Strona główna / Pieniądze / Tunel bye, bye? Tor wodny zablokowany?
Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Wszyscy mieszkańcy Świnoujścia chcialiby taki sam pod Świną. Foto: Tadeusz Rudzki

Tunel bye, bye? Tor wodny zablokowany?

To może skończyć się nie tylko paraliżem portu w Szczecinie, ale także portu Świnoujściu! Bardzo źle wróży innym wyborczym obietnicom PIS-u, między innymi planom budowy tunelu. W przyjętym przez sejm budżecie nie ma pieniędzy na utrzymanie toru wodnego Szczecin- Świnoujście, ani złotówki na świnoujski tunel.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to niestety jest to prawda. W przyjętym przez sejm budżecie nie zarezerwowano, jak co roku, środków niezbędnych na pogłębianie toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina. Co roku samo utrzymanie toru to wydatek prawie 20 milionów złotych (Urząd Morski wnioskował o 19,5 miliona złotych na ten cel). Wydatek zablokowali ostatecznie posłowie z komisji finansów i dlatego tych pieniędzy nie ma budżecie państwa.

Przy okazji nie przeznaczono ani złotówki na obwodnicę północną Szczecina (posłowie PO wnioskowali o 8 milionów złotych).

Nie ma też ani złotówki na świnoujski tunel. Żaden z posłów nie złożył takiego wniosku.

Takiej pozycji w budżecie nie ma, bo to jeszcze nie ten etap – zapewnia jedna z osób blisko związanych z Joachimem Brudzińskim, liderem PIS na Pomorzu Zachodnim. – Co do pieniędzy na utrzymanie toru wodnego – spokojnie na to na pewno znajdą się środki.

Warto przypomnieć, że budżet państwa 2016 jest już bardzo napięty. W wyniku nowelizacji PIS zwiększył go o 35 miliardów złotych, z czego ponad połowa ma być przeznaczona na program 500+.

Panie prezydencie, może jednak warto myśleć o porządnych toaletach przed Karsiborami?

Zobacz również

Prezydent Świnoujścia podał nazwisko nowego sekretarza miasta

56-letni Krzysztof Bagiński będzie nowym Sekretarzem Miasta Świnoujścia. Z wykształcenia jest pedagogiem. Skończył także studia …

13 komentarzy

 1. naiwni jestesmy wszyscy ze czekamy nie bylo demonstracji tylko czekanie w kolejkach

 2. od 1945 r nie ma w budżecie pieniędzy na tunel więc nie wiem o co bić pianę akurat dzisiaj 🙁

 3. Naiwni, tunelu motu i lotniska w tym mieście nie będzie. Jest to wywołane już dawnym sprzedaniem wyspy uznam dla Niemców. Państwu polskiemu nie opłacało by się budować tunelu czy czegoś tam, a władze świnoujścia nie są nastawione na turystów z Polski. Więc przestańcie mydlić ludziom oczy!!! Żmurkiewicz już dano wykupił zapas ropy a promy więc nie ma co liczyć na stałą przeprawę z wyspy wolin na uznam 😀 Pozdrawiam

 4. Obieżyświat.

  A pomiędzy AVEROY i KRYSTIANSUND (NORWEGIA) wybudowano tunel podmorski w ciągu 6 lat.Długość 6 kilometrów 250 metrów pod dnem morza i lita skała – nie żadne piaski jak w Polsce. Można? .

 5. Jest jasne, że żadne województwo zachodnie nie dostanie kasy – tutaj od lat wygrywają przeciwnicy polityczni PiS. A teraz ci przeciwnicy rządowej większości nas reprezentują – wobec tego będzie: Huzia! Nie ma i nie będzie kasy! Nie warto spodziewać się czegokolwiek innego dopóki w Sejmie rządzą ci, którzy rządzą. 🙁

 6. Krótko rzecz ujmując – pieniądze na ten cel były, ale się zmyły. Mimo wszystko to na te toalety, to chyba nas stać 🙂

  • Nie zrozumiałeś, PO tych pieniędzy, na ten rok, w ogóle nie uwzględniło w budżecie! Była też o tym gadka w Tv regionalnej. Tak więc miej pretensje do oszustów z PO, którzy tą sumę obiecali a „zapomnieli” wpisać w budżet.

 7. Tunelu w Świnoujściu NIGDY nie będzie.Amen.

 8. Kasa na tunel poszla do Torunia

 9. Więcej optymizmu! 20 lat czekamy to i kolejne 10 poczekamy!

 10. Tez mi się nie chce wierzyć, że znajdzie się taka wielka suma na takie małe miasto. Powinnyśmy mieć plan b.

 11. Jestem pewny że tunelu nie będzie bo przecież widac gołym okiem, że budżet państwa trzeszczy w szwach a PiS szybciej wyda kasę na program 500+ niż na tunel dla Świnoujścia. Pan Żmurkiewicz albo jest mocno naiwny albo świadomie mami mieszkańców wizją tej budowy po to chyba tylko żeby się spokojnie dowlec do końca kadencji a potem powiedzieć no trudno nie udało się. Ale od lat nie słychać żeby coś robił żeby mieć plan B!

 12. naiwny ten Wasz prezydent oj naiwny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.