dlatego uważam, że bardzo istotna jest edukacja lekarzy mówi ekspertka.

Za poważny błąd uważa brak specjalizacji lekarskiej dla dorosłych z wrodzonymi chorobami metabolicznymi.

Tych chorób jest ponad 1500. Po co lekarz ma opanować tak ogromną wiedzę, poświęcać wysiłek i czas, skoro finalnie nie otrzyma nobilitującego tytułu specjalisty? Marzę też, że wejdzie w życieoczekiwany Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich, a wraz z jego realizacją powstaną ośrodki referencyjne, w tym dla dorosłych pacjentów z WWM. Po 18. roku życia nawet 30 proc. chorych przewlekle >>wymyka się<< systemowi opieki zdrowotnej. Łatwo zatem wyobrazić sobie, co dzieje się w przypadku pacjentów cierpiących na choroby rzadkie podsumowuje prof. Beata KiećWilk.

Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Zdrowia choroby rzadkie są jednym z priorytetów nowego rządu.

Źródło: Śniadanie prasowe „ASMD rzadka choroba, o której nikt wcześniej nie słyszał”; 16.02. 2024.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Oldtimery przyciągnęły miłośników motoryzacji

Opublikowano

w dniu

Meklemburski Automobilklub zorganizował 7. edycję Rajdu Kaiser Classic – Tour na trasie Heringsdorf – Świnoujście – Heringsdorf lotnisko. Podczas przystanku można było podziwiać stare samochody.

19 września około 40 oldtimerów przejechało ulicami Świnoujścia. Na parkingu przed świnoujskim magistratem zaprezentowały się prawdziwe cacuszka. Wśród nich Ford z 1918 roku, a także Citroen HP 5 rocznik 1924, który uczestniczył w rajdzie, który odbył się w Paryżu z okazji 100. rocznicy pierwszego Citröena HP 5. Ma 100 lat i nadal jeździ. Kolejny interesującym pojazdem był Bentley rocznik 1935, symbol brytyjskiej elegancji. Zaprezentowały się również takie pojazdy jak BMW 328 z 1938 roku czy Horch 853 Cabriolet z 1936 roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pochwal się swoim pupilem. Czekamy na zdjęcia

Opublikowano

w dniu

Prezydent Miasta Świnoujście, Stowarzyszenie Grupa Morska „Cała naprzód” oraz Komisja Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałaniu Bezdomności zapraszają mieszkańców Gminy Miasto Świnoujście do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn.: „Pochwal się swoim pupilem”, zorganizowanym w ramach Światowego Dnia Zwierząt przypadającego w dniu 4 października 2024 r.

Wybrane zdjęcie (1 szt.) należy przesłać na adres e-mail: aszklarska@um.swinoujscie.pl do dnia 26 września br. do godz. 10.00.  Najciekawsze zdjęcia zostaną umieszczone w opracowanym przez organizatorów kalendarzu na rok 2025. Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni podczas trwania ŚWINOUJSKIEJ WYSTAWY PUPILI 2024, która odbędzie się 6 października 2024 r.

Nadesłane zdjęcie (1 szt.) winno zawierać następujące informacje:

– imię i nazwisko właściciela zwierzęcia,
– numer telefonu,
– imię zwierzaka,
– rasę,
– krótki opis zwierzęcia zawierający jego najciekawsze cechy charakteru.

Zdjęcie powinno być dobrej jakości.

Uczestnicy konkursu fotograficznego pn.: „Pochwal się swoim pupilem”, poprzez zgłoszenie udziału w konkursie, automatycznie wyrażają zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych (tj. imię, nazwisko, telefon kontaktowy, adres e-mail) uzyskanych w związku z organizacją i przeprowadzeniem konkursu przez organizatora, a także na opublikowanie swego imienia i nazwiska na liście zwycięzców. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich nie podanie lub cofnięcie zgody na ich wykorzystanie uniemożliwia udział lub dalszy udział w konkursie. Dane osobowe są niezbędne do przeprowadzenia konkursu i jego rozstrzygnięcia. Uczestnikom przysługuje prawo wglądu do informacji dotyczących danych osobowych, prawo do składania wniosku do organizatora o ich poprawienie oraz prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Granica-Wydrzany obejmującego budynki:

·         Szpital Miejski im. Jana Garduły,
·         ul. Beniowskiego 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 19,
·         ul. Mieszka I 5, 6, 8,12,
·         ul. Jana z Kolna 4, 5, 6, 8, 8a, 9, 10,12,
·         ul. Boh. Września 30, 31, 31b, 31c, 38e, 39a-e
·         ul. Wyb. Władysława IV 9.

To oznacza, że bez ograniczeń:

·         woda z kranu może być spożywana i używana do przygotowania posiłków
·         woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;
·         woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;
·         woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu stwierdził warunkowo przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Granica-Wydrzany na odcinku ul. Chrobrego obejmującego budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28 w Świnoujściu, pod warunkiem przestrzegania wszystkich poniższych zaleceń:

1.                  woda z kranu nie może być spożywana i używana do przygotowania posiłków bez przegotowania;
2.                  woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;
3.                  woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;
4.                  woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Dzieci pomalowały tekturowy autobus. Jest piękny!

Opublikowano

w dniu

– To prawdziwy zeroemisyjny autobus – śmieje się prezes Komunikacji Autobusowej Beata Radziszewska – Skorupa.

