Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

ASMD – choroba odkryta na nowo – jest leczenie

Opublikowano

w dniu

Jeśli dziecko ma powiększony brzuch, nie daj sobie wmówić, że taka jego uroda, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniem: czym go karmicie? Wykonaj choćby USG. W ten sposób manifestuje się szereg chorób metabolicznych, w tym ultrarzadka ASMD, niedobór kwaśnej sfingomielinazy. W Polsce na tę chorobę cierpi ok. 25 osób. Kilkanaście potrzebujenatychmiastowego leczenia za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej. Niestety, od czerwca 2023 pacjenci czekają na refundację. O tym mówiono w czasie śniadania prasowego „ASMD rzadka choroba, o której nikt wcześniej nie słyszał”.

Jak się żyje z taką chorobą, kiedy śledziona i wątroba są tak duże, że brzuch wystaje? Jak na tykającej bombie.

Wydaje się, że wszystko jest w porządku, a jednak każde uderzenie w brzuch wiąże się z ogromnym ryzykiem. Śledziona syna w tej chwili jest dwa razy taka jak u zdrowego człowieka, a przecież toworek z krwią. Dlatego jestem cały czas na podwórku, kontroluję, boję się mówi Andrzej Kępczyński, tata chłopca chorego na ASMD. Wraz z żoną Anną założyli Stowarzyszenie Chorych na ASMD i Ich Rodzin. Trudno im pogodzić się z sytuacją, że skoro brakuje enzymu, a on jest dostępny jako lek, nie podajemy go po prostu dziecku. Bo do tej pory lekarze mogli jedynie monitorować chorobę, wizyta raz na pół roku i leczenie objawowe. Teraz jest enzymatyczna terapia zastępcza polegająca na dostarczaniu brakującego enzymu co dwa tygodnie poprzez wkłucia.

W 2022 roku amerykańska rządowa Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziły do stosowania w leczeniu ASMD typu A/B i B olipudazę alfa (o typach choroby poniżej). Co ważne, FDA nadało temu lekowi status terapii przełomowej. W ubiegłym roku znalazła się na liście leków rekomendowanych przez AOTMiT w wykazie TLI, ale aktualnie polscy pacjenci nie mają do niej dostępu.

Olipudaza alfa jest niezwykle skuteczna. Po 612 miesiącach terapii dochodzi do znacznego zmniejszenie wątroby i śledziony, zwiększenia liczby płytek krwi, poprawy obrazu radiologicznego zajęcia płuc. Natomiast leczenie nie jest skuteczne na objawy neurologiczne enzym nie przenika bowiem bariery krewmózg. Ponieważ leczenie przynosi rewelacyjne efekty, mamy nadzieję, że wkrótce będzie dostępne dla pacjentów. W Polsce potrzebuje go w tej chwili ok. 20 chorych mówi dr hab. Patryk Lipiński, specjalista pediatra, ekspert ds. chorób lizosomalnych.

Ten lek to nadzieja dla naszego dziecka. Okropne jest życie ze świadomością, że możemy prFzeżyćwłasne dziecko. On jest po prostu fajnym chłopakiem. Może kiedyś ślub matce łamie się głos.

Syn jeździ na rowerze, myśleliśmy, że to nigdy nie będzie możliwedodaje ojciec.

Życie pełne cudów, brakuje tylko leku

Państwo Kępczyńscy mają dwoje biologicznych, dorosłych już dzieci. Gdy z okazji 20. rocznicy ślubu mieli zamiar wyjechać w podróż życia do Kalifornii, Anna w domu dziecka poznała pięciomiesięcznego chłopca. Od początku słyszała, że maluch choruje na NiemannaPicka i umrze”. Chłopiec nie miał szans na adopcję. Kępczyńskim wszyscy powtarzali: nie przywiązujcie się.

Dziecko wbrew zapowiedziom nie umiera, lecz ma się coraz lepiej. Do kochającego domu trafiło w wieku 10 miesięcy. Jego życie obfituje w cuda: jeździ na nartach, gra w piłkę. Kolejny cud nastąpił, gdy rodzice zwrócili się z prośbą o konsultację do dr. hab. Patryka Lipińskiego i usłyszeli ze zdumieniem, że lekarz zna ich syna z czasów niemowlęctwa. Dziecko zostało zdiagnozowane bardzo wcześnie. A to wcale nie jest normą, bo chorzy zanim trafią na specjalistę od chorób metabolicznych, pokonują całą odyseję diagnostyczną, są odsyłani od lekarza do lekarza.

