Strona główna / Kultura / [ZDJĘCIA] Biblioteczna publiczność oczarowana poezją i muzyką
Foto: Robert Ignaciuk

[ZDJĘCIA] Biblioteczna publiczność oczarowana poezją i muzyką

Na artystyczne powitanie wiosny niezwykły kulturalny prezent dla mieszkańców Świnoujścia przygotowali Miejska Biblioteka Publiczna oraz Klub Literacki „Na Wyspie”. Recytacjom świnoujskich poetów towarzyszył tam nastrojowy koncert szczecińskiego zespołu Artes Ensemble. Pomysł na organizację imprezy zrodził się w ramach Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji, którą koordynuje oddział Związku Literatów Polskich w Szczecinie, a w Świnoujściu afiliowany przy związku klub „Na Wyspie”. A ten artystyczny wieczór nieprzypadkowo zorganizowano w pierwszym dniu wiosny. Od 1999 roku bowiem decyzją UNESCO 21 marca obchodzony jest jako światowy dzień poezji.

Spotkanie w świnoujskiej bibliotece było jedną z dwóch w regionie imprez inaugurujących Wiosnę Poezji. Dokładnie w tym samym czasie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczynał się wieczór poświęcony twórczości Juliana Tuwima. Nasi twórcy postanowili poezję potraktować z należnym jej szacunkiem, a jednocześnie udowodnić, że nie musi być jedynie ciężką, egzystencjalną refleksją.

Obok więc wierszy „na serio”, w poniedziałkowe popołudnie przeważały rubaszne, skłaniające do uśmiechu strofy odnoszące się do naszej codzienności. W wieczorze poetyckim zatytułowanym „O poezji inaczej” swoje wiersze przedstawili: Teresa Niezgodzka, Urszula Gronowska, Edyta Rozenfeld, Regina Orzechowska, Anna Kamińska – Szpachta, Aleksandra Rozenfeld, Robert Świrgoń, Aleksandra Szmit oraz Maciej Napiórkowski.

Zaraz po zakończeniu recytacji świnoujskich poetów, słuchacze pozostali w klimacie poezji. Postarali się o to członkowie szczecińskiego zespołu „Artes Ensemble”. To szczecińskie trio ma w swoim składzie jedynego szczecińskiego uczestnika Festiwalu Chopinowskiego. To Andrzej Janaszek, który zasiadł za fortepianem i powitał publiczność wirtuozerskimi interpretacjami utworów Naszego mistrza. Gdy dołączyły do niego Małgorzata Janaszek (mistrzyni wiolonczeli) oraz obdarzona cudownym sopranem Maria Antkowiak ) huraganowe brawa kończyły każdy kolejny utwór zespołu. A ten zabrał nas w historyczno – muzyczną podróż po Europie, śladami najwybitniejszych polskich muzyków; Wieniawskiego, Chopina…

Zespół zmuszony został do kilkakrotnych bisów, a tuż po zakończeniu koncertu, słuchacze pytali kiedy nadarzy się kolejna okazja do organizacji imprezy łączącej poezję z innymi formami artystycznego wyrazu. Poeci deklarują, że w ramach Wiosny Poezji postarają się o inne jeszcze niespodzianki dla mieszkańców. Na pewno też chcą reprezentować Świnoujście podczas finałowego spotkania „Wiosny” w Szczecinie, które zostało zaplanowane 22 maja.

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu

Dziś 1 lipca od godziny 13.00 do 22.00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.