Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Ruszył projekt dotyczący amunicji i broni chemicznej na dnie Bałtyku

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Adam Warżawa

W środę w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie rozpoczął się projekt „MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap” poświęcony amunicji i broni chemicznej zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego. Projekt ma zająć się procesem usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.

W środę w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt „MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap” poświęcony amunicji zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego, która była zatapiana po II wojnie światowej, głównie w latach 1945-47.

Profesor Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN stwierdził podczas briefingu, że w tym przedsięwzięciu naukowcy zamierzają podsumować kilka projektów, które miały miejsce na Bałtyku, dotyczących zatopionej broni chemicznej i amunicji konwencjonalnej, które toczyły się od 2011 r. „W trakcie tych projektów udało się udowodnić, że zalegająca na Bałtyku amunicja najpierw chemiczna, a później konwencjonalna, ma negatywny wpływ na środowisko morskie. Spoczywa na powierzchni osadów, zaś substancje, które się z niej uwalniają, mogą trafiać do ekosystemu i powodować zarówno choroby ryb, jak i spadek ich liczebności. Na szczęście chwilowo nie ma to bezpośredniego wpływu na konsumentów, ponieważ stężenia obserwowane w środowisku morskim są niskie” – wyjaśnił Bełdowski i dodał, że gdyby wyciek tych substancji się zwiększył, mógłby spowodować zagrożenie dla środowiska morskiego.

Projekt „MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap” ma za zadanie opisać cały projekt remediacji – od momentu wyznaczenia osób odpowiedzialnych do odnalezienia amunicji, oszacowania ich wpływu na środowisko oraz wyciagnięcia i zniszczenia pocisków zagrażających środowisku.

Jak powiedział prof. Bełdowski, w projekcie uczestniczą wszystkie państwa bałtyckie, a biorący w nim udział chcą zebrać doświadczenia innych krajów i stworzyć „podręcznik” – co można z amunicją zalegająca na dnie Bałtyku zrobić, jak długo proces będzie trwał i ile pieniędzy kosztował.

Krzysztof Paturej z Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego podkreślił, że kluczowym elementem tego projektu jest połączenie wszystkich potencjalnych interesariuszy – organizacji międzynarodowych, organizacji społecznych oraz firm. „W ramach tego projektu podchodzimy w bardzo innowacyjny sposób. Zatopiona broń chemiczna i amunicja nie jest traktowana jako zagrożenie militarne, czy zagrożenie bezpieczeństwa, bo takim nie jest. To problem ekologiczny, ekonomiczny, zdrowotny oraz socjalny i tak do tego problemu podchodzimy” – powiedział Paturej i dodał, że dlatego do tego programu zostaną wciągnięci wszyscy zainteresowani.

Krzysztof Paturej powiedział też, że rozwiązanie problemu zatopionej broni chemicznej jest bardzo ważnym czynnikiem dla zabezpieczenia budowy farm wiatrowych.

Komandor Bartłomiej Pączek z Akademii Marynarki Wojennej (AMW) podkreślił, że istotne jest, iż projekt skupia nie tylko instytucje cywilne, naukowe, ale też ośrodki naukowe wojskowe – AMW oraz Wojskowa Akademia Techniczna. „Naszą rolą jest, by wszelkie pomiary morskie, które będą realizowane w trakcie projektów, były bezpieczne dla załóg jednostek pływających” – stwierdził Pączek i dodał, że AMW uczestniczy we wszystkich projektach, które do tej pory badały morze Bałtyckie pod względem zatopionej amunicji i broni chemicznej.

Podczas briefingu profesor Jacek Bełdowski powiedział, że jeden z głośniejszych przypadków, kiedy beczka z substancją chemiczną została wyrzucona w okolicach Darłówka, miał miejsce w 1955 r. i wtedy poparzeniu uległo niemal 110 dzieci, które toczyły beczkę po plaży.

