Połącz się z nami

Lokalne

Powyborczy komentarz Ewy Żmudy-Trzebiatowskiej

Opublikowano

w dniu

Nadszedł dzień po 25. października i okazało się, że mimo lepszego niż cztery lata temu wyniku wyborczego nie będę reprezentować Świnoujścia w Sejmie RP. Okazało się, że Świnoujście nie będzie miało swojego posła. Tak jak każdy w takiej sytuacji odczuwam gorycz porażki, ale życie toczy się dalej i będę szukać w nim miejsca dla siebie.

Cztery lata temu, nikt nie wróżył mi zwycięstwa w wyborach, miałam jak to się mówi tylko przynieść dodatkowe głosy na listę PO, ale okazało się, że wygrałam wybory. Dla wielu osób to była miła niespodzianka, ale dla wielu osób, stałam się solą w oku i zrobili wszystko, żebym 25 października 2015 roku nie została posłem. Od samego początku celował w tym szkodząc nie tylko mnie, ale także Platformie Obywatelskiej obecny radny PO Jan Borowski. W 2015 roku, kiedy z racji wcześniejszego zasiadania w Sejmie zostałam kandydatką na liście PO i najpoważniejszym kandydatem ze Świnoujścia na mandat poselski nasiliła się kampania nienawiści wobec mnie i kampania dezinformacji. Tzw. hejting przybrał olbrzymie rozmiary, łącznie z groźbami pozbawieni mnie zdrowia i życia.

W hejcie wyróżniał się jeden pseudodziennikarzy świnoujskich – Daniel Szysz. Sądzę, że takie portale jak eswinoujscie powinny być bojkotowane zarówno przez czytelników jak i reklamodawców. Najbardziej boli, kiedy okazuje się, iż najbardziej zagorzałych wrogów ma się pod bokiem we władzach PO, w Świnoujściu. Nie ma co ukrywać, że zarząd PO w Świnoujściu z Dariuszem Śliwińskim i Elżbietą Jabłońską na czele zrobili bardzo dużo, żeby Świnoujście nie miało swojego posła. Start w wyborach na liście PO Elżbiety Jabłońskiej miał na celu pozbawienie mnie szans na reelekcję. Można z ich perspektywy powiedzieć: udało się, przegrała, ale przegrało też Świnoujście, które nie ma swojego posła. Te działania stawiają też, niestety, pod znakiem zapytania ich moralne prawo bycia w polityce, jeśli własne ambicje osobiste stawia się wyżej, niż dobro publiczne. Piszę o tym, bo to mój obowiązek wobec wyborców, bo wyborcy muszą wiedzieć wszystko o ludziach, których wybierają.

W moich wyborach zawsze kierowałam się dobrem. Tak było też w sprawie połączenia dwóch stoczni: Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu i Stoczni Gryfia w Szczecinie. Ta fuzja ocaliła miejsca pracy i źródło utrzymania dla 500 rodzin ze Szczecina i także zagwarantowała lepsze perspektywy rozwoju dla Stoczni w Świnoujściu. Stanęłam solidarnie po stronie ludzi, którzy mogli znaleźć się z dnia na dzień bez pracy. Politycy w Świnoujściu ustawili się wtedy w rządku tych, którzy schlebiali związkowcom dążącym do pozostawienia status quo. Wylano wtedy na moja głowę wiadro pomyj w Internecie, ale połączone stocznie działają, mają perspektywę rozwoju i co najważniejsze ludzie mają pracę.

Nie ustawiłam się rządku tych polityków, którzy albo milczeli, albo włączyli się w szerzenie fali nienawiści wobec uchodźców, w tym tych, pozbawionych własnego domu, własnego kraju, uciekających w obawie o własne życie kobiet i dzieci. Bo moje moralne prawo oparte na dekalogu, mówi mi (Ewangelia Św. Mateusza) „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?” A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Tym, którzy mienią się katolikami z Jarosławem Kaczyńskim, Januszem Korwinem Mikke na czele, a zapomnieli o najważniejszych prawach boskich przypominam ciąg dalszy tej samej ewangelii: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili”. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”. Nie sprzeniewierzyłam się w imię doraźnych politycznych celów mojej wierze w dobro. Może to przypadek, a może nie przypadek sprawił, że spotkałam w trakcie kampanii wyborczej Pana Zbyszka, niesamowitego człowieka, który dobrem zapisał w się w życiu swoich najbliższych i społeczności lokalnej. Na jego drodze stanął pochodzący z Syrii muzułmanin, chirurg, który uratował mu życie, żeby dalej mógł czynić dobro.

Dziękuje wyborcom, którzy poszli na wybory, bo uznali niezależnie od tego, na kogo głosowali, że ważna jest Polska. Osobiście bardzo dziękuję wyborcom, którzy cztery lata temu, jak i dwa dni temu zdecydowali się na oddanie głosu na mnie. To dzięki wam mogłam zrobić wiele pożytecznych rzeczy dla Polaków, Mieszkańców Świnoujścia i Powiatu Kamieńskiego.

