Strona główna / Lokalne / Naukowcy zbadają miecznika-olbrzyma

Naukowcy zbadają miecznika-olbrzyma

Rybacy ze Świnoujścia wyłowili z Bałtyku ogromnego miecznika. Został przewieziony do Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego celem dokładnego przebadania oraz pobrania prób do analiz.

W niedzielę załoga łodzi KRS-27 złowiła włócznika w sieciach stawnych tzw. sandaczówkach. Rybę wyłowiono w na głębokości 7 metrów (na wschód od  falochronu terminala LNG). Okaz ma wymiary: całkowita długość – 239 cm, długość rostrum – 64 cm, szerokość na wysokości płetwy grzbietowej – 32 cm, średnica oka – 4cm, waga osobnicza – 61,35 kg.  Okaz został przywieziony w lodzie przez armatora do Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni w celu dokładnego przebadania oraz pobrania prób do różnorakich analiz.

dsc_0659Włócznik, zwany także miecznikiem (Xiphias gladius) jest pelagiczną, daleko migrującą rybą, zasięgiem występowania obejmującą wody wszystkich oceanów, czyli od chłodnych, aż po tropikalne, równikowe. W Atlantyku żyją dwie populacje włócznika: północna i południowa. Obok marlinów i tuńczyków, należy do najszybszych ryb, osiąga prędkość do 100 km/godz., w czym pomaga mu wydłużony, opływowy kształt z długim mieczem z przodu, będącym jego górną szczęką.

Największe osobniki osiągają długość   4.5 m  i masę 650 kg. Prowadzą intensywne wędrówki żerowiskowe poziome i pionowe, wytrzymując ciągłe zmiany temperatury i ciśnienia. W ciągu dnia żyją na głębokościach 150-800 m, a na noc podchodzą do strefy przypowierzchniowej od 0 do 150 m. W śledzeniu pokarmu pomagają im duże, w specjalny sposób podgrzewane  oczy, o średnicy u dorosłych osobników ok. 5-8 cm.

Włócznik jest bardzo cenioną konsumpcyjnie rybą. W polskich wodach Bałtyku kilkakrotnie odnotowano złowienie włócznika, prawdopodobnie wszystkie one w jakiś sposób zbłądziły z Morza Północnego. Obecnie złowiony osobnik o wadze 61 kg należy do średnich, jakie są spotykane w połowach. W połowach taklowych statku badawczego MIR r/v Wieczno (na środkowym Atlantyku, w latach 1981-85) złowiono ok. 900 włóczników, o średniej masie 47 kg.

Źródło: MIR Gdynia

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.