Strona główna / Lokalne / Ukrainka poślubi Polaka. Nie z miłości

Ukrainka poślubi Polaka. Nie z miłości

Średnie wynagrodzenie na Ukrainie wynosi 1,2 tys. złotych. Ukraińcy wolą przyjeżdżać do Świnoujścia, aby legalnie pracować. Tu szybko odnajdują się w handlu, hotelarstwie, a mężczyźni na budowach. Później dowiadują się, że 3 kilometry dalej mogliby zarabiać cztery razy więcej, ale w Niemczech pracować im nie wolno.

Polscy pracodawcy chętnie przyjmują obcokrajowców. Ukraińcy są pracowici, chociaż zdarzają im się gorsze dni. Potrafią porzucić pracę, albo wyjechać z dnia na dzień. Poza zarobkami nic ich tu nie trzyma. Nic dziwnego, że chcą zarabiać więcej niż u siebie w ojczyźnie.

Kuszące euro

Nie jest tajemnicą, że w Niemczech pensja minimalna jest niemal 4-krotnie wyższa niż w Polsce. Dlatego bardzo dużo Polaków pracuje w przygranicznych miejscowościach. Niemcy witają ich z otwartymi ramionami. Tam gdzie nie mają kontaktu z klientami, nie jest od nich wymagany nawet język niemiecki. Rynek pracy u zachodnich sąsiadów wchłania pracowników ze Świnoujścia powodując niskie bezrobocie i brak ludzi do pracy po polskiej stronie. Pracodawcy zmuszeni są sięgać po pracowników z Ukrainy. Bez większych problemów dostają zgody na pracę.

Ukraińcy też chcieliby pracować w Niemczech. Jednak prawo Niemiec i Unii Europejskiej jest bardzo restrykcyjne. Zatrudnienie obywatela Ukrainy w Niemczech nie jest takie proste. Dlatego niemieccy pracodawcy rezygnują.

Polskie obywatelstwo w trzy lata

Ukraina oddala się coraz bardziej od integracji z Unią Europejską. Obywatele kraju znad Dniepru nie chcą jednak czekać i postanowili działać na własną rękę, czasami wiele ryzykując. Chcą zostać obywatelami Unii Europejskiej, aby zarabiać jak Europejczycy. Taką możliwość daje im prawo po zawarciu związku małżeńskiego z Polakiem. Ale nie od razu.

W ostatnim czasie w internecie coraz częściej można natknąć się na ogłoszenia typu „Ukrainka poślubi Polaka”. Aby zostać Polakiem trzeba przebywać nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta i od 3 lat być w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim.

W Świnoujściu jeszcze nie masowo

Najwięcej ślubów polsko-ukraińskich zawarto w naszym mieście w 2014 roku, a więc w czasie, gdy na Ukrainie trwały protesty przeciwko rządom Wiktora Janukowycza. Dziś Ukraińcy przyjeżdżają do Świnoujścia w grupach, a informacje o miejscach pracy przekazują sobie przez serwis Wkontaktie – ukraiński odpowiednik Facebooka. Idą do pracy i szukają sposobu na lepszy start.

  • W 2013 polsko-ukraińskich małżeństw w naszym mieście zawarto 2. Rok później – 5, a w minionym tylko 1 – informuje Robert Karelus z magistratu.

Prawnicy przestrzegają

Na czarnym rynku ślub z Polakiem kosztuje nawet 1000 dolarów. Małżeństwo pozwala Ukraińcom zalegalizować pobyt w Polsce i rozpoczyna drogę do zostania obywatelem Unii Europejskiej. Dzięki małżeństwu można uzyskać zezwolenie na dwuletni, legalny pobyt w Polsce. Związek małżeński nawet jeśli tylko na papierze, niesie za sobą ogromne zobowiązania i konsekwencje. Majątek po ślubie staje się wspólny. Kolejny to odpowiedzialność za zobowiązania finansowe małżonka. Wszelkie zobowiązania finansowe spadają na garb współmałżonka.

Zobacz również

Trzy rowery czekają na właścicieli

Policja odzyskała trzy rowery: „Code edox” (szaro-srebrny, typ górski), Akira (srebrno-czarny) oraz Prophete (czarny). Rowery …

2 komentarze

  1. Sądzę, że ślub dla obywatelstwo już znaczna przesada. Przecież Ukraińcy maja spore możliwości w Polsce. Przyjeżdżają do nas pracować, co pozytywnie wpływa na ich budżet rodzinny. Na moje powinni tego zakazać.

    • Czego powinni zakazać, małżeństw Polakom z Ukrainkami? To bez sensu… Mogę ewentualnie przedłużyć okres uzyskania obywatelstwa, aczkolwiek to tylko kwestia czasu aż Niemcy otworzą rynek dla Ukraińców i połowę z nich pożegnamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.