Sześcioletni obecnie chłopiec cierpi na bardzo częste krwawienia z nosa. Ma też zaburzenia czuciaśrodka ciężkości. Tata, fizjoterapeuta, usilnie pracuje nad poprawą stanu syna.

Kępczyńscy opowiadają, że lekarze na hasło NiemannPick drętwieli z przerażenia.

Okazało się, że dziecko nie choruje jednak na chorobę NiemannaPicka, tylko ASMD. Rodzice zobaczyli nadzieję, bo wiedzieli, że powstaje enzymatyczna terapia zastępcza.

Chcieli dać dziecku wszystko to, co miały ich dzieci: bieganie na bosaka po trawie, po ciepłym piasku.

Chłopiec oprócz tego, że ma powiększoną wątrobę i śledzionę, ma także szmery w płucach paraliżujące każdego lekarza. Widać też ogniska spichrzenia w gałce ocznej.

Czym jest ASMD?

Jest to wrodzona choroba metaboliczna z grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych. ówną rolęodgrywa w niej mutacja w genie SMPD1, powodująca upośledzenie funkcji enzymu (kwaśnej sfingomielinazy), białka odgrywającego istotną rolę w rozkładzie sfingomieliny. Dochodzi do spichrzania, czyli gromadzenia nierozłożonej sfingomieliny w komórkach układu siateczkowo-śródbłonkowego, makrofagach płucnych, nacieczenia szpiku kostnego i uszkodzenia hepatocytów (komórek wątrobowych) tłumaczy prof. Beata KiećWilk z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II; kierownik Pracowni Rzadkich Chorób Metabolicznych, UJCM.

U większości pacjentów z ASMD występuje znaczne powiększenie śledziony i wątroby. Z uwagi na nacieczenie szpiku kostnego pacjenci mogą mieć zmniejszoną liczbę płytek krwi. Z kolei gromadzenie się sfingomieliny w makrofagach płucnych w ścianie oskrzeli i przegród pęcherzykowych może prowadzić do ograniczenia pojemności życiowej płuc i upośledzenia wymiany gazowej. Mimo że u większości pacjentów z ASMD występują radiologiczne cechy choroby śródmiąższowej płuc, klinicznie może objawiać się dopiero w wieku dorosłym dodaje dr hab. Patryk Lipiński.

Szacuje się, że choroba spichrzeniowa ASMD (ang. acid sphingomyelinase deficiency) występuje z częstością ok. 1 na 250 tys. żywych urodzeń. Jest więc pięć razy rzadsza niż choroba Gauchera(uszkodzony gen prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu enzymu glukocerebrozydazy, co skutkuje odkładaniem się glukozyloceramidu w tkankach wielu narządów).

Prof. Beata KiećWilk podkreśla, że ASMD była znana od 1914 r., kiedy to dr Albert Niemann opisałdziecko na nią cierpiące. W latach 20. XX w. dr Ludwik Pick dokonał systematycznego przegląduprzypadków klinicznych i stwierdził, że ASMD jest oddzielną jednostką chorobową, a nie odmianą choroby Gauchera. Wtedy to ASMD na długie lata została włączona do grupy chorób określanychmianem schorzenia NiemannaPicka, które z oparciu o obraz kliniczny różnicowano na typy A-C.Dopiero w ostatnich latach jednoznacznie rozdzielono, połączone ze sobą, dwie choroby spichrzeniowe, o zupełnie innym podłożu genetycznym i biochemicznym: ASMD oraz NPC.

Typy ASMD

Postać wczesna ASMD, zwana także chorobą Niemanna i Picka typu A, charakteryzuje się ciężkim przebiegiem z wybitną neurodegeneracją. Dzieci umierają przed ukończeniem drugiegotrzeciegoroku życia. Wyróżnia się także postać przewlekłą trzewną, zwaną także chorobą Niemanna i Picka typu B, gdzie nie dochodzi do zajęcia układu nerwowego, oraz postać przewlekłą nerwowo-trzewną, zwaną także chorobą Niemanna i Picka typu A/B. Postać przewlekła trzewna charakteryzuje się wolną progresją zajęcia narządów wewnętrznych i brakiem objawów ze strony układu nerwowego. Postać przewlekła nerwowo-trzewna (ASMD typu A/B) stanowi fenotyp pośredni, w którym wolniej postępuje zajęcie ośrodkowego układu nerwowego niż w typie niemowlęcym tłumaczy dr hab. Patryk Lipiński.

