Strona główna / Polityka / Jesienią wybierzemy prezydenta miasta i radę?

Jesienią wybierzemy prezydenta miasta i radę?

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości zafunduje samorządowcom szybsze wybory? Politycy z ulicy Wiejskiej coraz częściej przytakują, że PIS pójdzie po władzę w województwach, miastach i miasteczkach. Prawdopodobna data przyspieszonych wyborów? Wrzesień bieżącego roku. Co przedterminowe wybory zmieniłyby w Świnoujściu?

PiS aprobowało wybory samorządowe na szczeblu sejmików. Nikt z rządzących nie przyznał, że plan wyborów do wszystkich JST jest brany pod uwagę. Politycy opozycji szykują się jednak na wybory. W regionach wzmacniane są struktury partii i organizacji. Widać także wzmożoną aktywność działaczy – tak na wszelki wypadek. Jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego zechce przedterminowych wyborów do rad miast i gmin, prezydentów i burmistrzów, wówczas będzie musiała złożyć projekt ustawy w tej sprawie, następnie trafi on do komisji ustawodawczej, która zajmie się problematyką legislacyjną i spójności prawa oraz komisji gospodarki.

Politycy sądzą, że PiS będzie badał poparcie po uruchomieniu programu Rodzina 500+. Jeżeli słupki poparcia poszybują do góry, będą chcieli rządzić także lokalnie. Według posła Przemysława Wiplera, PIS może ogłosić przedterminowe wybory przez zmianę podziału terytorialnego kraju, przez likwidację powiatów i przesunięcie ich kompetencji do gmin i województw, dodaliby do tego ograniczenie kadencji włodarzy miast do dwóch kadencji.

Otwarte jest pytanie – co w takiej sytuacji zrobi aktualny prezydent Świnoujścia, który obiecywał, że jest to jego ostatnia kadencja i nie zamierza ubiegać się o ponowny wybór. Janusz Żmurkiewicz mógłby powiedzieć, że ze względu na przyspieszone wybory, nie mógł zrealizować wszystkich swoich przedwyborczych obietnic i jednak wystartuje.

Znacząco może zmienić się podział władzy w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Gdyby udało się przeprowadzić wybory jesienią, PiS miałby szansę rządzić samodzielnie. Osłabiona Platforma Obywatelska nie osiągnie już takiego wyniku jak w 2014 roku. Na dobry wynik nie mam także co liczyć PSL (przyp. forma kart do głosowania w wyborach sprzed 2 lat mogła wpłynąć na sukces wyborczy PSL). Przypomnijmy, to właśnie marszałkowie rozdysponowują środki z Unii Europejskiej na inwestycje w kraju.

Zobacz również

44  osoby utworzyły świnoujski Komitet Poparcia Rafała Trzaskowskiego

Wczoraj Szczecin pokazał ogromną moc, Plac Solidarności zgromadził tysiące osób. Szczecin pokazał, że popiera Rafała …

2 komentarze

  1. By się przydało rozbić ten komunistyczny beton.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.