Ewa Żmuda-Trzebiatowska

Czytaj dalej
35 komentarzy

1 Komentarz

 1. Anonim temu

  29 października 2015 na 11:56

  Nienawiść w was płynie jak nic. Co wy od niej chcecie? Najpierw piszecie, że jest taka zła, ze nic nie robi. Nagle piszecie, że robi dużo dla islamistów itd. Płynie w was hipokryzja
  Idzcie głosować na tą swoją Jabłonską i pana pseudo radnego Borowskiegoi 😉

  • Chlorchinaldin temu

   30 października 2015 na 09:46

   Zawsze jesteś takim dupkiem, czy tylko anonimowo?

   • Anonim temu

    1 listopada 2015 na 08:54

    to raczej ty jesteś dupkiem 😉

   • Anonim temu

    4 listopada 2015 na 20:19

    A co takiego robi ten „Borowski” z tego co obserwuje jest to najbardziej aktywny radny.

 2. Wyborca normalności temu

  28 października 2015 na 15:48

  Ta Pani powinna wykorzystać swój pro-islamski entuzjazm i zatrudnić się jako wolontariuszka w obozach emigranckich na terenie byłego DDR. Tym biednym muzułmańskim byczkom puchną jądra a Pani była poseł traci czas i robi sobie publicystyczne resumee ze swojej kabaretowej kadencji, typowej dla peowskiego darmozjada, pasożyta.
  Chętnie zobaczę tą epatującą moralnością byłą poseł kiedy pojawią się pierwsze gwałty i inne przestępstwa. Politycy PO powinni wtedy przyjść do ofiar i osobiście przeprosić mówiąc „przepraszam że musiałaś być zgwałcona bo byłam skończoną idiotką i chciałam zrobić Niemcom loda wpuszczając do kraju ludzi którzy by najchętniej wszystkich powyrzynali”.
  Uchodźcy” coraz bardziej narzekają na brak kobiet i puchnące im w związku z tym jądra. Może pani była poseł im osobiście jakoś pomoże…..?
  Żadna praca nie hańbi!

 3. czytelnik temu

  28 października 2015 na 09:14

  NIE MA CO UBOLEWAĆ, CZY TA CZY INNA OSOBISTOŚĆ ZNALAZŁA BY SIĘ W SEJMIE, ŻE COKOLWIEK ZROBIŁABY DLA ŚWINOUJŚCIA. JEST TO PO PROSTU BZDURNE GADANIE! WYBORCY ZDECYDOWALI, ŻE NIE BĘDZIE ANI „STAREJ” POSEŁ Z PO ANI NOWEJ SIŁY REGIONU I WSZYCHO W TYM WYBORCZYM TEMACIE! JEDEN POSEŁ Z MIASTA TO NAJWYŻEJ W SEJMIE MOŻE SE KLOCKA NA KOSZT PODATNIKÓW POSTAWIĆ!

 4. Nabuchodonozor temu

  28 października 2015 na 02:25

  „Tak było też w sprawie połączenia dwóch stoczni: Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu i Stoczni Gryfia w Szczecinie. Ta fuzja ocaliła miejsca pracy i źródło utrzymania dla 500 rodzin ze Szczecina i także zagwarantowała lepsze perspektywy rozwoju dla Stoczni w Świnoujściu.” – Czy jesteś szanowna kobieto tego taka pewna? Ech… „Rence opadajoo”

  • on temu

   28 października 2015 na 09:48

   to jest tak śmieszne 😀 teraz zwiedzanie świata bo ciekawa bardzo haha, powiedzieć jej do widzenia na dzień dobry

   • Anonim temu

    28 października 2015 na 14:51

    „on”, nie zapomnij pomachać jej środkowym palcem na do widzenia, haa haa

 5. Nabuchodonozor temu

  28 października 2015 na 02:20

  Boli, że teraz trzeba się wziąć za uczciwą pracę.
  Skończyło się pierdzenie w ławę poselską.

 6. Anonim temu

  27 października 2015 na 23:21

  bardziej skompromitowana Świnoujska Platforma chyba już być nie możę. Borowski szczególnie 🙂

 7. Anonim temu

  27 października 2015 na 22:53

  Znam Jabłońską. W życiu bym na nią nie zagłosował. Ludziom w Świnoujściu całkiem odbiło?

 8. Anonim temu

  27 października 2015 na 22:19

  Pani Ewo, trzeba było wcześniej tak konkretnie rozmawiać z mieszkańcami. A tego towarzystwa wystarczy posłuchać na sesjach i wszystko wiadomo.

 9. platformerka temu

  27 października 2015 na 19:59

  Przez 3 lata udostępniała nam biuro na spotkania partyjne, a my tam knuliśmy przeciw niej. Chyba jestem idiotką, ale myślę że bolał jej sukces. Trzeba było coś spieprzyć.

