Strona główna / Lokalne / II miejsce patrolu „Czternastka” w 46. Ogólnopolskim Rajdzie Arsenał w Warszawie

II miejsce patrolu „Czternastka” w 46. Ogólnopolskim Rajdzie Arsenał w Warszawie

W dniach 18-20 marca 2016 r. patrol o nazwie „Czternastka” z 14 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego, reprezentujący Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej w Świnoujściu, wziął udział w 46. Ogólnopolskim Rajdzie Arsenał odbywającym się w Warszawie, pod hasłem: „Widzieć więcej”. Organizatorem rajdu był Hufiec ZHP Warszawa Mokotów. Rajd organizowany jest dla uczczenia bohaterskiej akcji harcerzy z Szarych Szeregów pod warszawskim Arsenałem (26 marca 1943 r.).

IMG_8100.JPGW rajdzie wzięło udział ponad 1000 harcerzy. Harcerska brać z całej Polski rywalizowała ze sobą na ośmiu trasach rajdowych w dwóch pionach wiekowych: starszoharcerskim i wędrowniczym. Podczas trzech dni rajdu drużyny brały udział we współzawodnictwie o tytuł zwycięzcy rajdu.

IMG_7883.JPGJednym z głównych celów tegorocznego rajdu było uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi, pokazanie, że jesteśmy różnorodni i że życie w społeczeństwie wymaga wiele empatii. Sobotnią grę tworzyło pięć obszarów, zainspirowanych filarami: odpowiedzialnością, szacunkiem, służbą, braterstwem i wiedzą.

W ramach punktów podczas całodniowej sobotniej gry mieliśmy okazję zagrać w goalball (z zasłoniętymi oczami graliśmy w piłkę nożną – piłką o wadze 1,25 kg z dzwoneczkami), przeprowadziliśmy wywiad z osobą spotkaną na Placu Bankowym na temat poczucia szczęścia i kontaktów z innymi ludźmi, uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach m.in. spotkaliśmy się z działaczami Amnesty International, zmierzyliśmy się z problemami etyki dziennikarskiej rozstrzygając różne sytuacje problemowe, przeprowadziliśmy wywiad z dziennikarką z Gazety Prawnej, malowaliśmy wielką ścianę budynku tworząc – mural i wymyślaliśmy memy związane z hasłem rajdu: „widzieć więcej”. Mieliśmy do wykonania również zadanie specjalne i zadania między punktowe – a wszystko to na czas.

IMG_8051.JPGMy trafiliśmy na trasę starszoharcerską S1 o nazwie „Dworzec PKP”, na której do zajęć i gier musieliśmy przygotować i przywieźć ze sobą stroje obrzędowe – przebrania za podróżnych z lat 40-tych.

Podczas pobytu w Warszawie mieliśmy okazję dotrzeć i zwiedzić: cmentarz wojskowy na Powązkach z kwaterą i grobem bohatera naszej drużyny – Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”, do Muzeum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha – filii Muzeum Więzienia Pawiak, plenerową wystawę sprzętu bojowego przy Muzeum Wojska Polskiego. Zwiedziliśmy także starówkę i Centrum Nauki Kopernik, gdzie braliśmy udział w labach fizycznych i chemicznych.

W niedzielę odbyły się główne rocznicowe uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, defilada i apel pod budynkiem Arsenału – kończący rajd. Podane zostały wyniki rajdu: reprezentacja z naszego miasta zajęła II miejsce w kategorii patroli starszoharcerskich. Nie muszę dodawać, że zaskoczenie było wielkie a radość totalna!

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat rajdu, tego co się na nim działo i w jakiej atmosferze, zapraszam na strony 14 DH i 46 Rajdu Arsenał na facebook’u.

patrolowa „Czternastki”

phm. Agnieszka Smolińska-Gałda HR

Zobacz również

Kino na Leżakach: „Dalida. Skazana na miłość”

Już w najbliższa sobotę 13 sierpnia o godz. 20.45 odbędzie się kolejny seans „Kina Letniego na Wyspie”. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.