Strona główna / Lokalne / Akcja „Kropla Życia dla WOŚP” na finiszu

Akcja „Kropla Życia dla WOŚP” na finiszu

IMG_2990Powoli dobiega końca ostatnie przedsięwzięcie programowe 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu jakim jest akcja Harcerskiego Klubu HDK „Kropla Życia” o nazwie „Kropla Życia dla WOŚP”. Czym jest honorowe krwiodawstwo wiedzą zapewne wszyscy, warto jednak przypomnieć, że dar krwi jest darem życia oddawanym zupełnie bezinteresownie.

IMG_3191O honorowych krwiodawcach mówi się rzadko, najczęściej kiedy pilnie potrzebna jest krew dla ratowania czyjegoś zdrowia lub życia. Wówczas zawsze można liczyć na bezimiennych bohaterów, którzy na takie apele odpowiadają szybko i bez rozgłosu. Kim są honorowi dawcy krwi? To zwykli ludzie jakich codziennie mijamy na ulicy, w szkole, w firmie czy w sklepie. To pracownicy, policjanci, nauczyciele, strażacy, uczniowie, funkcjonariusze Straży Granicznej, portowcy i marynarze czy wreszcie żołnierze. Są w tym gronie zacnych ludzi tacy, którzy decydują się oddać krew po raz pierwszy w życiu, są tacy którzy krew oddają nieregularnie, są wreszcie tacy, którzy krew oddają niemal przez całe swoje dorosłe życie mając na koncie 40 i więcej litrów oddanej krwi.

IMG_3210Kiedy w ramach akcji codziennie odwiedzam naszą stację przy ul. Mieszka I-go zawsze staram się zamienić choćby kilka słów z dawcami. Interesują mnie ich motywacje, jak oceniają swój dar i wreszcie sakramentalne pytanie o ilość oddanej krwi. Odpowiedzi są do siebie bardzo podobne. Do oddawania krwi zachęcił ktoś znajomy albo krew była potrzebna komuś bliskiemu, wreszcie – co cieszy – powodem były relacje w mediach z prowadzonych akcji. W ocenach, krwiodawcy są niesamowicie oszczędni w słowach. Zwykle kwitują moje pytanie stwierdzeniem, że nie ma o czym mówić, przecież to nic nadzwyczajnego. Ciągnięci za język mówią zgodnie, że po każdej donacji czują niesamowitą satysfakcję z tego, że ratują tym sposobem czyjeś zdrowie a niejednokrotnie życie. IMG_3963A mnie największą satysfakcję sprawia kiedy rozmawiam z uczniami szkół średnich, którzy w mniejszych lub większych grupach, wzajemnie się wspierając przychodzą oddać krew. Ewenementem była cała maturalna klasa z Zespołu Szkół Morskich. Młodzi ludzie postanowili ukoronować zbliżający się finał wspólnej edukacji oddając krew, traktując to jako swoiste braterstwo krwi pieczętujące ich wieloletnią szkolną przyjaźń. To budujące i dające nadzieję, że idea tego swoistego wolontariatu jest ciągle żywa.

IMG_3708Przed nami ostatnie dni akcji. Jaki jest jej wynik na dziś? Cóż, bardzo dobry, bo dotychczas krew oddało 148 dawców co przekłada się na 66,6 litra krwi pełnej. Nie dążymy do tego żeby bić jakieś rekordy ale jest szansa na to żeby poprawić ubiegłoroczny wynik. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do tego żeby honorowo oddać krew. Przypominamy, że nasza stacja mieści się przy ul. Mieszka I nr 4 (II piętro) a rejestracja dawców odbywa się w godzinach 8.00-11.00.

Jeśli już podejmiecie Państwo decyzję o oddaniu krwi warto pamiętać o tym żeby:

– minimum dzień przed donacją spożywać więcej płynów niż zwykle (najlepiej woda mineralna niegazowana)

– dzień przed oraz w dniu donacji spożywać lekkie posiłki z ograniczoną ilością tłuszczu

– powstrzymać się od spożywania alkoholu i palenia tytoniu

– w dzień donacji zabrać ze sobą dowód osobisty.

Procedura poboru krwi jest następująca:

– rejestracja: tu okazujesz dowód osobisty i wypełniasz otrzymaną ankietę

– badanie krwi (morfologia)

– badanie lekarskie (ciśnienie, osłuchanie klatki piersiowej, ewentualny wywiad uzupełniający ankietę)

– donacja (po zakończeniu krótki odpoczynek)

– odebranie posiłku regeneracyjnego (8 tabliczek czekolady)

Na prośbę dawcy wystawiane jest:

– zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole

– wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Krwiodawstwa

– legitymacja HDK

– kopia wyników badań

Raz jeszcze serdecznie zapraszam kończąc żartobliwych hasłem naszego klubu: Nie bądź żyła, oddaj krew!

Szef HK HDK „Kropla Życia

hm. Marek Niewiarowski

Zobacz również

Spłoszony koń uciekał uciekał ulicami Świnoujścia

W niedzielne popołudnie policjanci, patrolując rejon Wybrzeża Władysława IV, dostrzegli machającą kobietę, która poinformowała ich, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.