Strona główna / Kultura / Patron świnoujskiej biblioteki. Zasłabł i zmarł podczas spotkania z czytelnikami
Foto: Robert Ignaciuk

Patron świnoujskiej biblioteki. Zasłabł i zmarł podczas spotkania z czytelnikami

Pisarz Stefan Flukowski podczas spotkania z czytelnikami zasłabł i 8 maja 1972 r. zmarł w tutejszym szpitalu. Został pochowany w Warszawie na cmentarzu powązkowskim. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu odbyła się w poniedziałek prezentacja książki pt.: „Stefan Flukowski i kult nowoczesności”.

Gośćmi spotkania byli: Cecylia Judek (sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej) oraz prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego (redaktor naukowy publikacji). Spotkanie uświetnił recital Jerzego Porębskiego.

Stefan Flukowski to polski pisarz i poeta związany z grupą literacką Kwadryga, jeden z pierwszych i najważniejszych przedstawicieli surrealizmu w Polsce. Tłumacz dzieł Anatola France’aczy Paula Éluarda.

W maju 1972 r., jak prawie każdej wiosny Stefan Flukowski przyjechał na Pomorze Zachodnie, aby uczestniczyć w majowym święcie książki. Jak wspomina zaprzyjaźniony z Poetą Jerzy Pachlowski, szczeciński marynista: Tym razem, na własne życzenie, pojechał na północ Ziemi Szczecińskiej, w odwrotnym kierunku od miejsc, gdzie zazwyczaj na niego czekano. Wybrał się do Wolina i Świnoujścia. W Świnoujściu, podczas spotkania z czytelnikami zasłabł i 8 maja zmarł w tutejszym szpitalu. Został pochowany w Warszawie na cmentarzu powązkowskim.

Zobacz również

Ranne ptaki i ssaki są leczone w Warnowie

Podobnie, jak w poprzednich latach, miasto ma umowę na leczenie, rehabilitację, żywienie oraz okresową opiekę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.