Chorzy z typem B przeżywają kilkanaście lat, z typem A/B niektórzy dożywają dorosłości, choć większość z nich umiera w wieku nastoletnim.

ASMD jest chorobą pospującą. Wątroba ulega przebudowaniu, zwłóknieniu, może to doprowadzić do jej marskości i rozwoju wodobrzusza. Dzieci z ASMD z powodu wtórnych problemów zwchłanianiem niedożywione i niższe od rówieśników. Poza tym w przebiegu choroby dochodzi do zajęcia układu kostnoszkieletowego, rozwija się osteopenia, czyli zmniejszenie gęstości mineralnej tkanki kostnej, a w jej wyniku osteoporoza. Chorzy, którzy nie są leczeni, mogą mieć dolegliwości bólowe w jamie brzusznej z powodu nawet dziesięciokrotnie powiększonej śledziony, z którą może współistnieć hepatomegalia tłumaczy prof. Beata KiećWilk.

Zdaniem specjalistki ważne jest kompleksowe, multidyscyplinarne podejście do tej choroby: internista, neurolog, ortopeda, dietetyk. U osób nieleczonych rozwija się aterogenny profil lipidowy, zwieszający częstotliwość zawałów serca i udarów niedokrwiennych mózgu. Z czasem u pacjentów rozwija sięchoroba śródmiąższowa płuc, z następową niewydolnością oddechową. Na tę chorobę zapadają zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Dr hab. Patryk Lipiński apeluje do lekarzy, aby nie lekceważyli powiększonego obwodu brzucha u dzieci. To zawsze powinno wzmóc ich czujność. Powiększone narządy (wątroba, śledziona) co prawda nie bolą (mogą powodować w jamie brzusznej dyskomfort), ale zawsze wymagają konsultacji specjalistycznej.

Objawy ASMD szczegóły

Ekspert podkreśla, że ASMD manifestuje się od wczesnych lat życia znacznym powiększeniem śledziony i wątroby niejednokrotnie narządy te sięgają aż do dołu biodrowego. Ponieważ w tych narządach spichrza się sfingomielina, są one twarde, co bardzo łatwo można stwierdzić w badaniu palpacyjnym. Ponadto dochodzi do uszkodzenia komórki wątrobowej, co przejawia w postacipodwyższonych tzw. prób wątrobowych. Dzieci chore na ASMD mogą mieć też łagodnąmałopłytkowość, a to wiąże się ze skłonnością do siniaczenia i krwawień z nosa. Ponieważ makrofagi narządowe obecne także w płucach, dzieci cierpią na nawracające infekcje układu oddechowego, a z naturalnym przebiegiem choroby u dorosłych następuje zmniejszenie pojemności płuc.

Jako że sfingomielina stanowi składnik osłonki mielinowej, w przebiegu ASMD mogą być obecne objawy neurologiczne. Ponieważ podstawowe objawy ASMD charakterystyczne dla wielu choróbmetabolicznych, w diagnostyce ASMD stosuje się zasadę tzw. screeningu selektywnego.

Znaczne powiększenie śledziony i/lub wątroby stanowi wskazanie do diagnostyki w kierunku chorobyGauchera i ASMD. W tej chwili diagnostyka jest bardzo prosta, wystarczy na bibułę pobrać kilkakropel krwi z opuszka palca lub z pięty niemowlęcia i wysyła się do laboratorium (tzw. test suchej kropli krwi). Po ok. czterechpięciu tygodniach otrzymujemy wynik. W przypadku obniżenia aktywności enzymu pacjent ma wykonywane badanie genetyczne, potwierdzające rozpoznanie. Takie badania zlecić może każdy lekarz, ale w praktyce zlecają je lekarze z poradni metabolicznych lub pediatrycznych mówi dr hab. Patryk Lipiński.