Kolejny przypadek odnotowany został w latach 90., gdy bryła iperytowa została wyłowiona i znalazła się na pokładzie kutra Wła-26. W tym przypadku poparzeniu ulegli członkowie załogi.

Projekt „MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap” jest finansowany ze środków programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego.(PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Przyszedł do pracy pijany, a później odjechał mercedesem

Opublikowano

w dniu

Bardzo nieodpowiedzialną postawą wykazał się 51-latek, który stawił się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu. Policjanci wezwani przez pracodawcę potwierdzili stan nietrzeźwości mężczyzny, po czym ukarali 51-latka mandatem karnym. Chwilę później, policjanci, którzy obecni byli na poprzedniej interwencji, dostrzegli wcześniej ukaranego 51-latka za kierownicą mercedesa. Stróże prawa niezwłocznie zatrzymali kierowcę. Jak się okazało, 51-latek miał ponad 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policjanci patrolujący miasto dostrzegli za kierownicą mercedesa mężczyznę, którego kojarzyli z poprzedniej interwencji, związanej z podjęciem pracy pod wpływem alkoholu. 

– Stróże prawa niezwłocznie zawrócili za pojazdem, dokonując zatrzymania kierowcy do kontroli. Jak się okazało, czujność policjantów się opłaciła. Za kierownicą siedział 51-latek, który wcześniej został ukarany mandatem karnym za podjęcie pracy w stanie nietrzeźwości – informuje Komenda Miejska Policji w Świnoujściu.

Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kierujący został zatrzymany, podobnie jak jego uprawnienia do kierowania. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, konfiskacie uległ samochód marki mercedes, którym poruszał się mężczyzna.

Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty. Może mu grozić nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nasz Rafał walczył na Bangla Boxing Stadium

Opublikowano

w dniu

Świnoujścianin Rafał Sawerwain uczestniczył w niezwykłej gali zawodowego Muay Thai na legendarnym Bangla Boxing Stadium w Tajlandii. To wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się na jednej z najbardziej kultowych aren walk w Tajlandii, stało się dla niego nie tylko sportowym wyzwaniem, ale również niezapomnianym przeżyciem związanym z autentyczną kulturą tej tradycyjnej sztuki walki.

Droga Rafała do tego momentu zaczęła się na wyspie Phuket, gdzie przez długi czas przygotowywał się w MJ Five Points Muay Thai Gym. 

– To jeden z najbardziej cenionych ośrodków treningowych na wyspie, znany ze swojej jakości i profesjonalizmu. Trenerem głównym klubu jest Master Jud, wychowawca jednej z największych legend Muay Thai, Buakawa Banchamka. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu mogłem w pełni poczuć klimat tej tradycyjnej sztuki walki – mówi Rafał Sawerwain.

Pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych trenerów, takich jak Kru Jum Patakthong oraz Kru Ra, doskonalił swoje umiejętności. Trenerzy uznawani za ekspertów w dziedzinie Muay Thai, nie tylko pomogli świnoujscianinowi poprawić technikę, ale również nauczyli go, jak przygotować się mentalnie do walki. Ich wskazówki, zarówno w kwestiach fizycznych, jak i psychicznych, okazały się nieocenione.

W trakcie treningów miał również okazję współpracować z Arturem Felknerem, pierwszym Polakiem, który walczył na RWS (Rajadamnern World Series). Jego doświadczenie na międzynarodowej arenie i wsparcie w narożniku były dodatkowym atutem, pomagającym mi w skoncentrowaniu się na każdym szczególe przygotowań.

Walka z Tai Hu – zacięte starcie na Bangla Boxing Stadium

Kiedy Rafał dotarł na słynny Bangla Boxing Stadium w Patong na Phuket, emocje sięgnęły zenitu. Stadion, znany ze swojej intensywnej atmosfery, był pełen był kibiców, którzy gorąco dopingowali swoich faworytów. Przeciwnikiem Rafała Sawerwaina był Tai Hu, reprezentant Birmy (Mjanma), młody, utalentowany zawodnik, który niełatwo dawał się zdominować w ringu.

