Strona główna / Lokalne / 25 lat służby ORP „Drużno” pod polską banderą”
Foto: Marcin Purman

25 lat służby ORP „Drużno” pod polską banderą”

W piątek, 21 sierpnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 25. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP „DRUŻNO”. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową, miała miejsce również okolicznościowa zbiórka.

Zebranych na uroczystości gości, załogę oraz rodziny marynarskie powitał dowódca okrętu – kpt. mar. Paweł Trzciński. Wśród zaproszonych byli: zastępca dowódcy 12. Dywizjonu Trałowców kmdr ppor. Aleksander Urbanowicz, wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka z delegacją, poprzedni dowódcy dywizjonu i okrętu, przedstawiciele sztabu 12. DTR, dowódcy pozostałych okrętów dywizjonu i jednostek pomocniczych oraz dowódca Grupy Nurków Minerów, delegacja 44. Bazy Lotnictwa Morskiego oraz członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Zawodowych 12.DTR z przewodniczącym – kmdr. rez. Jerzym Kłaputem. Dowódcę 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentował komandor Krzysztof Jaworski, szef sztabu Dowództwa 8. FOW. Na uroczystości nie mogła przybyć matka chrzestna okrętu, pani Janina Gortad, która w liście przysłanym do załogi zapewniła jednak, że całym sercem i myślami będzie uczestniczyć w obchodach.

Podczas zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była także okazją do przyznania wyróżnień załodze. Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Kapitan Trzciński kierując się do marynarskich rodzin podziękował im za wsparcie załogi:

„Dziękuję za to, że przez ten cały czas, wpieracie nas i dodajecie sił. Są one bardzo potrzebne aby nasze zadania były realizowane na wysokim poziomie”.

kpt. mar. Paweł TRZCIŃSKI

ORP „Drużno” jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12. „Wolińskiego” Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce typu GARDNO, został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt jest jednostką służącą do poszukiwania i niszczenia morskich min kontaktowych i nie kontaktowych, ma także możliwość ich stawiania. Jest to jednostka małomagnetyczna -ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego. W swojej dwudziestopięcioletniej służbie okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, uczestnicząc m.in. we wrześniu 1994 roku w pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach sił przeciwminowych w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”. Organizatorem wówczas była MW RFN, a ćwiczenia odbywały się na zatoce Lubeckiej. W 2014 roku okręt miał po raz pierwszy  zaszczyt reprezentować wraz z ORP „Nakło” i ORP „Hańcza” biało czerwoną banderę w ćwiczeniu pod kryptonimem „Northern Coasts”, które odbyło się na wodach zatoki Botnickiej i Fińskiej. Podczas ćwiczenia okręty weszły do portu Turku i Hanko. Polskie okręty osiągnęły bardzo wysoką skuteczność w likwidacji min kotwicznych, czym potwierdziły swoją wartość bojową na tle jednostek przeciwminowych sił sojuszu NATO. Na jego pokładzie wyszkoliły się setki oficerów, podoficerów i marynarzy. Dowódcą okrętu jest kpt. mar. Paweł Trzciński.

rzecznik prasowy 8. FOW

kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI

Zobacz również

Znowu wbiegną na szczyt latarni morskiej

W sobotę 20. sierpnia, w ramach imprez Dnia Latarń Morskich, przeprowadzona zostanie XI edycja Międzynarodowego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.