Zarówno on jak i prof. Beata KiećWilk uważają, że choroba ASMD powinna być dołączona do panelu badań przesiewowych noworodków. Obecnie badanie przesiewowe noworodków obejmuje screeningw kierunku 30 chorób uwarunkowanych genetycznie, w tym większości wrodzonych wad metabolizmu.

Marzenia rodziców i specjalistów

Andrzej Kępczyński cieszy się, że wreszcie usłyszał, że podejście do tej choroby powinno być kompleksowe. Wreszcie widzi szansę na mówienie o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, i że będzie współpraca z ortopedą i psychologiem. Bo u dzieci chorych na ASMD pojawiają się np. zachowania charakterystyczne dla spektrum autyzmu oraz obniżony iloraz inteligencji.

Nasz syn jest o głowę niższy od rówieśników, co nie ułatwia mu funkcjonowania społecznego. Jest też bardzo ostrożny, więc sam sobie ogranicza rozwój ruchowy mówi Andrzej Kępczyński.

Prof. Beata KiećWilk marzy, żeby chorzy na ASMD mieli lepszy dostęp do terapii. Dość powiedzieć, że w Europie jest zarejestrowanych 400 leków na choroby rzadkie, w tym 150 preparatów ma status leku sierocego. W Polsce jedynie 50 preparatów z tej ostatniej grupy jest refundowanych.

Apeluję też do lekarzy, żeby gdy słyszą, że dorosły pacjent ma wrodzoną wadę metabolizmu, nie rozkładali rąk, że nic nie mogą. Zapominają, że ci pacjenci rozwijają choroby wieku dorosłego takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby tarczycy, a te schorzenia bardzo często leczy się standardowo. Dlatego uważam, że bardzo istotna jest edukacja lekarzy mówi ekspertka.

Za poważny błąd uważa brak specjalizacji lekarskiej dla dorosłych z wrodzonymi chorobami metabolicznymi.

Tych chorób jest ponad 1500. Po co lekarz ma opanować tak ogromną wiedzę, poświęcać wysiłek i czas, skoro finalnie nie otrzyma nobilitującego tytułu specjalisty? Marzę też, że wejdzie w życieoczekiwany Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich, a wraz z jego realizacją powstaną ośrodki referencyjne, w tym dla dorosłych pacjentów z WWM. Po 18. roku życia nawet 30 proc. chorych przewlekle >>wymyka się<< systemowi opieki zdrowotnej. Łatwo zatem wyobrazić sobie, co dzieje się w przypadku pacjentów cierpiących na choroby rzadkie podsumowuje prof. Beata KiećWilk.

Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Zdrowia choroby rzadkie są jednym z priorytetów nowego rządu.

Źródło: Śniadanie prasowe „ASMD rzadka choroba, o której nikt wcześniej nie słyszał”; 16.02. 2024.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Centrum Usług Mulnik. Ostatnie dwie działki czekają na przedsiębiorców

Opublikowano

w dniu

Miasto Świnoujście zaprasza przedsiębiorców do skorzystania z możliwości wynajmu działek w nowo powstałej strefie ekonomicznej, zlokalizowanej na terenie dawnej bazy wojskowej przy ul. Portowej. Pozostały dwie działki. Przez pierwsze dwa lata najmu obowiązuje preferencyjna stawka w wysokości 10 proc. ceny wylicytowanej.

W ramach inwestycji na obszarze 5,5 ha stworzono pełną infrastrukturę techniczną, w tym drogi, media oraz ścieżkę rowerową.

Teren położony jest przy ul. Portowej – w sercu infrastruktury portowej.  Jest skomunikowany z siecią drogową, w sąsiedztwie tunelu. Na terenie inwestycyjnym możliwa jest produkcja, składowanie, magazynowanie i przeznaczenie na funkcje portowe.  W lokalizacji mogą powstać obiekty z wielu branż – od motoryzacji przez ogrodnictwo, po budownictwo.

