Strona główna / Kultura / Patron świnoujskiej biblioteki. Zasłabł i zmarł podczas spotkania z czytelnikami
Foto: Robert Ignaciuk

Patron świnoujskiej biblioteki. Zasłabł i zmarł podczas spotkania z czytelnikami

Pisarz Stefan Flukowski podczas spotkania z czytelnikami zasłabł i 8 maja 1972 r. zmarł w tutejszym szpitalu. Został pochowany w Warszawie na cmentarzu powązkowskim. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu odbyła się w poniedziałek prezentacja książki pt.: „Stefan Flukowski i kult nowoczesności”.

Gośćmi spotkania byli: Cecylia Judek (sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej) oraz prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego (redaktor naukowy publikacji). Spotkanie uświetnił recital Jerzego Porębskiego.

Stefan Flukowski to polski pisarz i poeta związany z grupą literacką Kwadryga, jeden z pierwszych i najważniejszych przedstawicieli surrealizmu w Polsce. Tłumacz dzieł Anatola France’aczy Paula Éluarda.

W maju 1972 r., jak prawie każdej wiosny Stefan Flukowski przyjechał na Pomorze Zachodnie, aby uczestniczyć w majowym święcie książki. Jak wspomina zaprzyjaźniony z Poetą Jerzy Pachlowski, szczeciński marynista: Tym razem, na własne życzenie, pojechał na północ Ziemi Szczecińskiej, w odwrotnym kierunku od miejsc, gdzie zazwyczaj na niego czekano. Wybrał się do Wolina i Świnoujścia. W Świnoujściu, podczas spotkania z czytelnikami zasłabł i 8 maja zmarł w tutejszym szpitalu. Został pochowany w Warszawie na cmentarzu powązkowskim.

Zobacz również

Książka ze Świnoujściem w tle. Nowa powieść twórcy serialu „Czas honoru”

Jest maj 1945. Poniemieckie Świnoujście na wyspie Uznam leży w gruzach. Na ulicach grasują bandy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.