środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Sfingował kradzież własnego samochodu

Sfingował kradzież własnego samochodu

Do 8 lat więzienia grozi 36-latkowi za fałszywe zawiadomienie Policji o kradzieży samochodu. Mężczyzna zgłosił, że pozostawił ciężarowe renault na niestrzeżonym parkingu i kiedy wrócił po dwóch dniach, pojazdu nie było. Policjanci udaremnili wyłudzenie odszkodowania, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Mieszkaniec województwa mazowieckiego złożył zawiadomienie w świnoujskiej komendzie o kradzieży wartego ponad 70.000 zł samochodu ciężarowego marki Renault. Do przestępstwa miało dojść na niestrzeżonym parkingu przy ulicy Fińskiej. Z zawiadomienia wynikało, że po zaparkowaniu pojazdu mężczyzna popłynął promem do Szwecji, a kiedy po dwóch dniach wrócił, jego własności już tam nie było.

Po przyjęciu zawiadomienia o przestępstwie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu rozpoczęli poszukiwania skradzionego samochodu i zaczęli badać okoliczności sprawy. W toku prowadzonego postępowania ustalili, że do kradzieży nie doszło, a całe zdarzenie zostało sfingowane.

Mężczyzna upozorował kradzież własnego samochodu i podał śledczym fikcyjny przebieg wydarzeń. Chciał przez to wyłudzić odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

36-letni właściciel samochodu usłyszał zarzuty zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie, które nie zostało popełnione oraz usiłowania doprowadzenia ubezpieczyciela do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem.

W trakcie przesłuchania sprawca przyznał się i wyjaśnił, że wcześniej sprzedał auto innemu mężczyźnie, którego zadaniem było zabranie go z parkingu. Tłumaczył, że jego działanie podyktowane było chęcią podreperowania domowego budżetu.

„Operatywność” mieszkańca województwa mazowieckiego zostanie teraz oceniona przez świnoujski sąd. Zgodnie z kodeksem karnym za zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, składanie fałszywych zeznań oraz usiłowanie osiągnięcia korzyści majątkowej mężczyźnie grozi od trzech miesięcy do ośmiu lat więzienia.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.