niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / Prawie 100 marynarzy ślubowało w porcie

Prawie 100 marynarzy ślubowało w porcie

W piątek, 12 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu, blisko 100 marynarzy elewów złożyło uroczysta przysięgę wojskową. W obecności przełożonych, rodzin oraz przyjaciół uroczyście złożyli oni zobowiązanie wobec państwa i narodu.

Przysięga wojskowa w Porcie Wojennym w Świnoujściu. Foto Marcin Purman (6)Przysięga wojskowa żołnierzy, którzy w jednostkach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ukończyli szkolenie podstawowe w świnoujskim Porcie Wojennym ma miejsce już drugi raz. W obecności dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, dowódców jednostek wojskowych flotylli, przedstawicieli samorządu, służb mundurowych, rodzin oraz zaproszonych gości przysięgę wojskową złożyło 99 nowych żołnierzy. Ukończyli oni szkolenie podstawowe w Komendzie Portu Wojennego w Świnoujściu oraz 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie. Wyróżniający się podczas szkolenia żołnierze nagrodzeni zostali złożeniem przysięgi na sztandar i pismami gratulacyjnymi. Wybrany spośród nich przedstawiciel wygłosił przemówienie, w którym w imieniu przysięgających wyraził dumę z możliwości pełnienia służby w szeregach Wojska Polskiego. Po zakończeniu uroczystości, goście świnoujskiego Portu Wojennego mieli możliwość obejrzeć okręty oraz sprzęt wojskowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie zabrakło również prawdziwej, marynarskiej grochówki.

Przysięga wojskowa w Porcie Wojennym w Świnoujściu. Foto Marcin Purman (17)Przysięga wojskowa jest momentem, w którym kandydaci stają się żołnierzami – jednak złożenie przysięgi nie kończy szkolenia. Przygotowanie kandydatów do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych zakończy się w kwietniu. Dopiero potem jego uczestnicy będą mogli starać się o kontakty na pełnienie służby w NSR.

Przysięgę wojskową złożyli elewi drugiego już kursu przygotowawczego zorganizowanego przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. Pierwsze takie szkolenie zakończyło się we wrześniu ubiegłego roku. Podczas drugiej edycji szkolenia siedemdziesięciu dziewięciu elewów z Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu otrzymało specjalność wartowniczą, natomiast dwudziestu elewów szkoli się w 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie w specjalności saperskiej. Szkolenia obejmują swoim zakresem wiadomości z regulaminów wojskowych, taktyki i rozpoznania a także przepisów regulujących spawy dyscypliny wojskowej, poznają budowę, zasady eksploatacji broni, prowadzone jest szkolenie strzeleckie oraz szkolą się także z zagadnień specjalistycznych zgodnie z nadaną specjalnością.

kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

rzecznik prasowy 8FOW

Foto: Marcin Purman

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.