Strona główna / Lokalne / W lokalnej polityce, jak na cesarskim dworze…

W lokalnej polityce, jak na cesarskim dworze…

Według urzędowych języków, już za kilka dni, kierownicze stanowisko w jednej  ze świnoujskich  instytucji obejmie Marek Kowalewski, były wieloletni prezes świnoujskiej spółki portowej, której obecnym właścicielem jest OT Logistic. Zrezygnował z tej funkcji kilka tygodni temu.

Skąd Kowalewski w miejskiej instytucji? Na nowe stanowisko zostanie (z dużym prawdopodobieństwem)  powołany przez Janusza Żmurkiewicza, który decyduje o tego rodzaju roszadach kadrowych w podległych miastu instytucjach. W związku z tym, że na dzień dzisiejszy stanowisko jest „zajęte” zanim to nastąpi musi dojść oczywiście do odwołania (lub złożenia rezygnacji) przez  obecnego dyrektora.

Niektórzy obserwatorzy lokalnej sceny politycznej twierdzą, że prezydent robi to z dużej, prywatnej sympatii do Kowalewskiego (popartej kompetencjami). Inni, że chce wzmocnić swój wpływ na radę miasta i liczy na wsparcie wśród rajców stowarzyszenia Grupa Morska. Warto przypomnieć, że  Marek Kowalewski od wielu lat jest aktywnym działaczem Stowarzyszenia Grupa Morska.  Stowarzyszenie od zawsze wpierało i lobbowało za przemysłowym rozwojem miasta.

Dlaczego prezydent miałby zabiegać o jeszcze większą „lojalność” i  wsparcie Grupy Morskiej?  Po złożeniu  legitymacji SLD Janusz Żmurkiewicz nie może być już pewny swojej pozycji w radzie miasta. Coraz częściej widać i słychać rozdźwięk pomiędzy prezydentem, a klubem SLD, którego radni jak rzadko w poprzednich kadencjach otwarcie potrafią kwestionować niektóre proponowane przez prezydenta uchwały.

Cel – Joanna Agatowska

Nie jest też tajemnicą, że  pomiędzy Żmurkiewiczem, a Joanna Agatowską, przewodniczącą rady miasta i szefową lokalnego SLD cały czas iskrzy. Prezydent chce wykorzystać wszelkie możliwe metody, by zmarginalizować obecną przewodniczącą, bo nie widzi jej w roli swojej  następczyni na stanowisku prezydenta miasta.

Jedna z plotek mówi nawet o planie odwołania Joanny Agatowskiej z funkcji przewodniczącej rady miasta, aby zastąpić ją np. Elżbietą Jabłońską, oczywiście dzięki głosom radnych PO, Grupy Morskiej i kilku „wiernych” prezydentowi radnych SLD.  Taka roszada miałaby zmarginalizować  Joannę Agatowską i osłabić… Elżbietę Jabłońską.  Ta, według niektórych opinii, nie ma doświadczenia i umiejętności, aby  taką funkcję pełnić i jej pozycja w czasie przewodniczenia radzie ulegnie znacznemu osłabieniu.  Ostatecznie nie jest też zagrożeniem dla innych, planowanych przez   Żmurkiewicza kandydatów do sukcesji – nie ma wielkich szans w walce o fotel prezydenta Świnoujścia.

To oczywiście tylko luźne, niczym jak na razie nie poparte dywagacje.  Bardzo subiektywne oceny – o czym naszym Drogim Czytelnikom przypominam. Ile jest w nich prawdy zobaczymy już wkrótce…

Zobacz również

Kino na Leżakach: „Dalida. Skazana na miłość”

Już w najbliższa sobotę 13 sierpnia o godz. 20.45 odbędzie się kolejny seans „Kina Letniego na Wyspie”. …

