Strona główna / Lokalne / Zlikwidują Polskie LNG? Co z podatkiem CIT?

Zlikwidują Polskie LNG? Co z podatkiem CIT?

Jak informują portale branżowe, spółka Gaz-System pod kierownictwem Tomasza Stępnia zlikwiduje Polskie LNG, czyli swoją córkę odpowiedzialną za realizację projektu terminala LNG w Świnoujściu.

Trwa przygotowanie do wchłonięcia spółki Polskie LNG przez jego spółkę-matkę, czyli Gaz-System. To operator gazociągów przesyłowych w Polsce. Były prezes Gaz-System mianowany za rządów poprzedniej ekipy Jan Chadam, został pozbawiony stanowiska w spółce-matce, ale nadal pełnił obowiązki prezesa Polskie LNG, czyli spółki-córki. Wraz z wchłonięciem PLNG przez Gaz-System jego stanowisko zostanie usunięte. Nie wiadomo jak te zmiany organizacyjne wpłyną na realizację terminala LNG, który ma 16 lipca odebrać pierwszą komercyjną dostawę LNG z Kataru.

Z jednej strony wchłonięcie PLNG przez Gaz-System zmniejszy ilość etatów oraz pozwoli skurczyć administrację – obie spółki mają wspólną siedzibę, co powinno ułatwić proces, ale z drugiej – grozi pozbawieniem pracy ludzi posiadających doświadczenie przy realizacji projektu gazoportu. Doświadczonego Jana Chadama powinien zastąpić równie kompetentny urzędnik. Nie wiadomo, czy zmiany zajdą przed czy po odbiorze dostawy gazu skroplonego w lipcu tego roku.

Co zmiany oznaczają dla Świnoujścia?

Likwidacja Polskiego LNG, które miało swoją siedzibę w Świnoujściu obniży spodziewane wpływy podatkowe do miejskiej kasy o podatek CIT (zależny od miejsca zarejestrowania firmy). – To źle wróży- także jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości – mówi anonimowo jeden z miejskich urzędników. – Zamieszanie w spółce bardzo niepokoi także prezydenta miasta.

Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu, po objęciu stanowiska prezesa Gaz – Systemu przez Tomasza Stępnia wstrzymano do odwołania wszystkie umowy sponsoringowe i Fundusz Inicjatyw Społecznych. Teraz okazuje się, że niedługo nie będzie w Świnoujściu spółki, która miała zarządzać terminalem.

– Trudno sobie wyobrazić by nowy zarząd chciał zaprzepaścić dobrą opinię spółki, którą po prezesie Rapciaku (jednym z prezesów Polskiego LNG) musiano z takim mozołem przez kolejne lata odbudować- mówi Piotr Jamski, jeden ze specjalistów od PR. – Pozostaje mieć nadzieję, że po przejściowym zamieszaniu wszystko wróci do normy, bo dobre relacje z mieszkańcami i samorządem są niezbędne do np. dalszej rozbudowy terminala.

Oby!

Zobacz również

W Świnoujściu wciąż istnieją bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych

Miasto cały czas rozbudowuje się i modernizuje, jednak na co dzień możemy nie zauważyć błahych …

5 komentarzy

 1. za górami, za lasami … i sruuuu w..du… po kasie, tunelu, szpitalu. Kiedy się ludzie obudzą, że siedzą w środku… szamba?

 2. Ha Ha i znów nas wy**mają!

 3. Nareszcie ktoś przyblokował rozdawnictwo Państwowej czyli Naszej kasy !!!!!!!!!!!!!!!! Czekam na działania we wszystkich tego typu miejscach !!!!! Zabrać samorządom Nasza kasę jak najszybciej !!!

 4. Weronika Rosate

  jak ktoś już na fc napisał- dobra zamian :-(((

 5. Już kombinują sQ▽▩◥◰syny.
  Zablokować dostawy i niech sobie ten gaz wiadrami noszą, a prezydent, to pierdoła, którego wszyscy kręcą jak młodego, tylko myśli, że jest cwany w Świnoujściu.
  ▭◡▭

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.