W piątek z okazji zbliżającego się Dnia bez Samochodu – obchodzonego tradycyjnie w ramach kampanii proekologicznej, uczniowie ze świnoujskich szkół dostali plastyczne zaproszenie. Mieli pomalować tekturowy autobus najładniej jak się da. Ekologiczny pojazd „zaparkował” przed siedzibą spółki, a dzieci chwyciły za pędzle, w ruch poszły farby.

– Tak zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego, nie tylko w Dzień Bez samochodu – mówi Kamil Janta – Lipiński z Fundacji Speak Up.

Plastyczne prace uczniów już wkrótce znajdą się na świnoujskich przystankach autobusowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Opróżnij szambo, korzystaj z miejskiego wodociągu

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Przy aktualnych warunkach meteorologicznych nie ma zagrożenia, aby woda, która z fali powodziowej dotrze do Świnoujścia, spowodowała szkody. Pomimo tego, niemal codziennie jest prowadzona współpraca służb z samorządem, sprawdzane są wały, przyjmowane meldunki i realizowane zalecenia.

Jednym z zaleceń jest, aby mieszkańcy, którzy korzystają z szamb – opróżnili zbiorniki, a ci, którzy czerpią wodę ze studni i mają jedocześnie dostęp do sieci wodociągowej – korzystali z miejskiego wodociągu, będącego pod stałym nadzorem sanitarnym.

Zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych

Od 18 września obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych w województwie zachodniopomorskim. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do odwołania.

Prewencyjne działania

Pomimo braku niepokojących prognoz w Świnoujściu w kontekście nadejścia fali wezbraniowej, prewencyjnie:

– trwa kontrola wałów przeciwpowodziowych w naszym mieście,

– kontrolowane są ujęcia wody i studnie,

– zlecono prognozy hydrologiczne i meteorologiczne,

– organizowane są regularne odprawy: z Wydziałem Infrastruktury i Zieleni, Sanepidem, Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, Strażą Miejską,

– władze miasta uczestniczą w odprawach dot. sytuacji z Wojewodą Zachodniopomorskim.

Zanim fala wezbraniowa z Odry dotrze do Świnoujścia, wpadnie do Zalewu Szczecińskiego, który ma powierzchnię 687 km². Średnia roczna ilość wody rzeki Odry, która zasila Zalew Szczeciński wynosi 17 km³, co stanowi 94 proc. jego bilansu wodnego.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Inauguracja „Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych”

Opublikowano

w dniu

Dzieci ze świnoujskich szkół podstawowych w dniu 19 września 2024 r, rozpoczęły rywalizację w jesiennej odsłonie „ Czwartków Lekkoatletycznych”. Tym razem do sportowych zmagań przystąpiły dzieci z roczników 2012, 2013 i 2014 i młodsi.

Czwartki lekkoatletyczne to nie tylko rywalizacja, ale także możliwość rozwoju dla młodych sportowców. Dzięki regularnym zawodom dzieci i młodzież mogą nie tylko sprawdzić swoje umiejętności, ale również uczyć się dyscypliny, wytrwałości i zasad fair play. To właśnie podczas takich zawodów, wielu mistrzów zaczynało swoją przygodę z lekkoatletyką, zdobywając doświadczenie i motywację do dalszej pracy.

Organizator „ Czwartków Lekkoatletycznych” Ośrodek Sportu i Rekreacji „ Wyspiarz” zaplanował jeszcze dwa spotkania w sesji jesiennej (26.09.2024 r. i 03.10.2024 r.) i trzy spotkania w sesji wiosennej (10.04.2025 r., 24.04.2025 r. i 08.05.2025 r.) oraz finał miejski, który odbędzie się 22.05.2025 r.

Pogoda, a przede wszystkim duch sportowej rywalizacji wpłynął na bardzo dobre wyniki młodych sportowców w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców poszczególnych konkurencji I zawodów VIII edycji (pełny komunikach umieszczony na stronie OSiR Wyspiarz).

Dziewczęta:
60 m
2014 i młodsi – Hania Knapczyk – 9,44 SP1
2013 – Wanessa Hohm – 10,40 SP6
2012 – Julia Wojtkiewicz – 9,18 SP4
Chłopcy
60 m
2014 i młodsi – Maks Karpowicz – 12,18 SP6
2012 – Szymon Nadratowski – 8,96 SP1

Dziewczęta
300 m
2014 i młodsi – Jagoda Tomczak – 63,78 SP4
2013 – Natalia Smolińska – 50,30 SP6

Chłopcy
300 m
2014 i młodsi – Oskar Muszyński – 61,66 SP6

Dziewczęta
600 m
2013 Natalia Włodarczak – 2,26,96 SP6

Chłopcy
1000m
2013 Adam Ropaczyński – 4,36,11 Logos

Dziewczęta
Skok w dal
2014 i młodsi – Hanna Knapczyk – 3,70 SP1
2013 – Natalia Smolińska – 3,83 SP6
2012 – Zuzanna Mielcarz – 3,55 SP1

Chłopcy
Skok w dal
2014 i młodsi – Ignacy Garboś – 2,23 Logos
2013 – Adam Ropaczyński – 2,95 Logos

Dziewczęta
Rzut piłeczką palantową
2013 – Natalia Włodarczak – 26 m SP6
2012 – Alicja Wiśniewska – 20,5m SP1

Chłopcy
Rzut piłeczką palantową
2014 i młodsi – Krzysztof Wysocki – 29m SP6
2012 – Szymon Nadratowski -45m SP1

Gratulujemy wyników i życzymy wytrwałości młodym sportowcom

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524