  • Odyseus temu

   28 października 2015 na 21:28

   To nie było jej biuro….tylko sejmu za poeniadze podtnika…zapamietaj to sobie…

   • platformerka temu

    29 października 2015 na 13:28

    Tak, za pieniądze podatnika. Ale to nie znaczy że musiała nam je udostępniać na spotkania partyjne. Borowski nawet zrobił aferę w mediach i konferencję prasową, że posłanka nie chce dac mu kluczy do tego biura. A udostęrpniała zawsze.

    • odyseusz temu

     3 listopada 2015 na 23:29

     łaski nie robiła…to są też nasze pomieszczenia…płacimy na to podatki…zpamietaj to sobie.

 10. Anonim temu

  27 października 2015 na 17:10

  Jak rządzi nasze PO? Śliwiński w Uzdrowisku. Pan Borowski – nieudacznik, pracuje w uzdrowisku. Doświadczenie? Jest po politologi. Jabłońska? Rada nadzorcza. Przecież to zwykły nepotyzm. Niech Żmuda przestanie też kręcić oczkami. Nie jest lepsza. Wszyscy razem nie są fajni…

  • odyseusz temu

   3 listopada 2015 na 23:30

   pewnie teraz bedzie zmiana w Uzdrowisku…PiS zadba o wymiane na swoich…

 11. Anonim temu

  27 października 2015 na 17:06

  od samego początku było wiadomo, że Szczecin podpuszcza Jabłonską. Zabrała cenne głosy Trzebiatowskiej. Teraz wszyscy będa mieli w wielkim poważaniu nasze miasto.
  Na szczęscie PIS teraz będzie rządziło i może zrobi porządek 🙂

 12. Anonim temu

  27 października 2015 na 17:04

  Przegrywać trzeba umieć, odejść z honorem także. Niestety te hasła są Pani obce

  • Anonim temu

   27 października 2015 na 17:19

   ma pan rację. powinna o tym już wcześniej pisać

 13. Anonim temu

  27 października 2015 na 16:25

  Czego się nie robi dla rady nadzorczej. Jabłońska sprzedała nam posła za judaszowe srebrniki, Teraz Szczecin ma wszystkich posłów.

 14. Szacunek temu

  27 października 2015 na 16:25

  Świnoujścia Platforma to DNO !

 15. POpaprani temu

  27 października 2015 na 16:17

  Zawsze krytykowałem pani zaangażowanie na rzecz miasta. Ale po tym co przeczytałem, jestem w wielkim szoku. Jedno pytanie nasuwa się. Czemu wcześniej pani nie posługiwała się takim językiem? Czemu nie pokazałaa pani tej stanowczości mieszkańcom. Nic już się nie zrobi, ale to szok. Dużo czystej prawdy

  • Anonim temu

   27 października 2015 na 19:47

   Masz rację. Powinna wcześniej o tym mówić, ale mam wątpliwości czy byśmy uwierzyli.

 16. Anonim temu

  27 października 2015 na 16:12

  Gratuluję dobrego wynikum, wytrwałości i tej całej nagonki.
  To co Świnoujska i centralna Platforma wyprawia to śmiech na sali. Powinna pani zmienić opcję i dalej działać.
  A panu Borowskiemu, Śliwińskiemu, pani Jabłonskiej i całej reszcie, życze braku powodzenia w wyborach. Nie zasługują na te stołki, są zwykłymi zaklepaczami miejsc. Nie wprowadzają niczego nowego, nie potrafią współpracować, nie rozumieją prawdziwych mieszkanców.
  Żadna opcja nie jest lepsza, ale Platforma to dno

  • platformerka temu

   27 października 2015 na 20:53

   Masz racje. To całe towarzycho z po w Świnoujściu to dno i dwa metry mułu.

 17. mieszkaniec temu

  27 października 2015 na 16:07

  Hurrrrrrrraaaaaa nie ma tej pani w Sejmie. Czas to oblać jakimś trunkiem ze ta kobieta nie dostała się. A pani Jabłońskiej Stój Delag Konkolewska panom Wlodarczykowi Kasiarzowi Kotuniak i od Korwina człowiek gratuluję ze kandydowała i pozbawił posła tej kobiecie Zenadzie…….

  • Anonim temu

   27 października 2015 na 16:10

   ktoś tutaj chyba ma słabe miemanie o sobie 🙂 Hejt to najlepsza opcja, dla takich jak pan/pani 🙂

   • mieszkaniec temu

    27 października 2015 na 17:20

    Bo prawdę się pisze. To jest hejt? Rozbawił mnie ten komentarz.

 18. Anonim temu

  27 października 2015 na 16:05

  Bardzo dobrze pani Ewo! Bardzo dobrze napisała pani o panu Borowskim i Szyszu! Oboje to zwykłe *** społęczne, które najpewniej są mało normalne.

  • PO temu

   27 października 2015 na 18:36

   Szysz i Borowski są ok

   • Anonim temu

    27 października 2015 na 18:56

    Dla kogo są okej? 🙂

    • Anonim temu

     27 października 2015 na 19:49

     Dla Śliwińskiego i Jabłońskiej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524