13 komentarzy

 1. zorientowana - nie bądźcie naiwni

  Jak na szachownicy :-). Wszystko po to, by Żmurkiewicz przywrócił kontrolę nad radą miasta. I zmarginalizować Agatowską i jej stronników w wyścigu po władzę.
  Śliwiński – obecny prezes Uzdrowiska Świnoujście zostaje mianowany prezesem ZWIKU- bo ma kompetencje ( kto pamięta jak budował oczyszczalnie ścieków). Rezygnuje oczywiście z pracy w Uzdrowisku i w radzie miasta=- itak za trzy cztery miesiące kończy mu się robota w uzdrowisku!
  Do rady na jego miejsce wchodzi Waga.
  Joanna Agatowska zostaje odwołana- a w jej miejsce wchodzi Sławomir Nowicki. Wiceprzewodniczącą zostaje ( w miejsce Śliwińskiego) Elżbieta Jabłońska. Drugim – Teterycz- jako jeden z radnych SLD „wiernych”
  Dyrektorem OSIR-u zostaje Marek Kowalewski- kandydat Grupy Morskiej. Być może także prezydenta Żmurkiewicza. i za dwa lata mamy: prezesa betoniarza Kowalewskiego, vice Michalską i vice np. Śliwińskiego.

 2. Weronika Rosate

  Jestem ciekawa czy zadba o np. Fryskę. Co by tu powiedzieć chłopak był zawsze lojalny. Czy teraz pójdzie na bruk, by zwolnić miejsce Kowalewskiemu?

 3. .. ( kolega z portu)

  Wzruszające.. Pan Mariusz ręczy za panią Natorską, a Pani Natorska za pana Mariusza… Aż mi łezka poleciała.

 4. Coraz więcej sie mówi na mieście o dziwnych zachowaniach pana Żmurkiewicza. O nieszanowaniu ludzi opryskliwości. Znajomy mi opowiedział o wizycie u niego…. nie mogłem uwierzyć, że tak moze zachowac się prezydent miasta. Może to co pisza pan redaktor to prawda? ale przeciez Żmurkiewicz sam powiedział że to jego ostatnia kadencja. Czemu więc nie odejdzie z honorem tylko jakiś śmród zaczyna wokół siebie robić?

 5. Rada Miasta nie rządzi a ZARZĄDZA. Wciąż w naszym imieniu.
  swinoujskie.info bawi się w Pudelka? Jestem poważnie rozczarowana.

  Ponieważ nazwa stowarzyszenia, którym od blisko roku współkieruje została tu wyeksponowana, spieszę donieść, że znaczna większość jej członków to najzwyklejsi społecznicy. Bardzo żałuję, że lokalne media nie kierują swojej uwagi na to co robimy przez (chociażby) cały ostatni rok. Sprowokowana, napisałam niewielkie podsumowanie, zapraszam do poczytania: http://www.grupamorska.pl/aktualnosci/co-zrobilismy-przez-ostatni-rok/

  • Szczodrze wyposażony

   przestań kobieto farmazonić.. tylko władza wam w głowie a ty tu o jakiś konkursach dla dzieci
   ps. ilu z was członków pracuj- pracowało w spółeczkach zaprzyjaźnionych ?

  • Ja tez jestem poważnie rozczarowana,ale panią. Wydawało mi się ze młoda empatyczna , a tu się okazuje , ze kolejna z ciśnieniem na wa
   Władzę. Szkoda.

   • Mariusz Zduńczyk

    Szanowna Pani. Ciśnienie na władzę, to ostatnia rzecz jaką o Agnieszce można powiedzieć. Mało znam takich wspaniałych społeczników. Radzę przeczytać przygotowane przez nią podsumowanie, bo nie wierzę, że ktoś po tej lekturze może wyciągać takie wnioski jak Pani. Podsumowując, Agnieszka Natorska miała cywilną odwagę podpisać się z imienia i nazwiska, a Pani…szkoda słów.

 6. A za dwa lata pan prezydent powie :
  Niestety nikogo nie ma na moje miejsce nie ma godnego następcy i znów wystartuje w wyborach i powie niechem ale muszem

 7. A dla mnie, to są g*wnojady . . .

 8. Panie Żmurkiewicz- nie idź pan ta drogą! Nie zdradzaj pan wszystkich ideałów i nie popieraj ludzi którzy tylko o kasie myślą. Jak grypa morska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.