Walka trwała pięć rund, a każda z nich była pełna intensywnych wymian ciosów, w tym charakterystycznych dla Muay Thai kolan, łokci i niskich kopnięć. Zaciętość boju sprawiła, że obaj walczyli z pełnym zaangażowaniem, ale również w dużym szacunku dla tej sztuki walki. Po pięciu rundach sędziowie ogłosili remis – wynik, który w pełni odzwierciedlał trudność starcia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przygotowania do Finału WOŚP w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 26 stycznia 2025 roku, zbliża się wielkimi krokami. W Świnoujściu także trwają intensywne przygotowania do tej jednej z najważniejszych imprez charytatywnych w Polsce. – Pieniądze z puszek zostaną przeznaczone na onkologię i hematologię dziecięcą – mówi Roman Kucierski, zastępca prezydenta Świnoujścia.
W środę, 11 grudnia, w Urzędzie Miasta Świnoujście odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówiono szczegóły wydarzenia.

Tradycyjne rozświetlenie serduszka odbędzie się na placu Wolności we wtorek, 21 stycznia. W sobotę, 25 stycznia, na terenie Uznam Areny odbędą się różnorodne wydarzenia sportowe, takie jak nurkowanie oraz wspinaczka na ściance. Dla młodzieży zaplanowano otwarty turniej drużyn szkolnych i podwórkowych, w którym uczestnicy będą mogli rywalizować w jednej z wybranych dyscyplin — koszykówce, siatkówce lub piłce nożnej. Tego samego dnia w hotelu Trzy Wyspy odbędzie się biletowana uroczysta kolacja na rzecz WOŚP

W dniu finału, czyli w niedzielę, 26 stycznia, główne wydarzenia będą miały miejsce na placu Mickiewicza oraz w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

– W programie przewidziano m.in. koncert szkolny oraz spektakl teatralny w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I, przygotowany pod kierunkiem Iwony Dominiak – mówi Tomasz Michalak, szef świnoujskiego sztabu WOŚP.
Wydarzenia będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i odwiedzających.

Trwa już rejestracja wolontariuszy, których w tym roku ma być aż 200. Ponadto puszki kwestarskie zostaną rozmieszczone w lokalnych firmach, sklepach i instytucjach.

Na zakończenie finału przewidziano pokaz fajerwerków. Jak zapewnił szef świnoujskiego sztabu WOŚP, ze względu na zwierzęta, w tym roku organizatorzy postanowili skrócić pokaz oraz ograniczyć fajerwerki do błyskowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jesteś 50 lat po ślubie? Koniecznie przeczytaj jak otrzymać „Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”

Opublikowano

w dniu

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.

– Zainteresowane pary małżeńskie, które przeżyły razem 50 lat i będą obchodziły jubileusz w roku 2025 zapraszamy do USC w celu rozpoczęcia procedury wnioskowania o nadanie medalu. Odznaczenia są nadawane tylko jeden raz. Jeśli małżonkowie obchodzili swój jubileusz we wcześniejszych latach, ale nie zgłosili woli otrzymania medali, to mogą to zrobić także teraz – mówi Agnieszka Sosińska z Wydziału Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego Urzędu Miasta w Świnoujściu.

Medale nie są nadawane automatycznie każdej parze jubilatów. Inicjatywa leży po stronie osób zainteresowanych otrzymaniem medali lub ich najbliższej rodziny. Małżonkowie muszą wyrazić wolę nadania im medali. Wymagana jest niekaralność.

Jak wygląda procedura?

Przygotowany przez USC projekt wniosku trafi do wojewody, który prześle go do Kancelarii Prezydenta RP. Wojewoda przesyła wniosek do Prezydenta RP po otrzymaniu informacji od USC – nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli rocznica ta przypada w styczniu lub lutym danego roku, wnioski można przedstawiać począwszy od dnia 1 listopada roku poprzedzającego.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Prezydent RP na piśmie gratuluje Jubilatom i następnie przekazuje do wojewody – a ten do Prezydenta Miasta Świnoujście – medale do wręczenia.