Cena wywoławcza wynosi jedynie 2,00 zł netto za m² miesięcznie, a przez pierwsze dwa lata najmu obowiązuje preferencyjna stawka w wysokości 10% ceny wylicytowanej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w przetargu 22 listopada  2024 r. o godzinie 11.00 w sali nr 130 Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5. Warunkiem udziału w przetargu jest wniesienie wadium najpóźniej do 18 listopada  2024 r.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami: https://bip.um.swinoujscie.pl/zarzadzenie/39789/zarzadzenie-nr-696-2024

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Minister sportu o opłacie turystycznej: żadnego projektu ustawy nie ma

Opublikowano

w dniu

Minister sportu i turystyki powiedział w poniedziałek, że wprowadzenie tzw. opłaty turystycznej za korzystanie z obiektów noclegowych jest „tylko” dyskutowane z branżą. „Na tym etapie wszystkich pragnę uspokoić, żadna opłata nie jest planowana, żadnego projektu w rządzie nie ma” – stwierdził Sławomir Nitras.

O prace nad ustawą wprowadzającą tzw. opłatę turystyczną, czyli opłatę za korzystanie z obiektów noclegowych w Polsce, Nitras został zapytany w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie. „Nie uważam, że wprowadzanie opłaty jest konieczne. Prowadzimy rozmowę, nie ma jeszcze projektu ustawy” – stwierdził minister sportu.

Opłata turystyczna, na wzór turystycznych „podatków” obowiązujących m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Grecji etc., to inicjatywa zgłoszona w ubiegłym roku przez parlamentarzystów i samorządowców z Małopolski. Przygotowaniem stosownych przepisów ma zająć się MSiT i ministerstwo finansów. Według szacunków przedstawionych kilka miesięcy temu opłata miałaby przynieść do budżetu 500-600 mln zł rocznie. Pieniądze byłyby dzielone między samorządy i Polską Organizację Turystyczną, by promować turystykę.

„Rzeczywiście mamy problem w Polsce braku środków na promocję turystyczną Polski, my takiej aktywnej polityki nie prowadzimy, z tych właśnie powodów, i to nas odróżnia od innych państw. To jest ogromna rezerwa dla nas, z której powinniśmy korzystać, powinniśmy w ten obszar aktywnie wejść, natomiast prace są na tak wczesnym etapie, że tu trudno mówić o jakichkolwiek opłatach czy o konieczności opłaty” – powiedział w poniedziałek Nitras.

Potwierdził, że trwają na ten temat dyskusje z przedstawicielami branży turystycznej. Ocenił, że jest to „dobry dialog”. „Są takie głosy, żeby opłata turystyczna, którą tak naprawdę poniosą ośrodki, hotele, domy wypoczynkowe, wspomogła ten budżet, ale to jest tylko dyskusja. Na tym etapie wszystkich pragnę uspokoić, żadna opłata nie jest planowana, żadnego projektu w rządzie nie ma”.

Minister sportu zdementował pojawiające się mediach informacje o planach opodatkowania wycieczek zagranicznych.

„W ministerstwie nie ma takich pomysłów. Rzeczywiście, na jednym ze spotkań z branżą turystyczną pojawił się taki postulat ze strony przedstawicieli polskich hotelarzy, zwracających uwagę na to, że to się odbywa trochę ich kosztem, ale jak rozumiem wartością największą jest to, żeby Polacy mieli wybór, czy chcą wypoczywać w kraju, czy za granicą. Ja oczywiście wszystkich bardzo serdecznie namawiam do odpoczynku w Polsce, ale tylko namawiam”.

Opłata turystyczna miałaby obowiązywać na terenie całego kraju. Teraz w wybranych gminach (ok. 200) o szczególnych walorach krajobrazowych, uzdrowiskowych, obowiązuje specjalne opłaty miejscowe, tzw. klimatyczne. Wynoszą zwykle 4-5 zł za dobę. Opłata turystyczna, według wstępnych rządowych zapowiedzi, nie miałaby zastąpić opłat wprowadzonych przez samorządy. (PAP)

tma/ drag/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jesienna moc na 370. parkrunie 

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Ruciński 

Kolejna sobota i 370. parkrun i jak zawsze o godzinie 9:00 w jesiennym, skąpanym w słońcu Parku Zdrojowym. Na mecie entuzjaści endorfin zebrali się licznie, by pokonać 5-kilometrową trasę. Najszybszy był Michał Garczyński, który osiągnął czas 21:50. Tuż za nim znalazł się Rafał Pawliczak z Fizjobiegaczy Szczecin z wynikiem 22:16, a na trzeciej pozycji uplasowała się Marta Rudak, która z czasem 22:19 ustanowiła również swój rekord życiowy. Rekord życiowy (PB – Personal Best) osiągnął również Sebastian Dziekoński.

