Strona główna / Lokalne / Wielkie inwestycje miasta. Wydano 113 mln złotych. Będą kolejne
Będziemy chcieli dokonywać poprawek w ramach renegocjacji z Unią Europejską - mówił marszałek. Foto: Wojciech Basałygo

Wielkie inwestycje miasta. Wydano 113 mln złotych. Będą kolejne

113 mln złotych zainwestowanych przy 27 projektach realizowanych przez gminę w Świnoujściu udało się wykorzystać w perspektywie finansowej UE 2007-2013 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz tłumaczył w poniedziałek jak zostaną podzielone pieniądze w latach 2014-2020.

Przez następne 6 lat dostępnych dla województwa będzie 1,6 mld euro. Największą część, bo aż 1150 mln euro zostanie przeznaczone na inwestycje realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (tzw. inwestycje twarde) oraz 450 mln na Europejski Fundusz Społeczny (projekty miękkie).

Miasto Świnoujście już przygotowuje się do nowej perspektywy finansowej. Tworzone są plany, prowadzone rozmowy, pokonywane problemy.

Jeden z projektów to węzeł przesiadkowy na Warszowie między dworcem a przeprawą promową. Wierzę w to, że ten projekt, który jest akceptowany, uda nam się zrealizować. Drugi wielki projekt to Centrum Usług na Mulniku. Jeśli uda nam się pokonać problemy z lasami, to damy sobie radę – mówił prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz, podczas spotkania w sali Miejskiego Domu Kultury.

To największe finansowe wsparcie w historii województwa zachodniopomorskiego.
Nowy Regionalny Program Operacyjnego oparty jest na trzech filarach – gospodarczym, infrastrukturalnym i społecznym. Średnio do jednego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego trafi 931 euro.

Będziemy chcieli dokonywać poprawek w ramach renegocjacji z Unią Europejską. Chcemy, aby te pieniądze były mądrze zainwestowane w nasze piękne Pomorze Zachodnie. Nie jesteśmy w stanie tego wykonać z gabinetów w Szczecinie, dlatego dyskutowaliśmy na etapie przygotowania założeń strategicznych. Do naszego wyobrażenia rozwoju regionu przekonywaliśmy Unię Europejską – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Wyzwaniem tej perspektywy jest dokończenie procesu modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej tak aby stworzyć sprawny Szczeciński Obszar Metropolitalny.

Komunikacja regionu jest dla nas wyzwaniem. Mieszkańcy muszą mieć możliwość szybkiego przemieszczania się. To spowoduje m.in., że mieszkańcy województwa w regionach w których poziom bezrobocia nie jest tak kolorowy jak w Świnoujściu, będą mogli przyjechać do pracy nad morze – mówił Olgierd Geblewicz.

Instytucjami pośredniczącymi w wydatkowaniu funduszy europejskich zapisanych w RPO będą: Wojewódzki Urząd Pracy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu

Dziś 1 lipca od godziny 13.00 do 22.00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.