Po ustaleniu terminu uroczystości Jubilaci otrzymują zaproszenie do udziału w uroczystości wręczenia odznaczeń.

Cała procedura może potrwać około rok.

Wzór wniosku zawierającego wszystkie niezbędne informacje i zgody można pobrać w Urzędzie Stanu Cywilnego, ul. Wyspiańskiego 35c, lub z naszej strony: https://bip.um.swinoujscie.pl/sprawa-do-zalatwienia/24811/nadanie-medali-za-dlugoletnie-pozycie-malzenskie

Kontakt telefoniczny: 91 321 24 79.

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

III Wielki Koncert Świąteczny. Wystąpią lokalni artyści i muzycy

Opublikowano

w dniu

Z wielką przyjemnością zapraszamy Was na III Wielki Koncert Świąteczny, który odbędzie się 15 grudnia 2024 r. o godz. 17:00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu.
Podobnie jak w zeszłym roku, na scenie wystąpią lokalni artyści i muzycy.
Między innymi: Miejski Chór Logos (pod dyrekcją Doroty Naklickiej), Chór Dziecięcy Małe Trillo (pod dyrekcją Doroty Naklickiej), spektakl słowno-muzyczny „Święta z życia wzięte” – reżyseria: Iwona Dominiak, kier. muzyczne: Marina Nikoriuk z udziałem uczniów LO im.Mieszka I, artystów pracowni wokalnej MDK oraz gości z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, występ zespołu muzycznego PIEKARNIA44.

W tym samym czasie, w Sali Sportowej MDK odbędzie się Kiermasz Świąteczny, gdzie znajdziecie piękne ozdoby, rękodzieło i przysmaki. Dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalne atrakcje. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie lokalnych pasjonatów, którzy z radością włączyli się w tę inicjatywę!

Program wydarzenia:

  • od godz. 12:00 – Kiermasz Świąteczny i atrakcje dla dzieci – Sala Sportowa MDK
  • 17:00 – 18:30 – III Wielki Koncert Świąteczny – Sala Teatralna MDK

Wstęp wolny! Pamiętajcie, że liczba miejsc na koncercie jest ograniczona – decyduje kolejność przybycia. Dzieci muszą znajdować się pod opieką dorosłych.

Śledźcie nas na Facebooku Piekarnia 44 Społeczność Chrześcijańska, aby być na bieżąco z informacjami o artystach i wystawcach!

w imieniu Społeczności Chrześcijańskiej „Piekarnia 44”
Współorganizatorem wydarzenia jest MDK w Świnoujściu
Monika Dendor

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podejrzana paczka w szkole. Policjanci ćwiczyli ze strażakami

Opublikowano

w dniu

Około godziny 11:00, dyrektor jednej ze szkół na terenie Świnoujścia poinformował stanowisko kierowania Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu o podejrzanej paczce znalezionej na terenie placówki. Na miejsce natychmiast zadysponowano patrol interwencyjny, policyjnego pirotechnika oraz strażaków z Państwowej Straży Pożarnej.

– W trakcie czynności, podejrzana paczka została zlokalizowana na sali gimnastycznej szkoły. Strażacy zabezpieczyli teren wokół budynku, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim postronnym osobom. W ćwiczeniach brali udział także pracownicy szkoły, którzy współpracowali ze służbami, realizując przewidziane procedury – informują świnoujscy policjanci.

Przeprowadzone działania były częścią zaplanowanego scenariusza ćwiczeń, mającego na celu sprawdzenie gotowości służb oraz doskonalenie współpracy w sytuacjach kryzysowych. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników, symulacja przebiegła sprawnie, a zdobyte doświadczenia z pewnością przełożą się na jeszcze lepsze przygotowanie na wypadek realnych zagrożeń.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524