Strona główna / Historia / Ferie historią pisane

Ferie historią pisane

Liczna grupa harcerek i harcerzy z 63 DH „Szare Szeregi” z Dziwnowa (Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP), spędziła niezwykle udane ferie zimowe na zimowisku w Warszawie.

– Druhna Drużynowa Beata Jabłonowska-Naumuk: Niełatwo jest opuścić Ukochane Miasto i przejść nad tym do porządku dziennego. Wracają obrazy, słowa i myśli. Stają przed oczami Bohaterowie, miejsca i zdarzenia. Już nie tylko są nam bliscy, nie tylko stają się naszymi przyjaciółmi, ale pragniemy, aby byli naszymi wzorami i pozwolili kroczyć swoimi śladami.

art-6Nasz pobyt w Warszawie pn. „Dotknąć historii” był jedyny w swoim rodzaju; dziękujemy za intensywność przeżyć i wspaniałą organizację Druhowi Radkowi Łukaszewskiemu oraz członkom Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” z Warszawy, dziękujemy druhom Tomaszowi Karasińskiemu, Bogdanowi Bednarczykowi i Jarosławowi Wróblewskiemu. Dziękujemy również za opiekę i troskę Pani Agnieszce Dzięcioł. Dziękujemy Bohaterom za niezapomniane chwile, a Warszawie za to, że jest Niezwyciężona i Nieujarzmiona.

art-98Dodam tylko, że bohaterem drużyny jest żyjący jeszcze 92-letni Powstaniec Warszawski, Henryk Kończykowski pseudonim „Halicz”. Druh kapitan „Halicz” (ostatni żyjący żołnierz plutonu „Felek” z kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”), niedawno obchodził urodziny i zupełnie niespodziewanie odwiedził go z życzeniami i jubileuszowym prezentem Prezydent RP Andrzej Duda. Pan Prezydent mógł przy tej okazji obejrzeć fajny prezent, który Jubilat otrzymał wcześniej od harcerzy z sześćdziesiątej trzeciej czyli pięknego misia w harcerskim mundurze i w barwach drużyny.

art-6W ramach spaceru szlakiem Powstańczej Warszawy harcerze mieli okazję zwiedzieć takie historyczne miejsca i obiekty jak: Reduta Wawelska, Reduta Kaliska, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz złożyli wizytę w kwaterze Batalionu AK „Zośka” na Wojskowych Powązkach. Przeszli także szlakiem bojowym Batalionu AK „Zośka” (Wola, Stare Miasto, Śródmieście, Czerniaków). art-1Ważnym wydarzeniem była wspólna zbiórka w kwaterze Grupy Historycznej „Zgrupowanie RADOSŁAW” oraz spotkanie z harcerzem Szarych Szeregów i żołnierzem Batalionu AK „Zośka” – Jakubem Nowakowskim ps. „Tomek”.

Można o historii tylko mówić ale można, i to jak widać z powodzeniem, pozwolić młodzieży historii dotknąć, rozmawiając z żyjącymi bohaterami tamtych lat, których niestety co raz częściej znajdujemy już tylko na fotografiach i w książkowych opracowaniach. Trudno było sobie wyobrazić lepszą lekcję patriotyzmu, jaką młodzieży w harcerskich mundurach przygotowała kadra drużyny. A wracając do Powstańców Warszawskich – cześć i chwała Bohaterom!

hm. Marek Niewiarowski

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.