Gratulacje dla wszystkich uczestników – tutaj każdy jest zwycięzcą, ponieważ pokonał 5 km! 

Szczególne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom, bez których spotkanie parkrunowe nie mógłby się odbyć. Koordynatorem spotkania była Natalia Maćków, a Tomasz Szafrański dbał o pomiar czasu. Joanna Szafrańska wydawała tokeny a Grzegorz Burakowski skanował uczestników. Nad koordynacją tunelu mety czuwała Jaśmina Kaczmarek, a fotorelację z wydarzenia przygotował Marcin Ruciński. Funkcję zamykającego stawkę pełnił Marceli Biskup, który jednocześnie zajął 35. miejsce w biegu, symbolicznie kończąc wydarzenie.

Dziękujemy wolontariuszom za organizację tego wyjątkowego spotkania. Zapraszamy za tydzień! Udział w parkrun jest bezpłatny, jednak prosimy o wcześniejszą rejestrację i zabranie ze sobą kodu kreskowego, który pozwala na odnotowanie wyniku. Do zobaczenia!

Zespół parkrun Świnoujście 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Policja: w sobotę zatrzymano 245 nietrzeźwych kierowców

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W sobotę 2 listopada doszło do 37 wypadków drogowych, w których nie było ofiar śmiertelnych; tego dnia zatrzymano 245 nietrzeźwych kierowców – poinformowała w niedzielę Komenda Główna Policji w komunikacie na platformie „X”.

Policjanci interweniowali w sobotę ponad 14 tys. razy.

KGP przekazała, że 2 listopada policja przeprowadziła łącznie 14 059 interwencji. Dodano, że podczas działań zatrzymano 245 nietrzeźwych kierowców, 201 osób poszukiwanych i 477 sprawców przestępstw. Tego dnia doszło do 37 wypadków drogowych, w których ranne zostały 44 osoby.

W piątek 1 listopada policja interweniowała ponad 13,2 tys. razy. Zatrzymano 240 nietrzeźwych kierowców, 216 osób poszukiwanych i 473 sprawców przestępstw. W 41 wypadkach drogowych rannych zostało 51 osób, z czego jedna zginęła.

W czwartek z kolei policjanci interweniowali ponad 17,4 tys. razy – zatrzymali oni 214 nietrzeźwych kierowców, 390 osób poszukiwanych i 468 sprawców przestępstw. Policja informowała, że tego dnia doszło do 55 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 62 osoby zostały ranne.

Tegoroczna policyjna akcja „Wszystkich Świętych” rozpoczęła się we czwartek, 31 października. W tym czasie szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w okolicach cmentarzy są obecne dodatkowe patrole policji.

W trakcie ubiegłorocznej akcji doszło do 173 wypadków drogowych, w których zginęło 11 osób, a 191 osób zostało rannych. W tym czasie policjanci zatrzymali 708 nietrzeźwych kierujących. (PAP)

pab/ mick/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ponad 120 zuchów i harcerzy ze Świnoujścia wzięło udział w grach terenowych

