Strona główna / Lokalne / Nigdy więcej wojny

Nigdy więcej wojny

W tym roku przypada 71. rocznica zbombardowania Świnoujścia przez aliantów w dniu 12. marca 1945 roku. Wzorem lat ubiegłych, obchody kolejnej rocznicy bombardowania Świnoujścia z udziałem władz samorządowych wyspy Uznam, młodzieży polskich i niemieckich szkół, organizacji kombatanckich odbędą się w dwóch miejscach i dwóch terminach.

Pierwsza uroczystość odbędzie się 11 marca 2016 roku, w piątek o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu i będzie miała charakter ekumeniczny. Duchową refleksję wygłoszą ks. dziekan Piotr Superlak oraz pastor Stefan Fricke z parafii kościelnej Zirchow.

Główna uroczystość odbędzie się 12 marca 2016 roku o godzinie 14.00 na Cmentarzu Wojennym Golm w Kamminke.

Przed rozpoczęciem uroczystości ,o godzinie 13.00 ,w pawilonie informacyjnym Cmentarza Wojennego odbędzie się otwarcie polsko- niemieckiej  wystawy pt. Twarze 12 Marca 1945, która zaprezentuje biografie 12 osób związanych z poszczególnymi grobami wojennymi i nalotem bombowym.

Historycy polscy i niemieccy podają, że Świnoujście w 1945 roku zamieszkiwało ok. 22 tys. osób. Jednak w marcu tego roku wszystkie ulice i place miasta były przepełnione uciekinierami.

Podczas nalotu alianckie samoloty, w ciągu niespełna godziny, zrzuciły na miasto 3218 bomb o łącznej wadze 1609 ton. Według różnych historyków, w bombardowaniu miasta zginęło ponad 10 tys. ludzi, głównie niemieckich cywilów, którzy przez Świnoujście uciekali ze wschodu na zachód przed nadchodzącym frontem.  Wśród ofiar byli także przymusowi robotnicy narodowości polskiej.

Ze względu na liczbę zabitych, Świnoujście stoi w jednym rzędzie z takimi niemieckimi miastami jak Hamburg, Kassel, Darmstadt, Pforzheim i Drezno. Większość ofiar pochowanych zostało na wzgórzu Golm, gdzie znajduje się miejsce ich pamięci.

Zobacz również

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.