Strona główna / Lokalne / 25 lat służby ORP „Drużno” pod polską banderą”
Foto: Marcin Purman

25 lat służby ORP „Drużno” pod polską banderą”

W piątek, 21 sierpnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 25. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP „DRUŻNO”. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową, miała miejsce również okolicznościowa zbiórka.

Zebranych na uroczystości gości, załogę oraz rodziny marynarskie powitał dowódca okrętu – kpt. mar. Paweł Trzciński. Wśród zaproszonych byli: zastępca dowódcy 12. Dywizjonu Trałowców kmdr ppor. Aleksander Urbanowicz, wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka z delegacją, poprzedni dowódcy dywizjonu i okrętu, przedstawiciele sztabu 12. DTR, dowódcy pozostałych okrętów dywizjonu i jednostek pomocniczych oraz dowódca Grupy Nurków Minerów, delegacja 44. Bazy Lotnictwa Morskiego oraz członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Zawodowych 12.DTR z przewodniczącym – kmdr. rez. Jerzym Kłaputem. Dowódcę 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentował komandor Krzysztof Jaworski, szef sztabu Dowództwa 8. FOW. Na uroczystości nie mogła przybyć matka chrzestna okrętu, pani Janina Gortad, która w liście przysłanym do załogi zapewniła jednak, że całym sercem i myślami będzie uczestniczyć w obchodach.

Podczas zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była także okazją do przyznania wyróżnień załodze. Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Kapitan Trzciński kierując się do marynarskich rodzin podziękował im za wsparcie załogi:

„Dziękuję za to, że przez ten cały czas, wpieracie nas i dodajecie sił. Są one bardzo potrzebne aby nasze zadania były realizowane na wysokim poziomie”.

kpt. mar. Paweł TRZCIŃSKI

ORP „Drużno” jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12. „Wolińskiego” Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce typu GARDNO, został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt jest jednostką służącą do poszukiwania i niszczenia morskich min kontaktowych i nie kontaktowych, ma także możliwość ich stawiania. Jest to jednostka małomagnetyczna -ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego. W swojej dwudziestopięcioletniej służbie okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, uczestnicząc m.in. we wrześniu 1994 roku w pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach sił przeciwminowych w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”. Organizatorem wówczas była MW RFN, a ćwiczenia odbywały się na zatoce Lubeckiej. W 2014 roku okręt miał po raz pierwszy  zaszczyt reprezentować wraz z ORP „Nakło” i ORP „Hańcza” biało czerwoną banderę w ćwiczeniu pod kryptonimem „Northern Coasts”, które odbyło się na wodach zatoki Botnickiej i Fińskiej. Podczas ćwiczenia okręty weszły do portu Turku i Hanko. Polskie okręty osiągnęły bardzo wysoką skuteczność w likwidacji min kotwicznych, czym potwierdziły swoją wartość bojową na tle jednostek przeciwminowych sił sojuszu NATO. Na jego pokładzie wyszkoliły się setki oficerów, podoficerów i marynarzy. Dowódcą okrętu jest kpt. mar. Paweł Trzciński.

rzecznik prasowy 8. FOW

kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI

Zobacz również

Ciemno na rondzie na Warszowie. „Jest niebezpiecznie”

Niedawno uruchomiono objazd przez rondo na Warszowie. Jest nieoświetlona przez co może być niebezpieczna. – …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.