Strona główna / Polityka / Jesienią wybierzemy prezydenta miasta i radę?

Jesienią wybierzemy prezydenta miasta i radę?

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości zafunduje samorządowcom szybsze wybory? Politycy z ulicy Wiejskiej coraz częściej przytakują, że PIS pójdzie po władzę w województwach, miastach i miasteczkach. Prawdopodobna data przyspieszonych wyborów? Wrzesień bieżącego roku. Co przedterminowe wybory zmieniłyby w Świnoujściu?

PiS aprobowało wybory samorządowe na szczeblu sejmików. Nikt z rządzących nie przyznał, że plan wyborów do wszystkich JST jest brany pod uwagę. Politycy opozycji szykują się jednak na wybory. W regionach wzmacniane są struktury partii i organizacji. Widać także wzmożoną aktywność działaczy – tak na wszelki wypadek. Jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego zechce przedterminowych wyborów do rad miast i gmin, prezydentów i burmistrzów, wówczas będzie musiała złożyć projekt ustawy w tej sprawie, następnie trafi on do komisji ustawodawczej, która zajmie się problematyką legislacyjną i spójności prawa oraz komisji gospodarki.

Politycy sądzą, że PiS będzie badał poparcie po uruchomieniu programu Rodzina 500+. Jeżeli słupki poparcia poszybują do góry, będą chcieli rządzić także lokalnie. Według posła Przemysława Wiplera, PIS może ogłosić przedterminowe wybory przez zmianę podziału terytorialnego kraju, przez likwidację powiatów i przesunięcie ich kompetencji do gmin i województw, dodaliby do tego ograniczenie kadencji włodarzy miast do dwóch kadencji.

Otwarte jest pytanie – co w takiej sytuacji zrobi aktualny prezydent Świnoujścia, który obiecywał, że jest to jego ostatnia kadencja i nie zamierza ubiegać się o ponowny wybór. Janusz Żmurkiewicz mógłby powiedzieć, że ze względu na przyspieszone wybory, nie mógł zrealizować wszystkich swoich przedwyborczych obietnic i jednak wystartuje.

Znacząco może zmienić się podział władzy w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Gdyby udało się przeprowadzić wybory jesienią, PiS miałby szansę rządzić samodzielnie. Osłabiona Platforma Obywatelska nie osiągnie już takiego wyniku jak w 2014 roku. Na dobry wynik nie mam także co liczyć PSL (przyp. forma kart do głosowania w wyborach sprzed 2 lat mogła wpłynąć na sukces wyborczy PSL). Przypomnijmy, to właśnie marszałkowie rozdysponowują środki z Unii Europejskiej na inwestycje w kraju.

Zobacz również

44  osoby utworzyły świnoujski Komitet Poparcia Rafała Trzaskowskiego

Wczoraj Szczecin pokazał ogromną moc, Plac Solidarności zgromadził tysiące osób. Szczecin pokazał, że popiera Rafała …

2 komentarze

  1. By się przydało rozbić ten komunistyczny beton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.