Opublikowano

w dniu

W miniony weekend (25-27.10.2024) odbył się XXXIV. Rajd Jesienny pt. „Militarny”, zorganizowanym przez III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR ze Świnoujścia, uczestniczyło ponad 120 zuchów i harcerzy ze Świnoujścia, Szczecina, Gdańska i Połczyna-Zdroju.
Na trzech trasach zuchy, harcerze, wędrownicy, instruktorzy uczestniczyli w grach terenowych i wykonywali zadania, a na wieczornych kominkach poznawali i rozmawiali nt. Si vis pacem, para bellum (dosł. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”) – przysłowie łacińskie – Żyjemy w bardzo ciekawych, ale jednocześnie szalenie niestabilnych, niespokojnych i dynamicznych czasach. Warto poznawać tematy, które mogą się przydać. Oby wiedza militarna nie była nikomu potrzebna…
Najmłodsze zuchy (1-4 klasa) rywalizowały na trasie w formie turnieju szóstek w zdobywaniu wiedzy o przygodach misia Wojka (Wojtek – niedźwiedź syryjski, żołnierz w stopniu kaprala Polskich Sił Zbrojnych, uczestnik bitwy o Monte Cassino, przygarnięty w Persji przez członków 22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim, będącym pod dowództwem gen. Władysława Andersa.)
Zuchy musiały między innymi:
• wykazać się swoją wiedzą na temat pieśni wojennych
• przejść mini szkolenie wojskowe
• przejść tor przeszkód
• złapać szpiega
Trasa Harcerska miała forme zadań militarnych dla zastępów harcerskich i tak.
Pierwszym punktem było odbicie swojego zastępowego z uwięzienia. Dalej na kolejnych punktach z strzelanie, umiejętności maskowania się w terenie, tworzenia „granatu dymnego”, odkodowania wiadomości morsem, opatrzeć poszkodowanego – pierwsza pomoc i wiele więcej w tematyce militarnej.
Po grze wszyscy spotkaliśmy się gościnnej polanie ROD Bursztyn w Międzyzdrojach, gdzie przy ognisku mogliśmy zjeść kiełbaski. Na koniec odbył się apel i podsumowanie wyników kończących harcerską przygodę.
Nagroda dla najlepszego zastępu pojechała do Gdańska do 87 Gdańskiej Drużyny Harcerek „Zielona Arka Noego” ZHR im. Kazimierza Szymańskiego i już wkrótce zajmie honorowe miejsce w ich harcówce.
Podczas apelu patrole, które wygrały rywalizację na poszczególnych trasach, odebrały nagrody:
Trasa zuchowa:”
Najlepsza szótka: „Wodne akwarium” – 22 ŚGZ-ek „Dwór Neptuna”
Najlepsza gromada: remis między gromadami!
Trasa harcerska:
Najlepszy zastęp – „Czarne łabędzie” z 87 GDH-ek „Zielona Arka Noego” ZHR im. Kazimierza Szymańskiego
Najlepsza drużyna – Miejsca
I – V ŚDHy „Patria”
II – II WDHy „Dzikie Koty”
III – 27 ŚDH-ek”Rzepichy”
Trasa Wędrownicza: 13 ŚDW Koniczyki im. Zawiszy Czarengo ZHR
Zabawa była przednia! Za rok kolejna 35 edycja.
Tegoroczny Rajd uzyskał dofinansowanie ze środków ROHiS – Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.
Dziękujemy za wsparcie naszego wydarzenia!
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego
www.slowianie.com.pl
Tekst: och. Milena JAGIELSKA – 27 ŚDH Rzepichy
Foto: wyw. Miłosz PILARSKI – V ŚDH Patria

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

PGE Spójnia ZS 2 Stargard za mocna. Goście potwierdzili swoją formę i umiejętności wygrywając 49:126

Opublikowano

w dniu

Foto: The Sailors U19 Świnoujście
Większość punktów straciliśmy po własnych błędach często wynikających z braku komunikacji. Naszym zawodnikom nie można jednak odmówić woli walki, bardzo się starali i włożyli w ten mecz dużo energii. W meczu popełniliśmy dużo fauli co pokazuje, że gra była twarda i nieustępliwa.
Wiemy, że w lidze przychodzi nam się mierzyć z bardzo mocnymi rywalami. Mamy tego pełną świadomość, że na dobre wyniki i zwycięstwa przyjdzie czas. To jest proces, który wymaga czasu. Aby móc rywalizować z najlepszymi w najbliższych latach należy zgłosić więcej drużyn do współzawodnictwa ZOZKosz, aby zawodnicy mogli się ogrywać z rywalami na wysokim poziomie.
Niestety w naszym mieście nie mamy klas sportowych, w których młodzież może trenować fundamenty na codziennych treningach, w przeciwieństwie do naszych ligowych rywali.
Dalej mocno uświadamiamy naszych zawodników ze wszystkich roczników, że poza treningami koszykówki w klubie, ważna jest ich praca własna np. w domu (rozciąganie, ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała) przyniesie dodatkowe efekty.
Dziękujemy rodzicom i kibicom za obecność na meczu. Drużyna The Sailors U19 Świnoujście w czwartek(07.11) wyruszy na mecz wyjazdowy do Szczecina, gdzie powalczy o pierwsze ligowe zwycięstwo z drużyną Bombardier Szczecin.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524