Strona główna / Kultura / Żyjąc na wulkanie, poświąteczna wystawa w ms44

Żyjąc na wulkanie, poświąteczna wystawa w ms44

Galeria Sztuki Współczesnej „miejsce sztuki44” w Świnoujściu, zaprasza na wernisaż wystawy „Vulcano area” młodej artystki Katarzyny Szeszyckiej, pracującej w szczecińskiej Akademii Sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 18.00 w galerii przy ulicy Armii Krajowej 13 w Świnoujściu. Wystawa jest podsumowaniem pobytu malarki na „artystycznej rezydencji” w japońskim mieście Aso.

Na wystawie widzowie będą mogli zobaczyć zarówno wielkoformatowe realistyczne malarstwo, instalacje dźwiękowe i dokumentację video, które powstały podczas pobytu w Japonii. We wszystkich powstałych podczas rezydencji pracach artystycznych artystki dostrzegalny jest „cień zagłady” i poczucie zagrożenia emanujące z płócien. Są one wyczuwalne w ich atmosferze, tematyce oraz sposobie realizacji. Prace składające się na wystawę angażują wzrok obserwującego, słuch, ale także odnoszą się do odczuwania przestrzeni zaburzonej w wyniku spodziewanej katastrofy powodzi oraz tajfunu. Wszystkie powstały w geograficznie umownym ale przytłaczającym emocjonalnie wulkanicznym obszarze.

Prace młodej artystki oprócz walorów artystycznych, kulturowo poznawczych, mogą być odczytywane jako przeczucie niepokojów współczesnego świata w tym również Europy. Banalna metafora którą możemy wysnuć oglądając obrazy i filmy Katarzyny Szeszyckiej mówiąca że „żyjemy na wulkanie” staje się niepokojąco aktualna.

W tym przypadku współczesna sztuka staje się czułym sejsmografem notującym sygnały informujące o nadchodzących zmianach.

kurator Andrzej Pawełczyk

Zobacz również

Od dziś zapłacimy za parkowanie przy ulicy Legionów

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zaprasza do korzystania z całorocznego parkingu u zbiegu ulic Legionów …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.