Strona główna / Pieniądze / Państwo zapłaci za podręczniki szkolne
W 2017 roku bezpłatne podręczniki otrzymają wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów - mówi poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska. Foto: Wojciech Basałygo

Państwo zapłaci za podręczniki szkolne

W tym roku rodzice zaoszczędzą na szkolnej wyprawce. Do szkolnych podręczników dopłaci państwo. Uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych szkół podstawowych oraz pierwszej gimnazjalnej dostaną książki do nauki za darmo.

Zakupem podręczników zajmą się szkoły za pieniądze przekazywane z MEN. Dyrektorzy, aby otrzymać dotację już od połowy marca mogli przekazać do organu prowadzącego stosowne dane, a już w maju mogli otrzymać od gminy pieniądze na zakup podręczników.

Sejmowa Komisja Edukacji Narodowej, w której mam przyjemność pracować, opracowała w 2013 roku tzw. ustawę podręcznikową dotyczącą przekazywania uczniom bezpłatnych podręczników – mówi poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska. – W ubiegłym roku podręczniki otrzymali uczniowie klas I szkoły podstawowej a w tym roku bezpłatne podręczniki i materiały ćwiczeniowe otrzymają uczniowie klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści klas I – dodaje.

Ostateczny termin przekazania dotacji mija 15 października. Rodzice uczniów powinni o podręczniki dowiadywać się w szkołach. W 2017 roku bezpłatne podręczniki otrzymają wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Poza dziećmi z klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz I gimnazjów, którzy otrzymają podręczniki bezpłatnie, jak co roku uruchomiony został program wyprawki szkolnej obejmującej dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Dotyczy to uczniów z rodzin spełniające tzw. kryterium dochodowe. Uczniowie pochodzący z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, w niektórych przypadkach mogą otrzymać wyprawkę na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. O wyprawkę szkolną mogą starać się także rodzice dzieci niepełnosprawnych uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do szkół dla dzieci i młodzieży.

Zobacz również

Prezydent Świnoujścia podał nazwisko nowego sekretarza miasta

56-letni Krzysztof Bagiński będzie nowym Sekretarzem Miasta Świnoujścia. Z wykształcenia jest pedagogiem. Skończył także studia …

3 komentarze

 1. Lepiej późno niż wcale

 2. Bardzo mnie to cieszy, szkoda tylko ze dopiero teraz na to wpadłem bo już porobiliśmy większość zakupów oprócz książek. Ze względu na ich cenę oszczędzaliśmy na wszystkim innym. Tornister w media expert i laptop też – promocja wyprawkowa a zeszyty o w biedronie, ale dobrze, kasa się sięzaoszczędzi

 3. zapłacą państwo kowalscy,
  rząd, pomimo ze nie opłaca mu się pracować poniżej 6 tyś. nie ma żadnych własnych pieniędzy,
  jedynie może zadysponować pieniądze podatników,
  tak więc za podręczniki dla naszych dzieci zapłacimy sobie sami,
  oczywiście drożej bo za pośrednictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.