Strona główna / Kultura / W piątek kolejny koncert organowy

W piątek kolejny koncert organowy

Przed nami sierpniowe koncerty festiwalowe. W najbliższy piątek (07.08.) w Świnoujskich Wieczorach Organowych wystąpi świetny duet z Bydgoszczy.

Radosław MARZEC – organista studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Umiejętności gry doskonalił w Konserwatorium Muzycznym w Strasburgu (Francja) w klasie organów prof. Andre Stricker’a w ramach studiów podyplomowych, zwieńczonych uzyskaniem „Diplome de Specialistion d’orgue”. W latach 1995-1996 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia i sukcesy artystyczne. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów jak m.in. Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Ferdynand Klinda, Herbert Wolf Był także stypendystą kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Jean Guillou w Zurychu. W 1994 r. został laureatem Nagrody Głównej Konkursu Organowego w Rumii, a w roku 1999 był finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie gdzie otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów obowiązkowych. W 2005r. lubelskie wydawnictwo Polihymnia wydało jego książkę „Interpretacja utworów organowych J.S. Bacha w świetle źródeł XVIII wieku. Rok później dokonał premierowej rejestracji na płycie CD muzyki organowej Jana z Wągrowca. Obecnie pracuje na stanowisku profesora tytularnego w klasie organów Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncertuje w kraju i za granicą.

Renata MARZEC– wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia ukończyła w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Pracę zawodową związała przede wszystkim ze swoją macierzystą uczelnią, w której prowadzi klasę wiolonczeli oraz zespoły kameralne. Jej działalność koncertowa obejmuje kilkuletnią współpracę z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis (1993-1996) oraz regularne recitale solowe w kraju i za granicą. Swoje zainteresowania kameralistyką rozwijała koncertując w trio fortepianowym z Katarzyną Cąbrowską i Magdaleną Swatowską oraz w trio barokowym z Urszulą Bartkiewicz i Andrzejem Łęgowskim. Działalność artystyczną poszerzała o muzykę jazzową, koncertując m.in. z Januszem Stroblem, Włodzimierzem Nahornym, Mariuszem Bogdanowiczem i Piotrem Biskupskim.

Od kilku lat koncertuje również z mężem organistą, prof. dr hab. Radosławem Marcem współtworząc duet Cellorganic. Repertuar tego duetu propaguje oryginalne dzieła tworzone na ten skład mistrzów XIX i XX wieku. Duet prezentuje również własne opracowania arcydzieł np. C.Saint-Saensa, G Rossiniego. W swoim dorobku artystycznym posiada prawykonania dzieł XX wieku napisane na wiolonczelę solo oraz inne dzieła we własnej transkrypcji na wiolonczelę. Od 1994 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Inowrocławiu. Rezultatem tej pracy są nagrody i wyróżnienia uczniów na regionalnych i ogólnopolskich przesłuchaniach wiolonczelowych. Renata Marzec jest jurorem przesłuchań i konkursów wiolonczelowych, gitarowych i zespołów kameralnych. Od września 2012 r ponownie pełni funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W programie koncertu wykonają utwory M. BRUCHA, C. SAINT-SAENSA, R. SIELICKIEGO, E.YSAYE i F. LISZTA.

Informacje praktyczne:

Adres: Plac Kościelny 1, Świnoujście

Data: 7 lipca 2015 r.

Godz. 19.00

Zobacz również

Ponownie dwukierunkowy ruch na ul. Duńskiej i Fińskiej w Świnoujściu

Wykonawca budowy tunelu pod Świną zawiadomił o planowanej zmianie tymczasowej organizacji ruchu na ulicy Duńskiej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.