Strona główna / Lokalne / Kocioł parowy miał chronić przed bombardowaniem

Kocioł parowy miał chronić przed bombardowaniem

Na placu budowy znaleziono kilkunastotonową, tajemniczą konstrukcję. Obiekt trafi do Fortu Gerharda, gdzie zostanie poddany oczyszczeniu. To prawdopodobnie schron zaadaptowany z kotła parowego. Znaleziono go tuż przy ruinach starego zakładu przemysłowego na szczecińskich Gumieńcach. Robotnicy sądzili, że znaleźli zbiornik na paliwo. Wewnątrz były ławki, a wejście wykonano z drzwi okrętowych.

Wyglądało to jak konstrukcja z XIX-wiecznych pancerników. Blacha była połączona za pomocą stalowych nitów – opowiada Dariusz Krzywda.

art-schron2Znalezisko to kocioł parowy – tzw. płomienicowy, z końca XIX go wieku, który w czasie II wojny światowej został przerobiony przez Niemców na schron przeciwlotniczy. Wyposażono go w ławki na 30-40 osób. Do środka doprowadzono prowizoryczną wentylację i zakopano na głębokości 2 metrów.

Właściciele terenu na terenie którego wykopano schron niemal od razu zgodzili się – nieodpłatnie- przekazać znalezisko do muzeum w Świnoujściu. Unikat został już przewieziony. Po oczyszczeniu zostanie udostępniony do zwiedzania.

Zobacz również

Znowu wbiegną na szczyt latarni morskiej

W sobotę 20. sierpnia, w ramach imprez Dnia Latarń Morskich, przeprowadzona zostanie XI edycja Międzynarodowego …

2 komentarze

  1. co mniał sie niezgodzic wszystko co jest głębiej niż 30cm pod ziemia jest skarbu państwa

  2. Może to komora dekompresyjna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.