środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Miał prawie 4 promile i kierował samochodem

Miał prawie 4 promile i kierował samochodem

Prawie 4 promile alkoholu w organizmie miał 43-latek, który kierował samochodem, powodując kolizję. Dodatkowo sprawca miał cofnięte uprawnienia do kierowania. Nietrzeźwego kierującego ujął przechodzień. Mężczyźnie grozi do lat 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara pieniężna.

W sobotę około godziny 10.00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odebrał zgłoszenie od mężczyzny, który poinformował o ujęciu przy ulicy Konstytucji 3 Maja nietrzeźwego kierującego samochodem. Na miejscu interwencji policjanci w rozmowie ze świadkami ustalili okoliczności zdarzenia. Okazało się, że przy ulicy Kościuszki z samochodu osobowego marki VW Golf wysiadł prawdopodobnie nietrzeźwy pasażer, a następnie oparł się o niego. W tym czasie siedzący za kierownicą odjechał pojazdem, co spowodowało upadek na chodnik mężczyzny. Jeden z przechodniów, sądząc, że kierowca potrącił pieszego i uciekł z miejsca zdarzenia, szybko pobiegł za odjeżdżającym samochodem. Biegnąc świadek widział jak kierowca golfa jechał całą szerokością ulicy, od lewego do prawego krawężnika. Mężczyzna biegł za samochodem do momentu, gdy ten zatrzymał się w zatoce parkingowej, gdzie następnie uderzył w prawidłowo zaparkowany inny pojazd marki Peugeot. Świadek uniemożliwił mężczyźnie siedzącemu za kierownicą dalszą jazdę, powiadomił o zdarzeniu Policję i oczekiwał na przyjazd funkcjonariuszy.

Policjanci wyczuli silną woń alkoholu od kierującego golfem, który oprócz bełkotliwej mowy, miał kłopoty z utrzymaniem równowagi. Po przebadaniu 43-latka na zawartość alkoholu urządzenie pomiarowe wskazało blisko 3,9 promila.

Mężczyzna nie posiadał przy sobie blankietu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia OC. Wtedy mundurowi ustalili w policyjnych systemach informatycznych, że 43-letni świnoujścianin ma cofnięte uprawnienia do kierowania.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który trafił do policyjnego aresztu. Po kilkunastogodzinnym trzeźwieniu stróże prawa przedstawili mu zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Podczas przesłuchania mężczyzna wyjaśnił, że w samochodzie wspólnie ze znajomym wypili butelkę wódki, a następnie razem jeździli po mieście, a kiedy alkohol skończył się, kompan opuścił pojazd. 43-latek przyznał, że wcześniej od kilku dni spożywał alkohol.

Po uzgodnieniach z prokuratorem, przesłuchiwany złożył wniosek o karę 6 miesięcy więzienia, 6 lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz kary w kwocie 10.000 zł jako świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Za ten rodzaj przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania kolizji i stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wnioskując o karę dla siebie w wysokości 1.000 zł. Policjanci skierują wniosek o ukaranie do sądu, który zdecyduje o wysokości kary za popełnienie tego wykroczenia.

Na wyróżnienie zasługuje godna naśladowania postawa przypadkowego świadka, który zareagował na dziwne zachowanie kierującego samochodem, uniemożliwił mu dalszą jazdę i powiadomił Policję. Jego właściwa reakcja zapewne zapobiegła tragedii. Osoby decydujące się na jazdę pod wpływem alkoholu nie mogą czuć się bezkarnie, dlatego też wspólnie powinniśmy dbać o to, by na naszych drogach takich osób było jak najmniej.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

 

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

3 komentarze

  1. złapać za jaja i powiesić !

  2. zwykły morderca…

  3. W każdej chwili mógł kogoś zabić. Jest to domiemany przestępca… Wiec powinien dostać nawet z 15 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.