sobota , 1 października 2022
Strona główna / Lokalne / Zabytkowa „dietrichówka” idzie do rozbiórki

Zabytkowa „dietrichówka” idzie do rozbiórki

Drewniany ponad 100-letni budynek położony przy stacji kolejowej zostanie wkrótce rozebrany. Przed wojną w tym miejscu mieściła się restauracja, filia banku i mieszkania.

Miejscy urzędnicy otrzymali zapewnienie o pozytywnej decyzji konserwatora zabytków. Informację o zamiarze wobec zabytkowego budynku przekazał podczas ostatniej sesji rady prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Zabudowania stoją puste od kilkunastu lat. Wcześniej na parterze mieściły sie zakłady usługowe, a na piętrze mieszkali ludzie. Zły stan techniczny budynku uniemożliwiał użytkowanie. Podjęto decyzję o sprzedaży zabytku, jednak chętnych nie było. W 2010 roku nieznani sprawcy podpalili budynek.

Byli mieszkańcy budynku nie pozostawiają złudzeń kto jest winny temu, że jeden z charakterystycznych budynków naszego miasta przestanie wkrótce istnieć!

– ZGM przez wiele lat budynku nie remontował. Nie pozwalał też nam na takie remonty! – mówi jeden z mieszkańców. – Szczyt niegospodarności.

Nazwa drewnianego budynku „dietrichówka” wzięła się od legendy według której w latach 30 ubiegłego wieku mieszkała w nim Marlena Dietrich.

Tak oto na naszych oczach zniknie kolejny relikt przeszłości. Czy tylko ja mam wrażenie, że wraz z tymi starymi budynkami odchodzi Genius Loci – duch miejsca- naszego miasta?

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

4 komentarze

  1. a ja tam wole nowe budynki niz jakies stare budowle ktore predzj czy pozniej i tak sie zawala… a pompowanie w nie miliony to bezsens lepiej postawic nowy

    • prawda… ale ten budynek można było uratować. Do takiego stanu doprowadził ewidentnie ZGM i jego złe zarządzania. Druga sprawa- cow tym miejscu powstanie? Mogę się założyć że kolejny bloczek bez wyrazu. Gdzie jest kurczę ta upierdliwa ARCHITEKTURA, która normalnemu człowiekowi kłody rzuca pod nogi przy każdej okazji, ale jak trzeba cos ważnego uzgodnić to pozwala na byle co?

  2. Komedia, jedna z niewielu prawdziwych budynków miasta będzie unicestwiony bo Polacy jak zawsze cebula w portfelu silna/ takie to jest właśnie SLD/

  3. Skandal!
    Wojny i naloty dywanowe z 12.III.1945 roku tak nie zniszczyły miasta jak obecna władza.
    Ktoś w końcu za to powinien dostać soczysty wpi____rdol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.