Strona główna / Lokalne / II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG

II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG

Polskie LNG oraz Fundacja Zawsze Bezpieczni zapraszają 27 października br. na II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG. W wydarzeniu, organizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Witosa 12 w Świnoujściu, wezmą udział uczniowie oraz nauczyciele. Rywalizować będą podczas licznych konkursów związanych z bezpieczeństwem i pierwszą pomocą. Start o godz. 9!

Mistrzostwa są podsumowaniem drugiej edycji programu Bezpieczne Miasto, w trakcie którego dokładnie 2.800 osób ze Świnoujścia i okolic zostało przeszkolonych przez spółkę z zasad udzielania pierwszej pomocy. Projekt trwał od kwietnia do października. Składał się z trzech modułów: Bezpiecznej szkoły, Kompetentnych Służb i Bezpiecznej komunikacji.

Jako pierwsze szkolenia zorganizowano dla 36 pielęgniarek ze Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. Panie wzięły udział w kursach o nazwie: Podstawowe czynności resuscytacyjne dla personelu medycznego (BLS HCP – Heartsaver BLS for Healthcare Provider) oraz Zaawansowane czynności ratujące życie u osób dorosłych (ACLS – Advanced Cardiovascular Life Support).

– To profesjonalne kursy opracowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne –mówi Jakub Dąbroś z Fundacji Zawsze Bezpieczni. – Kursanci w trakcie zajęć nabyli nowe kwalifikacje z zakresu udrażniania dróg oddechowych, wykonywania czynności ratunkowych oraz precyzyjnej komunikacji w pracy zespołowej i z pacjentem.

W trakcie „Bezpiecznej Szkoły” uczniowie świnoujskich szkół poznali natomiast zagadnienia związane z bezpieczeństwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Podejmowane działania zostały oparte o najnowsze metody dydaktyczne „Patrz i Ćwicz”, materiały audiowizualne oraz technologię 3D, wykorzystywaną między innymi przez twórców gier komputerowych.

– To najbardziej intensywna metoda nauczania pierwszej pomocy. W jednej klasie, przykładowo dla 30 uczniów dostępnych jest 30 manekinów. Placówki szkolne otrzymały kompletne zestawy pierwszej pomocy, które będą stałym wyposażeniem szkół uczestniczących w programie oraz identyczne zestawy treningowe – tak, aby dzieci, młodzież i nauczyciele mogli się oswoić z ich wyposażeniem oraz poprawnym użyciem w razie wypadku – tłumaczy Jakub Dąbroś. – Dzięki dostępności dużej liczby sprzętu dydaktycznego zajęcia miały wymiar niemalże wyłącznie praktyczny, co podwyższyło skuteczność w przypadku zaistnienia konieczności udzielania pierwszej pomocy.

Podczas szkolenia kierowców komunikacji miejskiej oraz ratowników medycznych zostały z kolei poruszone między innymi zagadnienia związane z bezpieczeństwem i postępowaniem na miejscu wypadku, ewakuacją z pojazdu czy resuscytacją krążeniowo-oddechową. Program został ułożony w taki sposób, aby każdy z kursantów mógł wykonać taką samą ilość ćwiczeń praktycznych, potrzebną do opanowania nowych umiejętności. Kurs zakończony był egzaminem. Po jego pozytywnym zaliczeniu uczestnicy otrzymali certyfikat Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wyjątkowy program

W ubiegłym roku, w ramach I edycji programu, dzięki Polskiemu LNG zostało przeszkolonych ponad 4800 osób z terenu Świnoujścia, z czego zdecydowana większość to uczniowie. Tegoroczna edycja programu Bezpieczne Miasto została udoskonalona. Przede wszystkim rozbudowanoo kolejne grupy docelowe, tak, aby cała lokalna społeczność mogła czerpać korzyści z projektu. Dlatego do grupy przeszkolonych dołączyły pielęgniarki ze szpitala miejskiego, kierowcy komunikacji miejskiej, ratownicy medyczni, dziennikarze. W sumie przeszkolono 2.800 osób.

– W ciągu dwóch lat funkcjonowania programu Bezpieczne Miasto, dzięki zaangażowaniu spółki Polskie LNG i Fundacji Zawsze Bezpieczni przeszkolono blisko osiem tysięcy osób, których kompetencje odnośnie niesienia pierwszej pomocy zdecydowanie wzrosły – mówi Marcin Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG. – To inwestycja w wiedzę, która będzie miała kluczowy wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Świnoujścia. Bezpieczne Miasto jest programem unikalnym na skalę krajową, działaniem parasolowym, tworzącym nowe narzędzia, ale i skupiającym dotychczasową działalność spółki Polskie LNG w zakresie bezpieczeństwa.

Projekt powstał w 2013 roku, po zakończeniu Dialogu Społecznego w Świnoujściu, czyli partnerskiego sposobu komunikowania się ze społecznością lokalną przyjętego przez Polskie LNG SA. Tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem były jednymi z najważniejszych postulatów zgłaszanych podczas jego realizacji.

Podsumowanie programu

II edycję programu, tak jak poprzednią, zwieńczą Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG, które odbędą się 27 października br. o godz. 12:30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Witosa 12 w Świnoujściu. Zwycięzcami poprzedniej edycji mistrzostw w kategorii szkół podstawowych okazały się zespoły z SP nr 6. W kategorii gimnazjaliści równych sobie nie miał zespół „Logosu”. Kto będzie triumfował tym razem, przekonamy się już niebawem.

Zobacz również

Policjanci sprawdzają numery seryjne rowerów

Świnoujscy policjanci prowadzą kontrole rowerzystów. Sprawdzają nie tylko czy łamią przepisy, ale także to czy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.